RECENZIA: Predator Triton 300 SE - To je zbraň alebo notebook?

RECENZIA: Predator Triton 300 SE - To je zbraň alebo notebook?

 

Herný rad Predator participujúci pod známou spoločnosťou Acer mám ja osobne zakorenený ako vôbec najuniverzálnejšiu hardvérovú značku zo všetkých, keďže z ich ponuky si jednoducho musí vybrať úplne každý. Nech už dávate prednosť hraniu nenáročnej softvérovej produkcie, či chcete kompromis medzi interaktívnou zábavou a pracovnými povinnosťami, pre každého z vás sa tu nájde výrobok vhodný na kúpu. Na špičke tohto pomyselného ľadovca potom samozrejme drieme cenovo často nedosiahnuteľný strop, po akom siahajú tí najnáročnejší spotrebitelia. Práve tam by sme našli výkonnostne neporaziteľné desktopy s prívlastkom Orion 9000 či rovnako paru tlačiace notebooky Triton 900. Je samozrejme jasné, na akých zákazníkov Acer pri skladbe uvedených extrémov myslel a rovnako tak je pekné vidieť, že sa ona u nás stále populárna spoločnosť snaží skúšať pretlačiť aj kompaktnejšie fúzie. Jedným z aktuálnych výsledkov takého snaženia je rozhodne dizajnovo zaujímavý kúsok Triton 300 SE.

Rozprávame sa o primárne hernom zariadení v štrnásťpalcovom prevedení, ktoré bolo v zmysle výkonu zaradené do akejsi strednej triedy. Celé šasi je odliate z hliníku a už pri prvom uchopení tohto takmer dva kilogramy vážiaceho krásavca pocítite dotyk chladného luxusu. Notebook znesie aj drsnejšie zaobchádzanie a nejaký ten náhodný úder, či menší pád, nebude automaticky znamenať fatálne poškodenie. Acer si pri dizajne jednoducho dal záležať a kompletne obišiel svoje doteraz zaužívané postupy rozmiestnenia insígnií. Ikonické logo radu Predator nachádzame v ľavom hornom rohu hlavného veka a aj keď po jeho otvorení pomocou jedného prsta začnete cítiť istý „návrat domov“, stačí sa bližšie pozrieť na proporcie postranných rámov a okamžite sa všetky dojmy obrátia iným smerom. Nový Triton je však dozaista elegánom. Dokáže očariť okolie už len spôsobom, ako sa od neho odrážajú slnečné lúče. Dnes, kedy sa nám pomaly ale isto začínajú otvárať terasy kaviarní a na leto sa po dlhej dobe zase rozbehne ten doteraz toľko utláčaný sociálny život, vás môže práve vytiahnutie tohto strieborného laptopu premeniť na stredobod pozornosti.

Kompaktné rozmery

Je príjemné sledovať ten odklon od zavedených trendov. Mám teraz namysli všadeprítomné RGB blikanie a často až prehnané lipnutie na nejakom stereotypnom dizajne. Táto novinka z dielne Aceru ide úplne inou cestou a to aj naoriek tomu, že si v sebe stále nesie dostatočne silný výkon. Máme tu grafický procesor RTX 3060 (Max-Q a takt 1282 MHz), čo je v dnešnej dobe ekvivalentom zlatého nugetu, a nemenej dôležitú úlohu zohráva aj procesor i7 od Intelu v spolupráci s rozšíriteľnou 24 GB operačnou pamäťou. Ide o sofistikovaný nástroj na hranie, aký však môže v očiach okolia zbudiť dojem, že to je vlastne ďalší predražený ultrabook vhodný tak akurát na objednanie zastrihávača fúzov pre nejakého hipstera. Počas testu som skúšal spustenie mnohých menej náročných, aj technicky prepracovaných projektov a pred aktiváciou RTX všetko išlo na vysokej úrovni s príjemným snímkovaním. V drvivej väčšine aj s vyšším stupňom nastavenia detailov. Akonáhle by ste si však chceli utrhnúť o niečo viac a zapnúť odlesky kaluží tam, kde predtým bol len neidentifikovateľný mastný fľak, treba rátať s istou degradáciou počtu snímok – nejde však samozrejme v danej výbave o nič šokujúce. Dobre, už viete, že Kryton, ehm, prepáčte, zase myslím na seriál Červený trpaslík, teda Triton 300 SE spadá po stránke dizajnu do jedinečnej kolónky a rovnako vám musí byť jasné, že celková cena pohybujúca sa okolo 1 500 Eur má svoje výkonnostné opodstatnenie. Ako je na tom však napríklad taká konektivita?

Čo sa týka ľavej strany, tak tu môžeme nájsť vstup pre napájanie do elektrickej siete pomocou klasického adaptéru, hneď vedľa USB 3.2 druhej generácie a Thunderbolt 4 (nabíjanie prostredníctvom USB-C je samozrejme možné, ak máte dostatočný adaptér). Naopak, na druhej stráne nachádzame dnes stále potrebný vstup pre audio kábel, HDMI 2.1 a druhý USB 3.2 s rovnakou špecifikáciou. V tomto duchu ide opäť o dostatočný priestor na párovanie s rôznym príslušenstvom a určite by som v danom výpise nemal vynechať ani Wi-Fi 6 a Bluetooth. Po ľahkom odklopení veka na vás zažmurká štrnásťpalcový Full HD panel s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, čím sa v danom rozmere naplnia všetky mokré sny hráčov obľubujúcich online súperenie v momentálne najhranejších projektoch. Obraz je solídne ostrý a dobre čitateľný aj pri útoku letného slniečka. Za predpokladu, že by sme si prešli podrobné špecifikácie ohľadom farebného gamutu a porovnali ich s konkurenciou v rovnakej cenovej relácii, určite by neprišlo k nejakému šokujúcemu odhaleniu v zmysle klamlivej reklamy. Treba si uvedomiť, čo všetko IPS panel v takomto prevedení a pri svietivosti na hranici 300 nitov vlastne dokáže a tam, kde uspokojí primárne hráčsku komunitu už pri sledovaní filmov a podrobnej analýze jednotlivých vrstiev farieb, nemusí až tak žiariť.

Klik, Klik, Klik

Nad stredne veľkým a dobre fungujúcim touchpadom s rovnako dobre bežiacou čítačkou odtlačkov prstov si našla miesto klávesnica bez numerického bloku - ako inak pri takomto rozmere. Membránové spínače so zdvihom na hranici jedného milimetra slúžia obstojne aj pri frenetickom spôsobe písania a ich odpor by sa dal definovať ako jemnejší. Určite dávam palec hore za klasicky robotický Predator fond samotných kláves a rovnako dobré podsvietenie v rôznych farebných RGB linkách. Pomocou predinštalovaného softvéru PredatorSense máte možnosť zasahovať do nastavení osvetlenia, vyberať si zo štyroch špecifických režimov výkonu (od tichého, cez extrémny, až po turbo), monitorovať všetky procesy v počítači, ako aj prispôsobovať nainštalované hry. Je zaujímavé, že Acer opäť ponecháva fyzické tlačidlo na spustenie maximálneho výkonu ventilátorov, ktoré si našlo svoje miesto tesne nad klávesom Esc. Keď už spomínam proces chladenia, v tomto prípade sa výrobca vcelku oprávnene chváli dobre riešeným prieduchom vývodu horúceho vzduchu, ako aj nízkym atribútom ohľadom prevádzkového hluku. Triton 300 SE disponuje tenkým šasi s výškou 17,9 mm, do ktorého sa zmestilo aj duo reproduktorov s dosť priemernou prezentáciou zvuku. Nejde tu ani tak o silu, ale skôr o celkovú plochosť bez výrazu, čo však opäť asi nebude tým najvýznamnejším bodom na vašom zozname pre a proti.

Keby ste sa pozreli na oficiálny leták k testovanej vzorke Predator Triton 300 SE, určite by vás mohla zaujať celková výdrž batérie. Výrobca uvádza desať hodín, čo je samo o sebe dozaista plusovým bodom, avšak realita je nanešťastie trochu inde. Tento údaj ste schopní dosiahnuť len v tom prípade, ak zrazíte jas na sotva viditeľnú úroveň a celkový čas strávený používaním zariadenia obmedzíte na tie najzákladnejšie procesy mimo hrania. Akonáhle spustíte nejakú videohru a výkon laptopu sa tým pádom pretočí do vyšších obrátok, nečakajte nič viac než energiu na päť hodín čistého času. Či je toto na herný notebook dostatočný údaj, to už nechám na vaše posúdenie, ale za mňa ide o asi najväčšie negatívum inak celkovo sympatického a kompaktného hardvéru. Čo povedať ešte skôr než v tomto texte padne ona pomyselná opona? Acer sa rozhodol vyrobiť cenovo dostupný štrnásťpalcový notebook s odolným telom, ktorý v sebe nesie kus poriadne schopného výkonu a je pripravený na socializovanie aj vďaka vstavanej webovej kamere. Výborná obnovovacia frekvencia hlavného panelu a aj trochu nečakaná čítačka odtlačku prstov sú príjemným bonusom, čo sa už nedá povedať o celkovej výdrži akumulátora a plochom zvuku. Napriek všetkému som zo samotného produktu nadšený. Verím, že si nájde svojich zákazníkov a dúfam, že ono experimentovanie pod vlajkou hernej divízie Acer nevidíme v tomto prípade naposledy.

Naše hodnotenie

Výkonný a kompaktný herný notebook, s akým zažiarite v každej kaviarni.

Klady

 • dizajn
 • odolnosť
 • výkon
 • displej
 • chladenie

Zápory

 • batéria
 • zvuk

Informácie o produkte

Acer Predator Triton 300 SE

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 322,58 mm
 • Výška: 227,84 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,78 mm
 • Hmotnosť: 1750 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk