RECENZIA: Fractal Design Ion Gold 850W - Zlaté komponenty v čiernom kabáte

RECENZIA: Fractal Design Ion Gold 850W - Zlaté komponenty v čiernom kabáte

 

Pri skladaní výkonných, najmä herných počítačov, sú dvoma najväčšími hviezdami procesor a grafická karta. Niektorí ľudia si dajú záležať ešte aj pri výbere kvalitnej matičnej dosky, štýlovej skrinky či rýchlych RAM-kách a úložisku. Avšak bez jedného počítačového komponentu, ktorý ľudia často opomínajú, by nefungoval ani ten najmenej výkonný stroj. Na mysli mám, samozrejme, počítačový zdroj, ktorý je známy tiež pod skratkou PSU (Power Supply Unit). Áno, zdroje sú málokedy „sexy“ a efektné, hoci aj v tomto smere sa v posledných rokoch udiali veľké zmeny, no správny výber zdroja môže hráčom aj nehráčom z dlhodobého hľadiska ušetriť kopu peňazí a najmä starostí. Zdrojov od spoločnosti Fractal Design nám redakciou prešlo už viacero – od cenovo dostupných kúskov z modelových radov Edison a Integra cez kompaktné Ion SFX až po nadmieru kvalitný model Ion+ 760P, ktorý ponúka vysoké hodnotenie. Fractal Design však teraz prichádza s novým prírastkom medzi Ion modelmi, a to s kúskami ponúkajúcimi 80PLUS Gold hodnotenie a výkonové stupne 550, 650, 750 a 850 wattov. K nám sa na testy dostal ten najvýkonnejší kúsok s avizovaným výkonom až 850W. My sme sa mu na zúbok pozreli nielen v bežnom výkonnejšom počítači, ale jeho parametre sme preskúmali aj pomocou pár špeciálnych nástrojov.

Dobrý zdroj by sa mal skladať z kvalitných komponentov, ponúkať štandardizované hodnotenie 80Plus a jeho výkon by mal reflektovať samotné počítačové komponenty, ktoré bude napájať. Je, samozrejme, možné použiť zdroj s výkonom 1200-1600W na napájanie počítača s Ryzen 3 či Intel Core i3 procesorom a niekoľko rokov starou grafickou kartou (iná sa asi v dnešnej dobe ani nedá zohnať), prečo by ste však mali platiť za zdroj toľko, ako za celý zbytok počítača. Nie, v dnešnej dobe je stále 650-750W tak akurát pre jeden aj výkonnejší procesor a modernú grafickú kartu, pokiaľ nejde o špičku ako RTX 3090 či RX 6900 XT. 850 wattov je teda akási poistka pre prípad pripojenia väčšieho množstva periférií ako diskov, prípadne použitie dvoch starších grafických kariet.

Čo je to 80Plus hodnotenie

Na úvod pár slov o 80Plus hodnotení. V jednoduchosti ide o úspešné dokončenie radu štandardizovaných testov, na základe ktorých výsledkov je následne zdroju udelená určitá známka/garancia, že daný model poskytuje udávaný výkon pri rozdielnych hodnotách záťaže. Neznamená to síce, že zdroj, ktorý nemá akékoľvek hodnotenie 80Plus, je zlý, ale v prípadoch, keď ide o správnu funkcionalitu hardvéru, je lepšie mať záruky. Najnižším stupňom je 80Plus, ktorý garantuje účinnosť minimálne 82% pri 20% zaťažení, 85% pri polovičnej záťaži a 82% pri plnom vyťažení. Už to je vcelku úctyhodné, no ďalšie stupne tieto čísla ešte dvíhajú. Hlavné triedy, ktoré je možné stretávať na bežných zdrojoch, sú Bronze, Silver a Gold. No tie naozaj kvalitné a výkonné kúsky siahajú ešte vyššie a pýšia sa hodnotením 80Plus Platinum alebo Titanium. Pri výbere zdroja odporúčam kúsky s 80Plus Gold hodnotením, keďže cenovo aj výkonom sa nachádzajú v zlatom strede, kde si môžu byť potenciálni záujemcovia takmer istí kvalitou a dlhodobou výdržou.

Obsah balenia a prvé dojmy

Balenie menších produktov od spoločnosti Fractal Design sa už niekoľko rokov drží jednoduchého štandardu. Krabica, v ktorej je zdroj Ion Gold 850W dodávaný, je ladená do kombinácie čiernej a bielej a ukrýva v sebe plne modulárny zdroj. Ten je bezpečne uložený do kolísky z mäkkej peny. Štýlová textilná kapsy, aká sa nachádzala pri kúskoch Ion+ 760P či Ion SFX 650G, síce absentuje, mne však príliš nechýba.

Množstvo konektorov a káblov je zabalených v jednoduchom plastovom obale a okrem nich sa v balení nachádzajú ešte skrutky na pripojenie zdroja do počítačovej skrinky, manuál a pár pások pre upratanie káblov. Exteriér zdroja skrášľuje kombinácia dvoch odtieňov čiernej a vkusne, no nenápadne umiestnené logá spoločnosti. Na spodnej strane zdroja sa, samozrejme, nachádza ventilátor čiernej farby, v tomto prípade špeciálne upravená 140mm verzia rokmi overenej Dynamic rady s LLS ložiskami a otáčkami max. 1400 RPM pri 550W a 650W modeloch, 1700 RPM pri 750W a až 2000 RPM pri nami testovanom 850W modeli.

Ponuka káblov, modulárnosť a inštalácia

Moderné zdroje určené pre náročnejších používateľov nemôžu v dnešnej dobe ponúkať iba dobrý výkon, ale už je od nich očakávaná aj plnú modulárnosť, čo znamená, že všetky káble a nie iba tie „menej“ dôležité je možné odpojiť od zdroja. Prečo by aj mali majitelia moderných počítačov ukrývať vo svojom miláčikovi zastarané molex káble, ak ich nepotrebujú? Keď už ale spomínam molex, netreba sa báť, Ion Gold 850W stále ponúka aj tento štandard pre tých, čo ho stále používajú. Celkovo sa v balení Ion Gold 850W nachádza 1x ATX 24-pin, 1x ATX12V 4+4 pin + 1x EPS12V 8-pin, 3x PCIe 6+2 pin (3 káble, celkovo šesť PCIe 6+2 konektorov), 2x SATA (2 káble, celkovo 8 SATA konektorov) a jeden MOLEX s tromi výstupmi.

S takouto výbavou je možné zapojiť aj tie najvýkonnejšie matičné dosky a pokojne k ním pridať aj dve silné grafické karty. Čo sa týka inštalácie, tá prebehla bez akýchkoľvek problémov najmä vďaka kompaktným rozmerom zdroja, umiestneniu zásuviek konektorov do strednej až vrchnej časti zdroja a takisto vďaka stále príjemne ohybným káblom. Jedno veľké plus si Ion Gold 850W zaslúži tiež za prevedenie kabeláže v čisto čiernej farbe bez rôznych žltých, zelených, resp. modrých káblikov, ktoré by inak kazili výsledný dojem z počítača.

Technické špecifikácie a komponenty

Ako to býva aj pri iných zdrojoch, aj tu je už podľa mena ľahké vydedukovať základné parametre zdroja. Ion Gold 850W – meno modelového radu, 80Plus hodnotenie a výkon. Ako som však už spomínal, v ponuke Fractal Design budú aj varianty s výkonom 550, 650 a 750 wattov. Formát zdroja je tradičný ATX so šírkou a hĺbkou 150 mm, výškou 86 mm a váhou líšiacou sa podľa výkonu – od 2,06 kg až po 2,41 kg pri 850W kúsku. Po stránke hlavnej funkcionality ponúkajú zdroje Ion Gold všetky základné aj rozšírené ochrany, čo znamená ochranu proti prepätiu, podpätiu, skratu či vysokej teplote.

Modelový rad Ion Gold tentokrát neponúka systém semipasívneho chladenia, ktorý dokáže vypnúť ventilátor v prípadoch, že nie je potrebný, avšak pri používaní nebolo zdroj vôbec počuť ako v pokoji, tak ani pri záťaži, keďže ho úspešne „prehlušili“ ostatné komponenty. Na vnútorných komponentoch si opäť raz dali inžinieri z Fractal Design naozaj záležať, takže vnútri môžu budúci majitelia očakávať 105°C japonské kondenzátory na primárnej strane a taiwanské 105°C elektrolytické a polovodičové kondenzátory na strane sekundárnej. V spojení s NTC termistorom a obtokovým relé, ktoré chránia proti nárazovému zvýšeniu prúdu, vylepšenou účinnosťou 12V synchrónnej rektifikácie a vysoko efektívnym DC-DC obvodom, ktoré poskytujú pevnú reguláciu napätia s nízkym šumom, nie je vôbec prekvapením, že si vo Fractal Design trúfajú ponúkať na Ion Gold zdroje až 7-ročnú záruku.

Testovanie

Tentokrát som sa na testovanie vybavil pár šikovnými prístrojmi, ktoré sa dokážu pozrieť na elektrické zariadenia naozaj zblízka. To znamenalo laserový teplomer na meranie teploty interných komponentov, merač spotreby, vďaka ktorému bolo vidno, koľko prúdu tečie zo zásuvky priamo do zdroja, a osciloskop na meranie odchýlok v elektrických vlnách a zistenie efektivity regulácie DC výstupu. Posledný prístroj, ktorý som chcel na otestovanie Ion Gold 850W použiť, bol tzv. Active Load Tester (aktívny tester záťaže), cez ktorý sa dá zdroj plynulo zaťažovať, no v dnešnej pandemickej dobe ho nie je také jednoduché zohnať. Zdroj bol preto najviac vyťažený kombináciou procesora Intel Core i9-10900K a grafickej karty RTX 2080, oboch, samozrejme, pretaktovaných, no spolu s ostatnými komponentmi v testovacom počítači požadujúcich maximálne 710W pri syntetickej záťaži. Aj takáto záťaž však stačila na otestovanie tvrdení Fractal Design a pravdivosti 80Plus Gold hodnotenia. Výsledky testovania si môžete prezrieť v grafoch nižšie.

Na záver som ešte skontroloval, či zdroj náhodou netrpí neduhom známym ako „coil whine“, teda vysokofrekvenčným bzučaním, ktoré menej kvalitné zdroje často vydávajú pri zmene napätia alebo pod väčšou záťažou. Ion Gold 850W sa, našťastie, medzi takéto kúsky neradí. Až na šum ventilátora totiž ostal úplne tichým spoločníkom počas celej doby používania.

Naše hodnotenie

Spoločnosť Fractal Design je veľa hráčom aj profesionálom známa svojou kvalitou. Často je táto kvalita dostupná za prémiový príplatok a hoci pri Ion Gold sú ceny nadmieru konkurencieschopné, pri komponentoch ako zdroje sa určite šetriť neoplatí. Je príjemné vidieť, že vo svete, kde niektoré spoločnosti chrlia zdroje s horšími parametrami len preto, aby získali zákazníkov nižšou cenou na počiatku, no s potenciálnymi problémami z dlhodobého hľadiska, ponúka Fractal Design iba kvalitné kúsky, ktoré vďaka použitým komponentom a 7-ročnej záruke v mnohých prípadoch prežijú väčšinu počítačových komponentov, ktoré budú napájať.

Klady

 • kvalitné komponenty
 • plná modulárnosť
 • moderný dizajn
 • obstojná účinnosť
 • 7-ročná záruka
 • čisto čierne káble

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Fractal Design Ion Gold 850W 2021

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 150 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 86 mm
 • Hmotnosť: 2410 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk