RECENZIA: ASUS ROG Flow Z13 - Najvýkonnejší herný tablet

RECENZIA: ASUS ROG Flow Z13 - Najvýkonnejší herný tablet

 

Spoločnosť ASUS mám osobne rád. Nielen pre samotný fakt, že ich portfólio výpočtovej techniky si dokáže dlhodobo udržiavať nadpriemernú kvalitu, ale predovšetkým pre ich neutíchajúcu snahu inovovať hardvér a triafať do čo najväčšej plochy čoraz komplikovanejšieho terča. Ono sa totižto síce často vraví, že konzumenti horšie prijímajú novinky a radšej uprednostňujú overenú klasiku, avšak ja naopak razím heslo, že každý produkt si nájde svojho zákazníka a o to viac, ak ide o prelomový a revolučný nápad. V prípade produkcie herného tabletu ROG Flow Z13 sa síce ASUS nesnažil vynájsť koleso, ani nič podobné, no výsledná myšlienka posúva formu mobilného hrania na ďalší schod smerom nahor. Pred viac než rokom som vám podobnými slovami predstavoval rozmerovo kompaktný notebook X13, ku ktorému ste si mohli pripojiť externú RTX grafiku a užívať si tak Cyberpunk 2077 všade tam, kde vám to len podmienky dovoľovali. Už vtedy však bolo jasné, že spomínaný výrobca pôjde ešte ďalej a to slovíčko ďalej dnes zastrešuje práve spustený predaj ROG Flow Z13, akéhosi duchovného nástupcu X13, ktorý sa však z laptopu pretransformoval na plnohodnotný a vôbec nie obyčajný tablet.

Flow Z13 je bez nejakého preháňania skutočne najvýkonnejší herný tablet na svete, čo dokazuje predovšetkým niekoľko jeho konfigurácií, vrátane tej, čo som mal možnosť testovať viac než mesiac. ASUS nám zaslal Flow Z13 v najvýkonnejšej verzii, ak nerátame externú grafickú kartu (tú sme tentokrát k dispozícii nemali), keďže sa črievka v tomto prípade pýšili procesorom Intel Core i9-12900H a grafickou kartou RTX 3050Ti. Zákazník, ktorý by nemal chuť zaplatiť viac než tritisíc eur môže siahnuť po variante Intel Core i7 a Intel Core i5, kde v prvom prípade dostane rovnako grafiku GeForce RTX 3050 a v druhom Intel Iris Xe. Nasledujúci text sa pochopiteľne bude týkať predovšetkým verzie s i9, vďaka ktorej sa moja pohodlnosť počas hrania videohier dostala opäť raz na novú úroveň. Predtým, ako vám v tomto smere však porozprávam niečo viac, poďme sa pozrieť na dizajn tejto dozaista viac než zaujímavej novinky. Ak by vám Z13 po stránke dizajnu malo niečo pripomínať, tak rozhodne Surface Pro od Microsoftu. Obe zariadenia majú nielen vysoký výkon, ale aj odnímateľnú klávesnicu a podobný systém výklopného stojanu. ROG však svoje zameranie nijako nechce skrývať, veď na to nemá ani dôvod a preto akonáhle tento 1,18 kg vážiaci stroj zoberiete do rúk, okamžite zovriete pery a uznanlivo pokývate hlavou.

Futuristické retro

Celé šasi je po konštrukčnej stránke zmesou skla a kovu s minimálnou prímesou plastu – plastový je len malý úsek obvodového rámu okolo výstupu chladenia. Celá zadná strana v sebe nesie krásny nádych futuristického retro štýlu, ktorý sa mne osobne dostal okamžite pod kožu a, ak dáme bokom úplne zbytočnú 8 MPx kameru, ostane nám pohľad na úzke okno s RGB podsvietením. Toto konkrétne a osamotené okienko vám dáva šancu nazrieť dovnútra najvýkonnejšieho herného tabletu na svete a musím uznať, že pohľad je to skutočne očarujúci. Ako také malé neónové mesto v sklenenej fľaštičke. Výklopný stojan sa natiahol po celej dolnej hrane a je uchytený prostredníctvom špeciálnych pántov schopných zafixovať tablet v akejkoľvek polohe (sklon do 170 stupňov). Polohovanie má veľa variácií, kde tá primárna pochopiteľne ráta s použitím v priamej polohe na pevnej ploche, či už máte spomínanú klávesnicu pripnutú, alebo nie. Osobne som však skúšal položiť si Z13 na stehná súčasne aj s klávesnicou a spracovať tak niekoľko článkov. Pohodlie v takejto forme používania nie je síce nejako ohromujúce, no rovnako tak ani nepríjemné. Nemusíte sa obávať, že by vám tablet spadol. Samozrejme, že ideálna cesta, ako si Z13 užiť bez kompromisov, spočíva v spárovaní s herným ovládačom a ponechaním tohto hardvéru mimo vašich končatín. Ergonómia doštičky na krájanie cibule má jednoducho svoje špecifiká a tie sa nedajú len tak obísť. Mohli by ste ma teraz začať kameňovať v tom zmysle, že takto ťažké zariadenie s Full HD panelom vo veľkosti 13,4 palcov a pomerom strán 16:10 je predsa v rámci koncepcie tabletu nepraktickým spoločníkom, ale tu si treba uvedomiť, že sa rozprávame o tablete s výkonom schopným rozbehnúť akúkoľvek modernú hru a súčasne vás nechať ležať v posteli ako Lazara. Ktorý iný tablet niečo takéto dokáže?

Dajme teraz bokom nízkoprofilovú klávesnicu s nie práve ohromujúcim track-padom – bežne sa mi stávalo, že reagoval na kliknutie zo spodnej strany pri jemnom ohnutí jeho gumou a umelou kožou potiahnutého tela, a poďme sa pozrieť na tablet samotný. Tento viac než trinásť palcov veľký krásavec je vybavený IPS panelom, ohraničeným tenkými rámikmi a v hornej časti môžete dokonca nájsť výrez pre (po stránke kvality priemernú) webovú kameru. ASUS všetky komponenty skryl priamo za obrazovku, čím v kombinácii s výkonným systémom chladenia docielil jednu nesmierne dôležitú vec. Akokoľvek náročné procesy na Z13 spustíte, jeho dotyková plocha ostáva stále chladná a príjemná, čo býva u takto koncipovaných tabletov s vyšším výkonom často problém. Čerstvý vzduch sa nasáva priamo zo zadnej strany a vyfukuje hornou hranou, čo v spojení s už tak výborným chladením, aké ASUS vkladá do svojich notebookov, vytvára obrovskú prednosť celého zariadenia.

A čo všetko k tomuto tabletu môžete vlastne fyzicky pripojiť? Máme tu jeden kombinovaný audio vstup, mobilné pripojenie pre už spomínanú externú grafickú kartu (XG), Thunderbolt 4, USB-C (3.2 s podporou DisplayPortu), čítačku microSD kariet a jeden USB-A (2.0). Z tohto všetkého sa ako veľké a pomalé negatívum javí predovšetkým posledná položka, ktorú osobne vôbec nechápem, ale je už tam a nič s tým nenarobíme. Keďže všetky uvedené vstupy si vyžadujú fyzické zasunutie kábla, akonáhle sa ich rozhodnete využiť súčasne, dizajn a celková vizualizácia moderného tabletu razom spadne z budúcnosti do nepeknej minulosti – trčí to z toho ako chlpy z nosa tureckého taxikára na vlakovej stanici v Istanbule.

Klávesnica má jednozónové RGB podsvietenie

Presuňme sa teraz smerom k panelu. Mnou testovaná verzia s plne dotykovým FHD displejom prináša okrem pôsobivého pomeru strán 16:10 aj krásnu obnovovaciu frekvenciu na úrovni 120 Hz, svietivosť 500 nitov, či dokonca stopercentné sRGB. ASUS však dáva možnosť zobrať aj drahší UHD panel s 60 Hz a svietivosťou na úrovni 550 nitov. Pri trinásťpalcovej obrazovke si však podľa môjho názoru vystačíte úplne krásne s FHD rozlíšením, ostatne, počas testu som si obraz samotný nemohol vynachváliť, keďže všetko na ňom vyzeralo jasne a ostro. Trochu ma zarazil parameter odozvy (30 ms), ktorý by som na niečom, čo sa tituluje ako profesionálne herné náradie, sotva hľadal. Tak či onak, Z13 je evidentne nástroj určený predovšetkým na hranie v posteli, zatiaľ čo na vás manželka pozerá s láskavým (ne)pochopením. Úložisko je voliteľnou záležitosťou, ale v základe máte voľbu medzi 1 TB SSD a 512 GB SSD diskom, s tým, že operačná pamäť ostáva vo všetkých verziách na úrovni 16 GB – dvojkanálový režim.

ASUS mi dal možnosť vyskúšať jeden z najlepších mobilných procesorov súčasnosti a teda Alder Lake (14 jadier a 20 vlákien), čím danú konfiguráciu obdaril neskutočným výkonom. Aj vďaka silnému GPU, čiže Nvidia GeForce RTX 3050Ti, som mal šancu užívať si všetky staršie, aj súčasné herné produkcie bez výrazného obmedzenia. Staršie hry bežali na Ultra konfigurácii a vo väčšine prípadov nebolo nutné do nich nejako zasahovať. Naopak, tie súčasnejšie už v tomto smere samozrejme vyžadovali trocha úprav, i keď napríklad novú Syberiu dokázal predmetný tablet „pochrúmať“ na úplnom strope a ani sa pri tom výrazne nezapotil. Samozrejme, že v tomto ohľade všetky procesy reguluje ROG softvér a podľa potreby prepína jednotlivé režimy, aby systém dosahoval čo najlepší výkon. Pri hraní náročných titulov si však musíte zvyknúť na vyšší hluk z ventilátorov, hoci ma trochu prekvapilo, že maximálna hranica nie je nijako nepríjemná a inak priemerne znejúce vstavané reproduktory zvládajú tento koncert viac-menej úspešne potlačiť. Zvuk z nich ponúka minimálnu basovú linku a nevýrazné výšky, či stredy, avšak napriek všetkému to na hranie bez slúchadiel postačuje, nehovoriac o sledovaní vtipných videí na internete.

Na úplný záver testu najvýkonnejšieho herného tabletu na svete som si nechal to, čo vás možno zaujíma najviac a teda celkovú výdrž batérie. Jej kapacita v Z13 dosahuje 56 Wh, čo v súvislosti s takto koncipovaným hardvérom a jeho výkonom nie je vôbec zlé. Asi sa nemusíme rozprávať o tom, že akonáhle si spustíte náročnú hru a svietivosť nastavíte na maximum, akumulátor nevydrží ani jednu celú hodinu. Pri kancelárskej práci s jasom niekde okolo polovice máte k dispozícii takmer šesť celých hodín a ak by ste si chceli pustiť napríklad len Netflix, tak pri päťdesiatich percentách jasu vám to celé dá takmer osem hodín. Dané údaje rozhodne nevyznievajú nijako tragicky, hoci by som osobne rád zažil éru, kedy sa nabíjanie už nebude brať ako jeden z hlavných atribútov pri rozhodovaní, ktorý hardvér si zoberiem domov. Tak či onak, ASUS nešetril a do Z13 vložil dostatočne veľkú batériu, schopnú vás podržať mimo elektrickej siete pomerne dlho, avšak nie v prípade hrania hier. Čo viac dodať? ASUS ROG Flow Z13 posúva filozofiu mobilného hrania opäť vyššie a aj keď si možno koncept herného tabletu nenájde cestu k širokým masám konzumentov, už len kvôli svojej vyššej cene, je príjemné vedieť, že tá možnosť tu dozaista je a po stránke kvality nie je vôbec márna.

Naše hodnotenie

Excelentne výkonný herný tablet s dokonalým chladením a krásnym IPS panelom.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • výkon
 • chladenie
 • kompaktnosť

Zápory

 • USB (2.0)
 • max. 16 GB RAM

Informácie o produkte

ASUS ROG Flow Z13 2022

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 302 mm
 • Výška: 204 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 12 mm
 • Hmotnosť: 1180 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 3200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk