RECENZIA: SanDisk G-Drive ArmorATD 2TB - Sklamanie v odolnom kabáte

RECENZIA: SanDisk G-Drive ArmorATD 2TB - Sklamanie v odolnom kabáte

 

Potreby zálohovať dôležité súbory, prenášať väčší objem dát z miesta na miesto a rady ďalších dôvodov môžu znamenať, že by sa do vášho života hodil externý disk. Bežné 2.5 a 3.5 palcové externé HDD stále ponúkajú vysokú kapacitu za veľmi prijateľnú cenu, hoci im už pomaly ale isto konkurujú disky na báze flash pamäti. Pokiaľ sa k vysokej kapacite a prívetivej cene pripojí aj vyššia odolnosť proti pádom či nečistotám, môže ísť o naozaj zaujímavý produkt. A tak sa na prvý pohľad javí aj SanDisk G-Drive ArmorATD.

Nami testovaný kúsok SanDisk G-Drive ArmorATD ponúka kapacitu 2TB, preto je vcelku náročné doplna ho využiť. Samozrejme, nájdu sa aj používatelia, ktorí to zvládnu ľavou zadnou. G-Drive však ponúka aj ďalšie vymoženosti akou je vysoká kapacita, ktorú predstavím v riadkoch nižšie.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

SanDisk G-Drive ArmorATD je dodávaný v profesionálne ladenej krabičke, čo je logické, nakoľko ide o produkt určený hlavne profesionálom. Vnútri balenia sa nachádza externý disk s nárazníkmi z mäkkej gumy a telom z hliníka. Okrem neho je v krabičke samozrejme aj malý manuál a dvojica kratších káblov: USB-C/USB-C a USB-C/USB-A.

Osobne som zástancom jedného kábla s pripevneným adaptérom USB-C na USB-A, ale nosiť so sebou dva menšie kábliky nie je až taká veľká prekážka. Len si treba dávať pozor a nestratiť ich, hoci je pravda, že väčšina ľudí siahajúcich po novších externých SSD s USB-C portoch už ani bežné USB-A nevyužíva.

Komponenty diskov a avizované parametre

Rýchlosti externých diskov neustále zvádzajú súboj s možnosťami moderných počítačov a zariadení. Keď existovalo ešte len USB 2.0 pripojenie schopné prenášať maximálne 480 megabitov za sekundu (čo znamená 60 MB/s), stačili aj externé harddisky. Akonáhle však prišiel štandard USB 3.0, ktorý zvýšil rýchlosti na 5 Gbps, teda 640 MB/s, začali dávať zmysel aj SSDčka, nakoľko aj tie najrýchlejšie harddisky nie sú schopné prekročiť hranicu 200 MB/s. A zrazu prišiel USB-C štandard schopný prenášať aj 1GB dát. SanDisk hrdo hlása, že zabudované USB-C pripojenie zvládne preniesť až 5 Gbps (o čosi viac ako 600 MB/s), avšak hneď vyššie je na krabičke informácia o prenosových rýchlostiach “až do” 140 MB/s.

Nuž, malým HDD to nikdy nepôjde tak rýchlo, ako aj tým najhorším SSD. SanDisk G-Drive ArmorATD 2TB sa však môže pochváliť odolnosťou voči pádom až z 1.2 metrovej výšky a takisto certifikáciou IP54, ktorá znamená ochranu voči vniknutiu bežného prachu a odolnosť voči špliechaniu vody z ktoréhokoľvek smeru. Čo sa týka samotného hardvéru, v spomínanom hliníkovom tele sa nachádza 2TB/5400RPM disk WDC WD20SMRM-59A4PS1 (čo je logické, nakoľko SanDisk patrí pod krídla spoločnosti Wested Digital) bezpečne uložený v protiotrasových úchytoch. Musím však poznamenať, že od disku, ktorý sa tvári natoľko profesionálne a odolne, by som čakal viac ako IP54 hodnotenie. Najmä pri cene, za akú sa predáva. No k tej sa dostanem neskôr.

Testovanie a zhodnotenie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10 krát a výsledok je ich priemerom.

Spočiatku sa mi SanDisk G-Drive ArmorATD 2TB pozdával, po prebehnutí testov a hlavne odhalení cenovky, ktorú pri produktoch väčšinou zisťujem až na záver skúšania, ma pozitívne pocity opustili. Osobne vlastním niekoľko externých diskov aj NAS a hoci nie vždy som prihliadal len na pomer cena/kapacita/výkon, zarazilo ma, ako drahý je tento výrobok. Pri kapacite 2TB a miernej odolnosti by som očakával cenu silno pod 100 eur (bežne dostupné modely od konkurencie s IP68 hodnotením sa pohybujú okolo 80 eur). Dobre, pripočítajme si USB-C konektor (ktorý však na rozdiel od externých SSD diskov neponúka takmer žiadne výhody) a 3 ročnú záruku, stále mi vychádza cena medzi 100 – 120 eurami. G-Drive ArmorATD som však pod 140 eur v slovenských obchodoch nevidel a každý rozhľadenejší zákazník si asi dobre rozmyslí, či bude míňať takmer dvakrát viac za produkt ponúkajúci menšie hodnotenie ochrany.

Naše hodnotenie

SanDisk G-Drive ArmorATD 2TB vyzerá na prvý pohľad ako zaujímavý produkt. Jeho výkon sa dá zaradiť do priemeru v kategórii externých HDD a odolnosťou je mierny nadpriemer. Avšak skrz jeho silno prémiovú cena pri 2TB kapacite by som očakával niečo naozaj unikátne. Pokiaľ na tento disk natrafíte vo výpredaji, možno nebude zlou voľbou, nateraz však jeho konkurencia vyzerá oveľa lákavejšie.

Klady

 • odolné telo
 • IP54 certifikácia
 • profesionálny dizajn

Zápory

 • príliš vysoká cena

Informácie o produkte

SanDisk G-Drive ArmorATD 2TB 2021

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 130 mm
 • Výška: 87 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 21 mm
 • Hmotnosť: 230 g
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk