RECENZIA: XPG Levante 240 aRGB AIO - V rovnakých šatách, s vylepšeným vnútrom

RECENZIA: XPG Levante 240 aRGB AIO - V rovnakých šatách, s vylepšeným vnútrom

 

Pred pár rokmi bola značka XPG (Xtreme Performance Gear), prémiový brand spoločnosti ADATA známy výrobkami ako RAM moduly, či SSD disky. Časy sa však menia a do portfólia XPG pribúdajú stále nové produkty. RAMky a SSDčka sú stále v ponuke, no už nie je také ťažké nájsť aj v slovenských obchodoch počítačové periférie, komponenty, alebo dokonca aj notebooky. Do redakcie nám teraz zavítalo viacero kúskov chváliacich sa logom XPG, no ako prvý padol výber na AIO vodné chladenie s menom Levante 240. Recenziu na tento chladič si môžete prečítať v riadkoch nižšie.

Teplo je jedným z najväčších nepriateľov počítačového hardvéru. Nezáleží, či ide o odomknutý procesor súci na pretaktovanie, alebo bežné kúsky určené na browsovanie internetu, pri každom jednom procesore dokážu vysoké teploty narobiť neplechu. Od zníženého výkonu, až po potenciálne katastrofické zlyhanie, je vždy lepšie sa mu vyvarovať a držať všetky komponenty v bezpečných tepelných hodnotách. Niekedy však už nestačia bežné vzdušné chladiče, alebo sa, kvôli svojim monštróznym rozmerom, do skrinky nezmestia tie naozaj výkonné kúsky. Tu prichádza na rad vodné chladenie, nakoľko drvivá väčšina moderných počítačových skriniek podporuje miesto na minimálne 120mm, ak nie 240mm radiátory. Nie každý však má peniaze a skúsenosti na inštaláciu zákazkového vodného chladenia, preto ako odpoveď môžu byť AIO/CLC chladiče (All-in-One/Closed-Liquid-Cooler) spájajúce to najlepšie zo sveta vodného chladenia s jednoduchosťou údržby a inštalácie vzdušného chladenia.

Obal a jeho obsah

Značka XPG nie je vo svete počítačov taká neznáma, no pri zahliadnutí obalu, v ktorom chladič Levante 240 dorazil, by som asi neuhádol, že ide o ustálený a uznávaný brand. Nechápte ma zle, na prednej strane obalu je pekne vyobrazený samotný produkt a na ostatných stranách sa nachádzajú bližšie informácie o jeho schopnostiach, rozmeroch a ďalších detailoch. Od XPG som však jednoducho čakal niečo “fešnejšie”.

Aby som odhodil mierne sklamanie z dizajnu obalu, radšej som sa pustil do jeho rozbaľovania. Balenie je pre AIO tradičné, v špeciálne rozvrhnutej kolíske z recyklovaného kartónu sú uložené všetky časti chladenia - radiátor prepojený s hlavou, v ktorej sa nachádza Asetek pumpa, dvojica aRGB ventilátorov, pár brožúrok a rada skrutiek a úchytov schopných prichytiť toto chladenie na takmer akúkoľvek matičnú dosku.

Prvé dojmy a spracovanie

Prvou príjemnou správou je, že hadice medzi radiátorom a pumpou sú obalené textilnou mriežkou. Pri lacnejších chladičoch sa ešte stále objavujú čisto gumené hadice, ktoré nevyzerajú vôbec prémiovo. XPG Levante je dodávaný s dvoma 120mm Vento Pro 120 aRGB PWM ventilátormi, ktoré potešia nielen programovateľným RGB podsvietením, ale aj širokým rozsahom otáčok (600-2000 RPM) a lopatkami špeciálne uspôsobenými pre použitie s radiátormi, vďaka čomu dosahujú prietok vzduchu až 61.5 CFM. Hlava pumpy, ktorá dosadá na procesor je typická pre výrobky obsahujúce Asetek komponenty, no dizajnovo sa od bežnejších kúskov líši trojuholníkovým dizajnom vrchnej časti s mierne skosenými hranami.

Definitívne som už videl aj krajšie jednoduché hlavy pumpy s RGB svetielkami, nehovoriac o dizajnových chuťovkách so zrkadlami a LCD displejmi, ktoré ponúkajú niektoré iné spoločnosti, no ako prvý počin od značky XPG to nie je zlé. Spodok pumpy, kde sa nachádza kontaktná plocha s procesorom je na dotyk hladká, no sú na nej viditeľné stopy po opracovávaní a prenos tepla tak môže mierne trpieť oproti lešteným povrchom dostupným na prémiovejších chladičoch. Z pumpy vedú dve hadičky na otočných kĺboch a tiež dvojica káblov (3-PIN napájanie pre pumpu a aRGB daisy-chain), ktoré našťastie hadiciam neprekážajú ani pri úplnom otočení. Čo zamrzí je fakt, že logo XPG na pumpe nie je otočné, takže pri vedení hadíc vrchom bude nápis o 90° otočený bez možnosti to napraviť.

Inštalácia a špecifikácie

Inštalácia tohoto chladiča je nadmieru jednoduchá a ten, kto už mal možnosť niekedy inštalovať AIO do skrinky, si poradí ľavou zadnou. Na Intel platforme je oporný úchyt na zadnej strane matičnej dosky pridržaný štvoricou dištančných skrutiek, na ktoré sa následne nasadzuje hlava chladenia a zabezpečuje rozmernými maticami, dotiahnuteľnými aj prstami. Pri AMD doskách ide iba o výmenu vrchnej časti plastových úchytov za štvoricu skrutiek. Inštalácia radiátora a ventilátorov je otázkou výberu toho správneho miesta a natočenia v skrinke.

Hadice vedúce od pumpy do radiátora sú dostatočne dlhé aj pre rozmernejšie skrinky a podobne sú na tom aj všetky kábliky, ktoré z Levante 240 vedú. Potešil by síce aj USB konektor s možnosťou softvérovo ovládať otáčky pumpy a podsvietenie, ale väčšina moderných matičných dosiek túto funkcionalitu ponúka vlastnými programami, takže niet čo XPG vyčítať. A možno je aj lepšie nevytvárať nový program, ktorého funkcionalita by mohla byť limitovaná či nestabilná.

Dojmy z dizajnu a vzhľadu

Po nainštalovaní do počítača a spustení poteší vcelku efektné podsvietenie ventilátorov, ktoré je naozaj rovnomerné a vcelku verne zobrazuje farby, ktoré sú mu cez softvér počítača nakázané. Čo už tak dobre nevyzerá je podsvietenie hlavy pumpy, ktoré je tlmené a miestami je vidieť samostatné LED diódy, ktoré sa za ním ukrývajú. Do budúcnosti by v XPG mohli zainvestovať do lepšieho rozptylu svetla z jasnejších LED diód, alebo ich do pumpy umiestniť väčší počet.

Ani samotná hlava chladenia ma príliš neočarila svojim dizajnom, najmä keď si uvedomím, že za porovnateľné ceny už sú dostupné aj efektnejšie riešenia od iných značiek, ktoré sa na trhu s AIO chladičmi pohybujú dlhšie.

Testovanie a namerané hodnoty

Chladič XPG Levante 240 bol otestovaný s procesorom AMD Ryzen 7 2700. Teplota okolia sa pohybovala od 19 do 21 stupňov Celzia, pričom vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách, resp. pri používaní profesionálnych programov. Na testovanie boli použité programy Furmark, Aida64, HeavyLoad, 3DMark a Prime95. Výsledky v grafe nižšie sú ich priemerom.

Naše hodnotenie

XPG Levante 240 sa výsledkami, ako teplotnými, tak hlukovými umiestnil veľmi priemerne. Chladiť by samozrejme dokázal aj o niečo lepšie, no v tom prípade je hluk ventilátorov už viac ako počuteľný a bežný používateľ si určite nepraje musieť mať stále slúchadlá, aby nepočul svoj počítač. Čo zamrzí je všednejší dizajn a slabšie podsvietenie hlavy chladenia a nepoteší ani cena, ktorá sa pohybuje okolo 110 – 120 eur. Za túto sumu sú dostupné oveľa efektnejšie vyzerajúce kúsky, alebo pokiaľ vám nejde toľko o vzhľad, stoja niektoré oveľa výkonnejšie 240 AIO chladiče aj o 30 eur menej. Ako prvý krok spoločnosti XPG do sveta AIO chladičov to nie je zlé, no osobne odporúčam počkať si na ďalšiu generáciu.

Klady

 • obstojný výkon
 • Asetek pumpa
 • jednoduchá inštalácia
 • pekné RGB na ventilátoroch

Zápory

 • cena
 • RGB na hlave chladenia
 • pevná orientácia hlavy chladenia
 • všedný dizajn

Informácie o produkte

XPG Levante 240 aRGB AIO 2021

 • Kategória: Chladenie
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: XPG

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk