RECENZIA: MSI Modern MD271CP - Som moderný, až to praská

RECENZIA: MSI Modern MD271CP - Som moderný, až to praská

 

Je to len pár dní, čo som sa zúčastnil pomerne vášnivej debaty o monitoroch. Vášne samotné v ten moment síce vyvolávala predovšetkým kombinácia zvýšeného objemu alkoholu s prázdnymi žalúdkami, ale keďže osadenstvo okolo dreveného stola v jednej nemenovanej reštaurácii na Záhorí bolo v drvivej väčšine tvorené dobrými kamarátmi, jediný, kto sa obával o zničenie inventáru, bol nakoniec sám majiteľ objektu. A o čo tam vlastne išlo? Jeden z kolegov, fakticky človek živiaci sa písaním recenzií zameraných na hardvér, hodil do pléna myšlienku v nasledujúcom znení. Podľa neho sa dnes veľké spoločnosti nesnažia nejako zásadne inovovať zobrazovacie technológie, ale plne im vyhovuje trčať na mieste a inkasovať nemalé peniaze za v zásade zastaranú elektroniku. Tento názor, akokoľvek s ním môžete, alebo nemusíte súhlasiť, bol v daný moment ekvivalentom známeho cukríka hodeného do plastovej fľašky od rovnako známeho nápoja (mimochodom, nápoja ideálneho po prepitej noci). Nebudem vám tu, samozrejme, dopodrobna vypisovať slová, ktoré v ten večer zazneli, predsa len nás čítajú aj mladšie ročníky, v každom prípade s týmto postojom nesúhlasili všetci a ja sám som bol voči nemu dosť vyhradený. Nemám totiž dojem, že by sa zobrazovacia technika neposúvala vpred a hoci tu logicky máme stále dostatok monitorov a televízorov vytváraných na jednom a tom istom základe, vždy je na danom produkte niečo naviac a niečo, čo predstavuje moderný element – či je to dizajn, softvérové prvky, alebo len ten samotný obal. Žiarivým príkladom je aj najnovší kancelársky monitor od MSI, o ktorom si povieme viac na nasledujúcich riadkoch.

Vstavané reproduktory

MSI Modern MD271CP je svojou filozofiou pracovným nástrojom. Preto by ste od neho nemuseli očakávať nič také, ako je snaha o vyniknutie v zmysle dizajnu. Rovnako tak by ste za sumu tristo eur asi vyložene netrvali na zakrivení panelu. Predmetný monitor však oba aspekty zvláda naplniť a ešte k tomu prihadzuje aj niekoľko bonusov naviac. Začnime však už spomínanou estetikou. Tento konkrétny 27-palcový VA panel sa predáva v dvoch farebných prevedeniach, pričom nám do redakcie dorazila rýdzo čierna farba – na priložených fotografiách máte možnosť vidieť monitor aj po boku miniatúrneho biznis desktopu PRO DP2OZ, ktorý MSI priamo odporúča zakúpiť ako kombo s predmetným monitorom. Po vybalení z krabice vám v rukách skončí dvojdielny kovový stojan s jednoduchým systémom zloženia (zvládnete to aj bez náradia), do ktorého panel rovnako jednoducho zacvaknete. Samotná základňa je, čo sa týka váhy, možno až zbytočne predimenzovaná, v každom prípade monitor aj vďaka tomu zvláda stáť na mieste bez jediného pohybu. Stojan dokáže posúvať panel všetkými smermi, avšak citeľne tu absentuje možnosť otočenia na výšku, či presnejšie na biznis.

Poďme sa však teraz venovať tomu najhlavnejšiemu. Plastové šasi monitora má z prednej časti extrémne tenké rámiky a hoci je spodná hrana o niečo hrubšia, stále ide o proporčný nadpriemer, ktorý dokáže rozžiariť akékoľvek pracovisko. Zakrivenie Full HD panelu je 1500R, čo so sebou prináša niekoľko zaujímavých výhod. Tou najhlavnejšou je, pochopiteľne, zdravie používateľov, kde ohnutý panel účelovo minimalizuje pohyb očí a potláča tak únavu počas dlhodobého sledovania. O tomto aspekte sme si v našom časopise čo to písali už v minulosti, a to hlavne pri herných monitoroch, s čím sa logicky spája aj oveľa vyšší stupeň pohltenia obsahom ako takým.

USB-C

MSI Modern MD271CP je, samozrejme, rýdzo pracovným nástrojom. S rozlíšením 1920 x 1080 sa tento VA panel síce dá čiastočne využiť aj na hranie hier, avšak odozva 4ms a obnovovacia frekvencia 75Hz vám jasne napovedá, že v tomto smere veľa kvality očakávať nemusíte. Oveľa viac ma však počas testu zaujímala praktická vložka spojená s kvalitou obrazu – vyhodil som si preto na panel vedľa seba trio textových okien a pokúšal sa o multitasking bez prepínania. Pri danej uhlopriečke a s už uvedeným rozlíšením je tento postup, prirodzene, možný, avšak treba sa pripraviť na nie práve ideálnu ostrosť, čo navyše komplikuje aj 8bit farebná hĺbka – kompromisom boli dve textové okná. Na takomto paneli nechcete prezentovať žiadnu komplikovanú vizuálnu tvorbu ani nič podobné, ide preto skôr o pracovný nástroj na písanie a bežné tabuľky.

Ďalšie menšie negatívum sa opiera o papierovo nižší kontrastný pomer aj nižšiu svietivosť (maximálny jas na úrovni 220 nits je toho dôkazom), čiže aj tu sa odporúčame nastaviť na rýdzo kancelársku nôtu a neskúšať experimentovať smerom do kreatívnej roviny. Zároveň však musím dodať, že keď monitor vyberiete z krabice a zapnete bez akéhokoľvek dodatočného nastavovania prostredníctvom originálnej MSI aplikácie Display Kit (je nutné si ju stiahnuť do PC), môže kvalita obrazu vyzerať ešte horšie, než uvádzam vyššie. Preto vám po prípadnej kúpe odporúčam sa pozrieť práve na nastavenia, kde viete kvalitu obrazu posunúť výrazne vyššie a občas sa dokonca dostať aj z tej spomínanej biznis bubliny. A k čomu všetkému sa vlastne tento panel dá pripojiť? Čo sa týka vstupov, na zadnej strane to vyzerá naozaj chudobne. Okrem jedného HDMI (1.4), vstupu na elektrické napájanie a audio portu tu ostáva už len jedno USB-C. Céčko je však z celého toho krátkeho zoznamu vôbec najdôležitejším pomocníkom, keďže zvláda rozbehnúť dnes toľko potrebný DisplayPort. Ovládanie sa realizuje cez päticu fyzických spínačov na pravej spodnej hrane a tu nemám prečo nadávať, keďže používateľ vidí popis každého z nich.

Poteší každé oko

Vstavané reproduktory s výkonom 1W sú rozhodne z núdze cnosť, ktorú budete využívať len v tom najnutnejšom prípade – ak sa vám napr. náhle pokazí headset a zatúžite počuť, čo sa deje v zábavnom videu počas obedovej pauzy. Na základe viac ako mesačného testovania som nakoniec predmetný monitor zaradil k pozitívne ladenej zobrazovacej technike, ktorá je schopná oživiť kancelárske priestory aj domácu pracovňu. Čo sa týka dizajnu, tam by ste pre MSI Modern MD271CP sotva hľadali nejakú konkurenciu a to je jasný fakt. Jeho zakrivený panel navyše pomáha pracovnému procesu a šetrí vaše oči. Kvalita obrazu síce chcela dodatočné nastavovanie, než som ju dostal do čo najlepšej formy, ale odvtedy som sa na písanie a prácu viac ako tešil. Záverom už len menšia poznámka k názoru môjho kolegu, ktorý tak nečakane rozvíril emócie. Pokrok si aj v roku 2022 žiada enormné finančné prostriedky a tie nemôžu ísť na úkor dnes stále potrebnej produkcie základnej pracovnej techniky. Napriek tomu všetkému som po recenzii MSI Modern MD271CP stále presvedčený, že aj takto nastavená elektronika so sebou prináša aspoň malú chuť robiť veci inak, čo sa v tomto prípade dozaista podarilo.

Naše hodnotenie

Dizajnovo krásny a funkčne spoľahlivý monitor na prácu a čiastočne aj zábavu.

Klady

 • dizajn
 • variabilný stojan
 • ideálny na prácu
 • USB-C

Zápory

 • vyžaduje dodatočné nastavovanie
 • vstavané reproduktory
 • málo portov

Informácie o produkte

MSI Modern MD271CP 2022

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 611,5 mm
 • Výška: 533,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 250 mm
 • Hmotnosť: 6130 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk