RECENZIA: Cooler Master MasterAir Stealth 612 - Vysoký výkon, vysoká… cena

RECENZIA: Cooler Master MasterAir Stealth 612 - Vysoký výkon, vysoká… cena

 

Majstri chladenia z Cooler Master majú v ponuke obrovské množstvo chladičov aj iných počítačových komponentov, ktoré má v obľube veľa hráčov. Od overených chladičov schopných postarať sa aj o niečo výkonnejšie procesory bez toho, aby urobili dieru do rozpočtu, až po monštruózne vzdušné a vodné chladiče, ktoré zvládnu aj tie najextrémnejšie kúsky. Novinka s menom Cooler Master MasterAir Stealth 612 ARGB by sa dala zaradiť skôr do tej druhej kategórie, čomu nasvedčuje už jej cenovka, no ako si poradila v testoch a ako jednoduché je s týmto chladičom pracovať?

Ako stále hovorím, máloktorý počítač naozaj potrebuje vodné chladenie. Dupľom nie zákazkové vodné chladenie skladajúce sa zo samostatného radiátora, pumpy a bloku na procesor. Správne spárované a kvalitné vzdušné chladenie sa zvládne postarať o drvivú väčšinu procesorov a oproti zákazkovým, ale aj AIO chladičom ponúka rad výhod. Zo vzdušného chladiča sa vám totiž nikdy neodparí voda, neriskujete poškodenie, ak prestane fungovať pumpa, a ani záplavu elektroniky v prípade, že odíde nejaké tesnenie. Odhliadnuc od pár nebezpečenstiev, ktoré sa spájajú s ťažkými chladičmi a nárazmi či nešetrnou prepravou, to najhoršie, čo sa pri vzdušnom chladiči môže stať, je, že prestane fungovať ventilátor. No a ten je väčšinou jednoducho nahraditeľný za zlomok ceny nového chladiča. Poďme sa teda pozrieť na to, čo nový Cooler Master MasterAir Stealth 612 ARGB ponúka.

Obal a jeho obsah

MasterAir Stealth 612 ARGB nie je žiaden drobček, čomu napovedá už rozmernejšia a hlavne ťažšia krabica, v ktorej je dodávaný. Vonkajší obal bude familiárny pre kohokoľvek, kto videl obaly Cooler Master produktov za posledných pár rokov, čo znamená obal ladený do šedej a fialovej farby.

Vnútri sa navrchu nachádza krabička s príslušenstvom na inštaláciu, brožúrka s informáciami, pričom pod nimi je samotný chladič s už nainštalovanými 2x120mm SickleFlow aRGB ventilátormi. Čo sa príslušenstva týka, je ho vcelku dosť – od úchytov na všetky možné platformy, malú tubu s teplovodivou pastou Cooler Master Master Gel Pro až po rozdvojku na ventilátory a tiež ovládač RGB podsvietenia, vďaka čomu je tento chladič možné osadiť aj na dosky, ktoré nemajú aRGB a RGB konektory.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení poteší MasterAir Stealth 612 ARGB úctyhodnou váhou okolo 1 kg, čo je často samo o sebe znakom dobrého výkonu pri chladení. Chladič je celý v čiernom prevedení, ponúka až šesticu „heatpipes“, teda chladiacich výmenníkov prepájajúcich miesta, kde sa chladič dotýka procesora s rebrovaním. Rebrovanie je, podobne ako pri iných Cooler Master chladičoch, hliníkové a presne prispôsobené pre 120mm ventilátory.

Skvelou správou je asymetria chladiča, vďaka čomu je možné ho nainštalovať aj do systémov kde sú osadené štyri aj vyššie RAM-ky. Klobúk dole musím pri MasterAir Stealth 612 ARGB dať aj pri veľkej a leštenej dotykovej ploche, ktorá dosadá na samotné procesory. Chladiče, ktoré pokrývajú celý povrch aj Ryzen procesorov, stále nie sú také rozšírené, navyše, leštený a naozaj rovný povrch je zárukou jednoduchej výmeny tepla.

ARGB a jednoduchosť inštalácie

Správny herný počítač musí mať RGB! Hoci sa s týmto výrokom až tak nestotožňujem, je pravda, že mať z času na čas možnosť zapnúť podsvietenie je fajn. Ako inak ohúrite známych aj neznámych ľudí doma, prípadne na potenciálnej post-pandemickej LAN párty? Oba ventilátory, ktoré sa na MA612 Stealth ARGB nachádzajú, ponúkajú po prvé PWM ovládanie a po druhé ARGB, teda adresovateľné RGB podsvietenie.

Ide o model ventilátorov SickleFlow 120 V2 ARGB, ktoré sú vďaka svojmu výkonu nadmieru obľúbené ako na chladičoch, tak aj bežne umiestnené v počítačových skrinkách. A keď už spomínam umiestnenie, palec hore si Cooler Master zaslúži aj za systém uchytenia ventilátorov, o ktorý sa starajú plastové objímky, ktorých inštalácia zaberie pár sekúnd. To je skvelá správa, keďže pri osadzovaní chladiča do počítača, je, samozrejme, nutné dať oba dole a pri niektorých konkurenčných riešeniach, ktoré používajú drôtené konštrukcie, je tento proces asi tak miliónkrát jednoduchší.

Najmä pre ľudí s väčšími rukami. Samozrejme, inštalácia sa nezaobíde bez trošky expertízy, kde treba vedieť, aké dištančné vložky zvoliť a ako pripraviť úchyt, ktorý chladič drží zo zadnej časti matičnej dosky, no vďaka prehľadnému manuálu by mal inštaláciu zvládnuť aj úplný laik. Na záver ešte musím spomenúť doplnok, ktorý je k ARGB verziám tohto chladiča pribalený. Konkrétne ide o ovládač podsvietenia, ktorý je možné osadiť do skrinky, resp. pri troche snahy aj mimo nej. Malý plastový kvádrik, ktorý je možné napájať cez SATA kábel, do ktorého je možné pripnúť oba ventilátory a pomocou jednoduchého tlačidla prechádzať medzi dostupnými režimami podsvietenia. Moderné dosky však takmer vždy ponúkajú RGB alebo ARGB konektor a pomocou pribaleného káblika určeného pre viacero výrobcov/riešení je jednoduché pripojiť ventilátory k doske a ovládať svetielka priamo cez ňu.

Testovanie

Cooler Master MasterAir Stealth 612 ARGB bol, podobne ako ostatné chladiče v grafoch nižšie, otestovaný s procesorom AMD Ryzen 7 2700. Teplota okolia sa pohybovala medzi 20 a 21 stupňami Celzia a vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách alebo používaní profesionálnych programov.

Naše hodnotenie

Na začiatok záveru musím povedať, že tento chladič má jeden mierny nedostatok. Tým je cena okolo 90-100 eur, čo možno odradí viacero potenciálnych záujemcov – hlavne keď sú za túto sumu dostupné lacnejšie AIO vodné chladiče či konkurenčné kúsky, najmä od spoločnosti preslávenej svojimi hnedými ventilátormi. Ak však prihliadneme na použité 120mm ventilátory, Cooler Master MasterAir Stealth 612 ARGB je po stránke chladenia naozaj monštrum. Nehovoriac o naozaj modernom dizajne, ktorému sekunduje ARGB podsvietenie. Kto by teda chcel tento chladiaci výkon za nižšiu cenu a nepotrpí si na svetielka, môže siahnuť po prevedení bez RGB, za ktoré zaplatí o 10-20 eur menej.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • skvelá kompatibilita s RAM
 • moderný dizajn
 • nízka hlučnosť
 • jednoduchá inštalácia
 • skvelé výsledky chladenia

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

Cooler Master MasterAir Stealth 612

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 129 mm
 • Výška: 112,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 158 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cooler Master

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk