V hlavnej úlohe Toshiba Qosmio F60-12X, G27ka a NFS - HP

Pretekárske hry patria od počiatkov počítačovej zábavy k obľúbenému žánru, nakoľko často umožňujú hráčovi osedlať tátoše, ku ktorým sa v reálnom svete nikdy nedostanú. Či sú to už slávne superšportové autá ako Ferrari, Porsche či Lamborghini alebo exotickejšie typy ako Veyron či Panoz, tak napríklad i vozidlá z iného súdka ako WRC alebo mašinky určené do ťažkého terénu.

Taktiež netreba zabúdať ani na monoposty F1, okruhové špeciály či ďalšie a ďalšie typy pretekárskych áut. Samozrejme ďalším lákadlom a spoločným prvkom pretekárskych hier je jazda obrovskými rýchlosťami často pri plnej dopravnej premávke, jazda v zaujímavých lokalitách sveta či po rôznych typoch povrchov.

{gallery}/hw/recenzie/g27/1/{/gallery}

Niektorí hráči uprednostňujú skôr arkádovo ladené preteky, kde sa nemusia príliš starať o rôzne nastavovanie parametrov športového auta, nehľadajú ani úplne vierohodné správanie sa vozidla na ceste, ale proste chcú len zasadnúť do kokpitu a vyraziť, a zabaviť sa. A potom je tu skupina hráčov, ktorí majú radi simulátory. Tie chcú čo najvernejšie prezentovať reálnu jazdu, reálne jazdné vlastnosti auta (mnohé dokonca i s pravými zvukmi motora, konkrétneho typu auta) a tak ďalej. Spoločné pre oba skupiny hráčov však môže byť potreba čo najlepšie navodiť atmosféru pretekárskeho auta a k tomu bez debaty prispievajú herné ovládače. V tomto prípade to sú volant, pedále a rýchlostná páka. Ponuka na trhu je bohatá, od najlacnejších modelov až po modely, ktoré si takmer pomýlite so skutočnými . A jedným takým je určite aj výrobok, na tomto poli známej firmy Logitech, s označením G27.

{gallery}/hw/recenzie/g27/2/{/gallery}

Na jeho otestovanie som okrem samotného volantu dostal i 15,6“ herný notebook Toshiba Qosmio F60-12X a najnovší prírastok nekonečnej série Need for Speed od EA, Hot Pursuit. Táto Toshiba ponúka slušnú výbavu, veď posúďte sami. Okrem 4-jadrového procesora Intel Core i7-740QM, 4GB RAM, grafiky nVidia GeForce GT 330M či 640GB pevného disku v ňom nájdete i TV tuner a Blu-ray mechaniku. Výrobcom predinštalovaný 64-bitový operačný systém je Windows 7 Home Premium. Ešte snáď treba spomenúť reproduktory, ktoré by mali byť spoločným produktom so slávnou firmou v audio oblasti - harman/kardon. Ich zvuk naozaj patril k tomu lepšiemu na notebookoch, ale pochopiteľne už z len možnosti konštrukcie a umiestnenia reproduktora je basová zložka stále slabá. Čo sa dizajnu týka, pár fotiek nájdete tu v okolí článku.

{gallery}/hw/recenzie/g27/3/{/gallery}

Volant Logitech G27 pozostáva z troch častí a z vcelku objemnej a ťažkej krabici postupne vytiahnete volant, konzolu s riadiacou pákou a pedále. Už tu treba poznamenať, že všetky diely sú robustnej konštrukcie, na pohľad i „omak“ pôsobia profesionálne a boli použité kvalitné a zrejme i trvácne materiály. Volant je potiahnutý koženkou, v jeho stredovej časti nájdete hliník a podstavec je vyrobený z tvrdej umelej hmoty. Dve páčky pod volantom sú tiež z hliníka, ostatné tlačidlá sú umelohmotné. Volant sa ku stolu upevňuje dvoma svorkami, ktoré sa uťahujú z vrchnej časti podstavca a potom aby nezavadzali sa ešte mierne zasunú nadol. Logitech myslel aj na hráčov, ktorí sa nechajú vtiahnuť do deja až tak, že pri hraní prenášajú značnú časť svojej sily do ich produktu a tak by ho mohli doslova vyrvať zo stola. Tí si ešte môžu dodatočne podstavec napevno uchytiť ku stolu dvoma silnými šraubami, nakoľko v podstavci sú osadené kovové protikusy (matice). Samozrejme, tento spôsob uchytenia si vyžaduje aj prevŕtanie stola.A podobne sa dá poistiť proti uvoľneniu i konzola s riadiacou pákou. Pohyb riadiacej páky je priam ukážkový, takže radenie šiestich prevodových stupňov plus spiatočky je hračkou. No a napokon pedále tvoria najväčšiu a najťažšiu súčasť kompletu, kde na masívnom spodnom diely sú uchytené tri pedále. Tie sú z kovu a lešteného hliníka a ich pohyb je prenášaný na tri piesty. Sklon pedálov je trošku strmý, ale časom sa na to dá zvyknúť.

{gallery}/hw/recenzie/g27/4/{/gallery}

A čo samotné hranie? Need for Speed Hot Pursuit (NFSHP) je arkádová pretekárska hra, takže už z toho je možné vytušiť, že tak kvalitný herný ovládač, akým Logitech G27 bezpochyby je, nebude naplno využitý. Škoda, tu by to chcelo nejaký kvalitný simulátor pretekov áut. A hneď prvá ťažká rana je iba automatická prevodovka NFSHP, takže riadiacu páku môžem zo stola rovno odmontovať  Volant má dostatočné možnosti všakovakých nastavení priamo pod operačným systémom, takže si myslím, že každý si postupne doladí jeho chod tak, ako mu najviac vyhovuje. Je možné nastaviť napríklad aktívnu dráhu záberu volantu, jednotlivých pedálov, silu vracania volantu do stredovej polohy atď. Uloženie profilov k rôznym hrám je samozrejmosťou, podobne ako priradenie ľubovoľnej funkcie jednotlivým tlačidlám na volante či konzole riadiacej páky. Ovládať na ceste rýchly stroj a korigovať jeho šmyk pri rýchlom prejazde zákrutami je s volantom Logitech G27 určite zážitok. Chce to síce trochu počiatočného ladenia a následného cviku, ale stojí to za to. A aj na ovládanie pomerne jednoduchý NFSHP dostáva hneď iný rozmer a vy zistíte o čo všetko vlastne prichádzate, keď pri hraní pretekárskej hry používate iba klávesnicu.

{gallery}/hw/recenzie/g27/5/{/gallery}

Na záver ešte hádam spomeniem pomerne veľký hluk ventilátora chladenia grafickej karty notebooku pri záťaži a naozaj slabú výdrž dodávanej batérie, ktorá pri nepretržitom hraní vydržala necelú hodinu. Jej výdrž pri bežnom používaní je asi 2 hodiny a i keď treba uznať, že Toshiba Qosmio F60-12X má výkonné črevá, v dnešných časoch by batéria herného notebooku už snáď mohla vydržať aspoň 2 hodiny pri plnej záťaži. Tak snáď nabudúce.

{gallery}/hw/recenzie/g27/6/{/gallery}

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk