RECENZIA: TP-Link RE700X a RE705X - Extender ako sa patrí, jeden aj druhý

RECENZIA: TP-Link RE700X a RE705X - Extender ako sa patrí, jeden aj druhý

 

V dnešnej modernej dobe pripojenia a prepojenia všetkých zariadení sa asi väčšina ľudí zhodne, že najväčší problém nie je absencia pripojenia, ale jeho pomalosť alebo časté vypadávanie. Nie každý si môže dovoliť natiahnuť do všetkých miestností v byte alebo dome ethernetový kábel a množstvo najmodernejších zariadení už z viacerých dôvodov káblové pripojenie ani nepodporuje. Keď je wifi signál silný a prenosové rýchlosti vysoké, svet je krásne miesto, avšak keď sa do cesty postavia 2 či 3 steny alebo jednoducho väčšia vzdialenosť, na scénu nastupujú wifi extendery.

Preto bolo len dobré, že nám spoločnosť TP-link poslala nie jeden, ale rovno 2 modely wifi extenderov, ktoré majú veľmi podobné parametre, ale mierne odlišné prevedenie. Pri testovaní sme sa teda pozreli na to, ako veľmi sa od seba odlišujú, aj na to, čo ich spája.

Obal a jeho obsah

Obe zariadenia dorazili v takmer identických obaloch s jediným väčším rozdielom, ktorým bol obrázok na prednej strane obalu, zobrazujúci ich dizajn. Zatiaľ čo extender s menom RE700X predstavuje fešný biely kváder bez akýchkoľvek výstupkov, model RE705X sa pýši dvoma externými anténami, vďaka ktorým snáď zabezpečí lepšie pokrytie.

Balenie moderných TP-Link zariadení je už tradične ladené do kombinácie svetlo a tmavomodrej, s množstvom informácií, ktoré sú umiestnené na všetkých hlavných stranách obalov. Vnútri kartónových krabičiek toho neočakávajte veľa, nachádzali sa v nich iba samotné extendery uložené v kolískach z recyklovaného kartónu a pár brožúrok. Pri takomto type zariadení však netreba v praxi nič ďalšie.

Dizajn a ovládacie prvky

Dizajn oboch produktov je naozaj moderný a vďaka bielej farbe zapadnú do väčšiny moderných domácností. Možno by som uvítal trochu tenšie prevedenie, vďaka čomu by sa tieto extendery zmestili aj za gauče alebo na police. Ak doma nemáte farebné steny, ľahko splynú s prostredím, aj keď budú zapojené bez akéhokoľvek krytia. Lacnejší z modelov – bez externých antén – ponúka, aspoň podľa mňa, o trochu krajší dizajn vďaka použitiu uhlov a vypuklín na prednej strane krytu, no ani model s externými anténami na tom nie je zle. Obe zariadenia disponujú štvoricou LED diód, indikujúcich stav samotného zariadenia pripojenia k sieti, a vlastných sietí v pásmach 2,4 a 5 GHz.Na oboch sa tiež nachádza ethernetový port, vďaka čomu je ich možné použiť ako samostatný prístupový bod bez predošlého prístupu k wifi signálu, a tiež tlačidlo na vypnutie/zapnutie WPS funkcionality spolu s reset tlačidlom.

Parametre a funkcionalita

Oba extendery majú takmer totožné parametre odlišujúce sa asi iba maximálnym odberom energie, rozmermi a spomínanou absenciou alebo inklúziou externých antén. Čo teda možno od týchto zariadení očakávať? Samozrejmosťou je podpora najnovšieho štandardu WiFi 6 AX, gigabit ethernet, MU-MIMO funkcionalita pre simultánnu komunikáciu viacerých zariadení, beamforming pre pokrytie tých najdôležitejších miest v domácnosti a podpora OneMesh systému, vďaka ktorému sa nebudú zariadenia prepájať medzi rôznymi WiFi sieťami a pri presune budú neustále virtuálne pripojené na jednu WiFi sieť.

Spoločnosť TP-Link tiež za posledných pár rokov naozaj zapracovala na svojich aplikáciách, a preto sú inštalácia, nastavenie a manažovanie týchto extenderov cez aplikáciu Tether naozaj jednoduché aj pre úplných začiatočníkov a trvajú len pár minút. Poznamenám iba, že v prípade použitia v režime extender je najlepšie tieto zariadenia pripojiť v blízkosti hlavného routeru a presunúť ich na určené miesto až po kompletnom nastavení. Pokiaľ by sa tieto extendery používali ako prístupové body, otázkou inštalácie je iba zapojiť ich do elektrickej zásuvky a zastrčiť do nich ethernetový kábel pripojený na miestnu sieť, samozrejme s dodatočným nastavovaním detailov cez aplikáciu.

Testovanie

Oba extendery bolo treba, samozrejme, otestovať, čo zabezpečili mobilný telefón Samsung A52, notebook Dell, NAS úložisko QNAP a desktopový počítač.

Extendery boli otestované aj v režime prístupového bodu s pripojeným ethernetovým káblom, no vďaka blízkosti hlavného routera a schopnostiam 5 GHz WiFi boli rýchlosti v režime extenderu lepšie ako cez kábel. Výsledky rýchlostí prenosu v rozličných vzdialenostiach od extenderov si môžete prezrieť v tabuľke nižšie.

Naše hodnotenie

Spoločnosť TP-Link je na poli drôtovej a bezdrôtovej komunikácie už pekných pár rokov a je to cítiť. Oba extendery dopadli na výbornú, a to ako v testovaní prenosu, tak po stránke jednoduchosti používania. Osobne ma prekvapilo, že rozdiel v prenosových rýchlostiach nebol medzi modelmi s internými a externými anténami ani pri väčšej vzdialenosti markantnejší, no možno by sa viac prejavil pri inej metodológii testovania. Viac preferujem dizajn modelu RE700X bez antén, no prekvapivo je v slovenských obchodoch model RE705X lacnejší o 15 až 40 eur (záleží na konkrétnom obchode), a preto rozhodnutie medzi týmito zariadeniami ostáva na vás. Zvolením jedného alebo druhého neurobíte žiadnu chybu.

Klady

 • dvojpásmové pokrytie
 • moderný dizajn
 • prijateľná cena
 • extender aj AP v jednom
 • bohatá funkcionalita
 • jednoduchá inštalácia a ovládanie

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

TP-Link RE700X a RE705X

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 78/97 mm
 • Výška: 149/158 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 36/46 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 65/80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk