RECENZIA: MSi Modern AM242TP - Všetko v jednom

RECENZIA: MSi Modern AM242TP - Všetko v jednom

 

Často sa len tak zasním. Či už čakám na križovatke alebo u lekára, snívam o jednej a tej istej veci. V mojom sne je ústredným hrdinom stredne veľký kancelársky stôl, ktorý sa po dekádach útlaku zo strany káblov a proporčne zbytočne veľkých plastových periférií rozhodne vzoprieť nepriazni osudu a všetok ten bordel zhodí zo svojho chrbta. Než sa vrstva prachu znova usadí za listy sporadicky zalievaného fikusu, na onom hrdinskom stole neostane nič - len jedna obrazovka doplnená o malú bezdrôtovú klávesnicu a rovnako bezkáblovú myš. Ten sen sa aj v aktuálnom roku môže stále zdať ako istá forma utópie, ale dnes už skutočne existuje viacero ciest, ako sa k jeho jadru aspoň trocha priblížiť. Napríklad aj vďaka spoločnosti MSi, ktorá aktívne pokračuje vo vývoji a následnej produkcii tzv. all-in-one počítačov, čiže obrazoviek spojených s miniatúrnym počítačom. Dnes sa pozrieme na kvality najnovšieho reprezentanta tejto koncepcie, ktorým je zariadenie MSi Modern AM242TP. Dokáže práve tento hardvér premeniť sny na realitu?

Mať v jednom elegantnom šasi solídny kancelársky monitor a zároveň aj slušné pracovné PC je vec sama o sebe určite zaujímavá pre mnohých z vás, je tu však, pochopiteľne, veľa premenných, ktoré môžu vo finále akékoľvek vaše nadšenie zraziť dole. Aktuálny model AM242 v tejto súvislosti ponúka veľký počet výkonnostných konfigurácií, z ktorých sa nám do redakcie Generation dostala verzia s procesorom Intel Core i5 (Tiger Lake), grafickou kartou Intel Iris Xe a operačnou pamäťou 16 GB. Komu by však uvedené CPU nestačilo, môže si priplatiť za výkonnejší i7 a väčší SSD disk. Podobne koncipovaný stroj je určený nielen na bežnú kancelársku prácu, ale vie si nájsť svoje miesto aj v pracovni architekta, prípadne iného kreatívne zmýšľajúceho jedinca. Výhodou by tu mala byť predovšetkým cena, keďže mnou uvedená konfigurácia tohto 23,8-palcového a plne dotykového monitora nepresiahne magickú hranicu tisíc eur. Nájde si však z dlhodobého hľadiska aj vyššie spomínané uplatnenie?

Teraz vás prevediem dizajnom aj náročnosťou procesu skladania. MSi Modern AM242TP sa skladá z troch častí, kde jednu samostatnú tvorí obrazovka/PC a dve ďalšie nosné rameno so stojanom. Zloženie je otázkou niekoľkých minút, pričom na uchytenie IPS displeja o stojan budete potrebovať krížový skrutkovač. Vizuálne dokázala testovaná vzorka naplniť pointu svojho názvu, skutočne ide o moderne pôsobiaci hardvér s tenkými a ostro rezanými rámikmi po horných troch stranách a hrubšou časťou na dolnej hrane. Ak by ste nevedeli, o čo vlastne ide, tak by ste si predmetný počítač mohli bez problémov spliesť s bežným kancelárskym monitorom, čo je dozaista plus pre dizajnérov aj strojcov rozloženia interných čriev. Stojan je dostatočne stabilný, avšak pomocou oň uchyteného ramena dokážete nastaviť len výšku a sklon – panel neotočíte na biznis štýl a ani ho nemôžete nakláňať do strán. V hornej časti panelu sa nachádza citlivo zakomponovaná webkamera aj s mikrofónom, zo zadnej časti šasi zas jemne vystupuje dobre hrajúca súprava reproduktorov. S ňou som nemal problém pretrpieť aj niekoľkodielny miniseriál zo sveta Zaklínača, ktorým sa nás nedávno rozhodol terorizovať Netflix.

Na ľavej hrane sa nachádza hlavný spínač na zapnutie, ktorému sekunduje miesto pre porty. Máme tu duo USB-A (3.2) vstupov, dva USB-C vstupy, jeden HDMI vstup a jeden HDMI výstup (v prípade, ak by ste chceli panel využiť aj ako sekundárny monitor), ethernetový port a kombinovaný audio vstup. Ovládanie OSD rozhrania by ste našli na opačnej strane a ide o dobre reagujúci joystick, s ktorým som nemal žiadny problém. Spomínaná webkamera však má rozlíšenie iba 720p a obávam sa, že jej schopnosť prenášať obraz za horších svetelných podmienok nebude vyhovovať väčšine potenciálnych záujemcov. Mikrofón by sa dal zadefinovať ako priemerný a počas videohovorov som musel zvyšovať hlas, len aby ma na druhej strane bolo počuť – samozrejme, využiť môžete aj bezdrôtové pripojenie externého headsetu cez BT, prípadne viete pripojiť mikrofón priamo cez kábel. Pri takomto scenári sa nám však onen sen z predslovu tohto článku začína zásadne rozpadať.

Dostačujúci výkon

MSi Modern AM242 ponúka výkon ideálny pre kancelárie s menším presahom. Mnou testovaná konfigurácia si tak vedela poradiť s akýmkoľvek počtom otvorených webových záložiek a súčasne pochrúmať textové editory s tabuľkami a ďalšími podobne orientovanými aplikáciami, nejde však o železo určené na prácu s grafikou ani komplexnejšiu postprodukciu videa. Čo sa týka interakcie, výhodou je možnosť sem-tam ťuknúť priamo do obrazovky a potvrdiť si niečo, čo by vám pri použití myši zabralo zbytočne veľa času, ale nečakajte od toho nič viac. Takmer 24-palcový Full HD panel disponuje slušnou ostrosťou a nevypadáva z definície kancelárskeho displeja potláčajúceho nechcené modré svetlo – pochopiteľne, maximálne, ako to len IPS technológia podporená rôznymi filtrami dokáže.

Testovaná vzorka vo mne naďalej živí nádeje na to, že raz sa môj sen o upratanom pracovnom stole skutočne naplní a AM242 tomuto všetkému postupne vyšliapava cestu. Ide o zariadenie, ktoré ma zaujalo dizajnom a bolo aj schopné osvedčiť sa pri kancelárskom vyťažení. Napriek tomu je tu badať ešte niekoľko dosť podstatných problémov. Variabilita nastavenia ramena je zúfalo chabá a citeľne tu absentuje možnosť otočenia obrazovky na výšku. S počítačom sa síce dá interagovať, aj keď pri ňom stojíte, avšak náklon do úrovne dvadsiatich stupňov je pri mojej výške nedostatočný. Cenová relácia pri maximálnej konfigurácii môže pre mnohých znamenať neprekonateľnú prekážku, hoci MSi dokázalo v tomto prípade vyrobiť all-in-one s výkonom, za aký by si Apple, logicky, pýtal oveľa viac.

Naše hodnotenie

Solídne all-in-one zariadenie, pri ktorom si však treba ujasniť, na čo presne ho budete využívať.

Klady

 • dizajn
 • panel
 • funguje aj ako separátny monitor
 • voľba dotykového ovládania
 • zvuk
 • konektivita

Zápory

 • variabilita stojanu
 • pri vyššej konfigurácii cena
 • webkamera

Informácie o produkte

MSi Modern AM242TP

 • Kategória: Osobné počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 542 mm
 • Výška: 535 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 195 mm
 • Hmotnosť: 6160 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk