RECENZIA: Genesis Thor 303 - Klávesnica, ktorej hlavným dizajnovým prvkom je podsvietenie

RECENZIA: Genesis Thor 303 - Klávesnica, ktorej hlavným dizajnovým prvkom je podsvietenie

 

Klávesnice patria medzi najdôležitejšie počítačové periférie, pričom u hráčov to platí dvojnásobne. Hneď po myške je pre nich klávesnica druhým najpodstatnejším doplnkom, ktorý im dokáže pomôcť zlepšiť výkon pri hrách. Takéto zariadenie zároveň dokáže o niečo spríjemniť používanie počítača. Voľba kvalitnej hernej klávesnice je preto dosť podstatná a je teda dôležité vedieť, na čo prihliadať pri jej výbere. Dôležitými vlastnosťami sú typy snímačov, doba odozvy, aktivačná sila klávesov a ďalšie vlastnosti, ktoré dokážu efektívne určiť, či ide o vhodného kandidáta, za ktorého, samozrejme, i čo-to zaplatíte. V tejto recenzii sa preto pozrieme na zúbok produktu, ktorý sa svojou cenovkou radí do strednej triedy – konkrétne ide o model Genesis Thor 303.

SPRACOVANIE A DIZAJN

Z hľadiska spracovania môžeme túto klávesnicu považovať za vydarený kúsok. Na výrobu tela Thor 303 bol použitý prevažne hliník s trochou tvrdeného plastu. Klávesy, ako už býva zvykom, sú tvorené z plastu. Celkovo tak zariadenie pôsobí naozaj odolne, pričom výrazne poškodiť by ho nemali ani silnejšie údery. Kvalitného spracovania sa dočkal i kábel, ktorý je pokrytý látkou a pripadá mi celkom tvrdý a neohybný, čo však pri takejto periférii nie je žiadny problém. Oceňujem aj možnosť smerovania kábla do troch rôznych smerov, aby zbytočne neprekážal na stole. Je jasne vidieť, že spoločnosť Genesis na materiáloch nešetrila a usilovala sa konkurenciu v tomto smere jednoznačne poraziť, čo sa jej do istej miery vydarilo.

Ohľadom spracovania by som ešte rád spomenul aj rozmery a hmotnosť zariadenia. Tie sú 442 x 136 x 36 mm a 1152 gramov, čo je síce dosť, no je dôležité podotknúť, že klávesnica takejto veľkosti v kombinácii s použitými materiálmi by len ťažko vážila menej. Navyše nejde o perifériu, s ktorou je potrebné neustále pohybovať, takže tu nevidíme žiadny problém.

Musím uznať, že Genesisu sa dizajn Thor 303 naozaj vydaril. Zariadenie vyzerá prémiovo, elegantne, no taktiež stále dáva jasne najavo, že ide o hernú perifériu. To všetko dopĺňajú štýlové klávesy a ešte vkusnejšie podsvietenie, ktoré efektívne osvetľuje okolie klávesov, čo vytvára zaujímavý efekt a prináša pocit profesionálnosti. Oceňujem aj už tradične umiestnené logo firmy nad šípky.

POUŽÍVANIE

Vysokoprofilové klávesy s mechanickými spínačmi majú tendenciu byť naozaj hlučné. Pre niekoho to môže byť plus, no ja mám pocit, že príliš hlasná klávesnica pôsobí tak trochu neprofesionálne a taktiež môže používateľov vyrušovať pri práci. Okrem toho boli moje skúsenosti s používaním Thor 303 naozaj výborné – len ťažko by som hľadal ďalšie negatíva tohto produktu. Spínače Outemu Brown reagujú svižne a presne na každé stlačenie a hoci aktivačná sila spolu s aktivačným bodom (ktoré sú 55 gramov, resp. 1,8 milimetra) nesedia môjmu vkusu, i tak to je niečo, na čo som si po chvíli testovania zvykol a nemal som s tým problém. Výdrž klávesov do 50 miliónov stlačení je vzhľadom na svoju cenovú kategóriu dnes už takmer štandardná, z tohto hľadiska teda ide o priemer.

Oceniť musím aj multifunkčné klávesy, ktorých sa na Thor 303 nachádza dostatok pre čo najväčšie uľahčenie práce a zvýšenie celkového komfortu pri používaní. Dedikovaný softvér určený pre zariadenie vám navyše umožní nastavenie podsvietenia, profilov a makier. Samozrejmosťou je aj implementovanie technológie N-Key Rollover, čo je v podstate úplný anti-ghosting – nezáleží teda na počte stlačených tlačidiel, pretože zariadenie ich zosníma všetky. Pekným gestom Genesisu je aj možnosť vymeniť si snímače priamo z pohodlia domova, čo zvládne doslova každý. Životnosť zariadenia tak môžete predĺžiť o pár rokov.

Naše hodnotenie

Genesis Thor 303 je zaujímavou hernou klávesnicou strednej triedy, ktorej cenovka (pohybujúca sa okolo 62 eur) je úplne adekvátna kvalite prevedenia a komfortu pri používaní. Určite ide o zariadenie, na ktoré sa pri výbere novej periférie oplatí pozrieť.

Klady

  • kvalita spracovania
  • podsvietenie

Zápory

  • hlučnosť klávesov

Informácie o produkte

Genesis Thor 303

  • Kategória: Klávesnice
  • Šírka: 442 mm
  • Výška: 136 mm
  • Hĺbka/hrúbka: 36 mm
  • Hmotnosť: 1152 g
  • Orientačná cena: 62,9 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk