RECENZIA: Marvo Scorpion G942 - Tá z tých lacnejších

RECENZIA: Marvo Scorpion G942 - Tá z tých lacnejších

 

S ázijskou značkou Marvo som vás ja osobne v prípade nášho časopisu zoznamoval ešte pred pár číslami, a to prostredníctvom testu jednej z ich mechanických klávesníc (išlo o model KG917). Dnes sa spoločne pozrieme na kvality optickej myši G942 a ak ste, možno aj na náš popud, dali tejto lokálne stále nie úplne zavedenej firme šancu kúpou uvedenej klávesnice, mohol by vám nasledujúci text pomôcť k doplneniu vašej zostavy.

Čo mňa po stránke dizajnu na G942 zaujalo ako prvé? Rozhodne jasne prezentovaná univerzálnosť. Celé šasi si drží klasický tvar akejsi jemne stlačenej špongie so symetrickým vykrojením pre palec, kde však hrá prím využiteľnosť pre hráčov bez ohľadu na dominantnú ruku. Ani si nespomínam, kedy sme tu naposledy mali hardvér mysliaci na potreby oboch táborov v zmysle ľavej a pravej strany a som nesmierne rád, že sa Marvo snaží túto obrovskú dieru na trhu zaceliť a to navyše cenovo dostupným výrobkom. Ich G942 z radu Scorpion je totižto sčasti modulárnou káblovou myšou, ktorá má na pravej a ľavej strane duo spínačov, avšak s tým rozdielom, že práve pravú časť môžete prekryť špeciálnou plastovou aplikáciou na báze magnetov. Ak ste pravák a duo spínačov na pravej strane je pre vás bezpredmetné, jednoducho cez túto stranu hodíte tú povestnú indiánsku deku a necháte ju v rovine tradičného používania. Ak ste však z menšiny využívajúcej výhradne ľavú ruku, Marvo vám dáva šancu plnohodnotného herné zážitku, bez kompromisov. Celé telo je vyrobené z odolného plastu a okrem už spomínanej štvorice postranných a plne programovateľných tlačidiel má z vrchnej časti priamu reguláciu DPI, rolujúce koliesko a samozrejme hlavnú dvojku spínačov s udávanou životnosťou na hranici desiatich miliónov kliknutí.

Komplexná podpora

Ostaneme ešte krátko pri dizajne. Spracovanie G942, čo je herná myš v hodnote cca 25 eur (mimochodom, včera som dal viac za obed pre jedného), sa mi zdalo viac než sympatické. Tvorcovia sa rozhodli pre integráciu desiatich plne programovateľných tlačidiel – jedno je zo spodnej strany, a nezabudli ani na dnes stále žiadanú RGB schému. Osvetlenie tu prezentuje jemný pásik tiahnuci sa takmer po celom obvode, ktorý dopĺňa rovnako osvetlené logo v podobe vyobrazenia tej najsmrteľnejšej časti na škorpiónovi. Zo spodnej strany jemne vystupujú dostatočne veľké teflónové plochy, ktoré sa správajú rozumne na akejkoľvek hernej podložke. Myš má sama o sebe 100 gramov a s počítačom ju prepojíte cez 1,7 metra dlhý USB kábel s plne pleteným vzorom. Pri káblových myšiach budem už navždy nekompromisne kritický v momente, ak zistím, že tuhosť kábla je prehnane vysoká, čo je presne prípad testovanej vzorky G942. Oveľa radšej by som videl materiálový formát šnúrky od topánok, ktorý dokáže eliminovať nadbytočnú váhu pri rýchlych zdvihoch myši samotnej, aj keď si čiastočne uvedomujem, o akej cenovej relácii tu je reč. Produkt som testoval viac než týždeň a čas záťaže delil na kancelársky a herný. V oboch prípadoch sa dá hovoriť o slušnom výsledku, respektíve v časti hernej o priemere.

Zariadenie je vybavené optickým senzorom s 1 000 Hz ultrapollingom a odozvou okolo 1 ms. Na bežné hranie, čiže na absolvovanie online zápasov bez ambícií na atakovanie nejakých profesionálnych štatistík, je myš tohto spracovania viac ako vhodná. Počas hrania som mal ostatne viac problémov s uprataním kábla (jeho tuhosť mi neraz skomplikovala presné mapovanie pohybu ruky) než s čímkoľvek iným a preto by som vám odporúčal sa na túto komplikáciu pripraviť. Čo sa týka možností nastavenia, Marvo vám ponúka na stiahnutie softvér, prostredníctvom ktorého si viete regulovať všetko podstatné. Okrem špecifikovania širokej RGB palety, kde niekoho môže v tejto cenovej relácii zaskočiť podpora 16,8 milióna odtieňov, tu máme samozrejme k dispozícii desať efektov nasvietenia, vrátane úplného vypnutia. Dajme však bokom tú povestnú diskotéku a poďme na praktickejšie veci.

Spomínaný softvér vám dá šancu presne definovať DPI (od 1 000 po 10 000 – konkrétne prispôsobenie je možné aj pri manuálnych sekvenciách) a rovnako tak podporuje makrá, teda aj zadefinovanie skratiek pre jednotlivé tlačidlá. Musím povedať, že kvalita tejto aplikácie ma prekvapila rovnako tak ako samotný dizajn myši. Všetko v nej funguje ako švajčiarske hodinky a okrem možnosti založenia troch profilov ponúka aj separátne nastavenie pre ľavákov a pravákov. Chcete ešte viac? Za citlivosťou kurzora sa skrýva definovanie rýchlosti rolovacieho kolieska a, aby toho nebolo málo, aj rýchlosť dvojitých klikov. Takto presné definovanie v zmysle nastavení majú zástupcovia oveľa drahších produktov z herného segmentu a preto pripomínam, že túto krásne fungujúcu komplexnosť si môžete domov dotiahnuť už za sumu obeda.

Výborný softvér

Záverom snáď už len pocity, teraz mám na mysli pocity po dlhotrvajúcom používaní, na ktoré ja osobne počas recenzií dávam veľký dôraz. Je totižto úplne jedno ako drahá alebo naopak lacná je nejaká myš, keď vám po hodine jej držania organizmus máva bielou vlajkou rovno pred očami. V prípade Marvo Scorpion G942 vás v tomto ohľade môžem upokojiť. S myškou som absolvoval niekoľko náročných sedení vo víre akčnej bojovej vravy (skúšali sme sa presadiť na moderných bojiskách v Battlefield 2042, aj v retro bahne Call of Duty: Vanguard) a ani raz som si nemusel inštinktívne siahať na zápästie, či inak masírovať stuhnuté a boľavé ruky. Prečo ruky? Čo by som to bol za recenzenta, keby som možnosť bojujúceho ľaváka neskúsil aj na vlastnej koži – o výsledkoch tohto snaženia v zmysle hier však radšej pomlčím, ostatne, nie je sa s čím chváliť.

Prepracovali sme sa na samotný záver článku zhrňujúceho kvality cenovo dostupného herného náradia z dielne spoločnosti Marvo a ak ste počas čítania dávali dobrý pozor, je vám jasné, že produkt obstál. Zaujala ma predovšetkým jeho otvorená náruč v zmysle koncepcie (ľavá a pravá), široká softvérová podpora a rovnako tak dizajn. Čo sa týka negatív tak musím prstom ukázať na prehnanú tuhosť kábla, ktorý vás pri hraní môže výrazne limitovať.

Naše hodnotenie

Podarená myška so širokou softvérovou podporou a vhodná do oboch rúk.

Klady

 • pre ľavú aj pravú ruku
 • softvérová podpora
 • dizajn
 • spoľahlivosť

Zápory

 • tuhosť kábla

Informácie o produkte

Marvo Scorpion G942

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 128 mm
 • Výška: 64 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 38 mm
 • Orientačná cena: 25 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Marvo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk