RECENZIA: Epson EH-TW6250 - 4K projektor za prijateľnú sumu?

RECENZIA: Epson EH-TW6250 - 4K projektor za prijateľnú sumu?

 

Do jednej vety len ťažko zhrnúť osem dekád úspešnej existencie japonskej spoločnosti Epson, ktorá sa už od svojho vzniku cielene zameriavala na produkciu vysoko kvalitných zariadení. Ak pravidelne čítate našu hardvérovú sekciu, viete, zhruba o čom je reč. V päťdesiatych rokoch minulého storočia začínali ako výrobcovia hodiniek s dvadsiatkou zamestnancov. V súčasnosti patria medzi jedných z najväčších výrobcov tlačiarní a zobrazovacej techniky. Epson je jednoducho synonymum pre spoľahlivé projektory a v súvislosti s ich aktuálnym premietacím zariadením, v Európe označovaným ako EH-TW6250, ma zaujímalo, či sa im kvalitatívny predpoklad podarilo opäť naplniť. Viac než mesiac som mal možnosť testovať ich najlacnejší 4K projektor, ktorého zameranie nie je striktne limitované len na sledovanie filmov či seriálov a podľa pribaleného PR letáku, mal daný hardvér uspokojiť aj moju hráčsku dušu. Či sa toto odvážne tvrdenie podarilo naplniť a čo všetko predmetná mašinka v praxi vlastne dokáže, o tom si povieme viacej v nasledujúcom texte.

Digitálny projektor od Epsonu vyzerá v zmysle dizajnu ako akýkoľvek iný bežný projektor. K tomuto tvrdeniu ma priviedlo snehobiele sfarbenie plastového šasi a proporcie 45,9 x 22 x 34,9 cm. Po vizuálnej stránke nie je dôvod snažiť sa tento viac ako šesť kilogramov vážiaci projektor vystavovať na obdiv zvedavým pohľadom. Jeho umiestnenie je však kľúčové za predpokladu, že máte v pláne ním premietať obraz vo veľkosti 100 palcov a vyššie (dal som si tú prácu, zobral som testovanú vzorku von a na stene domu dosiahol 120 palcový obraz vo výbornej kvalite, každopádne technicky by ste mali zvládnuť rozpätie od 40 až do šialených 500 palcov). Pomocou manuálnych páčok určených na zaostrenie, ako aj korigovanie skoseného obrazu, ste schopní zacieliť výstup na čisto bielu stenu alebo premietacie plátno, čo v rámci DLP projektorov nie je úplný štandard. K dispozícii je vám duo HDMI vstupov z čoho jeden (s ARC) je priamo pripojený na streamovací modul (EH-TW6250 totižto ponúka Android TV rozhranie). Z konektorov tu máme ďalej jeden klasický USB-A a analógový 3,5 mm vstup. Kto by nechcel využívať uvedený streamovací modul, môže ho nahradiť svojím vlastným alebo ho úplne odpojiť – zariadenie je skryté pod plastovým krytom a prístup k nemu je maximálne jednoduchý.

Nie je 4K ako 4K

Síce uvedený projektor papierovo ponúka 4K rozlíšenie a bude vás stáť niečo málo cez tisíc eur, avšak v skutočnosti sa tu rozprávame o využití dvojice zobrazovacích čipov s nižším rozlíšením – v tomto konkrétnom prípade duo premietajúce vo Full HD. Ide o zdvojnásobenie pixelov a nejde tak o plnohodnotné 4K rozlíšenie. Všimnete si to? Čiastočne áno, keďže obraz je o niečo zjemnený než u štandardného 4K a rovnako tak obnovovacia frekvencia prepustí maximálne 60 Hz. Osadená lampa so životnosťou takmer päť tisíc hodín pri režime normál (pri ECO režime takmer osem tisíc), vám dokáže naservírovať svietivosť 2 800 lúmenov, čo už je potešujúcim faktom. O takomto niečom si konkurencia Epsonu v rovnakej cenovej relácii môže nechať len snívať a rozhodne ide o jednu zo zásadných predností testovanej vzorky. Jedna prednosť je však v zapätí vystriedaná s nepríjemnou prekážkou. V nastavení s najvyšším zobrazovacím výkonom je EH-TW6250 skutočne hlučným hardvérom, ktorý vám navyše dokáže slušne alternovať aj vykurovací agregát. V dobe recenzovania som sa nachádzal v budove, kde bol dva dni vypnutý plynový kotol a testovaný projektor mi tento čas dokázal spríjemniť nečakanou dávkou teplého vzduchu, ktorý vychádzal z jeho útrob. Rozumiem tomu, že u menších projektorov tohto razenia je hluk a teplo bežnou praxou, avšak v danom prevedení toho bolo jednoducho viac než som zvyknutý.

Manuálne zaostrovanie a celkové nastavenie obrazu si vyžaduje o niečo pevnejšiu ruku, keďže páčka je skutočne citlivá, každopádne vďaka 1,6 násobnému zoomu a zaostreniu v rozmedzí 18,2 – 29,2 mm ste schopní dosiahnuť svoj zámer už behom pár sekúnd. Tu sa musím opäť v krátkosti pristaviť a pochváliť Epson za nadštandardnú prácu, keďže veľká časť konkurenčných projektorov v tejto cenovej kategórii vôbec neponúka vertikálne nastavovanie, čím používateľom zásadne komplikuje inštaláciu. Streamovací modul pre Android vám dáva možnosť spustiť obsah z Netflixu v natívnom rozlíšení, avšak sám sa drží jednotnej šablóny Rec. 2020 pre HDR10, čím nedokáže poskytnúť presný dynamický obsah mimo BT.2020. V tomto smere nie je úplne dobré sa spoliehať práve na streamovanie cez uvedený modul, keďže náročnému oku tieto veľké farebné výkyvy rozhodne neuniknú.

Poďme sa teraz pozrieť na kvalitu obrazu počas hrania. Vstupnú latenciu dokázal Epson zraziť jemne pod 20 ms, ale ako ste určite pochopili z predchádzajúceho odseku, tak jediná možnosť, ako si užívať videohry pri 120 FPS, spočíva v znížení rozlíšenia na Full HD (žiadne 4K sa v tomto prípade nekoná). Na druhú stranu, tento problém sa týka len PC, keďže aktuálny next-gen stále nezvláda skĺbiť 4K a 120 FPS. Kvalita hrania online titulov bola počas testu najvyššia výhradne pri 1080p, kedy sa vďaka najvyššej obnovovacej frekvencii podarilo odozvu zraziť na cca 19 ms. Ak by ste uvažovali o kúpe predmetného projektora s tým, že by ste ho chceli primárne využívať na hranie v 4K, narazíte na veľký problém práve s vysokou latenciou. Preto by som vám skôr odporúčal ešte si našetriť nejaké tie peniaze a investovať do prémiovejšieho projektoru. Pre bežné hranie s nižším rozlíšením je však testovaná vzorka ideálnym adeptom na cenu v kategórii pomer vs výkon. Epson EH-TW6250 ponúka celkovo štvoricu obrazových modusov so štandardnými názvami, ktoré sa snažia ponúkať odlišný farebný akcent, avšak vo finále vás donútia siahnuť po tom najjasnejšom z nich.

Aj cez to všetko, že samotný Android modul má v sebe niekoľko technických prekážok, ktoré môžu zraziť výslednú kvalitu obrazu dole, tak používateľov môže tešiť plná podpora aplikácie Netflix, Prime a podobných služieb v natívnom rozlíšení. Obsluhu, nie len týchto aplikácií, môže používateľ realizovať cez pribalený ovládač a musím povedať, že svižnosť jeho reakcií nie je vôbec zlá. Projektor navyše obsahuje aj slušne znejúci 10W reproduktor, ktorý je síce mono, ale cez to všetko sa snaží zo všetkých síl, aby ste na margo jeho práce nezačali frflať. Prekvapila ma celková úroveň hlasitosti a čistota zvuku. Komu by však nevyhovoval, môže využiť možnosť pripojenia externého zdroja, napríklad cez Bluetooth 5.0. Čo viac dodať? Aj keď som nebol úplne nadšený z vyššieho hluku chladenia testovaného projektoru, zavádzajúcemu 4K rozlíšeniu (v skutočnosti ide o dvojnásobok Full HD) a nie úplne dobre pracujúcemu Android stream modulu, Epsonu sa s EH-TW6250 podarilo preniknúť do cenovo nízkej sféry solídnych projektorov so širokou škálou využitia, kde vás ohromí predovšetkým vysoká svietivosť, podpora Android TV/Google, vertikálne nastavovanie lampy a nadpriemerne slušný obraz.

Naše hodnotenie

Cenovo dostupný „4K“ projektor s širokou škálou využitia.

Klady

 • Android TV
 • Netflix natívne
 • vstavaný reproduktor
 • vhodný na hranie vo Full HD
 • kvalita obrazu, HDR10, ARC
 • vertikálne nastavovanie

Zápory

 • hluk
 • nejde o reálne 4K
 • chce to dodatočnú kalibráciu

Informácie o produkte

Epson EH-TW6250

 • Kategória: Ostatné
 • Hmotnosť: 4100 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 1200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Epson

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk