RECENZIA: ROG Flow X13 a eGPU - Kombinácia, čo búra predsudky

RECENZIA: ROG Flow X13 a eGPU - Kombinácia, čo búra predsudky

 

Poznáte ten pocit, keď sedíte v aute na sedadle spolujazdca s hlavou opretou o bočné okienko? Už pri minimálnej rýchlosti daného vozidla sa vám realita vonku zlieva do akýchsi farebných liniek a slížov. Tieto nitky ubiehajúcich miest a dedín sú ako ťahy štetcom, ktoré ako keby nikdy nemali svoj koniec. Prečo vám niečo takéto teraz strkám do recenzie na ďalší hardvér s logom ROG? Onen pocit rozmazanej reality totižto v poslednej dobe prežívam dosť výrazne aj ja sám, a to priamo v profesnej rovine. Mesiac čo mesiac sa mi na stole hromadí hardvér rôzneho druhu a zamerania s tým, že čím viac sa snažím preniknúť do podstaty mnou už dávno vytrénovanej hodnotiacej šablóny, o to viac nastáva efekt nekončiacej a natiahnutej reality. Deje sa to automaticky, ba až mimovoľne, a ak to pomyselné rýchlo idúce auto odrazu trochu spomalí či nebodaj zastaví, spozorniem ako surikata vlnkavá na kokaíne. Presne to sa mi stalo nedávno, počas recenzovania dvojice k sebe patriacich výrobkov určených pre rebuliku hráčov, a preto, ak aj vy pri čítaní textov upadáte do identického efektu, kde vám všetko splýva do jednej hmoty, teraz by ste sa mali rozhodne prebrať.

Určite bude vhodné, ak vám stručne vysvetlím, čo je vlastne skryté za skratkou eGPU (nie každému to totiž musí byť automaticky jasné). ASUS v tomto prípade prináša na scénu dva na sebe síce nezávislé výrobky, ktoré však násobia svoj výkon jednoduchým prepojením. Externá grafická karta – v tomto prípade Nvidia RTX 3080, slúži na extrémne navýšenie výkonu notebooku Flow X13, ktorý by ste na základe jeho proporcií kategorizovali skôr ako kancelársky laptop vhodný tak maximálne na objednanie ďalších k sebe sa nehodiacich ponožiek. Tento prístroj je však osadený prvotriednym procesorom AMD Ryzen série 5000 a už v základe v sebe vôbec nenesie nejako chabú grafickú kartu. Filozofiou a súčasne aj dôvodom môjho precitnutia z letargie je snaha spomínaného výrobcu preklenúť predsudky ohľadom hrania najmodernejších hier na kompaktných a plne prenosných mašinkách. Poďme si ako prvú spoločne zhodnotiť dizajnovú stránku uvedeného hardvéru.

2 v 1

Flow X13 je len 1,3 kilogramu vážiaci krásavec, ktorý prichádza v plne kovovom a zároveň samozrejme aj odolnom šasi. Jeho rozmery ho kategorizujú do sekcie trinásťpalcových notebookov, kde donedávna sotva niekto hľadal spodobnenie s rýdzo herným náradím. Tento prenosný počítač je tenký len 15,8 mm a v zatvorenom stave si ho môžete prehadzovať z ruky do ruky ako detskú knihu pre batoľatá. Jeho veľkou výhodou je plná konvertibilita, a teda schopnosť preklopiť obrazovku o 360 stupňov. Z notebooku si tak lusknutím prsta spravíte plne funkčný tablet so 4K panelom (predávať sa samozrejme budú aj Full HD verzie, avšak moja vzorka bola vybavená tou najvyššou konfiguráciou), ktorý je možné dobíjať priamo cez USB-C koncovku. Na jeho už tak tenkých hranách nájdete jeden HDMI vstup, široký slot určený na prepojenie s eGPU, jedno USB 3.2 druhej generácie a samozrejme aj audio konektor. Kto očakáva možnosť zastrčiť si microSD kartu, bude v tomto prípade jemne sklamaný. Dizajnéri sa rozhodli čítačku odtlačkov prstov integrovať do miniatúrneho spínača pre zapínanie celého notebooku, čo je na jednu stranu príhodné, ale keďže rozmerovo je Flow X13 výrazne zmenšeným hardvérom, výsledkom je nepohodlie. Často som musel celý laptop nadvihnúť nad stolom, aby som svoj prst mohol vôbec priložiť na jeho hranu. Rýchlosť snímania, ako aj presnosť, je napriek všetkému na vysokej úrovni a užívateľ si jednoducho len musí nájsť ten najideálnejší spôsob, ako sa do systému dostať bez zbytočného zdržania.

Čo sa týka celkových proporcií externej grafickej karty, tak tá bola vyhotovená ako taký miniatúrny desktop v rozmeroch 208 x 155 x 29,6 mm. Šasi je plastové s transparentne osvetleným ventilátorom a na zadnej strane ponúka možnosť prepojiť celý systém s monitorom (cez HDMI a displayport ich pripojíte súčasne hneď niekoľko) a rovnako tak do neho vložiť USB konektor. Okrem toho tam nájdete vstupy pre LAN kábel a samozrejme aj elektrickú prípojku. Akonáhle už eGPU skombinujete s ROG Flow X13, napájanie akumulátora notebooku ide priamo cez externú grafickú kartu, čo je rozhodne praktické. Čo už však tak výrazne praktické nie je? Skutočnosť, že daná externá karta sa nedá nijakým iným spôsobom pripojiť do ďalších zariadení, nech už by ste ju chceli spárovať s vaším slabším desktopom alebo notebookom. Z praktického hľadiska je rovnako dosť nepríjemná skutočnosť, že hlavný prepojovací kábel, ktorým toto duo vlastne kompletizujete, je extrémne krátky a nepoddajný.

Trvalo mi pomerne dlhý čas, než som obom testovaným vzorkám našiel to ideálne miesto na stole a aj tak som s výsledným rozložením nebol maximálne spokojný. Výrobca ohľadom celého adaptéra spomína prenosovú rýchlosť na hranici 63 GB, čo by bolo fakticky ešte lepšie než Thunderbolt štvrtej generácie. Proces prepájania reguluje softvér a po vašom potvrdení automaticky spustí RTS 3080 alebo následne prepne späť na v notebooku základnú GTX 1650. Telo eGPU sa nijako výrazne neprehrievalo, a to ani pri maximálnej záťaži, čo je určite povzbudivá správa a s ňou môžeme opis tohto prídavného hardvéru vlastne aj zakončiť.

Tradičné chladenie

Keď už som v minulom odseku načal stupeň tepla, ROG Flow X13 využíva dobre známy systém nadvihovania zadnej hrany prístroja, a to pomocou vyklápacích pántov. Tento efekt doceníte hlavne počas dlhých herných večerov. O celkové chladenie sa stará tekutý kov od Thermal Grizzly a ide mu to viac než dobre, zvlášť ak si uvedomíme, v akých stiesnených reláciách bolo celé šasi vytvorené. Čo mňa ale zaujímalo viac, bolo to celkové preklenutie medzi grafikou v notebooku a tou mimo neho. Už uvedená GTX 1650 je skôr akýmsi slušným základom dodávaným do lacných herných laptopov, vďaka ktorému si môžete okrem hrania známych online projektov s nižším rozlíšením skúsiť upraviť aj nejaké tie fotografie alebo postrihať video. Avšak akonáhle sa spustí RTX grafika a ruku k dielu priloží aj výkonné CPU Ryzen 9, začnú sa diať veľké veci. Môj stále využívaný tromf v podobe Microsoft Flight simulátora bežal plne v 4K, a to za sprievodu slušného snímkovania, avšak rovnako dobre obstáli aj iné technicky náročnejšie produkcie. Viem si teda predstaviť situáciu, pri ktorej sa kúpou oboch testovaných produktov dosiahne onen konsenzus medzi rýdzim biznisom s občasným odskočením si do sveta Fortnite a poriadnou chuťou užiť si moderné hry s aktivovaným ray-tracingom. Praktickosť pri transporte, ako aj možnosť kedykoľvek pripojiť veľký monitor, už asi nemusím ďalej vyťahovať.

Plne dotykový panel s veľkosťou 13,4 palca ponúka jemne neštandardný pomer strán 19:10 a svietivosť na úrovni 300 nits. Počas používania v exteriéroch sa jeho čitateľnosť v boji proti ostrým slnečným lúčom trošičku zhoršuje, ale nejde o nič výrazne nepríjemné. Celkové podanie farieb sa ukázalo byť na môj vkus chladnejšie, za čo môže 66 percentné pokrytie RGB, ale opäť nejde o zásadný argument, prečo by ste sa notebooku ako takému mali zďaleka vyhnúť. ROG Flow X13 sa ako herná mašina v mojom teste musel popasovať aj s dostatočnou kvalitou nízkoprofilovej klávesnice. Spínače s dosahom 1,7 mm sú podsvietené len bielou farbou a ich tuhosť, ako aj reakčnú dobu, hodnotím nadpriemerne. Na kancelársku prácu viac ako vyhovujúce a pri hraní nijako neprekážajúce. Nad čím som sa ale usmial ešte o kus viac, tak to bol touchpad. Prsty po jeho jemne drsnom povrchu kĺžu ako ostrie korčule po ľade a ani v jednom prípade nedošlo k zlému vyhodnoteniu mojich interakcií s ním. Stále ma fascinuje súčasná schopnosť vytvárať čoraz tenšie a tenšie notebooky bez toho, aby to malo priamy dopad na kvalitu výslednej prezentácie. Táto moja fascinácia sa počas recenzovania Flow X13 nikam nevytratila ani v momente, kedy som skúsil zvukovú prezentáciu, ba naopak. Reproduktory umiestnené na spodnej strane zariadenia hrali krištáľovo čistý zvuk a to som mal po ruke navyše aj možnosť všetko dodatočne regulovať prostredníctvom komplexného softvéru.

Na samotný záver som si nechal, pred konečným nahrnutím faktov na jednu veľkú hromadu, komentár na margo akumulátora. Konvertibilné notebooky sa v tomto smere sotva vedia skĺbiť s hernými nárokmi, a tak v prípade, ak by ste chceli hrať mimo dosahu elektrickej siete, dajte tomu na stredný jas maximálne tri hodinky a nastane tma. Pri tradičnom prechádzaní internetu, pozretí si nejakého filmu a bežnej kancelárskej práci vám Flow X13 vydrží niečo málo cez šesť hodín, čo je v porovnaní s konkurenciou klasifikované ako priemer. ROG Flow X13 a eGPU vás príde na viac než 3 000 eur, s možnosťou separátnej kúpy notebooku. Toto duo je určené výhradne pre milovníkov videohier, čo sa radi presúvajú kade tade po svete (dnes už skôr scenár hodný sci-fi filmu) a všade očakávajú hranie s vysokým technickým štandardnom. Veľkou nevýhodou eGPU je však nemožnosť spárovať ho s iným než ROG Flow zariadením a rovnako tak aj nie príliš dobre zvolený systém pripájania. Aj cez uvedené výhrady tu však máme budúcnosť sekcie prenosných herných mašín, ktorá sa začína rysovať do pôsobivých kontúr a právom dokázala spomaliť onen efekt rozmazaného vnímania.

Naše hodnotenie

Budúcnosť herných notebookov v praktických rozmeroch vyzerá viac ako slušne.

Klady

 • dizajn
 • vysoký výkon
 • odolnosť
 • 4K panel
 • klávesnica

Zápory

 • pripájanie eGPU
 • eGPU nepripojíte inam
 • cena

Informácie o produkte

ROG Flow X13 + eGPU 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 299 mm
 • Výška: 222 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,8 mm
 • Hmotnosť: 1300 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 3200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk