Microsoft LifeCam HD-3000 - o niečo ostrejší pohľad

Webové kamery sa za posledné roky rozšírili ako huby po daždi a dnes je ponuka na trhu skutočne veľmi široká a vyberie si snáď každý. Či už hľadá niečo lacné, jednoduché alebo niečo sofistikovanejšie, ak sa to dá vôbec takto nazvať. Trhu vládne HD a tak niet divu, že sa dotklo i kamier a každý významnejší výrobca týchto zariadení má v portfóliu aj takéto modely s vysokým rozlíšením.

{gallery}/hw/recenzie/lifecam.hd.3000/1/{/gallery}

Hardvérová divízia Microsoftu ich ponúka hneď niekoľko a na krátku recenziu som dostal kameru s názvom LifeCam HD-3000. Zabalená prišla v typicky krvavo-červenej krabici, ktorá má časť odkrytú a pod priesvitným PVC obalom si môže záujemca obzrieť samotný výrobok. Potom nasleduje dolovanie kamery z krabice, ktoré sa podobá riešeniu malého hlavolamu. Ak to zvládnete, z krabice postupne vytiahnete kameru, ovládače na CD médiu a tlačenú, viacjazyčnú príručku, ktorá toho príliš veľa neprezrádza, skôr iba také všeobecné pokyny pre prácu s výrobkami spoločnosti.

{gallery}/hw/recenzie/lifecam.hd.3000/2/{/gallery}

Kamera je pomerne malá a skladá sa z dvoch, k sebe trvalo prichytených častí. Ide o „hlavu“ kamery s elektronikou a ohybný držiak potiahnutý gumou. Pôvodne som myslel, že sa pomocou neho bude dať kamera uchytiť k rámu LCD monitora či k displeju notebooku, ale mýlil som sa. S trochou snahy sa to dá, ale stabilným uchytením to nazvať určite nemožno. Takže asi jediným, výrobcom zamýšľaným spôsobom je položiť kameru na stôl a jej sklon a natočenie korigovať ohybným stojanom. V horizontálnom smere sa dá vychýliť asi o 20 stupňov (do oboch strán), vo vertikálnom podstatne viac, ale celú túto dráhu určite využívať nebudete, pokiaľ chcete aby kamera snímala vás. Na stole ja i vďaka pogumovaniu podstavca kamera relatívne stabilná. Na kamere sa nachádza i kontrolná LED dióda (modrá), otvor pre mikrofón a jedno tlačidlo – Windows Live Call button, ktoré využijete iba v spojení s Windows Live Messenger 8.1 a vyšším.

{gallery}/hw/recenzie/lifecam.hd.3000/3/{/gallery}

Inštalácia kamery prebehla bezproblémovo a ponúka aj možnosť stiahnuť a nainštalovať Windows Live Essentials. Na to, že sa jedná iba o obyčajnú kameru je inštalačný proces pomerne dlhý, ale to sa už dnes stalo akýmsi štandardom. Po spustení ovládacieho programu Microsoft LifeCam sa na obrazovke objaví okno so snímaným obrazom a pár ovládacími prvkami a vpravo od neho ďalší menší panel. Pomocou neho môžete upraviť parametre snímaného videa a fotiek ako rozlíšenie (od 160x120 do 1280x720), jas, kontrast, vyváženie bielej, saturáciu, expozíciu, digitálny zoom v desiatich krokoch, frekvenciu obrazu 50/60Hz či úroveň hlasitosti vstavaného mikrofónu. Na osobitnej záložke potom nájdete desiatku efektov ako morphing obrazu, čierno-biele snímanie, negatív, Sepia, Poster a ďalšie či efekty, ktoré primiešavajú do snímaného videa – tváre človeka, 3D obrázky ako klobúk (Cowboy), psí alebo mačací čumák a uši (Dog, Cat) atď. Niektoré sa vcelku vydarili, iné už menej, každopádne to vyzerá vcelku vtipne. Ukladať sa dá video so zvukom, zvuk a fotky. To všetko viete poslať aj priamo na mail alebo využiť v rámci služieb Windows Live Essentials.

Snímaný obraz je pomerne kvalitný a aj plynulosť je na dobrej úrovni a to až do najvyššieho rozlíšenia 1280x720. Pochopiteľne opozdenie tu je, ale v tejto kategórii prijateľné. Citlivosť mikrofónu na hovorené slove je v poriadku, ale na záznam pesničiek to nie je, tu sa už prejavuje značné skreslenie.

{gallery}/hw/recenzie/lifecam.hd.3000/4/{/gallery}

Kamera Microsoft LifeCam HD-3000 určite patrí k tým lepším kúskom tohto druhu hardvéru a i keď sama nie je najvyšším modelom výrobcu, svoje miesto si nájde. Jej hlavným využitím bude zrejme chatovanie prostredníctvom IM, ale aj videá umiestnené na youtube (alebo podobnom serveri) vám z tejto kamery hanbu nespravia.

{gallery}/hw/recenzie/lifecam.hd.3000/5/{/gallery}

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk