Exkluzívne! - Bezdrôtový 7.1 headset Logitech G930

Čestné miesto v portfóliu Logitech majú produkty označené písmenom G ako "Gaming". Patria sem napríklad aj skvelá klávesnica G510, geniálna myš G700, praktický gameboard G13, legendárny volant G27 alebo špičkový bezdrôtový headset G930, ktorý sa ocitol exkluzívne na našom redakčnom stole. Sme vôbec prvou redakciou na Slovensku, ktorá ho mala možnosť otestovať a podeliť sa tak s Vami o svoje dojmy...

Nové produkty radu G poskytujú každému hráčovi v hre značnú výhodu nad súpermi. Sú totiž dizajnované špeciálne pre hráčov a sú lepšie prispôsobené ich potrebám bez ohľadu na to, akú hru práve hráte. Výnimkou nie je ani bezdrôtový headset Wireless Gaming Headset G930, ktorý vás doslova vtiahne do priestorového zvuku Dolby 7.1 a vytvorí vám podrobný zvukový obraz, v ktorom budete svojich protivníkov počuť v presnejších pozíciách skôr, než vás oni vôbec zbadajú.

{gallery}/hw/recenzie/sluchadla.G930/1/{/gallery}

Slúchadlá sa na prvý pohľad nejak výrazne nelíšia od bežného robustnejšieho headsetu. Chýba im snáď jedine kábel, ktorý nahrádza taký typický USB „kľúč“ stredných rozmerov. Aj keď ide o bezdrôtovú komunikáciu, nemusíte sa obávať nejakých oneskorení. Ide totiž o technológie hernej triedy, ktorá je navrhnutá špeciálne pre obojsmerný nekomprimovaný streaming zvuku a tak sú tu akékoľvek oneskorenia alebo sekanie bezdrôtového prenosu, či iné nepríjemné rušivé zvuky znegované. Káble vás navyše pri hre nebudú otravovať a výdrž batérií je nastavená na viac ako 10 hodín na jedno nabitie, čo znamená dostatok času aj na herný maratón. Priložená nabíjacia základňa (kotúč s USB káblom a portom USB v strede pre jednoduché pripojenie bezdrôtového USB prijímača) vám cez USB kábel umožní ľahko dobíjať headset aj počas hry, takže môžete náhlavnú súpravu používať bez prerušenia ďalej. Mini USB konektor na strane slúchadiel je síce mierne iný než bežne používané mini USB, no tento typ využíva mnoho výrobcov (napr. vrátane BlackBerry), takže nejde zas až o tak „atypický“ kábel.

Slúchadlá majú pomerne veľké mušle s mäkkou koženou výstužou vyplnenou mäkkou penou. Plyšové podušky zmäkčujú prítlak na uši a súčasne ich utesňujú pred nežiaducim hlukom zvonku, takže aj pri nízkej hlasitosti vytvárajú perfektne zvukovo izolované prostredie. Náhlavník je rovnako vystlaný penovým materiálom, dokonca s pamäťovým efektom na prispôsobenie tvaru vašej hlave, čo zaručí že vás náhlavná súprava nebude na hlave omínať alebo unavovať ani pri dlhodobejšom používaní.

{gallery}/hw/recenzie/sluchadla.G930/2/{/gallery}

Frekvenčný rozsah je dostatočne široký pre kvalitnú reprodukciu nielen pre zvuky hier, ale aj pre hudbu, čo pre hráčske slúchadlá nie je tak typické. Ak sa obávate „priestorovej deformácie“ pri stereo nahrávkach, obávate sa zbytočne. Zvuk je čistý a dostatočne bohatý ako pri kvalitných hi-fi slúchadlách. Nech už uprednostňujete klasickú, alebo modernú hudbu, kvalita reprodukcie cez slúchadlá je viac ako uspokojivá. Škoda len, že slúchadlá nemožno použiť inak ako s počítačom. USB port je totiž jediné rozhranie, kam ich pripojíte a keďže sú stavané pre PC alebo MAC, nedajú sa využiť ani s hernými konzolami. Pardon, pri PS3 je možné využiť headset ako klasický USB headset na základnú komunikáciu, no pri hre vám to moc nepomôže. Zvuky hier headset neprehráva a na komunikáciu s kamarátmi sú aj pre PS3 vhodnejšie a najmä oveľa lacnejšie slúchadlá. Na počítači je samozrejme zvuk presmerovaný priamo na USB port, takže ak máte pokročilejšiu zvukovku ako napr. Soundblaster X-Fi, všetky efekty sa aplikujú na zvukové dáta ešte pred ich odoslaním na výstupné zariadenie, v našom prípade port USB. Keďže ide o digitálne spracovanie, odpadá vznik rušivých šumov.

K úplnej výbave herného headsetu G930 patria tri programovateľné G-tlačidlá, ktoré vám umožnia úplne ovládať hudbu a filmy pri prehrávaní (play/pause, preskakovanie skladiem), alebo skresľovať hlas a klientov pri chatovaní. Samozrejme doplnkový softvér Vám umožňuje vytvárať vlastné profily a spomínané tlačidlá sa dajú využívať na obsluhu v rôznych aplikáciách. Podporované sú napríklad aj programy ako WinAmp, Windows Media Player, iTunes, PowerDVD, WinDVD, Voice Morphing, G Audio, Ventrilo,... Vďaka smerovému mikrofónu s potlačením okolitého hluku bude váš hlas pri komunikácii vždy čistý a zreteľný pre perfektnú koordináciu vášho tímu. Samozrejme pri hlasovej komunikácii napr. cez skype budete znieť oveľa čistejšie aj keď okolo vás bude trochu hluku. Mikrofón je umiestnený na výklopnom ramene z gumy, ktoré sa dá veľmi dobre tvarovať.

{gallery}/hw/recenzie/sluchadla.G930/3/{/gallery}

Okrem uvedeného nájdete na mušli slúchadla robustný otočný valček, ktorý slúži na jednoduchú úpravu hlasitosti, podobne ako pri predošlom modeli G35. Vedľa neho je umiestnené tlačidlo pre umlčanie mikrofónu (mute), takže môžete „mechanicky“ zablokovať komunikáciu. Samozrejme mikrofón sa vie automaticky vypnúť pri zaklopení ramena. Samozrejme nechýba tlačidlo pre vypnutie headsetu pri nečinnosti (šetrenie batérie). Posledným tlačidlom je prepínač aktivujúci režim Dolby Virtual Surround pre umelo vytvorený priestorový zvuk z dvoch kanálov. Jeho výsledok je často diskutabilný. V niektorých momentoch však dokáže naozaj ohromiť.

Napriek robustnej konštrukcii má headset rozumnú hmotnosť a veľmi pohodlne sa nosí. Nespornou výhodou je vysoká odolnosť, čo je pri hraní hier pre hardvér často smrteľné. Odhodiť a rozbiť v zápale hry nie práve lacný hardvér, alebo ho poškodiť pri prenášaní ku priateľom, či na lanpárty nie je zas tak výnimočné, preto oceňujeme pevnú konštrukciu a odolné materiály, čo zjavne vydržia aj menej šetrné zaobchádaznie. Lichobežníkový tvar mušlí pôsobí trochu nedôveryhodne (neprirodzene), no na hlave sedí ako uliaty, takže ani pri dlhšom nosení nebudete cítiť zbytočnú únavu. Veľké mušle dajú vašim ušiam dostatok voľnosti, čo znamená vyšší komfort pri používaní.

Priestorový zvukový efekt je pri slúchadlách vždy trochu diskutabilný. Predsa len inak vnímame zvuk z reproduktorov vzdialených od ucha nejaký ten meter, ako z malých chrchlátok prilepených na ucho. V prípade Logitechu je však výsledný efekt veľmi slušný. Snáď k tomu dopomohol aj dodávaný softvér, ktorý zvuk preženie vlastným filtrom a upraví ho do vhodnejšej podoby než pri bežných „pasívnych“ slúchadlách.

{gallery}/hw/recenzie/sluchadla.G930/4/{/gallery}

Headset je výborný, ale čo jeho cena? Tá nie je práve najľudovejšia. Predsa len 180 Euro za slúchadlá je na prvý pohľad dosť, ale treba si uvedomiť, že to nie sú obyčajné slúchadlá. Ide o profesionálny hráčsky nástroj, ktorý vám môže dať nad súpermi istú výhodu a ako je uvedené na obale „rozdiely robie detaily“.

Koncová cena G930 je 179,99 Eur vrátane DPH.

Zapožičal: Logitech, www.logitech.cz, www.facebook.com/logitechczsk

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk