RECENZIA: TCL C825 - Ovešaný medailami

RECENZIA: TCL C825 - Ovešaný medailami

 

Vždy som sa pri pohľade na tie fotografie komunistických pohlavárov ovešaných medailami od smiechu priam búchal do kolien, a ak dáme bokom samotný fakt okolo absurdného počtu vyznamenaní za zásluhy z čias, kedy sa žiadna vojna nediala a generálom ťahalo na sto rokov, efekt istej nadradenosti voči zbytku poctivo sa živiacej populácie tomu dával už len bizarnú korunku na plešatú hlavu s veľkým fľakom. Verím však, že u veľkého množstva spomínaných vojakov sa prvá medaila cenila vždy viac než tá posledná, už len preto, že ju dosiahli za niečo hodné pozornosti a skutočného vyznamenania. Tento retro náhľad do našej minulosti, ktorý však vlastne v istej miere funguje v niekoľkých krajinách ešte dodnes (dá si niekto Kim-chi?), by som teraz rád aplikoval aj na pomyselnú hruď spoločnosti TCL Electronics. U nás stále čoraz známejší výrobca spotrebnej elektroniky a predovšetkým televízorov totižto získal svoje vôbec prvé a prestížne EISA ocenenia a historicky debutová medaila v kategórii „PRÉMIOVÝ LCD TELEVÍZOR“ pripadla priamo šesťdesiatpäť palcovému LCD panelu s kódovým označením C825 – spadá tam rovnako aj obrazovka vo veľkosti 55 palcov. Mal som to šťastie sa posledný mesiac starať o test tohto 4K mini-LED zariadenia a už takto v úvode vám musím povedať, že minimálne prvú medailu z kategórie prémiových LCD televízorov za rok 2021 až 2022 si bez akýchkoľvek diskusií plne zaslúžilo.

Začnime rovno dizajnom, čiže kategóriou nad akou sa síce dá polemizovať v prípade, ak ide o monitory, avšak u klasickej zobrazovacej techniky ide o pramálo dôležitý aspekt. V prípade TCL C825 ostáva všetko v tradičnej forme rovných línií, ktoré trocha vizuálne narúša pribalená Full HD kamera so širokouhlým záberom a predovšetkým cenný soundbar od spoločnosti Onkyo. Ak by som mal niečo proporciám tohto produktu vytknúť, tak by to bol snáď len o trocha hrubší profil z boku, než akým sa v súčasnosti hrdo pýši nemenovaná konkurencia, a to naprieč mnohými značkami. Celý televízor aj s uvedeným príslušenstvom váži viac než dvadsať kilogramov, čo nie je nič strašné a dokázal som ho preto osadiť do kovového rámu, ako aj následne nainštalovať na vyvýšenú plochu stola úplne sám.

V rámci bezpečnosti ale odporúčam zohnať si ďalší pár rúk, pretože by ste asi nechceli pomocou nešikovného ťahu prísť o viac než tisíc eur, však? Po inštalácii na vami zvolené miesto je už len na vás, či si do hornej hrany strčíte spomínanú kameru alebo nie, každopádne jej využitie sa viaže na vstavanú aplikáciu Google Duo (potrebujete svoj účet). Vyskúšal som niekoľko video hovorov a na socializáciu je tento netradičný doplnok vítaným spestrením, zvlášť v dnešnej nie zrovna ideálnej dobe – mimochodom kamera má dokonca automatickú uzávierku krytu a celá sa k TV pripája jednoducho pomocou magnetu.

Vhodný pre hráčov

Samotný produkt zapadne bez akýchkoľvek problémov do všednej, ale aj výbavou extravagantnej miestnosti, začo vďačí lesklému kovovému rámu, v ktorom je osadený po stránke obrazu úžasný 4K panel. Fakt, že TCL priamo spolupracuje s firmou Google, má za následok skutočnosť, že táto TV beží priamo na Androide (11) a v jej rozhraní je podporovaná obrovská škála známych aplikácií s neustálim prísunom aktualizácií (áno, nájdete tam aj TikTak, prepáčte, myslel som TikTok). Kto sa pred kúpou televízora preto vždy bojí, že sa po roku či dvoch už môže na aktualizovanie softvéru vlastne vykašlať, v prípade tejto Google TV ho môžem ubezpečiť o úplnom opaku. Ovládanie zariadenia sa realizuje prostredníctvom na oko prehľadného diaľkového ovládača pripojeného cez Bluetooth, ktorý navyše dokáže prijímať aj vaše hlasové povely. Keď sa presunieme smerom k zadnej časti, z pravej strany na vás vyskočí hneď štvorica HDMI 2.1 vstupov, z čoho však 4K prenos pri 120Hz a VRR/ALLM zvládajú len dva z nich. Pýtate sa načo je u televízora variabilná obnovovacia frekvencia? Tento aspekt sa priamo spája so svetom herných konzol, keďže TCL jasne cieli aj na sortu milovníkov gaming kultúry, kam samozrejme hrdo spadá aj náš časopis (nezaslúžime si tiež nejakú medailu, aspoň z kartónu od banánov?). Televízor som preto prepojil so súčasnou next-gen špičkou a testoval na ňom herný režim cez mašinky PlayStation 5 a Xbox Series X. Práve v prípade Xboxu ma režim VRR zaujímal zo všetkého najviac, keďže je to len pár týždňov, čo sa na spomínanej platforme objavil port celosvetovo milovaného Microsoft Flight Simulátora, a práve konzola Series X umožňuje preskočiť zámok snímkovej frekvencie a rozbehnúť „let“ na viac než len 60FPS, ak na to máte doma zobrazovaciu techniku. Musím povedať, že v tomto ohľade u mňa TCL okamžite získalo oveľa väčšiu kredibilitu, keďže grafická kvalita spomínanej hry určenej nie len pre zanietených aviatikov sa razom začala doťahovať na desktopovú úroveň. Hojne k tomu logicky prispel aj toľko proklamovaný 4K mini-LED panel. Takže áno, ak v súčasnosti hľadáte poriadnu a všestrannú televíziu, akú ste schopní spárovať s najmodernejšími hernými konzolami, C825 je ideálna voľba.

Pri opise vstupov však nesmiem ďalej vynechať LAN, jeden USB 2.0, AV adaptér, anténovú a v neposlednom rade satelitnú bránu. V tomto texte už niekoľkokrát zaznel opis panelu s prívlastkom 4K mini-LED, čo by bolo vhodné aj presnejšie zadefinovať. Ide v súčasnosti o novú technológiu podsvietenia, pri ktorej sa tisícky diód rozprestierajú na ploche určitého počtu zón za účelom presnej redukcie kontrastu a svetla (55 palcová obrazovka z tohto konkrétneho modelu využíva 128 zón a mnou testovaná 65 celých 160 zón). Samotný obraz televízora je preto nesmierne živý a už na prvý pohľad si vás získa, nech už naň z vonku dopadá ostré slnko, alebo je tam tma ako v rohu. Tomuto faktu pomáha aj nadpriemerne dobrý antireflexný filter, vďaka ktorému sa vám počas sledovania panelu na ňom neodráža nič, čo tam nemá čo robiť. Pochopiteľne bude stále na mieste diskusia okolo kvality čiernej farby, a to medzi klasickým OLED panelom a mini-LED, avšak ani tento aspekt v podaní recenzovaného TCL produktu neodchádza z toho pomysleného boja so sklonenou hlavou. Inteligentné monitory a televízna technika v súčasnosti vedia vďaka svetelným senzorom pracovať so svojím okolím a rovnako je na tom aj C825. Vďaka podpore všetkých HDR formátov a špeciálne Dolby Vision IQ, tak dokáže panel rozoznať vonkajšie svetelné podmienky a podľa toho regulovať kvalitu obrazu. Separátne Dolby Vision potom prostredníctvom HDR10+ zlepšuje stream cez Netflix alebo Amazon Prime.

Cena a výkon

Dnešný trend dokupovania zvukovej sústavy sa síce už nekrúti okolo zastaraného pojmu „stereo systémov“, avšak jedna vec jednoducho nahradila druhú a v tomto prípade zostavu zaprášených krabíc vystriedal soundbar. TCL vám v cene televízora, ktorá je sama o sebe viac ako štedrá, ponúka stavaný zvukový systém od firmy Onkyo. V zadnej časti je integrovaný basový reproduktor (je priamo v tele TV) a naopak v tej prednej pod spodnou hranou obrazovky nájdete podlhovastý soundbar v textilnej košieľke – oba kamaráti podporujú Dolby Atmos. Celková prezentácia zvuku by sa dala opísať v rovnakých superlatívoch ako pri hodnotení kvality obrazu, čo doceníte nie len pri sledovaní epických veľkofilmov, ale aj pri hraní videohier.

Zvuk samotný je intenzívnej povahy bez skreslenia a ani jedna linka sa nesnaží prehlušiť tú druhú bez toho, aby ste sa museli hrabať v nastaveniach a niečo vyložene kalibrovať. Počas prípravy tohto textu som si musel spraviť menší výskum, hlavne naprieč staršími príspevkami z oblasti televízorov od TCL a z toho celého jasne vyplynulo, že daná spoločnosť prelomila isté predsudky práve pomocou C825, vďaka čomu preklenula z oblasti lacných televízorov do prémiovej triedy. S týmto tvrdením môžem okamžite súhlasiť, ostatne naznačil som vám to už v prvom odstavci, čo potvrdzuje aj historicky prvé ocenenie od EISA v kategórii „PRÉMIOVÝ LCD TELEVÍZOR“

Naše hodnotenie

Vysoko kvalitná a moderná TV vhodná pre bežné, ale aj herné využitie.

Klady

 • prémiové zariadenie za dobrú cenu
 • ideálny na hranie (VRR a 120Hz)
 • výborný zvuk aj obraz
 • kamera
 • kompletná HDR podpora
 • Google podpora
 • komplexné hlasové ovládanie

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

TCL C825 2021

 • Kategória: Ostatné
 • Hmotnosť: 29300 g
 • Farba: strieborná
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TCL

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk