Bezdrôtová myš Logitech G700 pre profesionálny gaming

Na základe našich testov môžme smelo vyhlásiť, že nová bezdrôtová myš G700 dokáže plne nahradiť tú káblovú myš aj v tak náročných aplikáciách, akými sú počítačové hry, kde na rýchlosti komunikácie s počítačom doslova závisí váš "život"(berte to s rezervou). Ak by ste napriek tomu mali nejaké pochybnosti a trvali by ste na káblovom riešení, môžete siahnuť po modeli G500, ktorý je káblovou (USB) verziou G700.

Spoločnosť Logitech je známa ako výrobca špičkových periférií, vrátane profesionálneho herného príslušenstva. V našej redakcii sme mali možnosť otestovať ich aktuálnu vlajkovú loď v portfóliu herných myší série G (ako gaming) – bezdrôtovú myš Logitech G700. Myš G700 nadväzuje na úspešný model G7 (bezdrôtová verzia legendárnej G5) a prináša tradične mnoho efektívnych vylepšení. A ako obstála v našich testoch?

Základné technické parametre:

Modelové označenie: Logitech G700
Technológia snímaču: laser
Rozlíšenie: nastaviteľné od 200 do 5 700 DPI
Maximálna rýchlosť snímania: 419 cm/s (resp. 165“/s)
Odozva: 1 ms (frekvencia 1 000 Hz)
Bezdrôtová komunikácia: 10 m

Rozmery: 80 × 120 × 44 mm
Hmotnosť: 140 g vrátane batérie

Odporúčaná EU cena (v čase testov): 99 € vrátane DPH


1. Balenie a prvý pohľad

Myš má tradične veľmi pekný „zelený“ obal, ktorý už z diaľky naznačuje, že ide o balenie Logitech. Obal vám dáva dobrú možnosť obzrieť si myš detailne a skúsiť si „nahrubo“ jej držanie cez priesvitný plast, takže prvotné pokusy môžete urobiť kdekoľvek v predajni bez potreby otvárať obal, čo predavači neradi vidia. Obal je dokonca na kúsku úplne otvorený, aby ste si mohli skúsiť ako „klikajú“ programovateľné tlačidlá (sila tlaku, cvakanie, hluk,...). Tento spôsob balenia osobne preferujem, nakoľko takto nekupujete mačku vo vreci. Máte skrátka možnosť obzrieť si dôkladne, čiastočne vyskúšať (aspoň „na omak“) a urobiť si tak vlastný názor na nie práve najlacnejší hardvér ešte pred jeho kúpou.

Balenie odhalí aj komunikačný USB senzor, ktorý je teraz v miniatúrnom nano prevedení. V tomto prípade však nie je dôležitá veľkosť „antény“, pretože Logitech má tieto nano senzory asi najdokonalejšie zo všetkých výrobcov. Ak sa nemýlim, tak práve Logitech bol prvý, kto prišiel s týmto riešením receiveru pre myš. Rozmery senzoru sú prispôsobené samotnému USB portu tak, aby sa takmer celý zasunul do USB. Von trčí len malý čierny kúsok s vrúbkom pre prípadné pohodlnejšie vyberanie. Idea nano receiveru bola urobiť taký senzor, aby ste ho nemuseli vyberať ani pri transporte napríklad z notebooku. Ak ho však túžite transportovať separátne, odporúčame vám využiť odkladací priestor pod krytom hneď vedľa batérie. Takto ho aspoň nestratíte. Do portu zapadne nano receiver naozaj dokonale a napriek minimalistickým rozmerom má tak silný výkon, že postačí aj na presnú komunikáciu na desiatku metrov a pracuje dokonca aj cez stenu. Viac popíšem ešte pri testoch komunikácie.

Myška G700 je po vybalení veľmi príjemná na dotyk. Ako uvádza výrobca, vyrobená je z tvrdeného plastu s vysokou odolnosťou, takže znesie aj menej šetrné zaobchádzanie, alebo divoké podmienky počas transportu. U herných zariadení sa to skrátka vyžaduje, pretože nejaký pád zo stola, alebo úder v zápale hry sú bežné. Myš je pomerne robustná, ale vďaka svojmu tvaru sa drží veľmi dobre. Svojim dizajnom je však plne prispôsobená iba pre pravú ruku, takže ak ste sa naučili ovládať PC ľavačkou, ruky preč. Myš má na svojom tele umiestnených až 13 tlačidiel. Všetky s výnimkou toho základného ľavého tlačidla, ktoré využíva samotný Windows sú plne programovateľné. V balení však tentoraz nenájdete žiadne inštalačné CD! Softvér si musíte stiahnuť sami. Logiku to má. V dnešnej internetovej dobe je celkom pochopiteľné, že sa sťahujú aktuálne verzie ovládačov z internetových stránok výrobcov, pretože tak môžete mať aktuálnejšiu verziu ako niečo vypálené na CD a zabalené pred mesiacmi do krabice spolu s myšou niekde v továrni na opačnom konci sveta. Program nie je veľký a každý používateľ má nejaký ten prístup k internetu (doma, v práci, u známeho, v krajnom prípade v internetovej kaviarni alebo priamo v predajni), takže stiahnuť si to nie je problém. Samozrejme myška funguje aj bez inštalácie driverov s tým univerzálnym, čo obsahuje každý Windows, avšak v tomto prípade bez možnosti využívať špeciálne funkcie a extra tlačidlá.

Myš je pomerne ťažká a nemáte možnosť meniť priamo jej hmotnosť prídavnými závažiami, ako tomu je napr. u aktuálneho modelu Logitech G9x alebo pri niektorých hráčskych myšiach (Microsoft, Razer,...). Ládovať do myšky závažíčka, aby bola o pár gramov ťažšia je podľa mňa dosť ujeté a ak niekto tvrdí, že kvôli tomu je jeho myš lepšia, tak... Neviem. Pravdu povediac túto funkcionalitu som osobne nikdy nechápal a nevyužíval, takže mi jej „absencia“ u G700 vôbec neprekážala. Oveľa praktickejšia mi príde možnosť prepínať stredové kolečko zo scrolovacieho na krokovacie. Sám preferujem pri koliesku krokovanie, pretože presne viem koľko pozícií nahor alebo nadol som prescroloval. Toto bola jedna z vecí, ktorá mi strašne prekážala na inak veľmi dobrej myši Microsoft, pri ktorej ste mohli koliesko roztočiť a o hodinu sa ešte krútilo. Logitech G700 vám dáva možnosť výberu a tak je len na vás, čo si „prepnete“. Pri hre môžete mať krokovanie a pri scolovaní dlhého textu vo Worde môžete mať rolovanie. Toto je pre mňa naozaj správna cesta.

Klzné podložky sú vyrobené z odolného teflónu a majú výborné vlastnosti. Pri testoch sme používali rôzne povrchy od hladkého stolu, cez plast alebo hárok papieru, až po kvalitnú textilnú podložku určenú pre profi hráčov a všade s výborným výsledkom. Myš je perfektne stabilná a vysoko presná na každom povrchu a jej klzné vlastnosti sú výborné. Ak je správny údaj výrobcu, teflónové podložky by vám mali bez problémov vystačiť na viac ako 250 najazdených km myšou po stole.

2. Tlačidlá a obsluha

Ak je údaj výrobcu správny, tak každé z tlačidiel by malo vydržať minimálne 8 miliónov kliknutí, čo sme z pochopiteľných dôvodov netestovali. Budeme sa preto tváriť, že tento extrémny údaj je pravdivý. Zo skúseností mojich kolegov viem, že servis je pri akomkoľvek probléme veľmi ústretový a často môžete aj po uplynutí záruky veľmi ľahko dostať zadarmo úplne novú myš za svoju pokazenú. Kamarátovi sa dokonca raz podarila reklamácia aj cez internet, kde mu po objasnení jeho problému a niekoľkých e-mailoch poslali nový kus výmenou za odoslanie fotografie o znehodnotení starej myši (musel ju hodiť do lavóru s vodou a poslať foto do servisu). To sme však trochu odbočili od témy...

Myš má ako sme spomínali 13 tlačidiel. Všetky sú pomerne tiché a majú dobrú tuhosť pre bezproblémové používanie. Základom je pochopiteľnej trojka s kolieskom, ktoré je možné naklápať do strán. Koliesko je kovové a v strede má vrúbkovaný gumený pás pre pohodlnejšiu obsluhu. Ukazovákom vľavo nájdete tri ďalšie tlačidlá G8 až G10, ktorým môžete priradiť extra funkcie. V hrách to môže byť napr. prepínanie zbraní (náhrada za klávesnicu) a pri bežnej práci na PC sa sem zas dajú navoliť napríklad funkcie CTRL+X/C/V. Vďaka extra tvarovaniu si ich nezameníte a prstom hravo nájdete to správne tlačidlo. Pred kolieskom je umiestnené tlačidlo G11 a prepínač režimu kolieska (krokovanie/scroll). Opäť majú rôzny tvar a rozmer, takže sú dobre identifikovateľné.

Na boku na ľavej strane má myš ďalšie štyri programovateľné tlačidlá, ktoré sa dajú pohodlne obsluhovať palcom. Opäť sú dobre členené a extra tvarované aby ste si ich navzájom počas hry nezamieňali. Palcom sa dajú dobre stláčať dokonca aj viacerá naraz ak si to situácia vyžaduje. Obvod myši má zrdsnený povlak aby lepšie sedela v ruke a našmátrať palcom štyri lesklé výstupky naozaj nie je problém.

3. Napájanie a výdrž

Myš je napájaná jedinou batériou typu AA, presnejšie nabíjateľným akumulátorom, ktorý sa nabíja priamo v myši cez špeciálny USB kábel. Samozrejme toto riešenie s klasickou batériou vám umožní mať poruke niekoľko náhradných batérií a tie meniť v prípade potreby, ale myš sa dá dobíjať priebežne aj počas používania. Pri našich testoch sme s plne nabitou myšou vystačili celý čas bez potreby jej dobíjania, takže... Myš má inteligentné riadenie spotreby a jej reakcie boli aj po dlhšom čase nečinnosti prakticky okamžité. Ide predsa len o myš určenú pre náročného hráča. Samotný obslužný softvér vám okrem iného umožňuje nastaviť jeden z troch profilov pre správu batérií, čím môžete regulovať optimálny pomer medzi šetriacim režimom (spotrebou batérií) a výkonom. Na spodnej strane sa nachádza aj vypínač, ktorým môžete myš úplne vypnúť napríklad pri transporte, alebo pri dlhodobej nečinnosti.

Aktuálny stav vám pomôže identifikovať skupina LED diód na pravej strane. V prípade nejakej zmeny sa na krátky čas rozsvietia a vy okamžite vidíte stav batérií, priebeh ich dobíjania, zmenu rozlíšenia DPI alebo zmenu prednastavené profilu myši.

4. Komunikácia a testy odozvy

Súčasťou balenia je aj asi 1,5 m predlžovací USB kábel pre receiver. Nálepka na konektore varuje, že nejde o klasickú USB predlžovačku, ale iba o predlžovací kábel pre samotný senzor. Pravdu povediac výkon senzoru nás presvedčil natoľko, že nevidíme potrebu takéhoto extra riešenia. Pri našich testoch reagovala myš výborne aj keď sme umiestnili počítač pod masívny stôl a do cesty sme postavili ešte 2 balíky CD diskov. Rovnako dobré reakcie sme zaznamenali aj pri obsluhe zo susednej miestnosti cez panelovú stenu. Možno keby sme použili špeciálny kovový stôl, tak by bol predlžovací kábel nutný, ale za bežných podmienok... Každopádne senzor fungoval napriek minimalistickým rozmerom podľa očakávaní presne a spoľahlivo.

Pri našich testoch sme zistili, že myš pracuje s frekvenciou 1000 Hz, čo zodpovedá sľubovanej bezdrôtovej odozve 1 ms. Senzor myši sme mali pritom umiestnený v počítači pod stolom (myš bola na stole na podložke) a pomocou utility Direct Input Mouse Rate sme overovali jej hraničné hodnoty pri bezdrôtovej komunikácii. Odozva na úrovni 1 ms sme namerali aj pri testoch myši zo vzdialenosti asi 7 m s priamou viditeľnosťou „medzi myšou a PC“, ale aj pri teste cez panelovú stenu pri vzdialenosti asi 3 metre. Ak nevytvoríte pre myš nejaké extrémne nezmyselné podmienky, nebudete mať problém s bezproblémovou komunikáciou a extrémnou odozvou. Táto myš sa naozaj vyrovná kvalitnej káblovej myši.

5. Softvér a nastavovanie

Ako sme spomínali v úvode utilitu SetPoint si treba stiahnuť zo stránok výrobcu a je nevyhnutná pre plnohodnotné využitie všetkých funkcií myši. Softvér je lokalizovaný do niekoľkých jazykov, medzi ktorými žiaľ chýba slovenčina alebo čeština. Prostredie je však graficky veľmi prívetivé a dobre zrozumiteľné, takže vám stačia aj také tie „počítačové základy“ na jeho dobré zvládnutie. Môžete tu vytvárať rôzne profily s predvolenými parametrami podľa typu konkrétnej hry alebo aplikácie. Taktiež je možné priradiť jednotlivým tlačidlám špeciálne funkcie, či dokonca priamo predvoliť tlačidlám určité aplikácie (spúšťanie EXE súborov), alebo zobraziť detailnejšie informácie o móde úspory, nastavenom rozlíšení, či stave batérie.

Rozlíšenie je možné naprogramovať v rozpätí od 200 do 5 700 DPI v piatich rôznych úrovniach. Softvér dokonca umožňuje nastaviť zvlášť DPI pre os X a zvlášť pre os Y. Rovnakým spôsobom sa nastavuje frekvencia v rozpätí od 125 po 1000 Hz, ktorou definujete odozvu. Upraviť môžete aj rýchlosť a akceleráciu kurzoru Windows rovnako ako v ovládacích paneloch systému. Všetky parametre sa nastavujú pre každý z profilov individuálne, takže napríklad DPI môžete prepínať podľa zvoleného profilu. Z pohľadu hráča je veľmi zaujímavou položkou tvorba makier (Macro Manager). Obsluha je veľmi jednoduchá – spustíte záznam a makro sníma vašu aktivitu, vrátane pauzy medzi stlačeniami kláves. Veľami ľahko si môžete vytvoriť macro pre špeciálne údery vyvolávané istou sekvenciou tlačidiel, alebo napríklad macro pre vyklonenie z úkrytu, viacnásobný výstrel, skrytie a následné dobitie vašej zbrane. To sú výhody, ktoré vám môže dať kvalitný hardvér, aby ste sa stali v hre takmer nepremožiteľným protivníkom...

Záverečné zhrnutie

Počas našich testov sa myš správala korektne a bez najmenších problémov. Testovali sme ju pomerne intenzívne niekoľko dní bez potreby dobitia alebo výmeny batérie a zároveň sme počas testov nenarazili na žiadne oneskorené reakcie. Preto si dovolím odporúčanie aj pre náročnejšieho hráča ako plnohodnotnú bezdrôtovú alternatívu za káblovú myš. Ak máte napriek tomu pochybnosti, v ponuke Logitech je aj identické káblové riešenie s názvom G500, alebo môžete využiť na komunikáciu dodávaný USB kábel. Myš nemá problém kedykoľvek prejsť z bezdrôtového do káblového režimu a naopak. Výhodou je len „nekonečná“ výdrž, resp. priebežné dobíjanie batérie.

Nami testovaný model G700 prešiel všetkými testami na výbornú a myš pracovala rovnako dobre v hrách ako v náročných grafických aplikáciách typu CorelDraw alebo Photoshop, kde je možné pracovať s presnosťou aj na jeden pixel. Myš má kvalitné prevedenie, ktoré znesie aj menej šetrnné zaobchádzanie, alebo častejší transport. Jej tvar je ergonomický, čo umožní dlhodobé používanie bez pocitu strnulosti či únavy spôsobenej nesprávnym držaním.

Tlačidlá sú tiché a reagujú perfektne. Navyše je tu možnosť ich individuálneho programovania, ktorá vám môže dať v hre značnú výhodu nad súpermi. Softvér Logitech je aj bez lokalizácie prehľadný a ponúka skvelé možnosti pre náročnú kalibráciu presne podľa individuálnych potrieb používateľa. Jediné, čo by mohlo odradiť od kúpy potencionálnych záujemcov je jej vyššia cena, ktorá však je s ohľadom na možnosti a v porovnaní s konkurenciou veľmi priaznivá. Logitech G700 vám ponúkne komfort, ktorý možno hľadáte. Pre nás je presvedčivým dôkazom toho, že profesionálny hráčska myš môže spoľahlivo fungovať aj bez káblov.

Myš nám na testy zapožičala spoločnosť Logitech, ktorej touto cestou ďakujeme.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk