RECENZIA: Asus Vivobook 13 Slate OLED Philip Colbert Edition - Krab a volské oko

RECENZIA: Asus Vivobook 13 Slate OLED Philip Colbert Edition - Krab a volské oko

 

ASUS je spoločnosť, ktorú som už v našom magazíne neraz pasoval za takzvaného trendsettera, čiže firmu budujúcu nové a neošúchané trendy. Vďaka ich dvom hlavným komerčným vetvám si svoje portfólio delia do bežného spotrebiteľského hardvéru a do exkluzívnej a novátorskej elektroniky. Aj u nás v redakcii sme si mohli vyskúšať zariadenia, aké by sa s prehľadom uplatnili v najnovších sci-fi filmoch a seriáloch. Spoločným menovateľom tejto pokrokovosti je snaha o skĺbenie tabletu s bežným notebookom, čo aktuálne reprezentuje aj ASUS Vivobook 13 Slate OLED. Dostalo sa mi tej cti testovať vizuálne jedinečnú a limitovanú edíciu od anglického umelca Philipa Colberta, prezývaného aj „krstný syn Andyho Warhola“. Niežeby práve vizuálne odlišné spracovanie tohto 2 v 1 laptopu malo nejaký dopad na samotnú funkčnosť zariadenia. Ale určite nemôžem opomenúť dizajn samotnej špeciálnej edície, keďže aj v tomto smere je o čom hovoriť. Aby som bol fakticky presný, tak ASUS nechal nový Vivobook 13 Slate OLED vizuálne upraviť prostredníctvom dvoch umelcov a okrem spomínaného Colberta nechali čarovať aj jeho kalifornského psychedelicko-popového kolegu Stevena Harringtona.

Ešte než vôbec prejdem k hodnoteniu dizajnu, ktorý je vďaka spomínanému umelcovi skutočne jedinečný, tak by bolo vhodné povedať, že Vivobook 13 Slate OLED je vôbec prvým 13,3 palcovým zariadením s odnímateľnou klávesnicou na svete, čím si ASUS na hruď pripína ďalšiu významnú medailu. Ide o 2 v 1 koncept v hodnote necelých sedemsto eur. Za túto sumu dostanete bezkonkurenčný OLED panel chránený Corning Gorilla sklom, procesor Intel Pentium Silver N6000 doplnený o grafiku Intel UHD a to všetko zakončené s 8 GB operačnou pamäťou a 256 GB SSD. Keď si samotné údaje letmo hodíte do svojej sivej kalkulačky v hlave, vylezie vám z toho na prvú dobrú veta formátu: to je dobré akurát tak na Netflix a prehliadanie webových stránok. Samozrejme, z časti by ste mali pravdu, keďže spomínané črevá nás rozhodne nepresúvajú do sféry náročných procesných operácií, ale Vivobook 13 Slate OLED má v sebe predsa len o trochu viac, než by sa mohlo zdať, ale k tomu sa ešte dostaneme.

Krstný syn Andyho Warhola

Anglický umelec Philip Colbert, ktorého preslávil predovšetkým onen krab so zlatou korunou, dostal možnosť vizuálne upraviť nielen samotný hardvér s príslušenstvom, ale dokonca aj softvér. Jeho špeciálna edícia Vivobook 13 Slate OLED je unikátna už od samotného balenia. Počas rozbaľovania testovacej vzorky som prežíval úžas, ktorý sa stupňoval s každým jedným vytiahnutým kúskom z farebnej krabice. Samotný tablet, ak sa to tak dá definovať, má takmer komplet kovové šasi s malou prímesou plastu v oblasti zadného fotoaparátu (ide o 13 Mpx snímač, o ktorého kvalitách si povieme viacej neskôr). Váha sa pohybuje okolo 785 gramov, ale po pripojení fyzickej klávesnice a priloženého stojanu je to približne 1,4 kg. Ide o hybridný notebook s priemernou váhou kancelárskeho laptopu, ktorý bez obáv môžete nosiť v ruke pokojne aj celý deň. Je zaujímavé, že špeciálna edícia, od spomínaných dvoch umelcov, je extra špeciálna práve v rámci spracovania multifunkčného stojana. V bežnej verzii jeho zadnú časť netvorí nič než plast s magnetom, pomocou ktorého môžete notebook polohovať, ako vám to vyhovuje (na šírku, na výšku, s patričným sklonom). Avšak Colbertova verzia má stojan s flexibilnou šnúrkou, do ktorej si používatelia môžu vložiť vizuálne rovnako špeciálnu kancelársku myš alebo dotykové pero – aj Stylus ASUS Pen 2.0 so 4 096 úrovňami tlaku a 266 Hz vzorkovacou frekvenciou, ktorá je súčasťou základného alebo aj špeciálneho balenia. Aby som bol však férový, pero je pomocou magnetu možné pripojiť aj na bežnú verziu a prenášať ho tak súčasne s tabletom bez toho, aby ste sa obávali o jeho stratu. Čo ešte nájdete v Colbertovej verzii? Už spomínanú odnímateľnú klávesnicu, špeciálnu prenosnú tašku a samotného kraba schopného vám Stylus štýlovo podržať kdekoľvek ho postavíte. Po dizajnovej stránke, a to teraz hodnotím špeciálne úpravu pána Colberta, na mňa Vivobook 13 Slate OLED zapôsobil a vedel by som si s ním predstaviť koexistovať v bežnom pracovnom procese pri práci s textom, ako aj webovým rozhraním, bez toho, aby som sa musel na verejnosti hanbiť. Ak však neholdujete extravagantným prvkom, a samotný Vivobook 13 Slate OLED v základnej podobe by vás zaujímal, rozhodne siahnite po tej tradičnej a výzorom skôr neutrálnej verzii.

Na ľavom okraji tabletu nájdete dvojicu USB-C (3.1) vstupov a rovnako aj zásuvku na microSD kartu. Pre milovníkov káblových slúchadiel je prítomný 3,5 mm jack konektor, a kto čakal Thunderbolt, ten sa bude musieť uspokojiť s Bluetooth 5.2 a Wi-Fi 6. V zapínacom tlačidle je dobre fungujúca čítačka odtlačkov prstov. Vysvetľovať vám skratku 2 v 1 dúfam nemusím, ide o jednoduché prepínanie medzi notebookovým a tabletovým rozhraním, každopádne testovaná vzorka sa vďaka podpore vyššie opisovaného dotykového pera dá využiť aj na umeleckú tvorbu. Práve tento aspekt je pridanou hodnotou, ktorá sa spomína v úvode a ktorá by mala ísť ruka v ruke s rovnako proklamovaným dizajnom špeciálnej edície. Apropo Stylus sa k tabletu pripája pomocou BT a jeho nabíjanie je možné realizovať cez USB-C kábel.

Poďme sa teraz pozrieť na hlavnú pýchu novinky. Viac než trinásť palcov veľký OLED panel s jedinečným podaním čiernej farby a podporou Dolby Vision prichádza síce v úvodzovkách len s Full HD rozlíšením, avšak pri danej mierke je to maximálne dostačujúca ostrosť, s ktorou vaše oko nebude mať žiadny problém. Maximálny jas sa pohybuje nad úrovňou 500 nits, čo je jemne limitujúce pri používaní na ostrom slnku, keďže povrch obrazovky je až prehnane lesklý – zariadenie je preto vhodné skôr do interiérov. ASUS rovnako udáva povrchovú úpravu skla odolnú voči odtlačkom prstov, avšak toto tvrdenie som počas testovania niekoľkokrát vyvrátil. OLED je však stále OLED a jeho prednosti vedia zakryť aj takéto menšie nedostatky. Či do nich spadá aj slabšia strojovňa poháňaná procesorom Intel Pentium Silver N6000 a 8 GB RAM, to je vec preferencií. Každopádne počas testu sa mi niekoľkokrát stalo, že som musel dlho čakať na otvorenie obyčajného nastavenia. Akonáhle som mal v prehliadači aktívnych viac než desať záložiek, tak hardvér to mal problém spracovať. Rozprávať potom o možnosti hrania hier v nejakom uspokojivom štandarde by bolo úplne zbytočné a v tomto ohľade ostáva daný tablet skutočne len tabletom a na nič ďalšie sa nechce hrať. Ako tablet vybavený dvojicou fotoaparátov (predný 5 Mpx a zadný 13 Mpx) má potenciál napomôcť vám v akejkoľvek socializácii s okolitým svetom a musím povedať, že kvalita videí prenášaných cez spomínané snímače bola nadpriemerne vysoká. O zvuk sa starajú bočné reproduktory a odvádzajú prekvapivo dobrú prácu (sú hlasné a bez skreslenia), čím sa oslím mostíkom vraciam k užívateľskej pointe celého zariadenia.

Extravagantný alebo bežný tablet?

Aj keď nebudete vyžadovať jednu z dvoch umeleckých a oveľa drahších nadstavieb, tak Vivobook 13 Slate OLED má svoju hodnotu. Základ ako taký reprezentuje kvalitný tablet s podporou rovnako kvalitného dotykového pera a výborným multifunkčným stojanom (klávesnicu už berte ako príjemný bonus, aj keď by som jej vytkol absenciu podsvietenia). Výdrž batérie sa pohybuje okolo desiatich hodín a tak ste schopný dostatočne dlho sa oslobodiť od akejkoľvek kabeláže, ktorá by vás mohla otravovať.

Hlavnou prednosťou je očarujúci OLED displej, na ktorom sa tentokrát môžete vďaka pribalenému peru priamo umelecky realizovať a vďaka stojanu ho navyše pretvoriť na výbornú televíznu obrazovku.

Naše hodnotenie

Za predpokladu, že by predmetná novinka mala v sebe oveľa väčší výkon, mohlo by ísť o ďalšie jedinečné skríženie dvoch segmentov. V tejto podobe ide o unikátny 2 v 1 prístroj určený skôr na sledovanie filmov a jednoduché pracovné úkony priamo z vyhriatej postele.

Klady

 • dizajn špeciálnej edície
 • celková kompaktnosť
 • OLED panel
 • zvuk
 • obsah balenia
 • stojan
 • dotykové pero

Zápory

 • povrch zbiera odtlačky
 • výkon
 • klávesnica bez podsvietenia
 • nižší jas

Informácie o produkte

Asus Vivobook 13 Slate OLED Philip Colbert Edition 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 309,9 mm
 • Výška: 190 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 13,9 mm
 • Hmotnosť: 780 g
 • Farba: čierna
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk