Microsoft Arc™ Touch Mouse - pokračovanie v elegantnom štýle

Zhruba pred rokom sme mali na testovanie klávesnicu a myšku s názvom Microsoft Arc™ Keyboard a Arc™ Mouse. Jednalo sa skôr o dizajnérske duo, než o praktické výrobky na každodenné, niekoľkohodinové používanie. Microsoft ponúka dosť širokú paletu rôznych myší a klávesníc jak pre kanceláriu, cesty či pre hráčov a tak si zrejme povedal, že pripraví aj inú, tak trochu luxusne ladenú líniu. Do tejto zapadá aj dnes testovaná myška, pravdepodobne pokračovateľ vyššie spomínanej Arc™ Mouse. Jej názov je tiež podobný a to Arc™ Touch Mouse.

{gallery}/hw/recenzie/Microsoft_Arc_Touch_mouse.xbik.recenzia/1/{/gallery}

Myška je to opäť skladacia, ale v inom duchu než Arc™ Mouse. Tá sa prenášala v „prelomenom“ stave a pri používaní sa rozložila do akéhosi tvaru U. Nová Arc-ka sa prenáša „plochá“, jej výška je v hrubšej časti cca. 12mm a v tenšej zhruba 6mm, a takto by sa mala bez problémov vojsť do tašky k notebooku. Keď s ňou chcete pracovať, tak ju jednoducho ohnete. V tomto momente sa myška aktivuje, informačná LED dióda svojim krátkym zeleným svitom oznámi, že batérie sú v poriadku a myška je pripravená. Snímacia technológia je tento krát BlueTrack™. Tú už poznáte z iných myšiek tohto výrobcu a podľa neho v sebe kombinuje výkonnosť optiky a presnosť laseru a mala by vynikať vyspelým snímaním pohybu na takmer každom povrchu. To môžem potvrdiť, myška spoľahlivo pracuje jak na drevenom povrchu, tak na sklenenom (pod sklom však musí byť neprehľadná vrstva), taktiež na textilnom povrchu domáceho úboru, na kartóne či PVC podložke.

Myška je bezdrôtová a využíva rádiové spojenie 2.4GHz s dosahom až 9m. Osobne som otestoval vzdialenosť zhruba 5m. Mini USB prijímač môžete kľudne nechať v USB porte notebooku či počítača, vyčnievať bude asi len 5mm. Ale môžete ho „prilepiť“ aj na spodok myšky, kde sa nachádza magnet. Arc-ka je napájaná dvoma AAA batériami a je deklarovaná vysoká výdrž, ale presný čas výrobca neuvádza. Predchodca mal vydržať zhruba 6 mesiacov, tak snáď aj tu to bude minimálne toľko.

{gallery}/hw/recenzie/Microsoft_Arc_Touch_mouse.xbik.recenzia/2/{/gallery}

A teraz prejdime k najzaujímavejšej časti myšky a tým je bezpochyby dotykové rolovacie „koliesko“. To sa skladá z dvoch oddelených, pravdepodobne hliníkových obdĺžnikových plôch. Keď chcete „rolovať“, jednoducho cez tieto plochy prejdete prstom a je to! Dokonca tento pohyb vytvára aj zvuk rolujúceho kolieska a čo je ešte zaujímavejšie, má aj zotrvačnosť. To znamená, že ak prstom prejdete rýchlejšie a po väčšej dráhe, koliesko postupne spomaľuje až zastaví. Samozrejme, tomuto pohybu zodpovedá aj dianie na monitore. Ak sa počas tohto zotrvačného javu opäť dotknete dotykovej plochy, rolovanie sa ukončí. Ak dvakrát rýchlo za sebou poklepete prstom na „koliesku“, zapne sa rolovanie dokumentu pohybom myšky, ak opäť dvakrát rýchlo poklepete, toto rolovanie deaktivujete. Myška obsahuje štandardné ľavé a pravé tlačidlo, žiaden ďalší ovládací prvok tu už nenájdete. Aj preto nepotrebujete žiaden ovládač a myška pracuje ihneď po zapojení USB prijímača do USB portu.

{gallery}/hw/recenzie/Microsoft_Arc_Touch_mouse.xbik.recenzia/3/{/gallery}

Spracovanie myšky je na vysokej úrovni, čo je v podstate štandardom tohto výrobcu. Predná časť, kde sa nachádzajú tlačidlá je zhotovená z lesklého čierneho plastu (piano efekt), zadná ohybná časť je pogumovaná, na dotyk príjemná. Výrobca ku myške nepribalil žiadnu handričku, takže pokiaľ budete chcieť po práci myšku vyčistiť od odtlačkov prstov, budete si musieť poradiť sami.

Už pri recenzii prvej Arc™ Mouse som kritizoval jej držanie, kde mi vďaka jej tvaru palec, prstenník i malíček utekali pod myšku. Arc™ Touch Mouse je zboku ešte užšia a tak som sa obával niečoho podobného. Paradoxne však sa mi s touto myškou pracovalo oveľa lepšie. Veľký palec i prstenník sa pevne držia bokov myšky a iba malíček zbiehavá pod ňu. Ukazovák a stredný palec bez problémov dosadá na tlačidlá, ktorých stisk je istý, nie príliš hlboký a s jemným zvukovým prejavom. Tak či onak si myslím, že sa jedná o myšku pre príležitostné používanie a nie pre dlhodobú, serióznu prácu. Každopádne však svojim tvarom i prevedením zaujme a možno práve toto bolo cieľom výrobcu.

Oficiálnu stránku produktu nájdete tu.

{gallery}/hw/recenzie/Microsoft_Arc_Touch_mouse.xbik.recenzia/ostatne/{/gallery}

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk