RECENZIA: ROG ZEPHYRUS G15 - Výkonný notebook na hry aj prácu

RECENZIA: ROG ZEPHYRUS G15 - Výkonný notebook na hry aj prácu

 

Spoločnosť Asus sa so svojou hernou odnožou ROG drží v popredí trhu s hernými perifériami a zariadeniami, o ktorých ste už určite počuli. Ich produkty disponujú vynikajúcou kvalitou spracovania, výstižným, herným a v neposlednom rade aj elegantným dizajnom a najmä excelentným výkonom. Len nedávno z ich dielne uzreli svetlo sveta notebooky Zephyrus, ktoré prekvapia a potešia svojim prémiovým dizajnom a množstvom výkonu hádam pre čokoľvek, čo vás napadne. V tejto recenzii sa pozrieme na model Zephyrus G15 - GA503Q.

SPRACOVANIE

Kvalitu vyhotovenia som si pri používaní nevedel vynachváliť. Notebook je vytvorený z vystuženého kovu, vďaka ktorému máte pri dotyku pocit, že držíte niečo prémiové a pevné. Výrobca sa chváli aj možnosťou otvoriť si displej až do 180 stupňov vďaka pántom ErgoLift, na ktorých mi ale prekáža, že pri otváraní zariadenia nad určitý uhol mierne nadvihnú samotné telo notebooku. Na tom by nebolo nič zlé, no obavy skôr vyvolávajú pánty, ktoré sa pri pohybe šúchajú o stôl, čím sa môžu po čase opotrebovať najmä z vonkajšej strany.

DIZAJN

Notebook vyzerá úžasne. Ako som už spomínal, na dotyk pôsobí naozaj prémiovo, no to isté platí aj pri pohľade. Na vonkajších stranách notebooku najprv zaujme zaujímavý matný vrch doplnený o množstvo lesknúcich sa bodov, ktoré v závislosti od uhla pohľadu menia svoju farbu. Ďalej poteší hmotnosť len 1,9 kg, ktorá je vzhľadom na rozmery 35,5 x 24,3 x 1,99 cm a použité materiály vcelku nízka. Z vnútornej strany prináša Asus s novou generáciou notebookov aj zväčšený touchpad, ktorý je navyše omnoho responzívnejší a príjemný na prácu. Zariadenie disponuje aj kvalitnou, veľmi tichou a elegantnou podsvietenou klávesnicou s nízkym profilom, na ktorej sa pracuje naozaj pohodlne, pričom je doplnená aj o zopár prídavných tlačidiel slúžiacich na stlmenie mikrofónu, pridanie a uberanie hlasitosti a rýchle spustenie ROG aplikácie.

Rád by som pár riadkov venoval aj rôznym portom, ktoré G15 obsahuje. Na pravej strane vám zariadenie ponúka 1x USB 3.2 druhej generácie, čítačku na microSD kartu s rýchlosťou až 312Mb/s a známy Kensington zámok. Na ľavej strane má G15 1x HDMI 2.0b, 1x RJ45 port, ďalšie USB 3.2 druhej generácie, 2x USB-C taktiež druhej generácie s implementovaným DisplayPortom 1.4 a Power Delivery 3.0, 1x 3,5mm Audio Jack a nakoniec samotný port na nabíjačku. Uvítal by som ešte ďalší USB-A port, pretože ak by ste si náhodou do zariadenia pripojili napríklad klávesnicu a myš, tak už nemáte miesto na pripojenie slúchadiel alebo obyčajného USB disku.

DISPLEJ

Displej je bezpochyby takmer najdôležitejšou a, samozrejme, neoddeliteľnou časťou notebooku. Musím preto uznať, koľko práce si s ním v Asuse dali, pretože je úžasný. Vo všetkých variantoch modelu G15 máte k dispozícii WQHD displej s rozlíšením 2560x1440.

Ten disponuje obnovovacou frekvenciou až 165 Hz, no, bohužiaľ, vyššou odozvou až 3ms. Tá však pri akomkoľvek používaní nie je veľmi výrazná, takže sa nie je čoho obávať. Ďalej tu nájdeme aj technológiu Adaptive-Sync, ktorá sa stará o eliminovanie trhania obrazu. Aby som to zhrnul, displej mi pripadal veľmi ostrý a disponoval skvelými farbami, vďaka ktorým sa na neho pozeralo veľmi dobre aj po viacerých hodinách používania.

VÝKON

Na začiatok by som rád pripomenul, že G15 sa vyrába vo viacerých modelových označeniach, pričom niektoré komponenty majú odlišné.

O chod systému Windows 10 Pro alebo Home sa stará procesor AMD Ryzen 9 5900HS v kombinácii s 16 GB pamäte DDR4. Na grafické vykresľovanie či hry Asus ponúka grafické karty od spoločnosti NVIDIA od GeForce RTX 3050 až po RTX 3080. Celý systém beží na M.2 NVMe SSD diskoch vo veľkostiach 512 GB a 1 TB. Na testovanie som mal k dispozícii verziu GA503QM s grafickou kartou RTX 3060, procesorom Ryzen 7 5800HS a 1 TB SSD diskom.

ZVUK

Zvuk ma v G15 naozaj milo prekvapil. Nájdete tam šesť reproduktorov, ktoré fungujú na technológii Dolby Atmos a zároveň sú vložené do rôznych častí zariadenia, aby výstupu vytvorili priestorový efekt. K tomu všetkému hrajú naozaj nahlas a majú silný a čistý zvuk s (na notebook) výraznými basami a jemnými, no presnými stredmi a výškami.

BATÉRIA

Asus pri tomto zariadení sľubuje výdrž až 13,4 hodín pri prehliadaní webu, čo mi po otestovaní príde ako celkom presný údaj. Notebook naozaj nemal najmenší problém fungovať aj oveľa viac než 10 hodín, samozrejme, v závislosti od toho, ako som ho používal. Batéria má veľkosť 90 Wh, čo je celkom slušný údaj, a taktiež spolupracuje s technológiou rýchleho nabíjania, vďaka ktorej získate 50% za nejakých 40 až 45 minút.

POUŽÍVANIE

Pri používaní G15 som nemal žiadny problém a čokoľvek, čo som na zariadení chcel spraviť, išlo bez akéhokoľvek zaváhania alebo sekania. Možno by som však uvítal webkameru, ktorej absencia mi síce nevadila, no niektorí používatelia ju potrebujú napríklad na videohovory. Ďalej sa mi páčila veľmi tichá klávesnica, o ktorej pri používaní ani neviete, a touchpad, ktorý s dokonalou presnosťou odpovedal na každý pohyb môjho prsta.

Displej dokonale vykresľoval farby a neustále mi pripomínal najmä zvýšenú obnovovaciu frekvenciu, ktorá síce najviac zažiari pri hraní, no pocítite ju aj pri bežnom surfovaní na internete. Spomenúť by som ešte mal, že v zariadení je implementovaný aj softvér ROG Armoury, v ktorom si môžete do určitej miery pretaktovať niektoré komponenty a dosiahnuť tak ešte väčší výkon, no, samozrejme, to bude za cenu mierne zvýšených teplôt a hlučnejších chladičov.

TESTOVANIE VÝKONU

Notebook Zephyrus G15 som testoval na benchmarkoch Unigine Superposition, Cinebench a Geekbench5, pričom v každom z nich obstál na výbornú. Ďalej som ho podrobil aj testu v hrách Doom Eternal, Rise of the Tomb Raider a ELEX, v ktorých bežal na najvyššom rozlíšení a ultra detailoch veľmi dobre. Jediným mínusom bolo, že pri dlhodobo vysokej záťaži začali chladiče a ventilátory naozaj nahlas hučať, dokonca až tak, že prehlušovali reproduktory na hlasitosti približne 50%, čo bolo dosť veľkou nepríjemnosťou.

Naše hodnotenie

Za dobu, počas ktorej som G15 testoval, som s ním bol veľmi spokojný asi v každom smere. Za cenu začínajúcu na približne 1500 eurách si môžete zaobstarať naozaj ultravýkonný a elegantný prenosný počítač, ktorý poskytuje takmer všetko, čo by ste od herného notebooku mohli očakávať - od skvelého výkonu a výdrže batérie až po brilantné reproduktory a úžasnú klávesnicu.

Klady

 • kvalita tela
 • zvuk
 • výkon
 • dizajn

Zápory

 • hluk

Informácie o produkte

ROG ZEPHYRUS G15 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 355 mm
 • Výška: 243 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19,9 mm
 • Hmotnosť: 1900 g
 • Orientačná cena: 1499 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk