RECENZIA: Epson EH-LS300B - Nie je čas na rekonštrukciu bytu?

RECENZIA: Epson EH-LS300B - Nie je čas na rekonštrukciu bytu?

 

Začnem opäť v trocha osobnej rovine. Za celý svoj život, trvajúci už takmer štyridsať rokov, som si investíciu do premietačky osobne schválil len jedenkrát. Bolo to v čase, kedy sa mi na prste ešte nelesklo potvrdenie manželského zväzku a rovnako tak v čase, kedy som ani len netušil, že mi raz moja krásna dcérka povie niečo také ako: ľúbim ťa ocko. Nákup domácej premietačky v priebehu môjho dospievania môžeme dnes kategorizovať ako trocha hlúpy a impulzívny nápad. Ostatne toho času som býval v malej garsónke s kuchyňou, toaletou a rovnako tak neveľkou obývačkou, ktorá bola zároveň spálňou – počas osláv tanečným parketom a v neposlednej rade spoločenskou miestnosťou pre mňa a mojich najbližších. Čerešničkou na torte sa však stala oranžová farba stien, ktorú som v čase maľovania vyhodnotil ako: ultra super cool nápad. Ten sa po kúpe predmetného projektoru bez dodatočnej investície do bieleho plátna a uchytenia o strop ukázal byť veľkým problémom a ešte dnes si spomínam na výraz mojej tváre, keď som sledoval svojich obľúbených hercov oranžových ako pomaranč. Projektor som nakoniec predal ešte skôr, než sa na ňom stihol usadiť prach a celú ideu premietania na dlhý úsek svojho života tak nejako uzavrel. Dnes, kedy sa mi na pracovnom stole bežne objavujú moderné projektory v cene malého ojazdeného auta, sa však začínam v tomto ohľade vnútorne zase meniť. Už dávno totižto nebývam v krabičke od mlieka a predstavu o premietaní filmov/seriálov/ hier vo vysokej kvalite v pohodlí domova beriem ako možný impulz a zaujímavý variant voči využívaniu klasickej zobrazovacej techniky. Dnes vás preto chcem zoznámiť s produktom známej spoločnosti Epson, ktorá na trh prináša komplexnú premietačku s krátkou projekčnou vzdialenosťou ako možný variant voči bežnému televízoru.

Čo je to krátka projekčná vzdialenosť? Ide o koncept premietania tesne pri stene, kde sa príslušný hardvér stará o prenášanie obrazu v skosenom uhle. Laserový projektor EH-LS300B umiestnite napríklad na stôl zhruba 40 cm od steny či prípadne vopred pripraveného plátna a výsledkom je až 120 palcov veľký obraz. Cena testovaného modelu sa u nás momentálne pohybuje na hranici dvoch tisíc eur, avšak ak by ste si priplatili pár stoviek navyše, máte možnosť získať vyššiu radu EH-LS500B. Výrobca udáva dlhú životnosť laserového zdroja, kde pri plnej svietivosti (papierovo od 1 800 počas nočného premietania do 3 600 lúmenov pri bežnom dennom používaní) máte zaručených 20 000 hodín bezproblémového chodu. Následne dôjde na polovičnú degradáciu svietivosti. Kontrastný pomer 2 500 000:1 sa postará o čo najvierohodnejšie spracovanie čiernej a aj keď ide o Full HD projektor, rozprávame sa tu o resamplovaní z 4K rozlíšenia práve na Full HD. Epson EH-LS300B tak dokáže vstrebať vstupný 4K/60Hz signál aj s 10-Bit HDR a softvér ho následne zmenší na 1920 x 1080p. Výsledkom je krásna obrazová prezentácia a výrazová farba schopná potešiť dostatočne široké spektrum užívateľov. Dobre, je načase rozbaliť objemnú krabicu s logom Epsonu a povedať si viac o samotnom dizajne, respektíve procese inštalácie.

Vizuálne pôsobivý kus hardvéru

Testovaný model s váhou viac než sedem kilogramov je kompletne čierny s matným efektom a jeho rozmery môžeme aj voči konkurencii označiť za viac ako kompaktné (467 x 133 x 400 mm). Predná časť je venovaná vstavaným reproduktorom značky Yamaha, ktoré prekrýva tradičná tkanina vedúca až k zaobleným okrajom. Prístroj stojí na troch nohách, z čoho dve je možné regulovať pre dosiahnutie zmeny výšky premietania. Na pravej strane sa nachádza pätica fyzických tlačidiel so základnými funkciami, preto je určite vhodné začať používať predovšetkým Bluetooth ovládač, ktorý nájdete priamo v základnom balení. Apropo, kto by chcel sem-tam využívať tento hardvér čisto ako externý reproduktor, aj táto funkcia je vďaka BT prepojeniu možná. Pod uvedenými tlačidlami ďalej nájdete krytku a za ňou mechanickú páčku určenú na zaostrovanie – systém nabehne za necelú minútu od zapnutia. Na prispôsobenie obrazu vám poslúži jednoduchá schéma lichobežníkovej korekcie. Pozícia čiastočne utopeného objektívu je pochopiteľne na vrchnej strane. Systém má tiež funkciu automatickej deaktivácie laseru v prípade, že pred neho vkročí nejaký neočakávaný objekt tak, aby nedošlo k poškodeniu zraku.

Doteraz som Epson EH-LS300B definoval ako moderný projektor, pod čím si však v súvislosti s používateľským rozhraním môžete predstaviť čokoľvek. Preto je vhodné začať sa sústrediť na detaily. V tomto prípade ide o hardvér založený na Androide, rovnako by ste ho, čo sa týka funkcií, len sotva rozoznali od akéhokoľvek moderného televízora. Vďaka službe Google Chromecast máte možnosť prenášať obsah z mobilných telefónov priamo na plátno. V otázke streamovacích služieb je vám k dispozícii YouTube, HBO GO či Sledovani TV. Kto by hľadal Netflix a Amazon, bude si musieť ku premietačke pripojiť externé zariadenie a využiť tak jeden z dvoch HDMI (1.4 a 2.0) – prenos nie je podporovaný ani cez Chromecast. Pripojenie na internet tu predovšetkým obstaráva vstavaný Wi-Fi modul, avšak absenciu Ethernet LAN vstupu beriem ako jeden z dosť zásadných problémov. Ako je na tom samotný a v texte už spomínaný zvuk? Yamaha prináša audio systém 2.1 so slušne vyladenými výškami a počuteľnou basovou linkou. Komu by však celkový výkon 20 W nedostačoval, môže si cez optický vstup ku projektoru pripojiť v tomto smere niečo kvalitnejšie. Počas testu Epson EH-LS300B som recenzoval súčasne aj českú reproduktorovú špičku značky AQ, o čom vám však viac poviem v separátnom článku.

Všetko záleží od zdroja

Projektor som testoval predovšetkým v páre s next-gen konzolami Xbox Series X a PlayStation 5, avšak pochopiteľne došlo aj na streamovanie obsahu z YouTube či práve nami už v minulosti testovanej aplikácie Sledovani TV. Výsledná kvalita u herného hardvéru bola na vysokej úrovni aj keď bolo nutné eliminovať dosť nepríjemnú latenciu prechodom z 4K na Full HD, paradoxne PlayStation s týmto žiadny problém nemal. Preto ak niekto uvažuje o kúpe projektora čiastočne aj na hranie hier, nemám dôvod, prečo by som vám práve tento Epson neodporúčal. V prípade streamu televízneho signálu je všetko samozrejme závislé od jednotlivých zdrojov, ale ani televízne programy v nižšom rozlíšení prenášané na stenu sa nejavili ako rýdza prekážka. Tá by však mohla nastať v prípade, ak nemáte radi počas sledovania rušivé elementy (napr. zvýšený hluk z ventilátorov). Na zadnej strane zariadenia, teda priamo pri stene, sa totižto bude odohrávať koncert krútiacich sa lopatiek a hluk počas dennej prevádzky, kedy hardvér tlačí na vyššiu úroveň svietivosti, môže niekoho vyložene iritovať – prehluší to snáď len vyšší stupeň zvuku pri kino filmoch. Apropo, sledovanie filmov vo vysokom rozlíšení zvláda daný projektor viac ako slušne – úroveň čiernej farby sa snúbi s krásnou hĺbkou a celkovo výborne prezentovanou ostrosťou obrazu. Pri režime Dynamického obrazu, kedy je svietivosť niekde okolo dvesto nits máte počas bežného dňa možnosť sledovať filmy/seriály a pokojne hrať aj hry. Avšak práve počas tohto režimu sa ventilátor ide doslova zblázniť. Pri prepnutí na jeden z ďalších modulov nastane síce vytúžené ticho, svietivosť je ale naopak tak slabá, že nie je možné si premietaný obsah akokoľvek vychutnať. Aj v tomto prípade preto opäť platí ono staré známe porekadlo: projektor je nočný tvor a bez závesov či rúška tmy jeho zuby sotva uvidíte (toto som si teraz samozrejme vymyslel, ale pointu určite chápete). Nastavenie obrazu by podľa môjho názoru potrebovalo trocha viac možností. Ak dám bokom päticu režimov a nejaké to dolaďovanie známych prvkov, špeciálne HDR, užívateľ sám o sebe nemá ako dosiahnuť nič viac, než len predvolené cifry. Práve tu je vhodnejšia investícia do už spomínaného vyššieho modelu EH-LS500B, kde by si náročnejší konzumenti mali prísť na svoje.

Presvietili sme sa až na samotný koniec recenzie zaujímavej a hlavne koncepčne dobre nastavenej premietačky od spoločnosti Epson. Dám teraz bokom slabšie možnosti v rámci nastavenia obrazu (ostatne na toto tu je o niečo drahší model EH-LS500B), budem sa teda venovať prekvapivo dobrému HDR a celkovo oku lahodiacemu prezentovaniu premietaného obsahu. Svojími rozmermi kompaktný hardvér vybavený rovnako uspokojivou audio technikou zapadne do akejkoľvek modernej obývačky či spálne. Za určitých kompromisov (hluk a svetlo) bude schopný suplovať obrovské TV panely.

Naše hodnotenie

Kompaktný projektor vhodný nie len na sledovanie televíznej produkcie, ale rovnako tak aj na hranie hier.

Klady

 • dizajn
 • kompaktnosť
 • kvalita obrazu
 • HDR

Zápory

 • hluk
 • absencia Ethernet portu

Informácie o produkte

Epson EH-LS300B

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 467 mm
 • Výška: 149 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 400 mm
 • Hmotnosť: 7200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Epson

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk