RECENZIA: ViewSonic XG2405 - A zase to klišé okolo cien

RECENZIA: ViewSonic XG2405 - A zase to klišé okolo cien

 

Doba je jednoducho taká. Cena rozhoduje vždy tam, kde je zákazník nútený starať sa nielen o svoje, v úvodzovkách, sebecké potreby, ale aj o potreby rodinných príslušníkov, a preto je treba zostavovať rozpočet s istou rezervou schopnou pokryť akékoľvek problémy. Kupovať z tohto dôvodu herný monitor a vyhodiť zaň horibilnú sumu si dnes nemôže dovoliť úplne každý, a tak verím, že doceníte aj našu snahu poradiť vám v tomto ohľade to najlepšie, v čo najnižších cenových hladinách. V duchu tohto konštatovania vás dnes môžem, takzvane, prepašovať do sekcie hernej zobrazovacej techniky, čo hrá limbo s dvesto eurovou hranicou a darí sa jej tú pomyselnú tyč nezhodiť.

Známa taiwanská spoločnosť ViewSonic, vďaka ktorej som ja osobne mal možnosť postaviť si na stôl viac monitorov než šálok s kávou, sa už dlhý čas snaží prinášať ideálny pomer medzi cenou a výkonom. V prípade herného náradia a špeciálne práve monitorov, keďže týmto smerom sa uberá celá filozofia danej značky, tak svojim zákazníkom núkajú kvalitné obrazovky za rozumné ceny. Presne do tejto kategórie spadá aj model XG2405, čo je fakticky dvadsaťštyri palcový monitor s IPS panelom a dnes stále často využívaným Full HD rozlíšením – myslené v pomere k veľkosti uhlopriečky. Možno to z mojej strany bude znieť jemne alibisticky, keďže som sám v oblasti hier zástanca nutného prechodu na 4K, ale na základe súčasných štandardov je nemožné dodržať nízke náklady pri integrácii QHD či dokonca práve 4K panelu. Navyše, pri daných rozmeroch, je 1080p stále dostačujúcim údajom, hlavne ak je monitor schopný naplniť kolónku 144 Hz, čo práve táto mnou testovaná vzorka rozhodne dokáže.

Hustota pixelov 93 PPI

Štandardne môžeme ten pomyselný hrot od nabrúsenej ceruzky zaraziť prednostne pod sekciu dizajnu. Pri danej a rozhodne viac než len prijateľnej cenovke dostanete v tomto ohľade priam nadštandard. Monitor prichádza ako takmer hotový produkt a jeho zloženie je otázkou jednoduchého spojenia dvoch kusov, čiže panelu a ergonomického stojana. Práve stojan je na celej tej veci najväčším prekvapením, keďže jeho variabilita v zmysle nastavení mieri až za hranicu danej cenovej relácie. Stojan je schopný vytiahnuť obrazovku do výšky 15,2 cm a jeho otočná základňa vám umožní viac než dostatočný bočný náklon v uhle 90 stupňov a rovnako tak aj horizontálny náklon do 20 stupňov. Jediné, čo tu trochu chýba, je možnosť otočiť celú obrazovku vertikálne, čiže na takzvaný biznis štýl, čo však u herného náradia asi nie je práve nejakou prioritou. Tou je v tomto prípade napríklad možnosť úchopu za predpripravený výrez v hornej časti stojanu a rovnako tak praktický a pekne skrytý háčik na headset. Ak by som preto mal hodnotiť samotný dizajn nejakým separátnym číslom, tak tu je XG2405 doslova kilometre nad konkurenciou, samozrejme, v danej cene. Treba si uvedomiť skutočnosť, že oveľa drahšie produkty z rovnakej kategórie herných monitorov nedokážu po stránke funkčného dizajnu naplniť ani polovicu toho, čo práve dokázal tento výrobok od ViewSonic, a preto si myslím, že to stojí za vašu pozornosť.

Aby som zachoval kompletnú rovinu faktov okolo možnosti pripojenia, tak okrem dvoch HDMI portov (1.4) je vám k ruke aj dnes nesmierne dôležitý DisplayPort (1.2) a klasický audio vstup. Samotný monitor disponuje dvojicou reproduktorov s výkonom 2W, ktoré sú samozrejme skôr núteným doplnkom v prípade, ak si potrebujete rýchlo vstrebať nejaký audiomateriál a práve máte uši odtlačené od nie práve dokonalého headsetu. Je však príjemné vedieť, že aký taký zvuk tu v zálohe je a je možné ho využiť. Často využívať budete, za predpokladu ak si samozrejme tento produkt zadovážite, aj päticu fyzických tlačidiel na zadnej strane zariadenia. OSD je celkovo prehľadné a dá sa v ňom zorientovať pomerne rýchlo. Panel je certifikovaný na AMD FreeSync, avšak rovnako ho môžete pokojne prepojiť s NVIDIA G-Sync, aj keď v tomto smere nemá takzvane podchytenú licenciu. Všetko však funguje bez problémov, a to v oboch variantoch, aj keď je treba vedieť pri akom prepojení. Dominantnou vecou totižto ostáva logicky vysoká obnovovacia frekvencia, ktorá pracuje v rozsahu od 48 Hz až po 144 Hz a práve najvyššiu hranicu dokážete využiť pri AMD karte s prepojením cez HDMI aj DisplayPort, avšak u NVIDIA už len cez DP.

Odozva 1ms

Monitor vám príde vo viac ako slušnej kalibrácii priamo z továrne. Farby sa preto tvária už pri prvom spustení prirodzene a nesú si v sebe istý nádych reality. Čo sa týka herných režimov, tak tu samozrejme nechýba klasické trio; FPS, RTS a MOBA – čo je ale od herného náradia asi očakávané, nech má cenovku akúkoľvek. Zo samotného IPS panelu som mal v tomto prevedení príjemný pocit, nech už išlo o hranie na PC alebo konzole a rovnako tak kladne by som sa mohol vyjadriť v súvislosti s klasickou kancelárskou prácou. Rýchla odozva má za následok úžasnú plynulosť objektov v pohybe, čo človek najlepšie pocíti v momente, keď na jednom stole zdieľa prepojenie s počítačom cez dva monitory – jeden s poriadnou odozvou a jeden v tomto smere o dosť horší. Vtedy stačí len sledovať plynulosť pohybu pri kurzore myši a hneď je vám jasné, odkiaľ fúka kvalita a čo je vhodné viac na hranie, a čo na prezeranie webových stránok. U tohto modelu je toho oveľa viac, čo stojí za obdivovanie, vynechal som napríklad ešte široké pozorovacie uhly a viac ako dobrú hustotu pixelov, avšak niekomu môže prekážať napríklad základný kontrastný pomer 1000:1 a rovnako tak aj vyobrazenie čiernej farby. Čo mne osobne trochu vadilo, respektíve som z neustáleho testu rôznych notebookov zvyknutý na vyššiu svietivosť, bol jas na úrovni 250 nits. Za predpokladu, že máte v izbe, alebo kdekoľvek daný monitor používate, dobre odfiltrované ostré slnko, je však tento atribút z mojej strany skôr prehnaným pátraním po minimálne dôležitých veciach.

ViewSonic XG2405 je vo finále viac než len obstojným výrobkom s výbornou cenovkou. Za dvesto eur dostanete perfektnú zobrazovaciu techniku na hranie, ale aj prácu, ktorá vás poteší vysokým výkonom a verne podanými farbami. Čerešničkou na tej pomyselnej torte ostáva variabilita použitia stojanu, ako aj licencovaná podpora FreeSync. Tomu, kto momentálne hľadá herný monitor a chce svoju investíciu do neho zúročiť v čo najvyššom rozsahu, môžem vyššie hodnotený hardvér odporúčať všetkými desiatimi.

Naše hodnotenie

ViewSonic XG2405 je vo finále viac než len obstojným výrobkom s výbornou cenovkou. Za dvesto eur dostanete perfektnú zobrazovaciu techniku na hranie, ale aj prácu, ktorá vás poteší vysokým výkonom a verne podanými farbami. Čerešničkou na tej pomyselnej torte ostáva variabilita použitia stojanu, ako aj licencovaná podpora FreeSync. Tomu, kto momentálne hľadá herný monitor a chce svoju investíciu do neho zúročiť v čo najvyššom rozsahu, môžem vyššie hodnotený hardvér odporúčať všetkými desiatimi.

Klady

 • 144Hz, 1ms
 • obraz
 • variabilita stojanu
 • FreeSync
 • cena

Zápory

 • reproduktory

Informácie o produkte

ViewSonic XG2405

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 540 mm
 • Výška: 521 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 239 mm
 • Hmotnosť: 6700 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ViewSonic

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk