RECENZIA: SONY WF-1000XM4 - Ničím nerušený hudobný pôžitok a to naozaj kdekoľvek

RECENZIA: SONY WF-1000XM4 - Ničím nerušený hudobný pôžitok a to naozaj kdekoľvek

 

Odstrihnite sa konečne od všetkých zbytočných káblov a začnite si užívať.

Bezdrôtové slúchadlá naberajú z roka na rok na kvalite a zároveň aj na popularite. Dnes už človek nemusí minúť dve výplaty, aby si mohol dopriať dokonalý zvukový a zároveň bezdrôtový zážitok. SONY ale nekončí len pri tom. V postavení lídra na trhu v oblasti potláčania hluku nám teraz táto japonská stálica prináša najnovší model ich úplne bezdrôtových štupľov do uší – WF-1000XM4.

Japonský gigant nás naozaj dlhú dobu kŕmil kvalitnou porciou marketingových rečí a presviedčal nás, že jeden z ich najambicióznejších produktov si okamžite zamilujeme. Počnúc dokonalým zvukovým zážitkom, cez fantastický mikrofón, až po ideálne potlačenie okolitých zvukov. Všetky sľubované funkcie a možnosti slúchadiel sme dôkladne otestovali a teraz vám prinášame náš názor.

Slúchadlá dokázali upútať už po odbalení. Minimalistický dizajn a na pohľad veľmi kvalitné prevedenie. Produkt sa predáva v dvoch farebných variantoch – čiernom a striebornom. Prvý menovaný pôsobí úplne bezchybne. Kombinácia čiernej farby doplnená o zlatý nápis výrobcu a malý kruhový výčnelok navodzuje maximálne elegantný a decentný dojem, v ktorom nie je žiadny rušivý element. Okamžite sme si všimli, že štuple nie sú typické, gumené, ale akoby penové. Po návšteve stránky výrobcu sme sa dozvedeli, že ide o unikátny materiál na báze polyuretánovej peny, ktorý maximalizuje plochu povrchového dotyku so zvukovodom a zabezpečuje tak maximálne pohodlie pri používaní. Teória znie síce naozaj dobre, ale ako to vyzerá v praxi?

Okamžite po vložení slúchadiel do ucha sme začali mať pocit, že toto bude naozaj niečo veľké. Mimoriadne pohodlné štuple, ktoré vôbec netlačili a po chvíli bez hudby by človek aj zabudol, že tam niečo má. Ďalším pozitívnym prekvapením bolo práve toľko ospevované potlačenie okolitých zvukov. Slúchadlá majú totiž dva režimy, ktorým sa ale bližšie povenujeme neskôr. Pri prvom nasadení bol však zapnutý ten, ktorý sa v rámci možností snaží úplne potlačiť okolitý zvuk a veruže sme ostali v nemom úžase. Už aj pri vypnutej hudbe sa okolitý hluk rapídne utlmil, aj keď samozrejme, čo to bolo počuť.

Najdôležitejším aspektom každých slúchadiel je pochopiteľne audio kvalita. No pri tomto modely je to kombinácia kvality a potlačenia okolitého zvuku. Integrovaný procesor V1 sa spolu s úplne novým 6 mm meničom postarali o absolútne dokonalý hudobný a zvukový zážitok. Slúchadlá majú úplne čisté výšky a oproti predchodcovi aj kvalitnejšie basy. Sú vhodné snáď pre úplne všetky hudobné žánre a kvôli podpore kodeku LDAC dokážu uspokojiť aj naozaj náročných poslucháčov. V kombinácii s potlačením okolitého zvuku si tak vychutnáte svoju obľúbenú hudbu naozaj všade a veruže tým myslíme všade! Mali sme totiž jedinečnú možnosť otestovať slúchadlá v metre. Existuje málo miest, ktoré dokážu preveriť kvalitu slúchadiel a hlavne potlačenia okolitého zvuku lepšie ako práve B linka pražského metra, kde človek pri obyčajných slúchadlách počuje viac zvuk metra, či akýkoľvek iný zvuk zo slúchadiel, ako hudbu samotnú. Model WF-1000XM4 ale dokázal naplniť všetky očakávania a naozaj aj v takto nehostinných podmienkach nám poskytol dokonalý a ničím nerušený hudobný zážitok.

Vráťme sa ale k už spomínaným režimom potlačenia okolitého zvuku. Jeden z nich sme už čiastočne opísali. Režim, ktorý vám úplne potlačí všetky okolité zvuky a šumy, vrátane vetra. Ten je ideálny hlavne na cestu verejnou dopravou alebo na ničím nerušené počúvanie hudby doma, či v kaviarni. Zároveň je ale nevhodný resp. trochu nebezpečný pri pohybe vonku, pretože to potlačenie hluku je na tak vysokej úrovni, že naozaj potom pri pustenej hudbe nie je počuť ani len trúbenie auta. Druhým je tzv. ambientný zvuk, kedy sa potlačenie prispôsobuje vášmu okoliu, pričom slúchadlá dokážu veľmi dobre rozlíšiť, či ste na prechádzke v meste alebo mimo neho, či športujete alebo len tak sedíte a užívate si hudbu. Okrem toho zariadenie disponuje aj funkciou Speak-to-Chat, ktorá automaticky stlmí hudbu akonáhle zaregistruje váš hlas a pár sekúnd po tom, čo prestanete rozprávať, vráti hlasitosť späť na pôvodnú hodnotu.

Na záver by sme spomenuli už len výdrž batérie a kvalitu mikrofónu. Výrobca udáva až 24 hodín hrania, avšak nie nepretržite. Samotné slúchadlá vydržia pri zapnutom potlačení hluku necelých 8 hodín a ďalších takmer 16 je „uložených“ v obale na slúchadlá. Pri vypnutom potlačení hluku ale vydržali slúchadlá hrať vyše 30 hodín, takže výdrž je naozaj solídna. Následné nabitie je možné cez USB-C konektor alebo aj bezdrôtovo. Mikrofón zľahka zaostáva, na jednej strane to nie je úplná tragédia, ale počúvať cez to niekoho celý deň by sme naozaj nechceli. Avšak, otestovali sme napríklad aj potlačenie hluku vetra pri telefonovaní a to zvládol na jednotku.

Naše hodnotenie

Ideálna voľba pre tých najnáročnejších poslucháčov, ktorí by sa už raz a navždy chceli odstrihnúť od nepraktických káblov a užívať si ničím nerušený hudobný zážitok. Kvalitné materiálové spracovanie, takmer dokonalé potlačenie okolitého hluku, či tá najvyššia kvalita prehrávaného zvuku. To všetko, ale aj omnoho viac, vám ponúknu momentálne pravdepodobne najlepšie naozaj bezdrôtové slúchadlá.

Klady

 • materiálové spracovanie
 • kvalita prehrávania
 • dizajn
 • potlačenie okolitého hluku
 • výdrž

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

SONY WF-1000XM4 2021

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 65 mm
 • Výška: 40 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27 mm
 • Hmotnosť: 54 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 270 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SONY

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk