RECENZIA: ROG Flow X16 - Naplnil naše očakávania?

RECENZIA: ROG Flow X16 - Naplnil naše očakávania?

 

Nedávno sme vám prostredníctvom našej preview sekcie referovali o prvotných dojmoch z akéhosi nepriameho nástupcu ROG modelu X13, ktorý nám ASUS zaslal, toho času len v inžinierskej verzii – teraz by mal nasledovať onen povestný zvuk harfy známy z televíznej tvorby, ktorý má symbolizovať posun v čase, tentoraz smerom do budúcnosti. Dnes už sú to však týždne od momentu, čo som ja osobne dostal šancu naplno preveriť kvality ostrého kusu identického zariadenia a v konfigurácii GV601R sa mu takzvane pozrieť na zúbok. Vždy, keď čerpáte informácie z preview vzorky a nemáte možnosť pozrieť sa, takzvane pod povrch a aplikovať náročné procesy overovania kvality, varíte vlastne z vody, respektíve zo skúseností v rámci predošlých modelov identického výrobcu. Technologický žurnalista tak v tomto prípade ide vlastne s kožou na trh a dúfa, že jeho predikcia sa vo finále ukáže byť tou správnou a výsledný dojem z oboch článkov si nebude nijako protirečiť. Klamal by som vám, ak by som tvrdil, že sa mi za tie roky onen scenár postupnosti nezosypal na hlavu ako domček z karát. Ja osobne som sa musel vo finále nakoniec tak trocha ospravedlňovať, avšak všetko zlé je na niečo dobré a čitateľ má tak možnosť si aspoň porovnať prvotné nadšenia s tvrdou realitou dlhodobej praxe. Ako to ale skutočne dopadlo s vyššie spomínaným modelom Flow X16, tak na to sa pozrieme v nasledujúcom texte.

Uspokojivá webová kamera s IR

Neubránim sa čiastočnému porovnávaniu s unikátnym trinásťpalcovým a najvýkonnejším herným tabletom Flow Z13, ostatne ten spadá do jednej Flow rodiny pochádzajúcej z republiky pre hráčov. Už takto v úvode preto poviem, že šestnásť palcový prenosný laptop X16 je rozhodne z tých menej kompaktnejších než napríklad onen tablet – logické. Cez to všetko ho nebudete mať problém napratať do bežného kancelárskeho/herného ruksaku. Jeho váha končí jemne za hranicou dvoch kilogramov a sám sa koncepčne prezentuje v konvertibilnom 2v1 dizajne aj s plne dotykovou obrazovkou a možnosťou pripojenia externej grafickej karty. Výrobca sa u mnou testovaného modelu rozhodol v rámci výkonu a spracovania nijako nešetriť, čo si ešte bližšie rozoberieme. Začnime tradične od konštrukčného spracovania a dizajnu. V rozmeroch 355 x 21,9 x 243 mm môžeme obdivovať už zavedený Flow výzor bez akýchkoľvek extravagantných prvkov. ASUS tu siahol po kombinácii plastu a hliníka s tým, že tie najcitlivejšie partie tela notebooku sú pochopiteľne obalené do kovu a znesú aj drsnejší spôsob manipulácie.

Tmavá a matná farba, hrubšia povrchová textúra, obrovský track-pad a očarujúci miniLED panel s tenkými rámikmi a pomerom strán 16:10. Toto všetko vám ako prvé udrie do očí akonáhle si produkt zbežne prejdete od hlavy po päty, čiže od jeho webovej kamery až po spodné partie končiace tenkými stabilizačnými nožičkami. V rámci konštrukcie musím rozhodne oceniť už spomenutú vrúbkovanú textúru povrchu, ktorá zabraňuje zbieraniu šmúh a rovnako tak odtlačkov prstov. Pánty spájajúce obrazovku so zvyškom zariadenia sú dostatočne pevné a počas preklopenia nevydávajú zvuky ako tehotný hroch. Po preklopení do režimu tabletu vynikne už spomínané tenké rámovanie a akonáhle notebook spárujete s gamepadom a usadíte ho na stôl v tvare obráteného písmena V, môžete ho začať využívať ako plne prenosné herné zariadenie.

Dostatok portov?

ROG Flow X16 má porty rozosiate po oboch stranách. Na tej ľavej sa nachádza gumová krytka chrániaca vstup pre externú grafickú kartu (ROG xGM port), kombinovaný 3,5 mm audio Jack, HDMI (2.0b) a USB-C (3.2) s podporou DisplayPortu. Na opačnej strane potom máme pomerne nešťastný a tenký spínač pre zapnutie/vypnutie, cennú čítačku microSD kariet (výborné výsledky testu čítania/zapisovania) a duo USB-A (3.2). Toľko k tomu, čo užívateľ reálne vidí. Okrem spomenutých portov zvláda predmetný herný notebook aj pripojenie cez Wi-Fi 6E a Bluetooth (5.2), čiže presne to, čo momentálne moderný konzument právom žiada a potrebuje, snáď až na absenciu fyzického vstupu pre LAN kábel. Ale čo žiada predovšetkým? Vysoký výkon a spoľahlivú prevádzku. ASUS sa pri tvorbe Flow X16 rozhodol ponúknuť niekoľko variantov konfigurácií, z čoho mne sa na stole ocitol akýsi vrchol v zmysle výbavy. Ako inak by ste nazvali integráciu najnovšieho procesoru AMD Ryzen 9 (6900HS) po boku GeForce RTX 3070Ti s 32 GB RAM?

Pri pohľade na takúto strojovňu človek nemá ani chuť uvažovať nad tým, načo je vlastne už vyššie spomínaný xGM port. Tak či onak, ASUS do recenzovaného modelu okrem vysokého výkonu integroval aj výborné chladenie tvorené trojicou ventilátorov, ktoré zvládajú svoju prácu na výbornú a to aj pri hraní najnáročnejších videohier súčasnosti – plus mínus nejaký ten kompromis vychádzajúci z podstaty herných notebookov. Hluk z ventilátorov nie je nijako rušivý ani pri maximálnych otáčkach, môžete si pri ňom užívať svoj obľúbený interaktívny softvér. Odvod vzduchu kumuluje tie najvyššie teploty mimo oblastí, kde máte bežne položené ruky a všetko sa situuje v hornej časti prístroja. Počas testovania som vybral niekoľko starších aj novších herných projektov, pričom ani v jednom prípade som nemal prečo nadávať na nedostatočné cifry okolo FPS, rovnako tak celkového rozlíšenia. Vďaka predinštalovanému softvéru MyAsus Armory Crate môžete pri akýchkoľvek problémoch identifikovať, čo sa s vaším notebookom aktuálne deje a pomocou regulácie RGB osvetlenia si špecifikovať svoje ideálne diskotékové osvetlenie.

Na hry aj prácu

Presuňme sa teraz k hodnoteniu šestnásť palcového miniLED displeja Nebula HDR 1000 podporujúceho plné dotykové rozhranie. Taiwanský výrobca sa v danej konfigurácii rozhodol vybrať QHD rozlíšenie (2560 x 1600 px) a vysokú obnovovaciu frekvenciu 165 Hz – mimochodom, výrobca nezabudol na podporu dotykového pera, avšak to by ste v balení hľadali len márne. Panel s vysokým jasom 1 100 nits zvláda pokryť takmer kompletne sRGB (99,8%), AdobeRGB (85,1%) a DCI-P3 (98,9%). Dosť však bolo číslovania. Môj dojem z obrazu prezentovaného cez spomínaný displej bol viac než pozitívny a už som si zvykol, že ASUS do svojich prémiových herných strojov vkladá len tie najlepšie zobrazovacie technológie, takže všetko ladí do posledného detailu.

Rozdiel medzi miniLED a OLED som v tomto prevedení nedokázal vôbec rozoznať, špeciálna čierna farba mi prišla takmer identická ako pri OLED technológii. Na hranie hier alebo sledovanie televíznej zábavy je preto panel nového Flow X16 ako stvorený. Ľahnúť si len tak večer do postele, premeniť notebook na tablet a pustiť si akúkoľvek vašu obľúbenú VOD platformu, to je moment, kedy mnou velebený obraz doceníte najviac. A ako dlho vám takáto idyla vydrží bez toho, aby ste hardvér museli napichnúť do elektrickej siete? ROG Flow X16 má vo svojom pomerne tenkom šasi integrovanú 90Wh batériu, ktorú môžete nabíjať pomocou priloženého zdroja s 240W. V rámci bežného kancelárskeho používania s občasným pustením videa cez prehliadač vydrží notebook niečo málo cez šesť hodín (stredné nastavenie jasu). Akonáhle ho však, takzvane zapriahnete, či už pri hraní hier alebo postprodukcii videí a fotografií, energia z batérie sa začne krátiť oveľa rýchlejšie (dve až tri hodiny). Nabíjať môžete aj prostredníctvom USB-C, cez to všetko, že na ľavej strane šasi sa nachádza vstup pre už spomenutý zdroj.

Klávesnica potešila

Trocha netradične som si na záver nechal hodnotenie klávesnice (nezaškodí to sem-tam premiešať). Testovaná vzorka ponúka nízkoprofilové spínače usadené do šiestich radov s nepatrne menšími rozmermi 15 na 15 mm. Tlačidlá kladú minimálny, ale cez to všetko hmatovo vnímateľný odpor, čo nebráni správnemu použitiu pri hraní ani pri práci. Pomocou notebooku som vytvoril niekoľko obsiahlych textov, vlastne vrátane tohto, a to všetko s vysokou kadenciou pri minimálnom počte chýb. Podsvietenie s plnou podporou RGB škály farieb môžete nastavovať v troch úrovniach intenzity a presvietenie klávesov nepôsobí nerovnomerne alebo nesúrodo – v minulosti som sa s týmto menším problém počas testov u ASUSu stretol viackrát. Tesne pod medzerníkom môžete nájsť obrovský (13 x 8,5 cm) track-pad so skleneným povrchom, ktorý pracuje ako chirurg na metamfetamíne – bez akýchkoľvek výpadkov.

Spoločnosti ASUS, respektíve jej hernej divízii ROG, sa opäť podarilo zabodovať. ROG Flow X16 je plnohodnotným prienikom medzi herným a pracovným strojom, to všetko s minimom kompromisov. Prístroj sa zvláda schladiť aj pri maximálnom výkone a súčasne produkuje nižšiu hladinu hluku, než by ste očakávali. Medzi jeho hlavné prednosti spadá očarujúca obrazovka schopná uspokojiť aj náročné herné publikum, vysoký výkon, dizajn, konštrukčné spracovanie aj kvalitná klávesnica/track-pad. Webová kamera s IR funkciou sa dôstojne stará o bezpečnosť, aj keď v tejto cenovej relácii by nezaškodila aj čítačka odtlačkov prstov a rozhodne by som uvítal integráciu ethernetového portu.

Naše hodnotenie

Komplexný konvertibilný herný notebook s vysokým výkonom.

Klady

 • dizajn
 • miniLED
 • výkon
 • 16:10
 • klávesnica
 • 2v1

Zápory

 • chýba čítačka odtlačkov
 • absentuje LAN port

Informácie o produkte

ROG Flow X16 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 355 mm
 • Výška: 243 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19,4 mm
 • Hmotnosť: 2000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk