RECENZIA: Gigabyte Aero 16 XE5 - Profík pre profesionálov, no nie dokonalý

RECENZIA: Gigabyte Aero 16 XE5 - Profík pre profesionálov, no nie dokonalý

 

Produktov od spoločnosti Gigabyte aj jej prémiového brandu Aorus sme už v redakcii mali desiatky až stovky. No nie som si istý, či medzi testované produkty patril aj notebook od tejto značky. Nie že by Gigabyte a Aorus notebooky neexistovali už roky, len sa predávali na trhoch mimo Európy. Nedávno však opäť do výkladných skríň internetových obchodov zavítali aj tieto produkty a my sme dostali možnosť otestovať vcelku zaujímavý kúsok, zameraný na profesionálov, s menom Gigabyte Aero 16 XE5. Ako sa mu darilo v recenzii, si môžete prečítať nižšie.

Keď sa povie notebook pre profesionálov, väčšina ľudí si možno predstaví nenápadný šedý kváder s nejakým procesorom, bez bonusovej funkcionality a často aj bez dedikovanej grafickej karty. Našťastie, väčšina profesionálov nie sú manažéri či sekretárky, ktorým by také zariadenie možno postačovalo. Nie, profesionáli dnešnej doby pracujú s obrovskými databázami, kompilujú tisícky riadkov kódu, strihajú 4K videá na cestách, tvoria hudbu a robia mnoho ďalších vecí. Na to už len také obyčajné zariadenia nestačia. Čím sa ale Aero 16 XE5 odlišuje od bežných kancelárskych kúskov? Čo z neho robí zariadenie pre profesionálov? Na prvý pohľad to bude asi jeho výkon a striedmy dizajn. No pri bližšom testovaní sa objavilo aj zopár nie príliš podarených rozhodnutí, ktoré celkový dojem mierne zhoršili.

Obal a jeho obsah

S Gigabyte notebookmi som doposiaľ nemal šancu robiť, a preto som nevedel, čo očakávať od ich obalov a štýlu balenia. Kde pri matičných doskách, monitoroch, grafických kartách a iných komponentoch Gigabyte siaha najčastejšie po kombinácii tmavších farieb s detailmi v tradičnej oranžovej, dorazil tento notebook v takmer krikľavo modrej krabici. Po odznení prvotného šoku, ktorý však nebol negatívny, a po otvorení balenia z neho hneď vykuklo striedmo vyzerajúce šasi striebornej farby, s logom AERO v strednej časti krytu obrazovky. To bolo dokonca podsvietené bielou farbou, čo som však zistil až po cca týždni používania, keď na tento fakt poukázala priateľka.

Okrem samotného notebooku sa v krabici nachádzala ešte vcelku rozmerná nabíjačka s proprietárnym zakončením – to by, vzhľadom na zakomponovanie USB-C portov s možnosťou nabíjania, nemuselo vyzerať ako tá najlepšia voľba, no pri TDP procesore a grafickej karte až 125 W by bolo fungovanie len cez USB-C nabíjačku problematické. Bežne dostupné kúsky totiž často ponúkajú maximálny výkon len 100 W. Ďalej boli v balení ešte, samozrejme, veľmi dôležité brožúrky s právnickými a spotrebiteľskými informáciami, ale tým sa netreba takmer nikdy priveľmi venovať.

Parametre a funkcionalita

Začnem asi tým najlepším, čo Aero 16 XE5 ponúka. Dych berúci AMOLED panel s uhlopriečkou 16", pomerom strán 16:10 a 4K rozlíšením (3840 x 2400) bol farebne kalibrovaný a certifikovaný spoločnosťou X-Rite. Ponúka tiež certifikácie VESA DisplayHDR 500 True Black, 100 % pokrytie DCI-P3 spektra a Pantone Color Accuracy validáciu. Toto produktívne monštrum poháňa procesor Intel Core i7-12700H v spojení grafickým čipom Nvidia RTX 3070 Ti, 16 GB DDR5-4800MHz RAM, dvojica 1 TB NVMe SSDčiek a batéria s kapacitou 99 Wh. V šasi s rozmermi 35,6 x 2,24 cm a s váhou 2,3 kg to naozaj nie je malý výkon.

Po stránke portov ponúka Aero 16 XE5 dvojicu Thunderbolt 4 s podporou DP a jeden z nich aj s Power delivery, 1x USB 3.2 Gen2 (Typ-C) s podporou DP, 3,5 mm Audio Combo a DC-in Jack. A čo sa týka bezdrôtovej komunikácie, je už asi štandardom, že všetky prémiovejšie moderné notebooky ponúkajú WiFi 6E AX a tiež Bluetooth 5.2.

Dizajn a ergonómia

Po stránke dizajnu sa nový Aero 15 XE5, aspoň podľa mňa, vcelku podaril. Nejde o šedú kancelársku myšku, ktorú je jednoduché prehliadnuť, no na druhú stranu nevyzerá ani ako niečo, čo by ostalo po zrážke raketoplánu s elektrickou zubnou kefkou. Jednoducho si nájde svoje miesto na cestách, v kanceláriách aj v hráčskych jaskyniach. Rámčeky okolo celého 16" displeju sú vďaka hrúbke len 3 mm takmer neviditeľné, vrchné zakončenie veka, za ktoré je ho možné odklopiť zo zatvoreného stavu, v sebe šikovne ukrýva kameru a senzory s podporou funkcionality Windows Hello a rozmiestnenie reproduktorov vo vrchnej časti sprostredkúva naozaj príjemný audio zážitok.

Čo už také príjemné nebolo, je mierne ostrejšia predná hrana hliníkového šasi, ktorá v niektorých situáciách tlačila na zápästia. Mierne som krútil hlavou aj nad klávesnicou, ktorá definitívne nevyužíva všetok dostupný priestor a jej atypické rozloženie mi aspoň na začiatku používania dávalo vcelku zabrať. Posledná výčitka k ergonómii musí byť definitívne o dostupnosti portov, ktorými je Aero 16 XE5 vybavený. V šasi takýchto rozmerov by som očakával, aj v dnešných dobách USB-C všetkého, aspoň jeden USB-A port, možno aj HDMI alebo DisplayPort a, keďže ide o produkt určený pre profesionálov, aj ethernetovú zástrčku a čítačku SD kariet. Nanešťastie si bežní majitelia budú musieť vystačiť s trojicou USB-C portov alebo používať takzvaný Aero HUB, ktorý je pribalený ku notebooku a ktorým za cenu straty jedného USB-C portu získajú ethernet, HDMI, MiniDP a USB-A.

Testovanie

Notebook bol otestovaný ako v hrách, tak aj v syntetických programoch na zistenie celkového výkonu, výdrže batérie a tiež teplôt a hlučnosti. Výsledky si môžete pozrieť v grafoch nižšie.

Naše hodnotenie

Gigabyte Aero 16 XE5 je ťažký oriešok na rozlúsknutie. Svojím výkonom a displejom sa mohol jednoducho zaradiť na úplnú špičku toho, čo je momentálne v obchodoch dostupné. Ale tých pár nedostatkov – horšia klávesnica a iba USB-C porty na šasi (aspoň bez použitia pribaleného HUB-u) – v spojení s pomerne vysokou cenou mi bránia dať mu plné hodnotenie.

Klady

 • moderný dizajn
 • vysoký výkon
 • dobrý zvuk
 • úžasná obrazovka
 • pribalený HUB

Zápory

 • nedotiahnutá klávesnica
 • iba USB-C porty
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Gigabyte Aero 16 XE5 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 356 mm
 • Výška: 248,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 22,4 mm
 • Hmotnosť: 2300 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 2700 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk