RECENZIA: E-Blue EGT 574 - Dva návody a jedna cesta

RECENZIA: E-Blue EGT 574 - Dva návody a jedna cesta

 

Predtým, než sa spoločne vyberieme na ďalšie nezabudnuteľné a (dúfam) aj očarujúce dobrodružstvo plné zmysluplne vyskladaných viet, rád by som vás uviedol do aktuálnej situácie vo svete s herným nábytkom. Zatiaľ čo u nás sa pomaly, ale isto udomácňujú pojmy ako herné kreslo, herný stôl či herný vak, v ďalekej krajine vychádzajúceho slnka sa v tejto súvislosti dejú oveľa divokejšie veci. Istá japonská spoločnosť totiž nedávno odštartovala boom vo výrobe a predaja rýdzo herných postelí, čím do budúcna zasadila akési semienko očakávaní aj pre tunajšieho konzumenta. Tak, ako sme preto kedysi u nás na hranie používali doslova čokoľvek od prázdnej pneumatiky cez komunistickú kuchynskú stoličku až po záhadne zapáchajúci matrac, sa dnes už bežne zvládneme orientovať v rastúcom portfóliu nábytku s presahom. Vyššiu frekvenciu nárastu výrobkov od rôznych spoločností môžete ostatne badať aj na našich článkoch a v tejto súvislosti by som vás teraz rád pozval na súhrn dojmov z ďalšej hernej dosky, ktorá sa primárne orientuje na elektronický šport.

Už aj u nás dobre známa spoločnosť E-Blue totiž aktuálne rozšírila ponuku o nový model stola EGT574, ktorého vizuál nasmeroval strelku môjho kompasu rovno do spomínaného spodobnenia so športom. Môžu za to, pochopiteľne, predovšetkým plastové bočnice vyzdobené nie práve decentným svetelným pásom, ktorý vyzdvihuje názov výrobcu, ale rovnako je tu nápomocná aj celoplošná textilná podložka s futuristickou grafickou úpravou. Uvedená firma si pri výrobe stolov vždy zakladala na dizajnovo atraktívnych bočných partoch, čo zistíte už pri letmom pohľade na ponuku ich ostatných výrobkov. Pre mňa sa testom EGT574 odštartovalo akési spoznávanie nových brehov a už na úvod vám musím povedať, že to nebol úplne šťastný prvý kontakt. Začnime však pekne od Adama. Samotný stôl dorazil v proporčne tradičnej krabici s penovou výplňou, ktorá už vopred naznačovala, že šírka hlavnej dosky nebude trhať žiadne rekordy. E-Blue novinka je totiž široká len 113 cm, hlboká necelých 60 cm a vysoká v rozmedzí od 74 do cca 87 cm. Ono nejasné rozpätie výšky má za následok dozaista praktická funkcia manuálneho zdvihu, pomocou ktorej si používateľ môže hlavnú dosku zdvihnúť na úroveň práce po stojačky – ocenil by som skôr elektrický zdvih, avšak to by sme sa nerozprávali o cenovej relácii na hranici 230 eur.

Solídna konštrukcia

Proces skladania bol asi najväčším kameňom úrazu a doteraz som ešte nezažil, aby mi výrobca do balenia vložil dva odlišné návody a celé to dorazil chybným rozmerom imbusového skrutkovača. Aj takéto veci sa však evidentne môžu stať a moja osoba je toho žiarivým príkladom. Dva sprievodné letáky sa síce pri procese väčšinového skladania zhodovali, avšak v poslednej časti pri drevenej podložke, ktorá je určená na uloženie desktopu v ľavej časti pod stolom, nastal dosť zásadný rozpor.

V jednom návode bolo konštrukčné riešenie spojené s dolnou kovovou tyčou pomocou predĺžených nožičiek, v druhom papieri sa však ona podložka len položila na voľno, bez akéhokoľvek ďalšieho spájania so stolom. To, ktorý návod mám použiť, som zistil v momente, keď som si spravil rýchlu inventúru dostupných dielov – žiadne predĺžené nožičky som v balení nenašiel a tak sa ona doštička na krájanie cibule so štvoricou nožičiek odporúčala rovno k zemi. Myslím si, že oveľa praktickejšie by bolo uloženie vo výške tak, ako to uvádzal prvý návod – už len preto, aby sa zabránilo v prenikaní prachových chumáčov zo zeme do počítačovej skrine. Tuzemská verzia EGT 574 však v tomto variante ide cestou prízemnej inštalácie a s tým už nič nenarobíme. Druhým a rovnako čudným problémom sa stal proces pripevnenia drevenej dosky k inak celkovo solídnej kovovej konštrukcii (v balení nájdete dokonca praktické kladivo s gumeným koncom, ktoré je ideálne na spájanie nosných tyčí v tvare T), kde sa veľkosť skrutiek nezhodovala s veľkosťou imbusového kľúča určeného na ich inštaláciu. Musel som tak začať prehľadávať dom v snahe napraviť túto absolútne neočakávanú komplikáciu a je nutné podotknúť, že som si popritom popod nos nešomral práve nejaké biblické liturgie plné lásky a porozumenia.

Pevnosť nosnej konštrukcie, kde si hráč dokonca môže na spodnú hranu vyložiť pohodlne nohy, je popri možnosti výškovej regulácie dosť zásadnou výhodou. Apropo, výškovo si môžete stôl dať do troch úrovní, a to 74 cm, 80,5 cm a 86,8 cm. Ak sa v týchto výškach nachádza váš ideál pre sedenie alebo státie, dozaista by ste o novinke z dielne E-Blue mohli začať uvažovať. Čo tu však máme ďalej? Na spodnej strane dosky nájdete textilnú sieťku, ktorá je vhodná na uloženie k PC pripojených adaptérov alebo vedenie kompletnej kabeláže. Sieťka ako taká sa vám síce počas inštalácie môže zdať možno až prehnane natiahnutá, ale je to z dôvodu čo najlepšej priľnavosti k stolu tak, aby vám počas sedenia nič nenarážalo do kolien. Dosť citeľne mi však pri tomto konkrétnom hernom stole chýbala možnosť zavesiť si niekde headset (napadlo mi na tento účel využiť pomerne veľké plastové kolieska určené na zaistenie výšky nôh, avšak to nie je práve bezpečné a praktické zároveň), ako aj odložiť bokom šálku s teplým mokom. Na toto konštruktéri EGT 574 evidentne nemysleli a celá praktickosť ich práce tak stojí a padá na celoplošnej textilnej podložke – nie je síce o dosku priamo nijako uchytená, ale na základe spodnej pogumovanej časti tam drží ako helvétska viera.

Osvetlenie

Už v úvode recenzie som spomenul osvetlené bočnice. Každá jedna má svoj vlastný USB kábel určený na napájanie a pokojne ich môžete zastrčiť do akejkoľvek externej powerbanky. Praktickosť tohto prídavku je, samozrejme, nulová a jediné, k čomu samotné osvetlenie môže dopomôcť, je vylepšenie vizuálnej stránky miesta, kde sa stôl práve nachádza. Káble z ľavej a pravej strany si pomocou pribalených plastových svoriek dokážete naviesť priamo po spodnej hrane dosky a rovnaké úchyty môžete využiť aj na zorganizovanie ďalšej kabeláže – rád by som však skôr videl výrez priamo v stole pre lepšie vedenie káblov.

Rozmerovo skromnejší stôl značky E-Blue sa po komplikovanom procese skladania ukázal byť vhodným variantom pre menšie hráčske kútiky, kde zákazník chce mať nie vždy štandardnú voľbu výškovej regulácie a súčasne mu neprekáža absencia odkladacieho priestoru pre slúchadlá či držiaka na nápoj. Po dizajnovej stránke však daný produkt dokáže zaujať už svojím futuristickým prevedením, kde sú bočné plastové diely aj vďaka svietiacim lištám schopné v tme doslova zažiariť a celoplošná textilná podložka je dozaista praktická pomocníčka. Celkový dojem v mojom prípade zrazilo smerom dole nie práve podarené skladanie, kde výrobca všetko komplikuje duálnym návodom a aj nepresným rozmerom imbusového kľúča.

Naše hodnotenie

Výškovo nastaviteľný herný stôl v peknom prevedení, avšak s komplikáciami pri skladaní.

Klady

 • dizajn
 • pevnosť konštrukcie
 • kladivo v balení vždy poteší
 • celoplošná podložka
 • regulácia výšky

Zápory

 • kam s headsetom a kávou?
 • dva návody a každý je iný
 • chybné náradie

Informácie o produkte

E-Blue EGT 574 2021

 • Kategória: Ostatné
 • Orientačná cena: 230 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: E-Blue

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk