RECENZIA: Samsung Smart Monitor M7 - A nie je to náhodou televízor?

RECENZIA: Samsung Smart Monitor M7 - A nie je to náhodou televízor?

 

Do redakcie sa nám nedávno nasťahovalo niečo, čo v názve nesie veľavravné slovíčko „Monitor“. Spoločnosť Samsung sa evidentne chcela pochváliť novinkou v segmente kancelárskych panelov, a tak nám dodala aktuálny model s označením M7, ktorý však už pri prvom rozbalení evokuje viac než len bežnú charakteristiku spomínaných monitorov. Známy juhokórejský výrobca totižto prichádza s preklenutím do kategórie klasických televízorov bez toho, aby výsledok pôsobil efektom násilného kríženia. Ak vás tieto úvodné vety zaujali a hľadáte práve akúsi fúziu medzi TV a monitorom, nasledujúce hodnotenie M7 by ste nemali prejsť bez povšimnutia.

Samsung prichádza s novou filozofiou a rad M (k dispozícii je M5 a M7) preto opatril operačným systémom schopným v určitej miere nahradiť tradičnú televíznu techniku. Systém Tizen sa v tomto konkrétnom 4K modeli s LCD panelom stará o podporu všetkých známych aplikácií ako Netflix, avšak samozrejme ponúka pre daného výrobcu hardvéru rôzneho druhu a zamerania aj možnosť bezdrôtového prepojenia s mobilným telefónom či tabletom. Wireless DeX som testoval prostredníctvom svojho osobného telefónu a mal som tak možnosť naskočiť do pracovného víru dňa bez výraznej potreby zapínať osobný notebook či pracovný desktop.

Aby ste tomu rozumeli, môj pravidelný prierez povinnosťami spočíva v písaní a tvorení článkov (ak dáme teraz bokom recenzovanie hier), načo vyložene nie je nutné zapínať žiadne výkonné stroje. M7 sa s mojím Note20 spároval behom sekundy a bez otravných káblov som si na jeho 32 palcovej obrazovke vytvoril pracovnú plochu s podporou všetkých dôležitých programov v balíčku Office 365. Tu však musím nasypať trocha soli rovno do oka strojcov zariadenia, keďže proces načítavania obsahu, ako aj zadávanie textu, vykazoval istú latenciu a to bol mobil položený priamo vedľa monitoru. Je zaujímavé, že napríklad úložný priestor OneDrive v tomto ohľade nemal ani zďaleka také oneskorenia ako všetko ostatné, a to v sebe nesie často oveľa väčšie objemy dát. Tak či onak, ak by ste si M7 chceli zakúpiť výhradne len na prácu cez bezdrôtový DeX, neodporúčal by som vám jeho nákup.

Príjemný dizajn

Hneď v úvode som možno trocha odbehol priamo do sekcie podporovaných funkcií zrkadlenia obrazoviek a bezdrôtových prenosov, a tak je asi vhodné zaradiť spiatočku a pozrieť sa na dizajnové prevedenie testovanej vzorky. Samsung sa tu skutočne snaží o fúziu dvoch svetov, keďže okrem samotného monitoru aj s príslušnou kabelážou nájdete v balení aj klasický diaľkový ovládač. Ten mimochodom logicky funguje aj na všetky moderné televízory od daného výrobcu a podporuje hlasové ovládanie. Monitor je plochý a na zadnej strane vrúbkovaného plastového šasi skrýva hneď tri USB 2.0 vstupy a jeden USB-C aj s funkciou DisplayPortu.

Práve toto céčko je nesmierne dôležitým prvkom celého zariadenia, keďže dokáže prepustiť dostatočný výkon na nabíjanie notebooku (obrazovku preto môžete prepojiť s laptopom a ten súčasne aj nabíjať, čo samozrejme platí aj pre mobil a tablet). Čo sa týka klasických vstupov, tak tu nájdete duo HDMI 2.0, čím ste schopní okrem PC prepojiť monitor napríklad aj s hracou konzolou. Ja som v tomto smere skúšal kvalitu obrazu cez systém PlayStation 5, a aj keď sa nejednalo vyložene o nejakú katastrofu, treba si totižto uvedomiť, že sa tu síce rozprávame o vysokom rozlíšení, avšak s podporou len 60 Hz. To nás pri odozve 8 ms vracia späť do segmentu kancelárskej techniky, ktorá síce ešte zvláda zastúpiť televízor pri sledovaní seriálov či filmov, ale u hier je to už skôr krajné riešenie. M7 cez to všetko pôsobí elegantne a nesie ho kovová noha s nutnosťou manuálneho skrutkovania – nie je možné akokoľvek regulovať náklon a polohu. Kto by chcel výrobok zavesiť na stenu, má k ruke VESA s rozmerom sto milimetrov.

Čo bolo však pre mňa vyložene sklamaním? Vstavané reproduktory. Ich celkové nastavenie by sa sotva dokázalo uchytiť v plnohodnotnom televíznom prostredí, a tak som musel pretrpieť nevýraznú basovú linku, ako aj istú prímes efektu ozveny. Ako keby niekto tento takmer štyristo eurový prístroj zavrel do kovovej popolnice a zvuk pustil na maximum. Drvivá porcia času z celého testu sa krútila hlavne okolo kancelárskej práce, na čo je podľa mojej mienky M7 vhodným pomocníkom, aj keď v sebe nesie náznaky presahu do iných sfér. Vďaka vysokému rozlíšeniu sa vyobrazené detaily stávali pochopiteľne ostrými a mohol som si na dostatočne veľkej ploche rozložiť hneď niekoľko okien súčasne bez toho, aby som takzvane zablúdil. A presne tu vidím ideálne využitie takéhoto hardvéru. Predstavte si situáciu, kedy od rána úpenlivo drvíte klávesnicu pod náporom tvorenia textu, tabuliek či grafov a zrazu padne dvanásta hodina. Nechce sa vám bežať na obed, a tak si objednáte chutné jedlo priamo do práce a všetok ten ušetrený čas, vrátane jedenia, si užijete pri sledovaní vášho obľúbeného televízneho programu (hádajte, koľko dielov Friends som stihol na M7 vzhliadnuť). Toto je jeden do scenárov, v akých filozofia nového radu monitorov od firmy Samsung môže nájsť dostatočné uplatnenie.

Cena je adekvátna

Samsung M7 ma vo finále potešil viac, než sklamal. Jeho možnosti prepojenia s rôznou technikou, hlavne vďaka DeX, sú v určitej forme bezkonkurenčné, a to hlavne ak sa pozrieme na vyššie udávanú cenovku. Po dizajnovej stránke sa jedná o elegantný hardvér, aký zapadne nielen do strohej kancelárie, ale rovnako na stôl v domácom prostredí. Ak vyložene netrváte na bezdrôtovom prenose a ste schopní si DeX užiť aj prostredníctvom káblu, tak praktická forma M7 naberie ešte viac na obrátkach. Je to celé minimálne správny krok smerom k fúziám podobného razenia, ktoré skôr či neskôr prídu v oveľa hojnejšej forme.

Naše hodnotenie

Na prácu, ale aj zábavu.

Klady

 • cena
 • funkcie
 • dizajn
 • konektivita
 • hlasové ovládanie

Zápory

 • bezdrôtový DeX
 • zvuk
 • nemožnosť náklonu

Informácie o produkte

Samsung Smart Monitor M7 2021

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 717 mm
 • Výška: 517 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 194 mm
 • Hmotnosť: 6500 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 381 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk