RECENZIA: Technics AZ40 - Gramofóny do uší

RECENZIA: Technics AZ40 - Gramofóny do uší

 

Ešte než sa naplno pustíme do opisu kvalít štupľových slúchadiel s označením AZ40, bude v prípade značky Technics správne realizovať jedno rýchle edukačné okienko. Môžu sa totižto medzi našimi čitateľmi plným právom nájsť tí, čo uvedený názov výrobcu vôbec nepoznajú a mylne by ho tak mohli považovať za dostatočne neprevereného. Faktom však je, že japonská Technics je spoločnosť patriaca pod oveľa známejší koncern Panasonic a na scéne sa pohybuje už viac než päťdesiat rokov. Portfólio produktov bolo už od založenia firmy silno orientované na výrobu vybavenia pre diskdžokejov a medzi výberom by ste našli predovšetkým rôzne zosilňovače, gramofóny, prehrávače, reproduktory a slúchadlá. Práve posledná menovaná kategória je pre nasledujúci text logicky tou najdôležitejšou, keďže sa spoločne pozrieme na cenovo dostupné štuple do uší, ktoré Technics prináša najmä ako doplnok k prémiovému modelu AZ70W.

Tým najzákladnejším rozdielom voči minuloročnému modelu AZ70W sa v prípade AZ40 stáva absencia aktívneho potláčania hluku, ktorú by ste pri danej cenovej relácii (140 eur) asi tak trochu očakávali. Na druhej strane, samotné ANC sa práve v tých lacnejších vodách často ukazuje ako zbytočný a nie vždy dobre fungujúci doplnok, preto v tomto ohľade výrobcov plne chápem, ak chceli cenovú hladinu podliezť s oveľa užitočnejšou výbavou. A tou novinka od Technics rozhodne disponuje. Aby som ostal fakticky presný, tak spomínaný výrobca okrem AZ40 súčasne vydáva aj AZ60 (229 eur), ktorý v ponuke má nielen aktívne potláčanie okolitých ruchov, no súčasne aj LDAC – technológia kódovania zvuku určená na prenos Hi-Res.

Začnime však od aspektu dizajnu. Oba varianty bezdrôtových slúchadiel určených na každodenné používanie sú po stránke výzoru ako aj proporcií takmer identické. Ja osobne sa, aj na základe viac než mesiac zbieraných skúseností, chcem v nasledujúcich vetách venovať predovšetkým AZ40. Jeho plastové šasi predávané v troch farebných prevedeniach skrýva tradičnú dokovaciu stanicu určenú na dobíjanie s jednoduchou svetelnou signalizáciou informujúcou vás o stave batérie, ako aj jednotlivých procesoch používania. Krabička váži slabých 30 gramov a samotné slúchadlo 5 gramov. Obal nie je vodoodolný a preto by ste ho mali počas používania nosiť výlučne v suchom vrecku. Každopádne mne osobne sa stalo, že som bol pri športovaní prepadnutý náhlym dažďom a produkt to nijako nepoškodilo aj napriek tomu, že som premokol úplne do nitky. Dôležité je, že samotné slúchadlá disponujú certifikátom IPX4 a tak znesú aj striekajúce prúdy vody, či potenie ucha.

6 mm meniče

V balení na vás, okrem dobíjacieho USB-C kábla, čaká aj sada šiestich náhradných gumičiek do uší, ktoré sú odstupňované veľkosťou. Užívateľ si tak môže nájsť ten ideálny rozmer určený práve pre jeho ušnú dutinu, čím by mal dosiahnuť ono potrebné hermetické uzatvorenie ucha. Pri takto koncipovaných slúchadlách sa mne osobne často stáva, že po istej dobe používania ma začne ucho jednoducho svrbieť, čo sa opäť potvrdilo aj v tomto prípade – dá sa to riešiť integráciou iného druhu materiálu, ale to by sme už museli po cenovej priamke stúpať trochu vyššie. Komfort je ale stále vecou viac než individuálnou a ak si podobný produkt nemáte možnosť vopred vyskúšať a otestovať, vždy kupujete akúsi mačku vo vreci, či, v prípade tohto produktu, v uchu. Dobre, nechajme svrbenie pokožky dermatológom a poďme sa pozrieť na dôležitejšie aspekty AZ40.

Celé zariadenie funguje na jednoduchej báze prepojenia cez Bluetooth, aj bez toho aby ste museli sťahovať akékoľvek aplikácie (samozrejme, je tu aj možnosť párovania s originálnou appkou Technics Audio Connect, ktorú pri AZ60 a jej funkciách rozhodne využijete). AZ40 využíva šesť milimetrové meniče (jeho dospelejší braček zase 8 mm) doplnené akustickou komorou s cieľom čo najvernejšie reprodukovať basovú linku a stredný part. Aby toho na zozname nebolo málo, ďalšia časť slúchadiel patrí harmonizéru a jeho schopnosti servírovať vám čo najlepšie výšky. Papierovo viac než zaujímavé prednosti AZ40 som testoval pomocou rôznych hudobných žánrov, ako aj jednotlivých skladieb – v čase kedy som vo vrecku nosil vzorku daného hardvéru išla do kín toľko odkladaná snímka No Time to Die a práve soundtrack od Hansa Zimmera mi zbieranie dojmov spríjemňoval najviac zo všetkých.

Charakteristika ponúkaného audia by sa dala oznámkovať ako nadpriemerne dobrá, opäť predovšetkým v súvislosti s cenou, a dokonca som nepociťoval žiadny deficit ani čo sa týka absencie aktívneho potláčania ruchov. Našiel som si totižto ideálnu veľkosť tesniacej gumičky a pri vyššej hlasitosti som sa mohol pokojne prechádzať aj po rušnej ulici bez citeľného vnímania všade prítomného tepu mesta – toho mesta, kam išiel istý Macek niečo mlátiť. Efekt izolácie voči spoločenským hovorovým konvenciám je pri AZ40 navyše konfrontovaný s možnosťou vybavovať si telefonické hovory. Stačí sa len prstom dotknúť povrchu jedného zo štupľov (takto funguje aj prepínanie skladieb a ich zastavovanie) a hovor môže začať. Vďaka technológii zvanej JustMyVoice (len môj hlas), sa hardvér snaží vytiahnuť do popredia vašu hlasovú stopu a naopak okolité rušenie potlačiť čo najviac sa len dá. Takéto niečo doceníte predovšetkým pri hovoroch vo veterných exteriéroch, kde sa dá skutočne komunikovať bez zásadného rušenia zo strany vetra. Osobne si však nie som úplne istý kvalitou prenosu vášho hlasu v zmysle nejakej kryštalickej čistoty, keďže sa mi počas recenzovania niekoľkokrát stalo, aj v interiéroch bez hluku, že na druhej strane nebolo moje bľabotanie úplne pochopené. Kto si rád páruje slúchadlá s viacerými zdrojmi, firma Technics mu ponúka možnosť selekcie bez prerušenia prepojení, a to som si preveril na základe spárovania s dvomi telefónmi súčasne.

Mikrofón je trochu neštandardne vo vnútornej časti slúchadla

Poslednú časť testu som prenechal kapacite akumulátora. Základná kolíska pre slúchadlá je schopná ich dobiť na ďalších viac než 25 hodín, pričom slúchadlá samy o sebe disponujú kapacitou na hranici ôsmych hodín. Máme tu preto adepta na dvoj- až trojdňové využívanie, kde pochopiteľne záleží od toho, ako často si ním budete štupľovať uši. Identické údaje by ste mali dostať aj z drahšej verzie AZ60, aj keď tam je to silno ovplyvnené používaním nielen ANC, ale aj LDAC.

Pre niekoho možno do dnes neznáma, ale napriek všetkému kvalitnou produkciou podporená spoločnosť Technics, nám na scénu prináša zaujímavé bezdrôtové slúchadlá pre bežné využitie. Už spomínané prednosti sú jemne zredukované nie úplne presvedčivým mikrofónom určeným pre vybavovanie hovorov, avšak na užívanie si svojich preferovaných hudobníkov sú viac než dostačujúce.

Naše hodnotenie

Spoľahlivé a dobre znejúce štuple do uší.

Klady

  • cena – výkon
  • dizajn
  • batéria
  • zvuk
  • príslušenstvo

Zápory

  • mikrofón

Informácie o produkte

Technics AZ40 2021

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 140 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Panasonic

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk