RECENZIA: ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - Stará známa štrnástka

RECENZIA: ROG Zephyrus G14 (GA401QM) - Stará známa štrnástka

 

Štrnásťpalcové herné notebooky sú rozhodne trendom súčasnosti, avšak na scéne je len pár vyložene atraktívnych modelov, pri ktorých sa oplatí uvažovať o prípadnej investícii. Sekcia republiky pre hráčov, ktorú poznáte pod skratkou ROG, sa v tejto súvislosti mne už neraz postarala o stretnutie s akýmsi starým dobrým kamarátom, o ktorého sa môžete bez problémov oprieť, nech už vaše srdce piští po hraní hier alebo príležitostnej kancelárskej práci. V nasledujúcom texte sa preto spoločne porozprávame o rade Zephyrus, kde dominantou nie je len poriadne odolné šasi, ale aj slušný výkon pulzujúci cez okienko tej pomyselnej strojovne a v neposlednom rade voči konkurencii priam netradičná výdrž batérie. Verím, že som vás už týmto krátkym úvodom poriadne navnadil, nebudeme to preto ďalej zdržiavať a ideme si jedným prstom otvoriť veko od kompaktného laptopu ROG Zephyrus G14.

Kvalitné audio

Do redakcie mi dorazila konfigurácia GA401QM, kde dosť výrazne tepe srdce v podobe procesora AMD Ryzen 9-4900HS za asistencie NVIDIA GeForce RTX 3060, a to všetko so 16 GB operačnej pamäte. Po stránke výkonu som tak mal možnosť ochutnať z poriadne silného vývaru, ak použijem svoju obľúbenú gastronomickú terminológiu, ktorý sa nezľakne ani tých najmodernejších herných produkcií. Ešte než si však spoločne povieme, ako sa mi na tomto takmer dva kilogramy vážiacom notebooku hralo, poďme si stručne prebehnúť jeho proporcie. Aby som ostal verný faktom, tak klasická váha pod tlakom tela G14 zastavila svoju ručičku na čísle 1,7 kg. Dôvodom je už spomínané celokovové telo, ktoré sa tu stará o dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi a cez to všetko, ako sa súčasné trendy snažia podobne koncipované prenosné počítače výrazne zoštíhľovať, ROG sa do takýchto extrémov nehrnie.

Nejde ale o nejakú prehnane objemnú rárohu, akú by ste nedokázali pohodlne prenášať len tak v ruke pokojne aj celý deň. Zariadenie o veľkosti 324 x 19,9 x 220 mm ponúka krásne celistvú hmotu zo zmesi horčíka a hliníka, ktorá myslí na čo najefektívnejšie chladenie a už uvedenú ochranu počas drsnejšej manipulácie. Pri otvorení zariadenia vás možno jemne zamrzí absencia webovej kamery, tú výrobca evidentne nechcel natlačiť do inak tenkých rámikov okolo IPS panelu s Full HD rozlíšením – v tomto prípade je, pochopiteľne, priestor na vyššiu konfiguráciu, čo už je otázka vašich preferencií a rozpočtu, v každom prípade pri štrnásťpalcových obrazovkách by som dával prednosť snímkovaniu pred vyšším rozlíšením. Testovaný model ponúkal displej so 144 Hz.

Dve farebné verzie

Na trhu sa tento konkrétny model objavuje v dvoch farebných prevedeniach. Testovaná vzorka prišla vo verzii Moonlight White, čo je krásne biela farba s typickými ROG insígniami, aké vám asi nemusím nejako bližšie predstavovať. Komu by však biela nebola po chuti, môže siahnuť po tmavom odtieni zvanom Eclipse Grey. Manipulácia s notebookom je otázkou používania jedného prsta a pri opise automatického zdvíhania zadnej strany laptopu, kde pochopiteľne úraduje patentovaný systém pántov, už chytám pocit tisícnásobného déjà vu – notoricky známa ASUS vec, ktorá je už roky rokúce súčasťou všetkých notebookov od uvedeného výrobcu, tu, samozrejme, nemôže absentovať. Za predpokladu, že sa pri výbere vlastnej konfigurácie tohto zariadenia rozhodnete trochu priplatiť, môžete mať na vonkajšej strane veka tzv. AniMe Matrix panel, čo je sústava miniatúrnych LED svetielok.

Vďaka internému rozhraniu je preto možné prenášať rôzne zaujímavé obrázky a nápisy priamo na notebook z vonkajšej strany, čím by ste mohli na seba prilákať pohľady vášho okolia, zatiaľ čo stojíte v rade na pravidelné čistenie nosa pomocou tyčinky. Poznámka autora: za tie roky, čo testujem ROG notebooky s rôznou konfiguráciou, som tento AniMe Matrix panel nemal dôvod využívať dlhšie než pár sekúnd a z dlhodobého hľadiska som to celé začal definovať ako zbytočnosť, ktorá vo finále len zvyšuje cenu produktu. Prejdime teraz ešte stručne k celkovej konektivite. Po stranách sa nachádza celkovo sedem fyzických vstupov – ide o vstup pre nabíjačku, HDMI 2.0, Audio vstup, duo USB 3.0 a rovnako tak dvakrát USB-C (možnosť nabíjania priamo cez céčko určite poteší). Všetko potrebné, ak nerátam LAN vstup, dopĺňa konektivita cez Wi-Fi 6 a Bluetooth v5.1.

A čo to vlastne stojí?

Všetko je a vždy aj bude otázka peňazí, v každom prípade určite dobre viete, že pre jednotlivé zloženie čriev daného produktu existujú rôzne stupne tzv. vysávania zlatých mincí rovno z vášho účtu. Pre ROG Zephyrus G14 (GA401QM), tak ako vám ho tu opisujem, bola cena stanovená tesne pod hranicu dvoch tisíc eur. Za túto sumu dostanete vysoko výkonný prenosný herný notebook, kde som sa až sám čudoval, čo všetko to malé zariadenie rozbehne, a to nielen v zmysle grafických detailov, ale aj čo do snímkovania. Mnou stále hojne využívaný záťažový test pomocou Microsoft Flight Simulator dopadol na výbornú, a to aj v sprievode stredných detailov, kde by sa ešte dalo jemne pritlačiť na pedál – áno, aj v lietadlách sú pedále. U hier staršieho formátu vám potom odporúčam sa neobmedzovať vôbec a rovno to tam súkať s maximálnymi hodnotami, určite budete rovnako prekvapení tak, ako som bol ja počas recenzovania. Skúšal som dokonca aj pripojiť našu redakčnú VR súpravu a vrátiť sa do sveta Half-Life: Alyx, čo mi bolo umožnené, ale tu už sa treba držať trochu pri zemi a technické nároky zraziť o pár schodíkov nižšie – hranie ako také ale bolo možné a nešlo vyložene o sekajúcu sa katastrofu.

A keď už máme samotný notebook v plnej záťaži, čo pri spustení vyššie menovanej hry prišlo automaticky, určite by bolo vhodné spomenúť aj kvalitu chladenia. ROG Zephyrus G14 sa počas krátkej chvíle dokázal zahriať na úroveň deväťdesiatich stupňov Celzia, ale ani po dvoch hodinách intenzívnej záťaže nevykazoval známky vyššieho prehrievania. Na šasi som nenašiel žiadne konkrétne body, ktoré by v súvislosti s teplom boli na ľudský dotyk nepríjemné, čo je určite veľké plus a posun oproti minulým modelom. Na stole som totiž v poslednej dobe mal niekoľko konkurenčných strojov, ktoré by práve latku ohľadom spoľahlivého chladenia dokázali len sotva podliezť.

Bezpečnosť vďaka čítačke odtlačkov prstov

Ešte než sa s týmto textom vrhneme do poslednej a finálnej zákruty, určite vám dlhujem krátku spomienku na kvalitu klávesnice. Nízkoprofilové spínače s o trocha tvrdším odporom, než som sám bežne zvyknutý, tu dokážu poslúžiť obstojne aj pri kancelárskych úkonoch, ale pri dlhodobom tvorení textu sa môže prejaviť celková stiesnenosť rozloženia jednotlivých písmen, čo už treba brať ako jemné negatívum. Rovnako tak som stále celkom rozčarovaný ohľadom kvality bodového podsvietenia u radu Zephyrus, stále totiž nedokáže pokryť stopercentnú plochu klávesov.

Výsledkom je tak presvitanie tam, kde by ste to neočakávali, a efekt tmavých bodov u niektorých klávesov. Hoci som bol z klávesnice, akú všeobecne používam viac než len na bežné úkony, v tomto prípade jemne sklamaný, náladu som si mohol spraviť pri skúške batérie. ROG Zephyrus G14 vás pri socializácii na internete a jase na strednej úrovni dokáže podržať viac než trinásť hodín čistého času, čo je údaj, s akým sa máte dôvod začať právom usmievať. Ak sa náhodou dostanete mimo možnosti priameho nabíjania, môžete si pokojne odložiť pár hodín na hranie a ešte popritom do večera prezerať sociálne siete, to všetko bez obáv z náhleho odstrihnutia.

Obrovská výdrž batérie

ROG Zephyrus G14 obstál takmer vo všetkých bodoch môjho testu. Ak teraz dáme bokom nie práve komfortnú a dobre podsvietenú klávesnicu a absenciu webovej kamery, ide o jeden z najvyváženejších štrnásťpalcových herných notebookov na trhu, ktorý vám svojou konfiguráciou umožní hrať staršiu, ale aj súčasnú produkciu, a to všetko je aj s výraznou výdržou batérie zabalené do odolného kovového tela s pekným dizajnom.

Naše hodnotenie

Jeden z najlepších štrnásťpalcových notebookov na trhu.

Klady

 • dizajn
 • kompaktnosť
 • výkon
 • batéria
 • chladenie

Zápory

 • podsvietenie klávesnice
 • absencia webovej kamery

Informácie o produkte

ROG Zephyrus G14 (GA401QM) 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 324 mm
 • Výška: 19,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 220 mm
 • Hmotnosť: 1700 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 2000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk