RTX 4080 pod našim drobnohľadom: Portal with RTX

RTX 4080 pod našim drobnohľadom: Portal with RTX

 

S odstupom času sa na legendárny Portal pozeráme so cťou. A nie je tomu inak ani v mojom prípade. Tento počin Valve z roku 2007 stále patrí medzi moje obľúbené tituly, ktoré dokážu zabaviť kedykoľvek. Aj preto som na novučičký Portal with RTX nepozeral pomedzi prsty, ale s nadšením očakával jeho príchod.

Navyše mám možnosť hru vyskúšať na novej grafickej karte, takže dôvod na radosť bol o to väčší. Bol som síce trochu skeptický, nie v tom zmysle, že by som si nemyslel, že to nebude vyzerať fantasticky, ale jednoducho som mierne pochyboval, či Portal potrebuje ten extra ray-tracing lesk, tak ako napríklad Quake či Minecraft s ich RTX portami.

Môj mierny skepticizmus však vyprchal takmer okamžite po spustení hry. Hneď som si uvedomil, ako dobre ray-tracingové odrazy a nasvietenie perfektne zapadajú do sveta Portalu, ktorý je plný reflexných povrchov a svetelných zdrojov odrážajúcich sa naprieč celou scénou – a to všetko v reálnom čase, však posúďte.

Treba si však uvedomiť, že Portal with RTX je zas o krok inde, ako napríklad spomínaný Quake či Minecraft. Hlavne ak sa samozrejme bavíme o ray-tracingu. Portal with RTX využíva takzvaný path tracing, ktorý Nvidia označuje ako plnohodnotný ray tracing. To samo o sebe samozrejme nerobí Portal with RTX tak náročný na grafický výkon. Ide o to, akým spôsobom Nvidia využíva samotný path tracing na sledovanie všetkých svetiel v scéne - vrátane tieňov, odrazov a lomov, ktoré tieto svetlá predstavujú.

Samotný path tracing komplikuje vo výpočtoch to ako rôzne objekty narábajú so svetlom. Časť svetla sa pohltí, časť sa odrazí a časť sa rozbije ako lom. Ak to vynásobíte v každom pixeli a zavediete viacnásobné odrazy (čo Portal with RTX robí) z každého snímku sa stane zložitý reťazec matematiky, z ktorej by sa každému zatočila hlava. Našťastie v tomto prípade nepočítate vy, ale grafická karta.

Testovací tandem

Samotnej karte sekunduje zostava s procesorom Intel Core i5-11400F a operačnou pamäťou s kapacitou 16 GB. Zamerajme sa však na grafickú kartu. Je ňou Inno3D RTX 4080 s označením XC3 OC 16 GB. Dostávame teda špičkovú kartu novej generácie s dostatočne veľkou pamäťou, ktorá si s hrou Portal with RTX poradila viac než obstojne.

Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB

Architektúra čipu                                    Ada Lovelace (AD103)
Počet stream procesorov   9 728
Výrobná technológia 5 nm
Veľkosť operačnej pamäte RAM   16 GB
Typ pamäte GDDR6X
Šírka zbernice 256-bit
Frekvencia jadra 2 210 MHz (Boost clock 2 505 MHz)
Frekvencia pamäte 22,4 GHz

Náročnosť path tracingu

Náročnosť Portl with RTX podtrhuje fakt, že bez podpornej rekonštrukcie obrazu - Deep Learning Super Sampling – dosahuje hra v priemere 16 FPS a to v maximálnych možných nastaveniach pri natívnom 4K rozlíšení. Plnohodnotný ray tracing je teda skutočne náročný na výkon grafickej karty (RTX 3060 zhruba 3 FPS, pozn.red.) Celkom logicky samotná náročnosť klesá pri znížení rozlíšenia. Pri 1080p som bez problémov v rovnakých nastaveniach dosiahol 60 FPS.

Sila DLSS3

Takéto hodnoty by vás zrejme neuspokojili. Vďaka vývojárom si však môžete aktivovať novú generáciu technológie DLSS 3, ktorá sa pri grafických kartách RTX série 4000 dostáva na novú úroveň. Nevylepšil sa len samotný výkon, ale aj výsledná kvalita rekonštruovaného obrazu.

Tretia verzia DLSS pridáva funkciu Optical Multi Frame Generation. Tá pridáva ďalšie frejmy medzi tie stávajúce a umožní tak zvýšiť framerate, ktorý v istých prípadoch môže byť až štvornásobný. DLSS3 tak v podstate analyzuje obraz a sleduje akým smerom sa samotné fixely presúvajú, čo mu umožní vytvoriť vlastný frejm a docieliť tak navýšenie výkonu. Všetko je stavané na nový flow akcelerátor a teda DLSS3 je podporované výlučne najnovšou architektúrou Ada Lovelace (RTX séria 4000).

Plody ovocia technológie DLSS3 dokonale ilustruje Portal with RTX. Pri ultra performance nastavení DLSS3 dostávame pri rozlíšení 4K stabilných 60 FPS – čo je takmer štvornásobné navýšenie výkonu! Ďalšie hodnoty tiež nie sú na zahodenie, keďže pi rozlíšení 1080p som dosiahol až 136 FPS. Za zmienku stojí aj fakt, že rôzne úrovne výkonu dosahujú takmer identický vizuál. Zásadné rozdiely medzi jednotlivými úrovniami by ste hľadali skutočne obtiažne. 

Spotreba a teploty

Vďaka architektúre Ada Lovelace dosahujú karty RTX 4000 veľmi priaznivé hodnoty, ak sa teda bavíme o spotrebe a samotných teplotách. Testovacia karta sa zapotila na maximálne 63 stupňov a odhrýzla si pri rozlíšení 4K a ultra performace nastaveniach zhruba 253W. Čo rozhodne nie je veľa.

Záver

To, akým spôsobom Portal with RTX funguje len odzrkadľuje náročnosť ray tracingu, alebo ak chcete path tracingu, ktorý si pýta svoju daň za výkon. No vďaka technológii DLSS3 však viete docieliť vysokú snímkovú frekvenciu, ktorá skoro vôbec neznižuje výsledný vizuál. V tomto prípade si karta Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB poradila s touto výzvou viac než dôstojne. Ak teda hľadáte kvalitnú grafickú kartu, ktorá odzrkadľuje aj svoju cenu, zamierte do e-shopu Alza.sk, kde ju nájdete za 1 416 eur. Prípadne nazrite do samotnej kategórie s ponukou kariet RTX 4080.

POĎAKOVANIE: Grafickú kartu Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB nám poskytla spoločnosť Alza.

Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk