RECENZIA: MSI Clutch GM31 Lightweight Wireless - Myš, čo klame telom

RECENZIA: MSI Clutch GM31 Lightweight Wireless - Myš, čo klame telom

 

Spoločnosť Micro-Star International, ktorú všeobecne poznáte pod skratkou MSI, sa opäť hlási o slovo, tentokrát s malým veľkým myšacím reparátom. Narážam na vydanie ich prémiovo pôsobiacej bezdrôtovej hernej myši Clutch GM41 ešte z minulého roka (v našej redakcii sme mali možnosť overiť kvalitu „len“ jej káblovej verzie), ktorá síce ponúkala slušnú kvalitu, ale z komerčného pohľadu jednoducho neuspela. MSI však aktuálne s radom Clutch pokračuje ďalej a aj keď možno slovíčko reparát nie je v tomto konkrétnom prípade úplne trefné, berte ho ako pracovné označenie prechodu na opis Clutch GM31 Lightweight – ide totižto koncepčne o dosť podobné myšky, aj keď pochopiteľne s nejakou tou menšou odchýlkou.

Číselnou degradáciou o desať stupienkov nižšie sa súčasne znížila nielen cena (u nás by sa cenovka mala pohybovať pod hranicou 100 eur), ale aj snaha MSI zaujať integráciou identického snímača. Tak či onak, akonáhle som začal MSI Clutch GM31 Lightweight Wireless rozbaľovať, okamžite som vedel, že šasi predmetnej myši je určené skôr do menších dlaní. Osobne u myší celkovo zastávam preferencie v oblasti objemnejších tiel, keďže prax ma naučila, že čím tenšie telo, tým skôr ma pri intenzívnej interakcii s ním začne bolieť ruka. Pôvodná GM41 bola v zmysle dizajnu skôr symetrická, zatiaľ čo jej nástupca, GM31, ide cestou ergonómie zameranej na pravákov. Vizuálne vyzerá ako akákoľvek iná herná myš na scéne, každopádne, akonáhle sa po jej zapnutí rozbliká RGB podsvietenie známeho dráčika, okamžite vám bude jasné, kto tento hardvér vyrobil. Moje pôvodné obavy o dlhodobý dopad na pohodlie sa nakoniec našťastie naplnili len sčasti, no ak máte proporčne väčšie dlane, rozhodne by som vám (v súvislosti s GM31) odporúčal poobzerať sa inde. Na tele sa, okrem už spomínaného podsvietenia loga, nachádza šesť programovateľných spínačov, päť teflónových podložiek, spínač pre zapnutie a reguláciu DPI (prečo je regulovanie DPI na spodnej strane, tomu nie úplne rozumiem). Z prednej strany je možné zapojiť myš priamo cez USB-C kábel (ten je v prevedení takzvanej šnúrky do topánok a preto nebudete mať problém hrať a súčasne nabíjať). V balení na vás navyše čaká aj magnetický podstavec s funkciou bezdrôtového nabíjania, ktorý sa k PC/notebooku pripája už spomínanou kabelážou a ide celkovo o praktického pomocníka, keďže do jeho útrob môžete skryť aj bezdrôtový 2,4 GHz dongle. Apropo, trochu ma zarazilo, že uvedený magnetický podstavec nemá žiadnu RGB linku, ktorá by jeho vizuálny aspekt ešte vylepšila.

Čo všetko zvládne?

Celková váha myši sa zastavila na 73 gramoch a uvedená šestica programovateľných OMRON spínačov sa nachádza na očakávaných miestach. Ak nepatríte medzi úplných fanúšikov ultraľahkých e-šport myší, mohla by vám práve táto gramáž vyhovovať. Pogumované rolovacie koliesko vydáva len slabý zvuk, zato duo hlavných a bočných spínačov dokáže vyprodukovať oveľa výraznejší hluk. Už vyššie som naznačil snahu MSI ušetriť, minimálne voči modelu GM41, a toho dôkazom je integrácia slabšieho optického senzora PixArt PAW-3311. Nebudeme si tu nič nahovárať, akokoľvek je daný senzor schopný svoj výkon deklarovať v číslach, ide o snímač preferujúci rýchlosť pred presnosťou a preto by som predmetnú myš vytlačil mimo nejakej športovej sféry. Ide o myš pre domáce využitie. Keď už spomínam zrýchlenie, tak maximálna IPS je 300 a to pri hranici 35G, s tým, že všetky nastavenia sa realizujú cez príslušný MSI softvér. MSI Center vám ponúka tri profily s mapovaním spínačov, reguláciou RGB osvetlenia a niekoľkými ďalšími nastaveniami. Počas samotného hrania, kedy som pochopiteľne rotoval odlišný koncepčný softvér, som nenarazil na žiadne prekážky, ale čo je ešte o čosi zaujímavejšie, tak rovnako dobre sa mi s GM31 aj pracovalo. Keďže GM31 Lightweight je bezdrôtová myš, určite vás môže zaujímať celková výdrž batérie. Viac než 100 hodín intenzívneho vyťaženia je jednou z hlavných predností daného modelu a rovnako tak 90 minút, ktoré potrebujete na opätovné dobitie. V tomto prípade je nutné pripomenúť, že už spomínaný magnetický podstavec na bezdrôtové nabíjanie, akokoľvek vyzerá podobne ako u GM41, nemôžete využiť na nabíjanie minuloročného modelu a naopak.

Záverom si dovolím o trochu výraznejší príklon k subjektívnosti, než je v mojich textoch bežné. Ostatne, čo si budeme hovoriť, recenzia ako forma je z väčšej časti subjektívny útvar, kde objektívnosť dostáva často, či už priamo alebo nepriamo, pár faciek v temnej uličke za barom. Pri hodnotení hardvéru je to samozrejme trochu špecifickejšie než napríklad u videohier, každopádne, aj nás, ako recenzentov, ženú vpred tie prekliate pocity a skôr, než nás nahradí umelá inteligencia, ktorá premení všetko na suchú formu faktov, poďme si užívať trochu tej rozmanitosti. V duchu toho vám poviem nasledovné. Akokoľvek sa mi dizajn testovanej vzorky MSI Clutch GM31 Lightweight Wireless zdal vrcholne nesympatický a osobne by som si túto myš nekúpil na, takzvane, prvú dobrú, po dlhodobom teste som zistil, že koncepčne ide o rozumne nastavené a funkčne zvládnuté, nielen herné náradie, ktoré síce možno neocenia e-športovci, no dokáže si nájsť priazeň u náročnejších konzumentov. Táto myška jednoducho klame telom a ponúka výbornú výdrž batérie, kvalitné príslušenstvo, spoľahlivý chod (rýchlosť na úkor detailnej presnosti), odolné šasi a dvojaké pripojenie.

Naše hodnotenie

Vizuálne prostá a stredne ľahká herná myška s dlhou výdržou batérie.

Klady

 • spoľahlivosť
 • MSI softvér
 • rýchlosť
 • nabíjacia základňa
 • batéria

Zápory

 • nič pre e-šport
 • nič pre väčšie dlane

Informácie o produkte

MSI Clutch GM31 Lightweight

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 120 mm
 • Výška: 64 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 37 mm
 • Hmotnosť: 73g (bez kábla) / 332g g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk