RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 Mini - Menší braček milovanej Meshify

RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 Mini - Menší braček milovanej Meshify

 

Keď v roku 2016 predstavila už dobre etablovaná spoločnosť Fractal Design sériu Meshify, ktorej prednú stranu tvorila iba plechová sieť tvarovaná do nádherných tvarov inšpirovaných škandinávskym dizajnom, srdce nejedného milovníka poriadneho airflowu (vrátane nás) zapišťalo radosťou. Segment PC skríň orientovaných na ten najvyšší airflow vtedy ešte prakticky neexistoval, avšak mnohí entuziasti po ňom túžili. Nie nadarmo sa práve Meshify stala jednou z najlepšie predávaných skriniek značky Fractal Design. Po šiestich rokoch predstavuje Fractal Design pokračovateľov tohto fenomenálneho dizajnu. Dnes si predstavíme mATX skrinku Meshify 2 Mini.

Obal a jeho obsah

Skrinka prichádza zabalená v jednoduchej kartónovej krabici, ktorá je z vnútornej strany typicky krásne ozdobená logom spoločnosti. Balenie obsahuje skrinku Meshify 2 Mini, produktovú dokumentáciu s výrazným červeným upozornením, s informáciami o nutných krokoch, ktoré má používateľ vykonať, ak obdržal defektný produkt. V skrinke sa ešte skrýva malá papierová krabička obsahujúca príslušenstvo ku skrinke (sťahovacie pásky, šróbiky, skrutky na základnú dosku...) a veľmi milý darček – handričku s logom Fractal Design.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení z ochranných prvkov sme boli okamžite prekvapení váhou skrinky. Hoci je Meshify 2 Mini celkom malá, váha 6,75 kg bez komponentov je v rukách cítiť. Tento fakt však berieme ako pozitívum, pretože nepredpokladáme, že by počítač používateľ často prenášal a skrinka je na pocit naozaj VEĽMI robustná. Keďže sa jedná o Meshify, miesto pre ventilátor tu používateľ nájde kdekoľvek, kde je to len možné. Predný panel ponúka dostatok priestoru, aby poňal 3x 120 mm alebo 2x 140 mm ventilátory, pričom skrinka už od výroby prichádza vybavená predným Dynamic X2 GP-14 ventilátorom. Predok je schopný poňať aj radiátor vodného chladenia až do veľkosti 240/280 mm, čím sa však zmenšuje limit dĺžky grafickej karty. Limit jej dĺžky je totiž 331 mm, avšak bez namontovaného predného ventilátora. V konfigurácii s prednými ventilátormi sa dlhšia karta ako 306 mm už nezmestí. Nesmieme však opomenúť ani odnímateľný „mesh“ z prednej strany, ktorý v sebe drží vysúvateľný prachový filter – presne také geniálne riešenie, na aké sme u značky Fractal Design zvyknutí.

Vrchná strana, ktorá je mimochodom úplne oddeliteľná od zvyšku skrinky, dokáže poňať 2x120 alebo 2x140 mm ventilátory a radiátor vodného chladenia 240 mm. Nachádzajú sa tu aj tlačidlá Power a Reset, dva porty USB-A 3.0, jeden port USB-C, slúchadlový výstup a mikrofónový vstup. Škoda, že výrobca neosadil čelo skrinky rýchlejšími portmi USB-A 3.1.

Zadná strana skrinky obsahuje jeden 120 mm výfukový ventilátor, avšak priestor je dostatočný aj na AiO chladenie 1x120 mm. Musíme podotknúť, že zadná strana Meshify 2 Mini, ako aj záslepky na PCI Express sloty majú naozaj dizajnovo nádhernú štruktúru.

Spodná časť je tvorená tunelom, pod ktorým je ďalší prachový filter, vyberateľný z prednej strany skrinky. Za vyhradeným miestom na zdroj sa nachádza bracket, ktorý pojme až dva 3,5 palcové HDD, resp. jeden 120 mm ventilátor. Kombinácia bracketu a ventilátora však nie je možná, preto sa musí používateľ rozhodnúť, či zvolí nainštalovanie vetráku alebo harddiskov. Na spodnej strane skrinky nachádzame štyri celkom masívne (funkciou, nie výzorom) nožičky s pogumovanými plochami, vysoké 12 mm.

Po dôkladnej obhliadke skrinky konštatujeme, že je z používateľského hľadiska naozaj špičkovo navrhnutá. Či už sa jedná o odnímanie panelov, čistenie prachových filtrov, alebo možnosť mať nainštalovaných celkom až sedem 120 mm ventilátorov.

Používanie

Už počas skladania PC do skrinky sa nám v redakcii páčilo, ako dobre sa so skrinkou manipulovalo. Predná i vrchná časť „karosérie“ skrinky je na svojom mieste veľmi pekne, pevno osadená, avšak jej odnímanie je absolútne bezproblémové. Skrinku sme následne osadili dvomi 140 mm ventilátormi Fractal Design X-2 GP 140, ako nasávanie vpredu, a dvomi identickými ventilátormi na vyfukovanie teplého vzduchu na hornej strane. Zadný exhaust Fractal Design X-2 GP 120 (1x120 mm) sme nemenili. Mierne sklamaní sme boli z faktu, že ako nová prichádza skrinka osadená jedným 120 mm exhaust ventilátorom na zadnej strane a jedným 140 mm intake ventilátorom vpredu (oba sú nepodsvietené), ale ich najväčšou nevýhodou je len 3-pinový konektor, ktorý neponúka automatickú reguláciu otáčok. Viac nás však sklamalo to, že do Meshify 2 Mini Fractal vôbec nepribaľuje hub na ventilátory, a dokonca naň v skrinke ani neexistuje dedikované miesto. To je veľká škoda, pretože jednoduchý hub na ventilátory je naozaj veľmi lacná súčiastka a pre skrinku navrhnutú na poriadny airflow je to v podstate až „povinná výbava“. My sme počas testu použili štandardný hub zo skrinky Torrent a provizórne ho uchytili na kabeláž vedúcu od tlačidiel Power, Reset a konektorov na čele skrinky, až k základnej doske.

Testovacia zostava pozostávala zo základnej dosky MSI B550I Gaming Edge Wifi miniITX, procesoru AMD Ryzen 7 2700, grafickej karty ASUS STRIX GTX 1080Ti (áno, zmestila sa tam!) a pamätí RAM G-Skill Flare X, špeciálne vyvíjaných pre procesory AMD. Procesor bol chladený boxovým AMD chladičom Wraith a tepelný prenos zabezpečovala teplovodná pasta ARCTIC MX-4. Počas testovania sme hardware niekoľkokrát poriadne „prepiekli“ – najväčšiu záťaž dosiahli komponenty počas hodinového „stress testu“ aplikácie FurMark v1.30, a to ako pre CPU, tak pre GPU. Okolitá teplota v testovanej miestnosti bola 28°C. Po dôkladnom testovaní vyššie uvedenými metódami sme dospeli k naozaj fantastickým výsledkom. Grafická karta s nastavením jej ventilátorov na fixných 60% ani po hodine záťaže nepresiahla hodnotu 74°C. Nepretaktovaný procesor s obyčajným boxovým chladičom sa aj po hodine záťaže udržal na pekných 68°C. Tieto skvelé teploty si však vyžadujú svoju daň vo forme hluku, ktorý síce počas plného výkonu nevadí, avšak absencia PWM u ventilátorov žiaľ zabezpečuje, že ventilátory na DC móde idú stále na plný výkon, a teda aj pri jednoduchých operáciách je počítač nepríjemne hlučný. Používateľom preto odporúčame, aby si odvetrávanie skrinky vyriešili osadením štvorpinových PWM vetrákov.

Naše hodnotenie

Fractal Design Meshify 2 Mini je veľmi pekná, kompaktná, solídna a veľmi dobre odvetraná mATX PC skriňa. Je tiež vynikajúco premyslená takmer do každého detailu. Nepáči sa nám len to, že používateľ dostane v konečnom dôsledku iba PC skriňu, ale o jej odvetranie sa už musí postarať sám. Áno, Fractal síce pribaľuje dva ventilátory, avšak kvôli ich trojpinovému konektoru nie sú PWM, a nepribaliť aspoň jednoduchý ventilátorový HUB (stačil by ešte jednoduchší, ako obsahuje Torrent) do skrinky, ktorá je schopná poňať naraz až 7 ventilátorov, nám príde ako absolútne nelogické. Samotnej skrinke by sme bez zaváhania dali 5/5 bodov, avšak kvôli nedotiahnutému riešeniu ventilátorového hubu ju hodnotíme na 4/5.

Klady

 • dizajn
 • pevnosť konštrukcie
 • na svoju veľkosť naozaj úctyhodné teploty

Zápory

 • USB 3.0 na čele skrinky (generácia 3.1 by bola lepšia)
 • pribalené ventilátory nepodporujú PWM
 • ventilátorový HUB nie je súčasťou balenia

Informácie o produkte

Fractal Design Meshify 2 Mini 2022

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 205 mm
 • Výška: 406 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 396 mm
 • Hmotnosť: 6620 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk