RECENZIA: Gigabyte M32U - Keď idú s uhlopriečkou ruka v ruke aj pixely

RECENZIA: Gigabyte M32U - Keď idú s uhlopriečkou ruka v ruke aj pixely

 

Akokoľvek výkonný počítač by bol herným nadšencom alebo profesionálom na dve veci, pokiaľ by sa obraz z neho zobrazoval na starom 15-palcovom TN paneli. Preto, keď sa ma ľudia z okolia s obstojnými zostavami pýtajú, do čoho by mali ako ďalšieho zainvestovať, hneď po kvalitnej stoličke odporúčam dobrý monitor. A hoci sú stále zlatým štandardom 24 až 27-palcové kúsky s rozlíšením od FullHD po 2K, pribúdajú v obchodoch stále nové kúsky s väčšími rozmermi, väčším rozlíšením a pritom stále nižšou cenou. Ešte pred pár rokmi na trhu asi ani neexistoval monitor ponúkajúci parametre takého kúsku, aký sa nám tentokrát zastavil v redakcii, nieto za „prijateľnú“ cenu. No časy sa menia, a preto pri spojení 4K rozlíšenia, 32 palcov a obnovovacej frekvencie 144 Hz už nejde o maximálne prémiový produkt, ktorý by Gigabyte predával pod svojou značkou Aorus, ale volá sa Gigabyte M32U.

V redakcii sme už mali brata tohto monitora, ktorý ponúkal totožné telo a veľmi podobné parametre s jediným rozdielom – zatiaľ čo dávnejšie testovaný kúsok ponúkal „iba“ 2K rozlíšenie, táto verzia má štvornásobok pixelov, 3840 x 2160, alias 4K. Tak ako aj pri iných monitoroch na úvod spomeniem, že kto sa už okrajovo zaujímal o monitory, mal by vďaka štandardizácii názvov vedieť už zo samotného mena M32U uhádnuť základné parametre tohto monitora. Prvé písmenko, teda M, odkazuje na segment produktu, ktorým je Mainstream. Číslo 32 logicky zastupuje uhlopriečku a písmenko U na konci znamená UHD, teda 4K rozlíšenie. Samozrejme, tento monitor disponuje aj radom ďalších parametrov, ktoré sú diskutabilne dôležitejšie ako tieto základné parametre, no tie rozoberiem až v recenzii nižšie.

Obal a jeho obsah

Monitory sú, napriek či možno práve vďaka svojim stále väčším rozmerom a väčším obrazovkám, jednými z najkrehkejších počítačových komponentov. Preto ich treba pri prenášaní z obchodu alebo priamo z výroby dostatočne chrániť a je fajn vidieť, že na to v Gigabyte stále myslia. Krabica, v ktorej sa ukrýval tento 32-palcový monitor, ma privítala tradičným sendvičom z polystyrénu, v ktorom bol bezpečne uložený monitor, spodná časť podstavca a aj hlavný mechanizmus stojana. V balení sa ešte nachádzali všetky potrebné káble (USB pre USB HUB, DisplayPort, HDMI) a napájací kábel pre interný adaptér.

Základná funkcionalita a konektivita

M32U je po stránke ergonómie vybavený naozaj bohato. Ponúka výškovú nastaviteľnosť 130 mm hore-dole, náklon -5° až +20° a otočenie na stojane -30° ~ +30°. Možnosť pretočiť obrazovku na stojato absentuje, ale to je pre väčšie rozmery displeja vcelku logické. A pokiaľ by ste predsa len túto funkcionalitu potrebovali, je možné získať ju vďaka podpore štandardného VESA 100 x 100 mm uchytenia. Po stránke pripojiteľnosti sa na spodnej strane nachádza 3,5 mm combo audio jack, dva HDMI 2.0 porty, DisplayPort 1.2 (s podporou HDR), hrubé USB 3.0 na prepojenie s počítačom, trojica USB 3.0 na pripojenie periférií a, ako pri modeloch M28U a M32Q, aj USB-C konektor, ktorý vďaka zabudovanému KVM prepínaču obslúži aj druhé zariadenie ako laptop či ďalší počítač.

Vďaka hrubému USB na prepojenie s počítačom získajú používatelia nielen funkcionalitu USB hubu, ale vďaka aplikácii OSD Sidekick je na monitore možné aj nainštalovať nový firmvér či nastaviť monitor podľa svojich predstáv bez nutnosti ovládať ho malým joystickom na zadnej strane. Niežeby joystick nebol dostatočne funkčný ako na predošlých Gigabyte a Aorus monitoroch, s myškou to však ide vždy jednoduchšie a rýchlejšie. A tiež je nutné poznamenať, že joystick je umiestnený vyššie od spodného okraju monitora, takže pri použití s viacerými monitormi je vcelku obťažné dostať s a k nemu.

Parametre a funkcionalita

Parametre monitoru M32U, podobne ako pri M32Q, oslovia nielen hráčov, ale možno aj menej náročných tvorcov obsahu. S 31,5-palcovým panelom vyrobeným na IPS (In Plane Switching) technológii, ktorá poskytuje naozaj skvelé farby, UHD – teda 2K rozlíšením (3840 x 2160 pixelov), 1 ms MPRT (Moving Picture Response Time) odozvou, obnovovacou frekvenciou 144 Hz a podporou AMD FreeSync Premium (čo znamená aj podporu G-Syncu na Nvidia kartách) odškrtáva asi všetky políčka, ktoré by mohli pri výbere zohľadňovať aj náročnejší hráči.

Profesionálov zase poteší pokrytie farebných spektier DCI-P3 a sRGB na hodnotách 9‎0 % a 123 % s farbami, aké pri LCD monitoroch ponúkajú len IPS panely. Monitor tiež prešiel certifikáciou VESA Display HDR, no jeho maximálny jas je udávaný na hodnote 3‎50 cd/m2, čo nikoho, kto pravé HDR zažil, nenadchne, avšak na bežné aj náročnejšie hranie úplne postačí.

Softvér a bonusová funkcionalita

Bonusový softvér menom OSD Sidekick som pri tomto monitore už rozobral v jednom z predošlých odsekov. Možnosť ovládať nastavenia monitoru aj priamo z Windowsu však nie je jediný bonus, ktorý pri M32U Gigabyte ponúka. Výpočet všetkej bonusovej a na hráčov zameranej funkcionality je pomerne dlhý – OSD Sidekick, Aim Stabilizer Sync, Black Equalizer, Dashboard, Crosshair, Timer, Counter, Eagle Eye, PiP/PbP, Auto-Update, KVM, 6-axis Color Control, Smart OD. Nebudem preberať všetky funkcie, ale vyberiem pár najzaujímavejších.

Hráči FPS hier, v ktorých sa nenachádza Crosshair, uvítajú možnosť vyvolať si ho priamo cez monitor bez toho, aby sa to dalo v hre zistiť. Koniec lepenia samolepiek či používania fixiek. Monitor tiež ponúka rad funkcií pod programovateľnými Hot Key, čo znamená jednoduché zmeny nastavenia aj priamo v hrách alebo pri používaní programov. Tá najzaujímavejšia funkcia však nesie meno KVM+ a ponúka rozšírenú funkcionalitu pre majiteľov dvoch počítačov alebo počítaču a notebooku. Vďaka nej je možné pripojiť periférie z jedného zariadenia cez USB HUB na monitore, druhé zariadenie pripojiť cez USB-C konektor a jedným tlačidlom prepínať medzi ovládaním toho-ktorého zariadenia. A v spojení s Picture in Picture a Picture by Picture funkciou sa tak z jedného Gigabyte M32U monitoru stane multitasking stanica, ktorú si zamiluje každý, kto v dnešnej dobe pracuje z domu, no chce si popri práci pozrieť alebo zahrať aj súkromný content.

Naše hodnotenie

Pri predošlom monitore od Gigabyte s menom M32Q som si zamiloval rýchlu odozvu, KVM prepínač a bohatú funkcionalitu, ktorá mi uľahčovala pracovný aj herný život. Stále si myslím, že 2K rozlíšenie sa pomaly stáva zlatou strednou cestou, no v prípade, že človek disponuje naozaj výkonnou grafickou kartou, mal by jej výkon reflektovať aj samotný monitor. Preto je pre majiteľov RTX 3080 či RX 6800XT a vyšších modelov grafických kariet skvelou správou, že je v ponuke aj monitor ako Gigabyte M32U, na ktorom si hráči najnovšie hry vychutnajú nielen vo veľkom rozlíšení a pri rýchlej obnovovacej frekvencii, ale aj s farbami v podaní IPS panelu.

Klady

 • obnovovacia frekvencia 144 Hz
 • AMD FreeSync kompatibilný s G-Syncom
 • KVM+ funkcionalita
 • IPS panel s 90 % DCI-P3/123 % sRGB pokrytím
 • OSD ovládateľné aj klávesnicou/myšou
 • funkcionalita zameraná na hráčov
 • 1 ms odozva

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

Gigabyte M32U 2021

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 715,3 mm
 • Výška: 585,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 244,3 mm
 • Hmotnosť: 10350 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 800 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk