RECENZIA: ROG Zephyrus S17 - Pokrok bez dane?

RECENZIA: ROG Zephyrus S17 - Pokrok bez dane?

 

Každá jedna firma zaoberajúca sa vývojom počítačového hardvéru sa snaží do značnej miery odlíšiť od konkurencie. Za touto ich snahou je, pochopiteľne a v prvom rade, profit a túžba byť na vrchole štatistík týkajúcich sa predaja, ale súčasne aj túžba vytvoriť ikonický produkt, na ktorý história nikdy nezabudne. Aj keď takéto vety môžu znieť až príliš pokrokovo a atraktívne, realita pri prezeraní jednotlivých produktov vás cez to všetko zrazí na zem a nenechá snívať – samozrejme, česť výnimkám. Vezmime si taký segment herných notebookov, ktorý síce za poslednú dekádu prešiel obrovský kus cesty, vo finále sa však mnohé herné mašinky schopné prenosu neraz podobajú ako vajce vajcu. Inžinieri pracujú podľa jednej šablóny s minimálnymi zmenami šasi a ich primárnym cieľom je jednoduchá obmena procesorov a grafických kariet bez toho, aby museli v ďalšom modeli výrazne prekopávať princíp chladenia, alebo krutým spôsobom meniť inú zavedenú konvenciu. Aby ste mi rozumeli, chápem, prečo je to takto, a rovnako rešpektujem túžbu obhádzať drvivú väčšinu herných laptopov blikajúcimi RGB svetielkami, len aby to na Instagrame blikalo ako na kolotočoch za dedinou počas majálesu. Osobne by som však rád videl o niečo viac experimentov a fúzií medzi umením za hranicami bežného a predvídateľného dizajnu, ktoré ale, pochopiteľne, nepotlačí potrebnú funkčnosť a spoľahlivosť. Som rád, že do tohto malého percenta vyššie uvedených výnimiek spadá aj spoločnosť Asus, keďže jej najnovší model radu ROG Zephyrus po skutočne dlhej dobe prináša poriadnu dávku novátorstva, aj keď s prímesou vykrádania samého seba.

Web kamera nesmie absentovať

Dnes sa spoločne porozprávame o sedemnásťpalcovom, výhradne hernom zariadení s kódovým označením GX703. Tento stroj sa už na prvý pohľad nechce nechať utopiť v mori kompromisov, len aby padol svetový rekord v proporciách (pozdravujem istú nemenovanú, freneticky blikajúcu spoločnosť, ktorej výrobky sa kazia rýchlo ako mlieko na parapete počas letného dňa). Nechcem však tvrdiť, že sekcia ROG v tomto ohľade nemá za sebou tiež niekoľko možno zbytočných pokusov o výrazné stenčovanie a podobne, každopádne, práve mnou aktuálne recenzovaný produkt ide úplne inou cestou. Stačí ho len chytiť do ruky, poťažkať, otvoriť a nechať myšlienky, nech vyplávajú na povrch. Medzi prvými z nich budú spomienky na Zephyrus Duo či prípadne do herného segmentu nezaradený ZenBook Duo. Systém dvojitej obrazovky, kde sa druhá po vyklopení hlavného veka vysúva zároveň s pohybom pántov, už určite dobre poznáte aj vďaka mojim nespočetným testom, avšak tento patent si nový notebook ROG prepožičal s úplne iným cieľom.

Nedvíha sa tu totiž žiadna dotyková obrazovka, ale priamo klávesnica. Daný spôsob využitia spomínaného patentu duality obrazoviek ma doslova ohromil a ešte než som vôbec položil, nutné povedať, že trocha nesmelo, ukazovák na hlavný spínač s dobre fungujúcou čítačkou odtlačku prstu, začal som si v mysli predstavovať, ako dobre sa na niečom takomto bude vlastne písať. Skôr než vám poviem viac ku klávesnici, za týmto originálnym nápadom sa skrýva rovnako dôležitý aspekt chladenia. Samotný patent zdvihu umožňuje spod klávesnice nasávať svieži vzduch (za predpokladu, že nebývate blízko čističky) a akonáhle prejde dômyselným potrubím chladenia, je vyvádzaný zadnou hranou preč. Geniálne je to, predovšetkým, vďaka odizolovaniu klávesnice od tepla, čo hráči určite docenia počas horúcich letných seáns po boku svojho obľúbeného projektu.

Výkon čo vám zroluje ponožky

Úplne nový Zephyrus S17 dostal vo svojej vyššej výbave procesor Intel Core i9 a grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 3080 – za túto kartu by v súčasnosti pár ľudí dokázalo vyviesť nejednu bizarnú šialenosť, len aby ju mohli držať v rukách. Nesmiem ešte zabudnúť na 16 GB operačnej pamäte DDR priamo na doske, k tomu 16 GB DIMM, 1 TB SSD a to všetko pekne uložené do dvoch centimetrov vysokého spodku zariadenia. Vonkajší dizajn sa nesie plus-mínus na rovnakej vlne ako staršie verzie daného radu, aj keď pozornému oku určite neuniknú menšie detaily okolo vzoru vrchného veka – to inak otvoríte pomocou jedného prsta.

Čierna farba dodáva prístroju istú eleganciu a časti, ktoré sa neustále dotýkajú vášho tela, čiže ruky a dlane, dostali praktické pogumovanie. Telo vážiace takmer tri kilogramy je však aj mimo uvedenej gumy celokovové (zmes hliníku a horčíku), a preto je schopné zniesť aj drsnejšiu manipuláciu. Ak sa potom pozrieme na zoznam dostupných portov, určite je z čoho vyberať. K dispozícii máme jeden kombinovaný audio vstup, jeden HDMI 2.0, 3 x USB 3.2, sólo pre Thunderbolt 4, a rovnako tak jeden USB-C druhej generácie. Ten, kto stále používa pamäťové médiá, či už pracuje s fotografiou alebo videom, určite docení možnosť zasunúť SD kartu do príslušnej čítačky a výrobca nezabudol ani na stále potrebný LAN port. To máme za sebou zoznam fyzických vstupov. Zbytok predstavuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.

Dostačujúce reproduktory

Nechajme však vstupy a výstupy hlasu z Pražského metra a poďme späť ku klávesnici. Ak by ste sa ohľadom uvedeného automatického zdvíhania obávali nejakých problémov v zmysle krehkosti, môžem vás hneď upokojiť. Celý systém pracuje ako dobre naolejovaná lokomotíva a všetky komponenty sú dostatočne tuhé. Jediné, na čo si ale musíte dávať pozor, je skutočnosť, aby ste si pri zatváraní notebooku nezabudli prst alebo kábel pod klávesnicou, inak by vás to mohlo pekne bolieť. Samotné spínače v klávesnici sú však kapitolou samou o sebe. Vstupujeme do novej éry hrania na prenosných PC a ROG bude časom aj po boku vybranej konkurencie (jeden mimozemšťan už sa v tomto ohľade pochlapil) stáť hrdo a s hlavou vztýčenou. Nový Zephyrus S17 síce stále neponúka plne mechanickú klávesnicu a ide o kombináciu optiky a mechaniky, cez to všetko je to však veľký progres voči štandardným modelom herných laptopov. Celkové rozmery umožnili integrovať trocha zmenšenú numerickú časť a v ľavom hornom rohu dokonca nájdete zaujímavo spracované mechanické koliesko na ovládanie mediálneho partu.

Moje celkové dojmy z písania, ak dáme bokom bezproblémové hranie, pre ktoré bol tento produkt predovšetkým vytvorený, sú na pozitívnej vlne. Reakcia spínačov je presná ako chirurgický rez a počas tvorby textu som aj na základe už uvedenej veľkosti klávesnice dokázal ísť vpred s minimom opráv. Ak ste však u prenosných počítačov nemali možnosť vyskúšať si takto koncipovanú klaviatúru, bude to pre vás možno jemný šok, aký sa ale dozaista skôr či neskôr vytratí – rozpíšete sa a bude dobre. Mimochodom, ROG Zephyrus S17 – GX703 ponúka, samozrejme, aj plnohodnotné RGB prvky integrované práve do klávesnice, ktoré môžete regulovať cez príslušnú aplikáciu.

Spoľahlivý touchpad nepotrebuje komentár

Pod tenkým vekom je skrytá buď 2K alebo 4K obrazovka, to už záleží na tom, koľko peňazí si vyčleníte na konečnú konfiguráciu (ani v jednom prípade nečakajte podporu dotykov). Mnou testovaný model ponúkal úplný strop možností, a tak som mal k dispozícii odozvu 3 ms a 120 Hz. Ak by ste však chceli dať z pochopiteľných dôvodov prednosť vyššej obnovovacej frekvencii, QHD IPS panel vám ponúka nárast až na, pre niekoho úplne zbytočných, 165 Hz. Rozprávať sa o tom, ako na danej obrazovke vyzerali hry, filmy či seriály, by bolo asi úplne bezpredmetné, každopádne, mnou trénované oči boli z celej prezentácie panelu priam nadšené. Výkonné črevá tohto zariadenia vám umožnia rozbehnúť tú najnovšiu AAA produkciu takmer bez kompromisov a práve spomínanýpanel celý zážitok len umocní.

Pri opise grafickej karty sa patrí ešte uviesť, že z troch dostupných konfigurácií ponúka každá jedna odlišnú GPU a po boku už spomínanej 3080 verzie máte možnosť voľby medzi 3070 a 3060. Dizajnérom sa navyše podarilo do tenkého šasi natlačiť dostatočne veľký akumulátor s výkonom 90 Wh, ktorý vás pri stredných nastaveniach dokáže podržať pri hraní viac než päť hodín, a súčasne aj výborný systém v tomto článku už opisovaného chladenia. V základnom balení na vás čaká dvojica nabíjačiek, z ktorých jedna svojou veľkosťou spadá do kategórie cestovnej pomôcky (USB-C koncovka a 100 W) a druhá, naopak, ide klasickou cestou stavebnej tvárnice s typickým konektorom, to všetko pri výkone 280 W.

Počas testovania nového herného notebooku ROG Zephyrus S17 – GX703 som sa nemohol prestať usmievať. Ide o zariadenie schopné naplniť očakávania hráčov a, na základe svojho výkonu, aj kreatívne zameraných ľudí. Ak by som mal v jeho schopnostiach pátrať po menších nedostatkoch, mohla by tam spadať vyššia náchylnosť na odtlačky prstov u pogumovaných častí či nie práve dokonalá webkamera. To sú však stále len zanedbateľné prekážky, ktoré by vám nemali brániť počas výberu moderného herného náradia.

Naše hodnotenie

Vstupujeme do novej éry herných notebookov.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • obrazovka
 • klávesnica
 • chladenie

Zápory

 • náchylnosť na odtlačky

Informácie o produkte

ROG Zephyrus S17 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 394 mm
 • Výška: 264 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19,9 mm
 • Hmotnosť: 2810 g
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk