RECENZIA: MSI Modern AM242 - Hore biznis a dole priestor

RECENZIA: MSI Modern AM242 - Hore biznis a dole priestor

 

S príchodom pandémie, ktorá pracovný život mnohých z nás obrátila doslova hore pupkom, sa dopyt po špecifickom hardvéri šetriacom miesto výrazne zvýšil. Mnohé spoločnosti preto začali tak trocha čarovať nielen v oblasti vývoja laptopov, ale aj v segmente tzv. AIO konceptov, čiže All in One počítačov. Mať na prácu dostatočne výkonný desktop, ktorý je integrovaný priamo do tela rovnako schopného monitora, a ušetriť hromadu priestoru okolo nôh a na stole by potreboval určite každý, kto pracuje priamo z domu, kde často nemá veľa miesta. Jednou z popredných spoločností reagujúcich na túžby po schopnom AIO je rozhodne aj MSI. Jej rad MSI Modern sa koncom minulého roka dočkal vydania vo verzii AM241 a aktuálne tu máme pokračovanie AM242 vo verziách s dotykovou plochou a s klasickou. Nám sa do redakcie síce dostal model bez možnosti interakcie priamo na obrazovke displeja, ale zato s výkonným procesorom a navonok dostatočným priestorom v rámci komplexnej využiteľnosti.

Obe spomínané verzie AM242 prichádzajú v totožných proporciách a ide o IPS obrazovky s veľkosťou 23,8 palca, to všetko pri rozlíšení 1920x1080. Opis môžeme začať samotným dizajnom, s čím sa spája aj stručný zoznam vecí, ktoré nájdete v balení. Konštrukčné riešenie si vyžaduje integráciu štyroch skrutiek a následné pripnutie o pohyblivé rameno, avšak ešte než niečo takéto začnete vôbec riešiť, určite vášmu zraku neunikne pribalená klávesnica aj myš. Ide síce o plne bezdrôtové produkty poháňané tradičnými vymeniteľnými batériami, ale ich kvalitatívne prednosti by som zaradil na úplný spodok kancelárskeho vybavenia. Ak ste preto napr. pri klávesnici zvyknutý na spínače s vyšším zdvihom, okamžite sebe alebo svojmu zamestnancovi k tejto verzii AIO zoženiete niečo kvalitnejšie.

Hlavnou hviezdou celej investície (v našej konfigurácii sa rozprávame o cene cca 1 300 eur) je, pochopiteľne, samotný počítač, ktorý istí robustná kovová základňa s ramenom umožňujúcim výškové nastavenie. Pri tejto mierke a celkovo širokom pozorovacom uhle obrazovky nie je nutné kritizovať absenciu bočného náklonu, preto to ani robiť nebudem. Používateľ má možnosť panel zdvihnúť do výšky 130 mm a rovnako tak realizovať náklon v rozmedzí od štyroch do dvadsiatich stupňov. Čo vám ako prvé, najmä ak ste videli predchádzajúci model tohto kompaktného PC, udrie do očí? Externá USB kamera je preč a nahradila ju vstavaná FHD verzia aj so schopnosťou detekcie tváre (zvláda rozpoznať tvár aj s dodatočne nasadenými okuliarmi).

Kamera stačí na bežnú socializáciu

V momente, keď pre tento pracovný hardvér nájdete to ideálne miesto v rámci vášho využiteľného priestoru, začnete sa zoznamovať s ponukou vstupných portov a intuitívnosti ovládania. Na ľavej hrane sa okrem hlavného tlačidla nachádza aj duo USB-C (3.2), dvojica USB-A (3.2) a kombinovaný vstup pre zvuk. Na zadnej ľavej strane objavíte vstup aj výstup pre HDMI, dvojicu USB-A (2.0) a LAN port (RJ45). Môžeme preto hovoriť o dostačujúcej ponuke v rámci pripojení, hoci oproti minulému modelu sa v tomto smere fakticky vôbec nič nezmenilo. Nemení sa ani pozícia malého joysticku, ktorý ostal na pravom zadnom okraji. Pomocou neho ovládate svižné OSD, ku ktorému nemám väčšie výhrady.

O pár milimetrov vyššie sa nachádza používateľsky prístupná brána na výmenu SSD disku, ktorú časom asi budete musieť vykonať, keďže odhadujem, že vstavaných 256 GB vám skôr či neskôr nebude stačiť – pre hromadný nákup do rušnej kancelárie je to však projektované viac ako logicky. Takto skromné úložisko v rukách jedného jediného konzumenta však v súvislosti s cenovou reláciou, v ktorej sa AM242 pohybuje, považujem za menší nedostatok.

Monitor/PC je napájaný pomocou stredne veľkého zdroja (120W), ktorý je lepšie upratať niekam dozadu pod stôl, aby nekazil jeho celkovo pekný dizajn. Symetrické linky prerušované len vyvýšenou vlnovkou v rámci webovej kamery mi jednoducho padli do oka a ak by som vtrhol do nejakej nudnej kancelárie, kde by sa pracovalo výhradne len s týmto AIO modelom, asi by som aj napriek tomu pocítil výrazné estetické vzrušenie. Keby ste nezainteresovanej osobe otočili AM242 zboku, sotva by vedela identifikovať, či ide len o samotný monitor, alebo je v danom šasi skryté ešte niečo viac. Horná polovička je tenká ako štandardný panel a, naopak, hrubšia spodná v sebe umne skrýva všetky dôležité komponenty previazané chladiacim systémom Silent Pro, známym z MSI notebookov. Treba sa preto pripraviť, že pri náročnejších operáciách dozaista zaznamenáte zvýšený hluk a výnimočne môže v tejto súvislosti nastať aj zakolísanie v rámci výkonu.

Poďme sa pozrieť na výkon, ktorý nami testovaná vzorka bola schopná ponúknuť. MSI vám dáva možnosť vybrať si z troch procesorov (od i3 cez i5 až po i7) a ako som už písal vyššie, mali sme to šťastie testovať najvyššie možné CPU. Čo sa týka grafiky, výrobca siahol po Intel Iris Xe, čím vás síce odrezal od možnosti si cez obednú prestávku zahrať nejakú tú najmodernejšiu AAA značku, avšak na bežnú indie produkciu a niečo o stupeň náročnejšie aj s orezanými detailmi nepovie tento model nič odmietavé. Ak som už spomínal istú podobnosť s prechádzajúcimi verziami daného radu, ani vo výkone sa tu výrazne nič nemení, ale opakujem, reč je o pracovnom nástroji zabalenom do praktického balíčka a nie o multimediálnej beštii, schopnej ukojiť najnáročnejších konzumentov. Ak by som to trocha prehnal, tak poviem, že vlastne ide o orezaný laptop. Ten je ako taký schopný poskytnúť jednorazový výkon zabezpečujúci dostatok priestoru na kancelárske využitie, ostatne v rámci RAM máte k dispozícii 16GB.

Zvuk vychádzajúci z dvojice vstavaných reproduktorov s výkonom 2,5W je sotva dostačujúci aj na bežné využitie a rád by som povedal opak, avšak občas som z neho priam drkotal zubami – plechové echo a navyše bez akejkoľvek výraznosti. Keď už vyššie spomínam hranie, môžeme teraz v rámci tohto atribútu premostiť aj na kvalitu obrazu. Pomocou HDMI totiž dokážete AM242 prepojiť s ďalším displejom, alebo ho využiť ako panel ku konzole.

A čo oči?

Asi vás nijako nezaskočím, keď poviem, že daná obrazovka nebola práve stvorená na nejaké presahy v rámci využiteľnosti. Na hranie je IPS Grande panel sotva schopným spoločníkom, ale ak sa začneme sústrediť vyložene na bežnú kancelársku prácu, veci sa lusknutím prsta zlepšia. Maximálny jas je skôr v strednej rovine, ale vynahrádza si to dobrým kontrastom, ktorý je doplnený o slušne prezentovanú bielu a čiernu farbu. Povrchová úprava ostáva vďaka matnému filtru schopná odrážať aj dotieravé slnečné lúče a tak si v kancelárii alebo doma môžete pokojne otvoriť okno dokorán a nechať sa dobíjať pomocou slnečnej energie bez toho, aby ste si skomplikovali prácu.

MSI Modern AM242 sa v rámci svojho radu opäť jemne posunul vpred. Ponúka dve na oko podobné verzie, z čoho jedna je dodávaná s dotykovou obrazovkou. Dáva vám možnosť konfigurácie v rámci CPU. Vstavaná webová kamera s IR funkciou poteší každého, kto zabúda heslá od svojho PC. Výkonnostne zvládne všetko to, čo od bežného kancelárskeho počítača očakávate. Medzi negatívne aspekty však spadá priam hrozný zvuk, len 256 GB SSD, pri vyťažení vyšší hluk idúci z ventilátorov a aj nie práve kvalitné periférie (myš a klávesnica) v balení.

Naše hodnotenie

Slušné AIO, ktoré je primárne vhodné na kancelársku prácu.

Klady

 • dizajn
 • panel
 • funguje aj ako separátny monitor
 • webová kamera
 • voľba dotykového ovládania

Zápory

 • zvuk
 • malé SSD
 • pribalené periférie

Informácie o produkte

MSI Modern AM242 2022

 • Kategória: Osobné počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 541,4 mm
 • Výška: 535 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 195 mm
 • Hmotnosť: 6160 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 1300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk