RECENZIA: MSI MPG B550I GAMING EDGE WIFI - Malá vzrastom, veľká schopnosťami

RECENZIA: MSI MPG B550I GAMING EDGE WIFI - Malá vzrastom, veľká schopnosťami

 

Procesory AMD Ryzen série 5000 si už stihli získať srdcia mnohých hráčov a niet sa čomu čudovať. Samozrejme, ich prvotná dostupnosť nebola ničím výnimočná, možno práve naopak. Teraz sú však bežne dostupné všetky Ryzen 5000 modely a nezadržateľne sa (vďakabohu) blíži aj dátum vydania APU kúskov so zabudovanými grafickými čipmi. Akú dosku však vybrať k najnovším procesorom? Štandardom je, samozrejme, ATX, potom sú tu kompaktnejšie mATX kúsky, no to najkompaktnejšie sa ukrýva za skratkou ITX, teda v doskách s maličkým štvorcovým pôdorysom, ktoré sa zmestia aj do konzolám konkurujúcich skriniek. A do tejto kategórie patrí aj model s názvom MSI MPG B550I GAMING EDGE WIFI, na ktorý sme sa mohli pozrieť naozaj zblízka.

Nedávno sme sa mali možnosť pozrieť na mATX dosku MSI MAG B550M Mortar. Tá však patrila medzi cenovo dostupnejšie modely a preto som sa nevedel dočkať zisťovania, čo ponúkne rozmermi takmer polovičný kúsok, ktorý je však zameraný na náročnejších používateľov. Iba vopred pripomeniem, že spoločnosť MSI má svoje herne zamerané produkty rozdelené do troch úrovní – MAG, MPG, MEG. MAG znamená MSI Arsenal Gaming a predstavuje dosky zamerané na nižšiu až strednú triedu zákazníkov, MPG je MSI Performance Gaming určené pre stredne náročných používateľov, no a na záver MEG predstavuje MSI Enthusiast Gaming, čiže produkty, ktoré si nájdu svoje miesto u naozaj náročných hráčov. Tento kúsok patrí medzi Performance, teda na výkon zamerané produkty, očakávania sú preto vyššie ako pri menej prémiových variantoch.

Obal a jeho obsah

Obal dosky MSI MPG B550I GAMING EDGE WIFI je naozaj kompaktný. Kto však už kupoval ITX dosku, nebude prekvapený. Vzhľadom balenie pôsobí vcelku moderne, hoci spojenie šedej a bielej nie je ničím prevratné. Keď však už má doska v mene slovo „EDGE“, teda „hranu“, dáva zmysel vyobrazená grafika plná ostrých uhlov a trojuholníkov. Hoci ide dosku vyššej cenovej triedy, nemožno očakávať veľké množstvo bonusov, prípadne príslušenstva, ktoré sa často nachádza pri drahých ATX modeloch.

Majiteľov v balení čaká DVD s ovládačmi, pár brožúrok, dva SATA káble, skrutky na uchytenie M.2 diskov, nálepka na skrinku, a, samozrejme, WiFi antény. Je už totiž skôr pravidlom ako výnimkou, že ITX dosky majú zabudovanú bezdrôtovú komunikáciu, keďže ju nie je možné dodatočne pripojiť (bez zabratia jediného PCIe slotu) a ITX počítače sú často využívané ako mobilné pracovné (a herné) stanice.

Prvé dojmy a spracovanie

Z bezpečného uloženia v mäkkej pene na mňa po rozbalení vykukla doska so štvorcovým ITX rozložením s rozmermi 17x17 cm. Doska pôsobí kvalitným dojmom, čomu určite napomáha zabudovaný kryt zadného panelu kombinovaný s chladičom napájania a tiež aktívny chladič chipsetu a vrchného M.2 slotu.

Dizajnovo nie je doske čo vytknúť, no na druhej strane takmer ničím (okrem jedného dračieho loga a pár strieborných nápisov na aktívnom chladiči) nevyniká. Vďaka všednejšiemu a do tmavých farbách ladenému dizajnu však bude pasovať k takmer akémukoľvek hardvéru a do akejkoľvek skrinky.

Rozvrhnutie dosky a konektivita

Hoci je táto doska rozmermi malá, ukrýva sa na nej toľko komponentov a portov, že by mohla konkurovať aj niektorým ATX kúskom. Samozrejme, pre logické obmedzenia sú na doske len dve pozície pre RAM-ky (dual-channel, max 64GB, 4600MHz) a jeden PCIe x16 port, no vďaka chipsetu ide pri použití správnych procesorov o Gen 4. Potešia tiež dve pozície na M.2 disky, z ktorých je jeden opäť PCIe Gen4 x4 (na prednej strane, pod aktívnym chladičom) poskytujúci tie najlepšie rýchlosti, aké sú momentálne pre bežných smrteľníkov dostupné, a druhý je Gen3 x4 na zadnej strane. Osobne by som nielen skrz rýchlosti, ale aj tepelný výdaj rozdielny medzi Gen3 a Gen4 odporúčal na prednú stranu osadiť rýchly, no kapacitou menší Gen4 disk, a na zadnú stranu lacnejší a pomalší Gen3 NVMe, prípadne aj SATA M.2 disk. Pohľad na zadný panel dosky poteší naozaj obstojnou konektivitou, ktorú predstavuje 6 USB portov (2x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1 Typ-A, USB 3.2 Gen 2 a jedno USB-C), HDMI 2.1 pre použitie s APU procesormi, audio panel, 2.5G LAN port, výstupy pre WiFi 6 AX200 a Bluetooth 5.0 antény, a pre milovníkov analógového ovládanie stále obľúbený PS/2 kombo port.

Interná konektivita dosky MPG B550I GAMING EDGE WIFI rovnako nesklame, aspoň teda pokiaľ nebudete od ITX modelu očakávať toľko konektorov ako od ATX. Jednej (už spomínanej PCIe Gen 4 x16 pozícii) spolu s dvojicou RAM slotov a párom M.2 portov sekunduje štvorica SATA konektorov, tri konektory na ventilátory, USB 2.0, USB 3.0, a (hurá) USB-C konektor pre moderné skrinky. To však, samozrejme, nie je všetko. Na doske sú tiež AUDIO a konektor tlačidiel pre predný panel skriniek, 1x 3-pin RAINBOW LED, konektor vniknutia do šasi, EZ Debug LED vo vrchnej časti a aj Clear CMOS jumper, ktorý je však ukrytý pod krytom zadného panelu. Na záver, rovnako ako pri iných MSI doskách, musím dodať, že aj MSI MPG B550I GAMING EDGE WIFI disponuje Flash BIOS funkcionalitou vylepšenia BIOSu bez použitia CPU a RAM cez špecializovaný USB 2.0 port na zadnej strane.

Napájanie, UEFI a softvér

Pomaly sa cítim ako zaseknutá platňa, no na rozmermi malú dosku sa toho veľa nezmestí. MSI do nej teda nemohlo osadiť 20+1-fázové napájanie a procesory do nej osadené si tak budú musieť vystačiť so systémom 8+2 60A fáz (Vcore + SOC), ktorý je kontrolovaný ovládačom Monolithic Power Systems MP2855GUT. „Šťava“ do dosky tečie cez tradičné 24 a 8-pin konektory a poradiť by si mala aj s výkonnejšími Ryzen procesormi ako Ryzen 9 5900x, no ja by som túto dosku určite odporúčal ku kúskom ako Ryzen 5600X a 5800X. Testoval som ju aj s pomocou síce staršieho, no stále obľúbeného procesoru Ryzen 5 3600X a po stránke výkonu aj ľahšieho taktovania som si nevšimol akékoľvek obmedzenia. Na záver, čo sa BIOSu, teda UEFI a softvéru týka, nie je spoločnosti MSI čo vytknúť a vždy, keď som na doskách od tejto spoločnosti potreboval meniť nastavenia na tej najnižšej úrovni, nemal som obavy z neprehľadnosti či absencie možností. Nastavenie základných, ale aj krajne špecifických vecí zaberie len pár sekúnd a podobné sa už dá povedať aj o softvéri menom MSI Dragon Center, ktorý za posledných pár rokov prešiel viacerými zmenami a vylepšeniami. V ňom sa dajú aplikovať všemožné nastavenia, ako sú podsvietenie, rýchlosť ventilátorov, ale aj softvérové pretaktovanie (hoci budem vždy odporúčať radšej vsádzať na BIOS).

Naše hodnotenie

Existujú viac vybavené dosky? Samozrejme. Sú dostupné lacnejšie modely? Bez debaty. Majú iné dosky robustnejšie napájanie? Určite áno. Avšak drvivá väčšina matičných dosiek, ktoré prekonajú tento model, má rozmery mATX a ATX. Keď vezmete všetku (aj bonusovú) funkcionalitu, konektory, obstojné napájanie, kvalitné prevedenie a viac ako prijateľnú cenu a zmestíte to do ITX formátu, zistíte, že modelu MSI MPG B550I GAMING EDGE WIFI takmer nič nekonkuruje. Pokiaľ sa teda čoskoro dostanete k Ryzen 5000 APU, prípadne máte chuť poskladať si kompaktný počítač (nielen) na cesty, môžeme túto dosku definitívne odporúčať.

Klady

 • PCIe Gen 4.0
 • všetka potrebná funkcionalita
 • dostatočný počet interných konektorov
 • obstojné napájanie
 • dva M.2 sloty
 • skvelý softvér
 • priateľská cena

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

MSI MPG B550I GAMING EDGE WIFI 2021

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 170 mm
 • Výška: 170 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk