RECENZIA: MSI Modern AM271P 11M - Decentný počítač v nenápadnom formáte

RECENZIA: MSI Modern AM271P 11M - Decentný počítač v nenápadnom formáte

 

Nie každý používateľ PC potrebuje, či nemá miesto na, veľkú bedňu so všetkým hardvérom poháňajúcim prácu na jednom, alebo viacerých displejoch. Alternatívou k desktopovým počítačom je notebook s dokovacou stanicou, no pravdou je, že aj obstojné kancelárske notebooky môžu stáť takmer 2 000 eur. Čo tak ale spojenie kompaktného hardvéru a výkonu stolového počítača (aspoň čo sa procesoru týka)? Odpoveďou na takéto prosby je AIO, teda All-In-One, počítač zabudovaný do samotného monitora, ponúkajúci výhody „menších“ rozmerov a čistého stola. Na otestovanie u nás pristál presne takýto kúsok s menom MSI Modern AM271P 11M, sľubujúci obstojný výkon a aj niečo navyše.

AIO počítače nie sú ničím novým pod slnkom. Teoreticky patrili všetky z prvých verejne dostupných a rozšírených počítačov do segmentu AIO. Až časom prišli spoločnosti na to, že je možno výhodnejšie odpojiť monitor, klávesnicu a myš od hardvéru zabezpečujúceho výkon. Trh s AIO PC však ani v dnešnej dobe nestagnuje, veď sa stačí pozrieť na počiny od spoločnosti s jabĺčkom v logu, MSI, či iné. AIO počítače niekedy bohužiaľ trpia neduhmi, najmä ak napríklad skončí životnosť hardvéru. I keď monitor by ešte fungoval pokojne niekoľko rokov, neexistuje spôsob, ako doň pustiť video signály.

Alebo ešte horšia situácia, že by hardvér stále vládal, ale monitor by už doslúžil, bez možnosti vyslať obraz do iného monitora. Kúsok s menom Modern AM271P 11M sľubuje nielen hardvér, ktorý dokáže slúžiť viac ako pár rokov, ale odstraňuje aj strach z predčasnej zastaranosti.

Čisto na stole

Jednou z hlavných výhod AIO počítačov je ich schopnosť udržať pracovný, či akýkoľvek iný stôl, čistý od veľkej zmesi káblov. MSI Modern AM271P 11M nie je výnimkou, hoci pri plnom využití z neho bude možné viesť káblov až až. Kto miluje úplnú absenciu káblov, vystačí si pri tomto počítači len s napájacím káblom, k tomu pripojí bezdrôtovú myš a klávesnicu, no a nakoniec ho prepojí s internetom cez Wi-Fi. Kto by však chcel využiť všetky porty, zistí, že je ich naozaj požehnane. Dvojica USB-C portov, dva USB 3.2 Gen 2 Typu A, tri USB 2.0, HDMI In, HDMI Out, 3,5 mm jack a na záver aj RJ45 ethernet.

Využitie všetkých by z AM271P 11M dokázalo pri neopatrnom manažmente kabeláže urobiť takmer ježka. S trochou snahy sa však všetky káble dokážu jednoducho upratať cez otvor v stojane a je ich možné takmer nepozorovane vyviesť za stôl. Radšej mať možnosti, ako v budúcnosti zistiť, že potrebujete pripojiť ďalšie zariadenie a bez kúpy externého hub-u to jednoducho nepôjde.

Výkon na prácu aj trochu oddychu

Celý tento monitoro-počítač je poháňaný „novinkou“ od spoločnosti Intel, procesorom Intel Core i7-1165G7, postavenom na technológii 10 nm. Nejde o žiadne monštrum s počtom jadier v dvojciferných hodnotách. Na bežnú prácu, aj trochu náročnejšie úlohy 4 jadrá s podporou hyper-threadingu postačia. Procesoru sekunduje zabudovaný grafický čip Intel Iris Xe Graphics, ktorý zvládne aj ľahšie hry v obstojných framerate-och. Tento počítač si však ľudia určite nebudú kupovať na hranie, skôr kvôli produktivite.

Tej bude napomáhať 27 palcový monitor s rozlíšením FullHD, teda 1920 x 1080 pixelov, nanešťastie bez podpory dotykového ovládania a iba s obnovovacou frekvenciou 60 Hz, zato aspoň s antireflexnou úpravou. Okrem procesoru s grafickým čipom ponúkal nami testovaný model 512 GB M.2 NVMe SSD disk, 16 GB RAM v dual-channel rozložení a tiež Realtek RTL8111H ethernet s Intel Wireless AX201 (WiFi 6 + Bluetooth 5.0) modul pre bezdrôtovú komunikáciu. V balení som tiež našiel vcelku premyslenú webkameru s FullHD rozlíšením, ktorú je jednoduché pripevniť na vrch monitora a zapojiť do špeciálne umiestneného USB portu na vrchnej strane.

Život s MSI Modern AM271P 11M

Je samozrejmé, že sa nájde viacero nevýhod, keď sa povie All-In-One počítač. Ťažkosti pri budúcom vylepšovaní, trampoty čo robiť s monitorom ak odíde hardvér, alebo naopak, či limitovaný grafický výkon skrz absenciu dedikovanej grafickej karty. MSI Modern AM271P 11M však viacero z týchto strašiakov adresuje.

Vylepšiť úložný priestor je jednoduché, vďaka ľahko prístupnej šachte pre 2,5 palcové disky, a aj RAMku je možné do budúcnosti zväčšiť na až 64 GB. Ak by po záruke náhodou prestala fungovať časť monitora, poskytuje AM271P aj HDMI Out port, a naopak, ak by monitor stále fungoval, ale odišiel procesor, či matičná doska, je možné ho stále používať ako externý 27 palcový monitor cez HDMI In. Čo sa limitovaného grafického výkonu týka, áno, toto bude jedným z faktorov, kvôli ktorým niektorí potenciálni zákazníci radšej siahnu po tradičnom stolnom PC, alebo si priplatia za notebook s dedikovanou grafickou kartou.

Naše hodnotenie

Za cenu, ktorú si MSI za nami testovaný Modern AM271P pýta, nie je možné očakávať herné monštrum. Tento počítač ponúka moderný vzhľad, obstojnú obrazovku a v reálnom svete použiteľné zabudované reproduktory, no prináša aj viacero „vychytávok“ ako je jednoducho vylepšiteľné úložisko, či FullHD webkameru a tiež viacero uistení, že bude použiteľným členom kancelárie, alebo domácnosti, aj po tom, ako niektoré súčiastky pomaly poznačí zub času.

Klady

 • moderný dizajn
 • obstojné teploty a tiché chladenie
 • rýchly NVMe disk
 • 512 GB kapacita disku v základnej verzii
 • webkamera v balení
 • jednoducho vylepšiteľné úložisko
 • HDMI In a Out porty
 • postačujúci procesor a kapacita RAM

Zápory

 • iba integrovaná grafická karta
 • žiadny Thunderbolt 3

Informácie o produkte

MSI Modern AM271P 11M 2021

 • Kategória: Osobné počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 611.75 mm
 • Výška: 553.52 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 169.96 mm
 • Hmotnosť: 7420 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk