RECENZIA: TrueLife AIR Purifier P7 WiFi - Červený poplach!

RECENZIA: TrueLife AIR Purifier P7 WiFi - Červený poplach!

 

Do sveta čističiek vzduchu vkročil náš časopis v momente, keď som zase raz dostal chuť strčiť nos do niečoho nového a neprebádaného. Aj vďaka tomu sme si spoločne prešli niekoľkými príbehmi zo života istého mládenca, ku ktorému sa ja dnes osobne už radšej nepriznávam, ak vyložene nemusím. A, i keď mladícka nerozvážnosť ostane stále len etapou pohnutého dospievania mnohých z nás, tak nejako to proste k životu patrí. Ani neviete, ako som sa v tejto súvislosti pred časom bránil vkročiť opäť raz do tej istej rieky a kývnuť na ponuku distribútora spoločnosti TrueLife ohľadom ich prémiovej čističky ovzdušia s previazaním na mobilnú aplikáciu, keďže sa mi vyložene nechcelo druhýkrát riešiť tú istú tému. Poznámka pod čiarou: toto vám píše človek, čo mesačne zrecenzuje tatrovku plnú takmer na vlas rovnakých notebookov a počítačových periférií bez toho, aby si zašiel za dedinu a založil tam slovenskú verziu lesa samovrahov Aokigahara. Akonáhle som sa teda spamätal a uvedomil si, čo je mojím celoživotným poslaním, okrem pojedania tak (ne)zdravého jedla, že lepšie by bolo, keby som radšej rovno skočil zo skaly, stačilo vybaviť jeden email a už o pár dní mi pred kanceláriou zvonil znudený a jemne zmoknutý kuriér.

Teraz. keď už je vám jasné, že som si na seba zase raz uviazal niekoľko mesiacov trvajúcu zodpovednosť za nového člena domácnosti, prejdime k trošku nudnejším faktom. TrueLife si svoju prémiovú čističku ohodnotili na sumu pod hranicou štyristo eur, čím vyslali prvý zvodný pohľad rovno k peňaženkám konzumentov. Prečo to tak je? Na rozdiel od zvyšku pelotónu plného firiem produkujúcich podobné zariadenia sa totižto nechystajú pýtať prehnané sumy na úrovni tisícok drahocenných dukátov, čo je dôvodom, prečo sa minimálne zaujímať o samotnú kvalitu AIR Purifier P7 WiFi. A presne pre to je tu náš magazín. Rozmermi a váhou prijateľná krabica (420 mm × 496 mm × 210 mm – 10,7 kg) sa po dizajnovej stránke nesnaží pretlačiť do žiadneho sci-fi filmu, aj keď zelené svetlo presvitajúce cez prednú mriežku určenú na nasávanie vzduchu by ste si v uliciach daždivého Tokia mohli pokojne pomýliť s reklamným pútačom odkazujúcim na ďalší automat s použitou ženskou bielizňou. Tú vám síce daná čistička nedokáže sterilizovať, ale čo sa týka ovzdušia, je už sama o sebe o niečo praktickejšia. Dobre vieme, kto si primárne kupuje niečo takéto – ide o výrobky najviac vyhľadávané zo strany alergikov a ľudí háklivých na prach ako taký. Šasi je vyrobené z klasického bieleho plastu, čo jemne narušuje vrchné veko z imitácie skla s integrovanou osmičkou dotykových tlačidiel. Každé z nich zastupuje špecifickú funkciu. Užívateľ má tak možnosť regulovať prepínanie denného a nočného režimu, aktiváciu UV lampy, ionizátor vzduchu, rýchlosť jeho prúdenia, resetovanie filtra, pripojenie na WiFi a, samozrejme, viac ako potrebný detský zámok.

Deti sú naša radosť

Áno je to skutočne tak, naše deti sú naša budúcnosť a súčasne často aj skratkou do náručia Philippa Pinela. Každopádne, vyššie spomínaná prítomnosť detského zámku sa v mojom prípade ukázala byť ako bezpredmetná, keďže moja milovaná dcérka sa s čističkou vysporiadala pomerne rýchlo, bez toho, aby sa jej aktívne dotkla. Stačil jej na to čiastočne plyšový páv na palici, ktorého počas herného zápalu použila ako obrovskú tyčinku do uší a uštedrila ním našej čističke krásny pravý hák. Videl som to na vlastné oči a bolo to ako v spomalenom zábere z filmu Matrix, kde vyvolená Nelka letí vzduchom a ladným pohybom paže, na konci ktorej jej sviští vydesený páv, knokautuje kus svietiacej elektroniky bez toho, aby sa jej orosilo čelo. Teraz som si uvedomil, že ten kuriér vlastne nebol zmoknutý, ale spotený, každopádne poďme späť k podstate. Čistička zhasla ako fajka a tentokrát som bol pre zmenu spotený zase ja. Dostať ju späť do chodu mi zabralo asi dvadsať minút, počas ktorých som zo seba vysúkal pár vybraných slov adresovaných na všetkých bohov, ktorých poznámm a že pár ich skutočne asi vôbec neexistuje. Samotná situácia mi však pomohla odhaliť menšiu slabinu v tele čističky, ktorá sa skrýva tesne za odnímateľným predným krytom, chrániacim obrovský štvorcový Hepa filter. Aby produkt mohol bežať tak ako má, v hornej hrane, kam má zapadnúť kus plastu, je pliešok zastupujúci poistku. Tá na základe tlaku pozná, kedy sa chystáte vymeniť filter, a v prípade ak sa tak deje, produkt vypne. Nejaký čas mi trvalo pochopiť, prečo čistička nefunguje po nie zrovna drsnom údere plyšovou hračkou, až mi napadlo zobrať pero a spomínaný pliešok posunúť vyššie. V tom momente sa po zatvorení veka všetko opäť rozbehlo ako má a páv sa mohol zase raz pustiť do akcie. Ak by vám preto po kúpe tejto konkrétne čističky deti výrobok prepadli a skopali do bezvedomia, vďaka mojej skúsenosti máte minimálne jednu formu riešenia, ktorá ju môže dostať zase do chodu.

Uvedený filter by sa mal meniť v intervale pol roka, aj keď tu výrazne záleží na prostredí, v akom je používaný. Čistička dokáže pomocou štyroch farieb informovať o aktuálnom stave ovzdušia (zelená, modrá, oranžová, červená) a to, že skutočne vie, o čom hovorí, som si mohol opäť overiť na vlastné oči a súčasne aj nos. V jedno sobotné popoludnie, kedy sme v našej Casa de Vorzacek hostili rodinných príslušníkov sa moja manželka rozhodla hodiť do mikrovlnky karamelový popcorn z dovozu, čo malo za následok vytvorenie menšieho radiačného oblaku s dosahom niekoľko stoviek metrov na všetky svetové strany. Akonáhle daný karcinogénny produkt naložila slávnostne do misy a za zvuku fanfár ho priniesla do obývacej izby, kde bola zároveň umiestnená aj čistička, spustil sa červený poplach ako zo seriálu Red Dwarf (našťastie som nemusel meniť žiarovku). AIR Purifier P7 WiFi vyhodnotil stav ovzdušia ako kritický a odporúčal nám vyskočiť z okna, nehľadiac na cennosti a maloleté deti. Čistička súčasne spustila turbíny na plné obrátky a trvalo jej necelú pol hodinku, než sa červený poplach dostal zase na zelenú úroveň. Dosť asi pomohol fakt, že som ten popcorn vysypal do koša v momente, kedy sa spodná vrstva rozhodla napevno asimilovať našu drahocennú sklenú misu. V tomto zaťažkávacom teste preto recenzovaná vzorka uspela na plnej čiare a aj ja, skeptik, som musel uznať, že spomínaná farebná diskotéka vie, čo robí. Tu mám však aj jednu zásadnú výhradu. Svetelná signalizácia sa nedá eliminovať priamo prostredníctvom dotykovej plochy a je navyše úzko previazaná s automatickým alebo manuálnym režimom filtrovania, čiže ju nedokážete v nočnom čase vypnúť bez toho, aby ste prešli na spací režim.

Aplikácia je prostá ako manuál od ceruzky

Po stiahnutí aplikácie s názvom Tuya máte možnosť ovládať čističku na diaľku, či už sa nachádzate pár centimetrov od nej alebo na druhej strane zemegule. Jej funkčnosť je slušná a z desiatich prípadov kedy som ju zapol, deväťkrát spravila presne to, čo som po nej chcel. Na jednoduchom HUD podklade máte možnosť sledovať aktuálny stav ovzdušia v okolí čističky a kedykoľvek celý produkt pokojne vypnúť, ak si prípadne spomeniete, že počas dovolenky v zahraničí je vám čistý vzduch v obývacej izbe nanič. Tých možností, čo robiť, by tu však mohlo byť o čosi viac a opäť pripomínam, že nie je k dispozícii zrušenie osvetlenia pre hlavné režimy, čo považujem za chybu. Zariadenie je schopné vyčistiť priemerne veľkú obývaciu izbu behom pol hodinky, čo je štandardnom aj u oveľa drahších čističiek od svetoznámych výrobcov.

Prístroj zvláda ionizáciu (navyšovanie záporných molekúl v ovzduší, čo má priamu súvislosť s lepšou duševnou, ale aj fyzickou rovnováhou nášho tela). Tieto veci sa metodicky v našich podmienkach overiť samozrejme nedajú, no môže tu nastúpiť onen placebo efekt, ktorý často dokáže robiť zázraky. Aby som pri opise schopností predmetnej čističky nezabudol, poslednou dôležitou funkciou je UV lampa, zameriavajúca sa na elimináciu vírusov a mikróbov, ktoré doma dozaista nechcete mať. Je zaujímavé, že niečo takéto nájdeme v čističke vzduchu v danej cenovej relácii a za tento fakt musím dať strojcom z TrueLife veľký palec hore. Rozprávať sa o očakávaných výhodách plynúcich z dlhodobého používania takto koncipovanej elektroniky by bolo asi úplne zbytočné. To, čo som prežíval pri teste čističky od Samsungu, som v rovnakej miere pociťoval aj pri TrueLife AIR Purifier P7 WiFi, čo je pre produkt samotný v konečnom dôsledku zo všetkého asi najlepšia reklama.

Naše hodnotenie

Podarený a cenovo dostupný pomocník pre zvýšenie kvality ovzdušia v domácnosti.

Klady

 • cena
 • funkčnosť
 • UV lampa
 • ionizátor
 • detský zámok (vyvoleného nezastaví)
 • nízka hlučnosť

Zápory

 • slabšia aplikácia

Informácie o produkte

TrueLife AIR Purifier P7 WiFi 2021

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 420 mm
 • Výška: 496 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 210 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 350 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TrueLife

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk