RECENZIA: ROG Zephyrus M16 - Nové eso v rukáve

RECENZIA: ROG Zephyrus M16 - Nové eso v rukáve

 

Republika pre hráčov rozširuje svoje portfólio produktov, čo pre vás a pre mňa znamená len jedno. Po menšej odmlke nastal opäť čas predniesť si do pléna ďalšiu – pre niekoho možno tak trocha recyklovanú – formu hernej mašinky, v ktorej výrobca účelovo vymenil črevá, len aby sa votrel do srdiečka každého, kto túži po hardvérovej obnove. Nemusíme sa tu predsa hrať na nejakých nevedomých, keďže mesiac čo mesiac vám ja sám servírujem jeden notebook za druhým a mesiac čo mesiac sa ich odlišnosť často krúti len okolo procesorov a grafických kariet. V prípade modelu Zephyrus, ktorý, samozrejme, spadá pod celosvetovo populárnu vlajku ROG, sa však môžeme pokojne rozprávať aj o pár dizajnérskych novotách, nehovoriac o už spomínanej výmene CPU a GPU. Dosť však bolo miešania omáčky, nechcem, aby mi prihorela, a poďme sa spoločne porozprávať o mojich vlastných a čerstvých skúsenostiach s modelom M16, ktorý si už čoskoro budete môcť zadovážiť aj vy.

Hmotnosť 1,9 kg

Hoci si Intel tak trocha šetril onen potrebný upgrade CPU, jedenásta generácia Tiger Lake je konečne tu a s ňou prichádza aj šanca navýšiť výkon či už herných, alebo pracovných nástrojov – v tomto prípade môžeme pokojne hovoriť o kompromise oboch menovaných využití a o výhradnej exkluzivite. M16 ako odkaz na šestnásťpalcový QHD panel prichádza na scénu v dvoch výkonnostne odlišných verziách, kde jednej dominuje procesor i9 a tej druhej (čo bol konkrétne môj prípad) i7.

Oba stroje poháňa rovnaká grafická karta, dnes toľko vzácna NVIDIA GeForce RTX 3070, a komu by nestačila, priznajme si to, že už trocha slabšia operačná pamäť 8 GB, môže si nakonfigurovať, samozrejme, 16 GB verziu. Ja som v prípade pamäte ťahal za ten dlhší koniec. Zanechajme však teraz technické parametre, ktoré si aj tak budete chcieť prispôsobiť práve svojím potrebám, a poďme skúsiť zhodnotiť dizajn daného laptopu.

Slušná webová kamera

Celé šasi vychádza z u nás už testovanej verzie G15, kde sa všetky zmeny dotkli predovšetkým usporiadania vstupov pre kabeláž. V tomto prípade máte k dispozícii duo Thunderbolt 4, dvojicu USB-A (3.2), jeden HDMI, kombinovaný audio vstup a stále cenenú čítačku microSD kariet. Vôbec najvýraznejší zásah do celého dizajnu obstaráva vyvýšená gumová hrana na zadnej strane, ktorá vytvára mierny sklon zvažujúci sa smerom k vám a súčasne pomáha oveľa lepšiemu odvetrávaniu horúceho vzduchu spod tela hardvéru. Ak sa pozriem cez rameno starším modelom, určite musím pripomenúť onen pogumovaný povrch, ktorý bol pre Zephyrus vždy dosť charakteristický. Tento aspekt je prítomný aj v tomto notebooku, ale celková kvalita pogumovania prešla akýmsi zjemnením a povrch je tak oveľa príjemnejší na dotyk, než tomu bolo v minulosti.

Odtlačky prstov a tradičné fľaky od spotených dlaní sú síce tentokrát o niečo menej badateľné, ale tomu môže pomáhať práve výrazne čierny odtieň. V kategórii tuhosti samotného šasi sa rozprávame o nadpriemernej kvalite a asi vás neprekvapím, ak poviem, že telo tohto notebooku znesie aj drsnejšie zaobchádzanie, čo ocenia predovšetkým hráči, ale aj kreatívni pracovníci, ktorý by prostredníctvom jeho výkonu chceli upravovať videá či fotografie.

Čierne prevedenie budí rešpekt

Celá tá pogumovaná úprava sa nevyhla ani nízkoprofilovým spínačom klávesnice, za čo som bol vo finále určite rád. Počas písania, hlavne pri tvorení dlhého a súvislého textu, vám totiž prsty neskĺzavajú z tlačidiel, čo sa mi pri iných modelov niekedy stáva – najmä v týchto letných a na pot bohatých dňoch. A ako sa na tomto modeli tvorí? Písalo sa mi, čo je pri rade Zephyrus tak trocha štandardom, viac ako dobre, pričom problém som nemal ani po celodennom hromadení písmeniek. Možno by som rozloženie posunul o niečo viac ku krajom, avšak tu si inžinieri šetrili miesto pre priemerne hrajúce reproduktory, čo je ale rovnako znak už spomínaného radu. V hornej časti vás, možno ako forma kompenzácie, čaká praktická mediálna lišta (cesta k výborne fungujúcemu ROG softvéru) a v tej spodnej je priam obrovský touchpad s podporou všetkých gest a na dotyk príjemným skleným povrchom.

Funkčne by sme u klávesnice mohli hovoriť o istom minimalizme (kde je do pekla spínač pre zachytenie obrázku?), ale ak ste na tento rad už dávno zvyknutý, nebude to pre vás žiadny problém. Na hranie ako také síce dostačujúca klaviatúra, avšak v tomto ohľade stále odporúčam si do batohu pribaliť kvalitnú šesťdesiat percentnú mechanickú klávesnicu, ktorá vám počas hrania poskytne oveľa intenzívnejší zážitok. Mimochodom, konkurenčný Alien už začal produkovať notebooky s plne mechanickými spínačmi. Možno sa v tomto smere časom rozbehne aj ASUS a odbúra tak nutnosť pribaľovať so sebou ďalší hardvér.

Výškové a basové reproduktory

Je načase zhodnotiť kvalitu obrazovky. Ako som uvádzal vyššie, ROG Zephyrus M16 prichádza výhradne s bezdotykovým QHD panelom, ale s nesmierne funkčným pomerom strán 19:10, na akom sa nielenže dobre hrá, ale súčasne aj pracuje. Stopercentné farebné pokrytie, jas 400 nits (na hranie pod náporom stredne silných slnečných lúčov dostačujúce) a hlavne obnovovacia frekvencia 167Hz, to všetko by vás u panelu samotného malo tešiť. Pravdou je, že na tento displej sa nielenže krásne pozerá, ale súčasne sa s s ním aj výborne hrá, čo už je v segmente ROG ďalšou notoricky známou vecou, hoci sa patrí pripomenúť, že model G15 neponúkal pomer strán 19:10.

Súčasťou základného balenia je duo dobíjacích staníc, z čoho jedna je praktickejšia a určená skôr na cesty (100W a USB-C vstup), druhá ponúka rýchlejší spôsob oživenia akumulátora (240W), je však proporčne oveľa väčšia. Apropo, batéria má kapacitu 90Wh. Samotná výdrž sa pri maximálnom jase a kancelárskej práci držala na úrovni siedmich až ôsmich hodín, čo je určite dobrý výsledok. Ak by ste chceli zariadenie dostať do vysokých otáčok a hrať sa na úrovni maximálnych detailov, skráťte si daný údaj o viac ako polovicu. Ak už spomínam vysoký výkon, určite by som mal utrúsiť niečo o celkovom chladení. Systém notebooku monitoruje výkon na základe aktuálnej činnosti a tým pádom dobre vie, kedy je dobré zapnúť chladenie viac a kedy, naopak, ostať v tichom režime. Pri plnom vyťažení mňa tepelný modul nemal prečo prekvapiť, keďže ide o identický systém ako u už v tomto texte spomínaného G15, preto sa chladenie celkovo dá označiť za uspokojivé – nemajte strach, stehná vám to neupečie, ani keby ste si zariadenie položili na holé telo. Vyvýšenie spodnej hrany pomáha prieniku vzduchu cez výrazne otvorené prieduchy a ani pri vysokých teplotách som na tele prístroja nenašiel jediné miesto, ktoré by bolo na dotyk neznesiteľne horúce.

ROG a jeho vždy viac než bohatá ponuka hardvéru nám tak vo finále opäť triafa do čierneho, to všetko za výhradnej asistencie Intelu. Ich spoločný produkt nesúci označenie M16 vám vďaka jedenástej generácie procesorov ponúka vysoký výkon, ktorý je určený na rôzne úkony a súčasne napĺňa často špecifické očakávania zo strany hráčov (nemajte obavy, RGB prvky sú tu prítomné, hoci len vo forme podsvietenia klávesnice). Kto v tomto smere preferuje šestnásťpalcové obrazovky a túži po dobrej kompaktnosti, musí sa v novom Zephyruse jednoducho nájsť. Spoľahlivá klávesnica, odolné šasi, dobrá batéria, slušná webová kamera – to všetko je už len ďalším pozitívne ladeným súpisom argumentov, prečo ostať verný tejto značke.

Naše hodnotenie

Dizajnovo pôsobivý a výkonom jedinečný herný stroj, s ktorým nemôžete urobiť chybu.

Klady

 • dizajn
 • celková kompaktnosť
 • výkon
 • 16:10
 • klávesnica

Zápory

 • povrch zbiera odtlačky

Informácie o produkte

ROG Zephyrus M16 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 355 mm
 • Výška: 243 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19,9 mm
 • Hmotnosť: 1900 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk