RECENZIA: SteelSeries Prime Mini Wireless - Menšia a lepšia?

RECENZIA: SteelSeries Prime Mini Wireless - Menšia a lepšia?

 

Je to už pár mesiacov, čo som vám ja osobne podsúval svoj fundovaný názor na ďalšiu myš zo sekcie eSport, nesúcu logo známeho dánskeho výrobcu profesionálneho herného náradia SteelSeries, a už tu máme jej koncept opäť. Tentokrát sa dokonca výrobca neobťažoval s marketingovým čarodejníctvom, jednoducho využil potenciálnu silu značky a k pôvodnému názvu Prime pridal dôvetok Mini. Aby sme ostali fakticky presní, samotná myška SteelSeries Prime Mini prichádza na trh v dvoch verziách a okrem káblovej je tu možnosť siahnuť aj po bezdrôtovom variante. Práve ten zdobil môj pracovný stôl posledných pár týždňov a práve o ňom sa spoločne porozprávame v nasledujúcich riadkoch. Hoci by som najradšej všetkých odkázal na pôvodný a vyššie spomínaný text týkajúci sa článku o klasickej verzii SteelSeries Prime, jej zmenšenina je predsa len menším orieškom, ktorého rozlúpnutie si vyžaduje obsiahlejší opis.

Ešte než sa pustím do opisu samotných pocitov z dlhodobejšieho používania predmetnej vzorky, asi bude vhodné uviesť pár údajov o samotnom zmenšení. Miniverzia sa dočkala úbytku na váhe, a to o celých 7 g bez toho, aby stratila na kvalite použitej technológie – vysoko cenené optické spínače Prestige OM, konštruované na milión kliknutí, sú samozrejmosťou. Ak by ste siahli po káblovej verzii Prime Mini, hmotnosť klesne až na úžasných 61 g, ale o tom už bude hovoriť kolega, ktorý tiež dostal tento produkt na test. Ja sa radšej vrátim späť a nazriem pod pomyselnú kapotu SteelSeries Prime Mini Wireless. Plne plastové a tradične aj odolné šasi tu skrýva senzor TrueMove Pro, s akým sa dnes bežne oháňajú profesionálni e-športovci, ktorý však jemne zaostáva za konkurenciou pohybujúcou sa v rovnakej cenovej relácii. Celý posun od základnej verzie ku zmenšenine nevyradil z činnosti žiadne funkcie, a tak ide o identický produkt s menšou váhou a rozmermi, ale súčasne aj s vyššou cenou (Prime Mini Wireless vás vyjde na 130 eur a Prime Wireless sa dnes predáva cca za stovku).

Nič pre veľké lopaty

Pre koho je myš vlastne určená? Osobne to vidím predovšetkým na hráčov s menšími rukami, ktorí v prípade, že siahnu po miniatúrnej verzii Prime, musia síce zaplatiť o niečo viac, získajú však rozmerovo kompaktnejší produkt (dĺžka: 102,3 mm, šírka: 66,2 mm, výška: 40,7 mm), a čo je pre hranie ešte dôležitejšie, aj ľahší – mnou veľakrát glorifikovaná konkurencia akejkoľvek eSport myši, čiže Logitech G Pro X Superligh, váži 63 g. Akonáhle si však SteelSeries Prime Mini Wireless zoberie do rúk používateľ s podstatne väčšou rukou, bude mať pri dlhodobom hraní dozaista problém s úrovňou merajúcou pocit komfortnosti. Sám svoje dlane síce nemôžem prirovnať k nejakej lopate na hádzanie snehu, no rovnako nemám ruky, s akými by ste mohli vykrádať poštové schránky. Preto som pri viac než hodine hrania postupne začal narážať na divné pnutie v stredovej oblasti pravej ruky, ktoré sa mi neskôr ešte viac zhoršilo. Aby som však bol fér, predmetnú myšku som požičal kolegovi s oveľa menšou lopatkou a ten s danou vzorkou nemal žiadny problém ani po celodennom klikaní. V tomto smere preto kúpu SteelSeries Prime Mini Wireless odporúčam predovšetkým proporčne menším rukám.

Teraz, keď sme si ujasnili, pre koho sa tu inžinieri zo SteelSeries tak snažili, poďme späť na dizajn. Myš je určená pre pravákov, čo deklaruje výrazný náklon a skosenie smerom doľava. Na rozdiel od drvivej väčšiny konkurenčných zariadení má Prime oveľa väčšie vykrojenie v oblasti pre palec, čo môže v určitých situáciách vytvárať počas hrania väčší pocit istoty. Zo spodnej hrany, ak dáme bokom dostatočné teflonové vložky, na vás mrkne tlačidlo určené na prepínanie úrovne DPI (18,000), zosumarizovanej do piatich foriem – samozrejme, že stačí spustiť vždy prehľadný SteelSeries softvér a upraviť si DPI podľa vlastných potrieb. Komu by prekážalo dizajnové, na prvý pohľad možno trocha divne riešené umiestnenie tlačidla od DPI, treba si uvedomiť, na aký typ zákazníka sa tu cieli, a keďže Prime rad je určený pre športovcov, tí by sotva počas rozhodujúcich súbojov chceli nechtiac zavadiť o horný spínač a prepnúť si úroveň citlivosti.

Pri tomto aspekte musím podotknúť, že bezdrôtová aj drôtová verzia Prime Mini bola uzamknutá na 1000 Hz, čo v porovnaní s konkurenčnými myškami môže pôsobiť trocha nevýhodne.

100 hodín výdrže

V balení na vás okrem dostatočne dlhého USB-C káblu v extra mäkkom prevedení, ktorý, mimochodom, môžete používať aj počas hrania, čaká USB snímač pre bezdrôtovú prevádzku. Ten má trocha nepochopiteľne USB-C koncovku, čím je síce predurčený na používanie u moderných desktopov a laptopov, no za určitých okolností vám môže práve toto jemne skomplikovať manažment dôležitosti jednotlivých vstupov. K proporčne veľkým rozmerom samotného kľúča sa nebudem ani vyjadrovať, keďže je to už asi vec, ktorá od prípadnej kúpy sotva dokáže niekoho odradiť. Pri rozhodovaní sa tu totiž treba zamerať na oveľa dôležitejšie body. Spadá medzi ne aj celková výdrž batérie, ktorá, tak ako u pôvodných verzií radu Prime, siaha za hranicu sto hodín. Daný údaj dozaista podporuje skutočnosť, že jediné RGB osvetlenie na celom šasi zabezpečuje decentný pruh na oboch stranách rolovacieho kolieska.Kto by predsa len dokázal akumulátor vyšťaviť viac, než by bolo zdravé, a cez noc by si ho zabudol napojiť na elektrickú sieť, myš zvláda aj rýchly spôsob nabíjania a už v priebehu pätnástich minút je pripravená podržať vás v nasledujúcich dňoch.

Sotva som v zmysle hrania schopný konkurovať vrcholovým športovcom z tímu FaZe (podieľali sa na tvorbe tejto myši), no z toho, čo som mal možnosť overiť si v praxi, sa jasne ukázalo, že firma SteelSeries aj naďalej dobre vie, po akých ingredienciách treba pri tvorbe profesionálneho náradia siahnuť. Prime Mini Wireless je vec určená do menších rúk, schopná ponúknuť vám nízku váhu a kompaktný tvar. Jej spínače s dlhou životnosťou sú príjemné na dotyk a zvukovým prejavom umocňujú pocit z interakcie. Menší problém však vidím v limite snímača, zvlášť ak sa vrátime k finálnej cene. Preto, ak už máte doma pôvodnú verziu alebo ešte len uvažujete o investícii do SteelSeries Prime Wireless myšky, dobre sa pozrite na svoje dlane a zvážte, či by vám jej zmenšený variant nerobil dlhodobo nejaké fyziologické problémy.

Naše hodnotenie

Profesionálna herná myš vhodná do menších rúk.

Klady

 • dizajn
 • materiály
 • váha
 • spínače
 • batéria

Zápory

 • snímač
 • pre menšie ruky

Informácie o produkte

SteelSeries Prime Mini Wireless 2021

 • Kategória: Myši
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk