RECENZIA: GIGABYTE GeForce RTX 3080 Ti Vision OC - Kancelársky vzhľad s nadupaným herným výkonom

RECENZIA: GIGABYTE GeForce RTX 3080 Ti Vision OC - Kancelársky vzhľad s nadupaným herným výkonom

 

Po roku od vydania novej generácie grafických kariet Nvidia RTX sa trh pomaly, ale isto spamätáva, v skladoch obchodov už často býva viac ako jeden kus za mesiac a aj ceny už nie sú tak prestrelené. Určite tomu napomohli aj nové Ti modely pôvodných kariet, pričom tentokrát sme v redakcii mali možnosť pozrieť sa práve na kúsok s čipom 3080 Ti. A to nie obyčajný, herne zameraný model, ale moderným dizajnom oplývajúcu krásavicu z radu Gigabyte Vision.

Trojtisícová generácia RTX kariet priniesla naozaj dostatočne vysoký výkon, aby sa niektorým hráčom oplatilo zainvestovať a prejsť na RTX 3070 či 3080 aj napriek tomu, že ceny lámali rekordy. RTX 3080 Ti posúva herný aj profesionálny výkon ešte ďalej, a to len za o čosi vyššiu cenu, akú si pýtajú výrobcovia za luxusnejšie 3080-ky. Za tento výkon vďačí najmä parametrom, ktoré sú takmer totožné s momentálnym kráľom výkonu, modelom RTX 3090, no nedesí takou veľkou cenovkou vďaka viacerým šikovným kompromisom.

Obal a jeho obsah

Oproti bežným baleniam herných grafických kariet je GIGABYTE GeForce RTX 3080 Ti Vision OC naozaj odlišná. Moderný dizajn a kombinácia bielej a čiernej farby napovedá skôr o kancelárskom, prípadne profesionálnom použití. O to sa aj v Gigabyte očividne snažili, keďže ich modelový rad produktov Vision prepája brehy herného a profesionálneho sveta.

Mne sa dizajn RTX 3080 Ti Vision OC 12G nadmieru páčil a ak by som fungoval s rozpočtom, ktorý by mi povolil si ju zadovážiť, okamžite by som ju využil v čisto bielom PC. Vnútri krabice sa okrem karty nachádza už iba malá brožúrka na vysvetlenie inštalácie, no čačky ako nálepky a ďalšie maličkosti určite budúcim majiteľom nebudú chýbať.

Prvé dojmy a spracovanie

Gigabyte so svojím modelovým radom Vision prišiel už pred pár rokmi a nepatria do nej len grafické karty, ale napríklad aj matičné dosky a rozširujúce PCIe karty. Všetky majú spoločný prémiový feel a zameranie na náročnejších zákazníkov, ktorí stále vyžadujú vysoký výkon, využívajú tieto komponenty na profesionálne účely, no nestránia sa ani hier.

Po stránke výzoru sa nemá 3080 Ti Vision za čo hanbiť. Moderný vzhľad, ktorý predstavuje biela farba prevažnej väčšiny karty, je doplnený o podsvietené logo GIGABYTE a trojicu bielych ventilátorov a zaručí, že táto karta bude vyzerať dobre ako v nadupanom a RGB LED-kami podsvietenom hernom stroji, tak aj v skrinke profesionála, tróniac na jeho kancelárskom stole. Malý postreh, ktorý ma pri inštalácii do počítača mierne pobavil, je, že logo VISION zobrazené na ventilátoroch je možné hore nohami prečítať ako NOISIA, čo v skomolenom preklade znamená hlučnosť, no, našťastie, nešlo o indikáciu správania sa karty počas používania.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Gigabyte k svojim produktom na svojej stránke bežne ponúka viacero zaujímavých programov. Aplikáciu RGB Fusion, prípadne Aorus Engine (ekvivalent obľúbeného programu MSI Afterburner) je možné stiahnuť priamo z produktovej stránky, alebo cez šikovný program Gigabyte App Center, a následne môžete kartu ovládať, taktovať či monitorovať. AORUS Engine zase zvládne všetko, čo by mohol nielen začiatočník, ale aj náročnejší používateľ potrebovať na prispôsobenie a monitorovanie svojej grafickej karty.

Na domovskej karte sú prehľadne zobrazené takty grafického čipu a pamäte, povolené prekročenie základného limitu napájania, ale aj nastavenie rýchlosti ventilátorov. Jedným klikom je dostupné monitorovanie všetkých potrebných (aj menej potrebných) faktorov od taktov cez teploty až po rýchlosti ventilátorov. Oplatí sa pozrieť aj na súbory BIOS, ktoré pridávajú karte podporu Resizable BAR Support, funkcie, ktorá ešte dvíha výkon v hrách a profesionálnych aplikáciách. Keďže karta nedisponuje RGB podsvietením, tentokrát je aplikácia Gigabyte RGB Fusion nepotrebná.

Testovanie

Za účelom testovania a získania čo najlepších výsledkov bola karta osadená na matičnej doske Aorus Z590 Pro AX spolu s procesorom Intel Core i9-10900K a 32 GB DDR4 3200 MHz RAM. Hry boli testované s kartou v základných nastaveniach s automatickým boost taktom. Všetky hry boli testované v rozlíšeniach 1080P, 1440P a 4K a záznamy o FPS boli zachytené programom FRAPS.

Naše hodnotenie

Ceny grafických kariet stále nie sú optimálne a ich dostupnosť tiež pokrivkáva. Ale v obchodoch je už dostupných aspoň pár kúskov na výber a pokiaľ máte financie na naozaj výkonnú kartu, mala by byť Gigabyte RTX 3080 Ti Vision OC 12G na prvých priečkach zoznamu. Obstojné chladenie, skvelý výkon a najmä málo videný dizajn v bielej farbe z nej robia naozaj zaujímavú voľbu.

Klady

 • nízke teploty
 • stabilné takty
 • moderný dizajn
 • tichá aj pod záťažou
 • jednoduchý softvér na pretaktovanie
 • DLSS 2.0 a Resizable BAR Support
 • backplate

Zápory

 • prémiová cena

Informácie o produkte

GIGABYTE GeForce RTX 3080 Ti Vision OC 2021

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 320 mm
 • Výška: 55 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 126 mm
 • Farba: biela/strieborná
 • Orientačná cena: 1600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk