RECENZIA: MSI Modern MD271QP - Pracovitý kamarát

RECENZIA: MSI Modern MD271QP - Pracovitý kamarát

 

Recenzia na aktuálnu novinku z dielne MSI, respektíve aktuálnu novinku v segmente rýdzo pracovných monitorov, ma paradoxne zastihla v čase, kedy som sa sám rozhodol konečne obmeniť zobrazovaciu techniku vo svojej kancelárii. Zatiaľ čo sa za zvuku nie úplne rytmického ťukania mojej mechanickej klávesnice pozerám s pýchou na štyridsaťdeväť palcový produkt istej nemenovanej spoločnosti, po ľavej ruke mi tróni MD271QP, čoby dvadsaťsedem palcový 2K model pracovného monitoru od Taiwanskej firmy Micro-Star International. Je pochopiteľné, že voči raz tak veľkému konkurentovi sa predmetná vzorka na test musela celý čas cítiť ako vykastrovaný ratlík na prehliadke plemenných býkov, čo však neznamená, že kvality testovaného produktu v zmysle svojej triedy nejako zaostávali. Ten, kto momentálne hľadá monitor vhodný predovšetkým na úpravu videí a fotografií, nehovoriac o tvorbe textu v klasickej forme, môže nájsť nemalé zaľúbenie práve vo výrobku, ktorý si teraz spoločne podrobne rozoberieme.

Rad MSI Modern sa na stránkach nášho časopisu nezobrazuje v nejakej premiére, veď len nedávno som vám sám ponúkal test MD241, a tak ste už asi aj bez môjho navádzania pochopili, že znižujúce sa ceny IPS panelov boli patričnou motiváciou pre firmy ako MSI prinášať na scénu výkonnostný nadštandard za minimum nákladov. Žiarivým príkladom je práve MD271QP, ktorý v sebe nesie rozlíšenie 1440p pri obnovovacej frekvencii 75Hz a nečakanej odozve 5 ms. Ešte než sa spoločne pozrieme na kvalitu obrazu ako takého, určite je na mieste utrúsiť zopár slov o celkovom dizajne.

MSI tu opäť vsádza na moderne pôsobiace šasi z tvrdeného plastu, kde sa jednoznačnou dominantou stáva plne nastaviteľný stojan s pevnou základňou a možnosťou preklopenia obrazovky do takzvaného biznis štýlu. Celková variabilita, čo do manipulácie s obrazovkou, je rozhodne spojená s filozofiou monitoru, ktorý sa tak hodí do kreatívneho prostredia reklamnej agentúry, ako aj bežnej firmy so zameraním na tvorbu tabuliek naplnených štatistikami a grafmi. Na pravej spodnej strane môžeme nájsť päticu fyzických tlačidiel s pomerne intuitívnym prístupom na základe hmatu, avšak čím tento monitor zaujme už na prvý pohľad, sú tenké rámiky okolo samotného panelu – dizajn tak pôsobí viac prémiovým dojmom, než by sa mohlo zdať.

Tak podrobný gamut?

Ročne som obeťou desiatok podobne koncipovaných zariadení, z čoho príprava na recenziu z mojej strany spočíva často v prvotnom preštudovaní manuálov, ktoré sa ale na seba vo výsledku podobajú, ako keby ich porodila jedna a tá istá firma. V tomto ohľade však nový model MSI Modern ako po údere blesku začal vytŕčať z davu, a to predovšetkým vďaka nečakane špecifickému údaju v sekcii farebného gamutu. Výrobca tu zaniesol cifru 109,02 %, čo je skutočne nečakane presná charakteristika sRGB čo do 2K modelu. Aj vďaka tomu som sa tešil až monitor zapnem a skúsim si daný údaj preveriť na základe sledovania video materiálov a samozrejme aj fotografií. V danom ohľade nemám čo testovanej vzorke vytknúť, keďže ak dáme bokom akékoľvek režimy obrazu snažiace sa šetriť vaše oči – modré svetlo je smrť a v noci vám ukradne deti aj so psom/mačkou/škrečkom, plná obrazová paľba tu prekypuje zmesou pestrých farieb s vysokým stupňom živelnosti. Je to práve tento panel, ktorý tak už po rozbalení nie je nutné nejako zásadne kalibrovať a hrať sa s nastaveniami, čo je v istej forme rovnako unikátne ako papierová indícia so spomínaným gamutom. Vrátim sa teraz o pár riadkov späť ku dizajnu ako takému. Na zadnej strane sa bez akéhokoľvek dodatočného krytia či organizéru káblov skrýva štvorica fyzických vstupov a to menovite HDMI 1.4, USB-C s podporou HDMI 2.0, štandardný DisplayPort a vstupná brána pre zvuk. Tu trocha zamrzí skutočnosť, že nie je HDMI vstupov o niečo viacej, avšak vynahradzuje to aspoň ona pestrosť vo výbere.

Samostatnou kategóriou, minimálne v mojej vlastnej hodnotiacej tabuľke, je vždy úroveň jasu a schopnosť povrchovej úpravy panelu odrážať nepríjemné svetlené odlesky. MSI Modern MD271QP ponúka dostatočný jas na úrovni 250 nits, čo sa osvedčí aj v silne presvetlenom prostredí akejkoľvek kancelárie. Panel je čitateľný a vďaka 2K rozlíšeniu vám neunikne význam ani toho najmenšieho textu pod čiarou. Veľkou výhodou sa rovnako stáva už spomínaná obnovovacia frekvencia (75Hz), ktorou síce sotva uspokojíte srdce náruživého hráča videohier, avšak týmto smerom sa daný produkt rozhodne neuberá a to ani okrajovo. Panel exceluje predovšetkým pri tradičnej kancelárskej práci, čiže prehliadaní webových stránok a úprave dokumentov, avšak vďaka spomínanej kvalite farieb nesmiem zabudnúť na editáciu obrazových materiálov. V poslednej dobe je trendom vyrábať koncepčne nejasný hardvér, ktorý sa snaží preklenúť niekoľko sfér využitia, len aby zasiahol čo najväčšiu plochu konzumného terča (raz som v jedných potravinách v Rakúsku videl mikrovlnku skríženú s klasickým varičom a zrovna lákavo to na mňa nepôsobilo). Avšak v prípade tohto zariadenia sa žiadne experimenty nekonajú a ide tak predovšetkým o spoľahlivý monitor vhodný výhradne na prácu – to už som vám ale v texte vyššie neraz špecifikoval.

Vstavané reproduktory so solídnym zvukom

Keby som mal vybrať jedno najzásadnejšie slovíčko, ktoré je schopné predmetnú novinku od MSI dokonalo zhodnotiť bez omáčky a pátosu, bolo by to slovo solídnosť. Tento produkt vás nechce ozbíjať o peniaze v zmysle obhajoby nepotrebných či v pár konkurenčných prípadoch dokonca neexistujúcich funkcií. Jeho filozofiou je uspieť pri práci s textom, videom a fotografiou bez toho, aby sa konzument musel starať o komplikované kalibrovanie obrazu. Monitor však okrem krásnych farieb a slušnej obnovovacej frekvencie dokáže zaujať aj vyšším štandardom rozlíšenia, čo doceníte aj mimo pracovného procesu.

Nemusíme si tu totižto nič nahovárať, dobre viem, čo sa deje, keď sa za šéfovým objemným pozadím zabuchnú dvere a na svietiacich obrazovkách je práca razom vystriedaná aspoň krátkodobou zábavou. Tak, ako som bol nadšený z prezentácie IPS panelu, som navyše našiel rovnako veľké zaľúbenie aj v moderne spracovanom dizajne, kde sa variabilita, čo do manipulácie, dá zrovnať s akýmkoľvek konkurenčným a neraz cenovo oveľa drahším monitorom. Spoločnosť MSI opäť potvrdzuje povesť precízneho tvorcu hardvéru, kde sa nehrá na nejaké skratky a klamlivú reklamu, začo si v mojom teste právom odnáša takmer dokonalú známku.

Naše hodnotenie

Cenovo dostupný a na prácu stvorený monitor.

Klady

 • dizajn
 • cena
 • panel
 • sRGB gamut

Zápory

 • chýba organizér káblov

Informácie o produkte

MSI Modern MD271QP 2021

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 613,5 mm
 • Výška: 401,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 200,8 mm
 • Hmotnosť: 5600 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk