RECENZIA: Creative Zen Hybrid - Sľubujú, že vždy nájdete svoj pokoj...

RECENZIA: Creative Zen Hybrid - Sľubujú, že vždy nájdete svoj pokoj...

 

Spoločnosť Creative predstavila svoje nové on-ear slúchadlá Zen Hybrid, ktoré definovala tromi slovami – príjemné, pevné, luxusné. Ich úlohou je tiež, aby poslucháč vždy našiel svoj pokoj. Na svojej webovej stránke výrobca vysvetľuje definíciu použitého slova hybrid v názve slúchadiel takto: „Potlačte až 95% okolitého šumu zo svojho okolia. Pomocou celkovo štyroch mikrofónov určených pre hybridné aktívne potlačenie šumu (ANC) – zmiešaný prístup, ktorý kombinuje systémy ANC s doprednou a spätnou väzbou za účelom odstránenia širšieho spektra hluku – prehlušíte všetky rušivé zvuky a zostanete vo svojej zóne.“ Creative svojimi Zen Hybridmi mieri na segment zákazníkov, ktorí hľadajú kompaktné slúchadlá vhodné na cesty, do kancelárie či do ulíc. V ponuke sú v čiernom a bielom farebnom prevedení.

Obal a jeho obsah

„Zenovú záhradu“ (teda obal) tvorí papierová krabica, v ktorej sú uložené slúchadlá, transportné vrecúško, kábel USB typ A - USB typ C, ktorý je dlhý 80 cm, a 120 cm dlhý AUX kábel s 3,5 mm jackom. Obsah krabičky finalizuje pribalená produktová dokumentácia. Balenie je typicky „creativácke“ a nemáme mu čo vytknúť.

Prvé dojmy a spracovanie

Už z prvého ohmatania slúchadiel zostávame príjemne prekvapení. Telo je vyrobené z kvalitného a veľmi dobre povrchovo spracovaného plastu, pričom na vrchu je ultramäkučká pamäťová pena, obalená v rovnako mäkkej koženke. Polstrovanie mušlí sa nám zdá byť hrubšie ako pri iných slúchadlách typu on-ear, zostáva preto menej priestoru pre samotné ucho. Ohmataním polstrovania tiež zisťujeme, že použitá textúrovaná koženka je hrubšia ako tá na mostíku, pričom pamäťová pena sa nám zdá byť tiež o čosi tvrdšia.

Ovládacích prvkov tu Creative osadil hneď niekoľko. Na ľavej mušli nachádzame nabíjací port USB typu C, pravé slúchadlo je na ovládacie prvky oveľa bohatšie, keďže obsahuje tlačidlá On/Off, regulátor hlasitosti, tlačidlo ANC a 3,5 mm jack.

Používanie

Prvé nasadenie potvrdzuje, že polstrovanie mušlí je naozaj dosť hrubé a väčšie ucho sa do slúchadiel zmestí len tak-tak. Inžinieri v Creative to však tak navrhli preto, aby bol poslucháč čo najviac izolovaný od okolitých zvukov aj bez zapnutia ANC. Jeho zapnutím sa pocit zvukovej izolácie umocní ešte viac. Zaujímavé je, že slúchadlá napriek prvotnému pocitu mierneho stiesnenia uší nie sú vôbec nepohodlné.

Ako sme už zvyknutí, drvivá väčšina slúchadiel tohto výrobcu dnes podporuje funkciu SXFI a výnimkou nie sú ani Zen Hybrid. Pre najväčší zážitok z ich používania odporúča Creative spárovať ich s jeho aplikáciou pre smartfóny, urobiť si mapovanie ucha a spoľahnúť sa, že softvér ich už používateľovi nastaví optimálne. Funkcia SXFI sa tu neaktivuje fyzickým tlačidlom, ale iba v aplikácii. V redakcii nie sme veľkými fanúšikmi tejto funkcie, preto ju počas nášho testovania necháme vypnutú. Veríme však, že si ju obľúbilo veľké množstvo poslucháčov na celom svete.

Creative Zen Hybrid sú vybavené dvomi 40mm neodýmovými meničmi, lítium-polymérovým akumulátorom s kapacitou 500mAh, protokolom Bluetooth verzie 5.0, funkciou ANC a mikrofónom s aktívnym potlačením šumu.

V Creative sľubujú, že slúchadlá Zen Hybrid sú na polovičnej hlasitosti schopné hrať 27 hodín so zapnutým ANC a až 37 hodín s vypnutým potláčaním okolitého hluku. Pri vyššej hlasitosti je reálnejšie uvažovať o 18 až 22 hodinách s ANC a 29 až 33 hodinách bez ANC, čo sú skutočne vynikajúce čísla. Skvelá výdrž je doplnená možnosťou rýchleho nabíjania akumulátora, keď je už takmer vybitý - za zhruba 15 minút dostane akumulátor toľko energie, že slúchadlá vydržia hrať dve hodiny. Bežné nabíjanie od 0 do 100% zaberie niečo okolo troch hodín.

Telefonovanie a konferenčné hovory sú s týmito slúchadlami radosťou. V Creative sa už dosť dlhú dobu venujú vyvíjaniu a zlepšovaniu technológie, ktorá ruší okolitý šum a ruch na vstupe i na výstupe. Tieto funkcie už dôverne poznáme z iných zariadení firmy a sme len radi, že sa nachádza aj v tejto novinke.

Trochu nás mrzí použitie protokolu Bluetooth 5.0. Ten vznikol ešte v roku 2016 a laicky povedané, čím novšia verzia, tým lepší zvuk a výdrž batérie. Toto rozhodnutie však môžeme vidieť z ekonomického hľadiska – je lacnejšie a väčšine aj tak bohato stačí.

Zo zvukovej stránky sú tieto slúchadlá naozaj zaujímavé. Pre čo najpresnejší zvukový test sme ich mali pripojené cez pribalený AUX kábel s pozlátenými konektormi. Zvuk hodnotíme ako naozaj skvele vyvážený. Basy sú hlboké a prirodzené, stredy široké a výšky pekne čisté. Tzv. soundstage je vzhľadom na príjemnú cenu tiež zvládnutý veľmi dobre. Po prvotnom testovaní sme sa rozhodli použiť ekvalizér a pridali trošku na basoch a výškach. S takýmto nastavením sme boli veľmi spokojní a po absolvovaní nášho náročného playlistu hodnotíme zvuk ako veľmi dobrý.

V neposlednom rade spomenieme aj funkciu Ambient Awareness, ktorá slúži na to, aby si používateľ nemusel dávať dole slúchadlá z hlavy, keď potrebuje počuť, čo sa deje vonku (napr. pri platení pri pokladni, pre vypočutie verejných oznamov na vlakovej stanici a podobne).

Vzhľadom na svoju váhu, tvar a absenciu odolnosti voči vode slúchadlá neodporúčame používať na športové aktivity. Svoje miesto si však vďaka svojej kompaktnosti a využiteľnosti hravo nájdu v každej kancelárii, na ulici, v mestskej hromadnej doprave či vo vlaku.

Naše hodnotenie

Zopakujme si tri slová, ktorými Creative definoval slúchadlá Zen Hybrid. Príjemné? Ó, áno, ako pocitovo, tak aj používateľsky. Pevné? Je to tak, na hlave sedia aj vďaka oceľovému jadru vynikajúco, pričom aj napriek miernej stiesnenosti nepôsobia nepohodlne. Luxusné? Vzhľadom na použité materiály (a s prihliadnutím na cenu) súhlasíme. A či sú kompaktné? V zloženom stave ich hravo uschováme v pribalenom, 210 x 195 mm veľkom, vrecúšku. Z ich zvuku budú nadšení všetci nenároční, ale aj náročnejší poslucháči.

Klady

  • veľmi pekný dizajn
  • zvukový prejav na výbornej úrovni
  • obrovská výdrž akumulátora

Zápory

  • slúchadlá nemajú certifikát vodoodolnosti IPX
  • nie najnovšia verzia protokolu Bluetooth

Informácie o produkte

Creative Zen Hybrid 2022

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Farba: čierna, biela
  • Orientačná cena: 110 eur, aktuálne promo cena 65,99 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk