Logitech F540 - bezdrôtový headset pre konzoly

Oslobodiť sa od káblov – to je trend dnešnej doby. Nejde však len o novú módnu vlnu, ale o praktický posun vo vývoji, pretože bez káblov sa skrátka žije ľahšie. Dôkazom je aj nový bezdrôtový headset Logitech F540, určený primárne pre herné konzoly Xbox360 a PS3.

„Našim cieľom bolo vytvoriť skvelý bezdrôtový headset pre ľudí, ktorí radi hrajú hry v noci, ale musia hrať potichu, aby nerušili ostatných, čo chcú spať,“ povedal Elliott Chin, hlavný riaditeľ marketingu herných produktov spoločnosti Logitech. „Výsledkom je úžasný zvukový zážitok pre hráčov na herných konzolách, nech už je ich obľúbená hra akákoľvek. Bezdrôtová náhlavná sada Logitech Wireless Headset F540 ponúka vynikajúcu kvalitu zvuku spolu s ďalšími možnosťami pre hlasové hovory – a to všetko bez jediného káblu medzi vami a hernou konzolou.“

Headset na prvý pohľad svojou konštrukciou pripomína nový herný headset Logitech G930, čo je vcelku pochopiteľné, pretože oba produkty sú určené primárne pre hráčov. Vizuálnou podobnosťou to ale končí. Ide o veľmi rozdielne produkty s odlišným použitím. Zatiaľ čo G930 ponúka priestorový 7.1 kanálový zvuk pre PC s prenosom zvuku cez USB rozhranie, testovaný model F540 je určený len pre stereo reprodukciu, čo je však často aj lepšie. Headset má menej ovládacích prvkov (nepotrebuje ich viac) a naraz dokáže pripojiť až 3 zariadenia ako napr. Playstation 3, Xbox 360 a televízor, alebo DVD, či MP3 prehrávač. To však trochu predbiehame.

{gallery}/recenzie/Logitech.F540/1/{/gallery}

Balenie a prvé dojmy

Vo vnútri krabice nájdete prehľadne uložený headset, malú skrinku receiveru a príslušenstvo v podobe napájacieho adaptéru pre receiver, káblov a najrôznejších redukcií. Slúchadlá majú pomerne veľké mušle s mäkkou koženou výstužou vyplnenou mäkkou penou. Napriek robustnej konštrukcii má headset rozumnú hmotnosť a veľmi pohodlne sa nosí. Plyšové podušky zmäkčujú prítlak na uši a súčasne ich utesňujú pred nežiaducim hlukom zvonku, takže aj pri nízkej hlasitosti vytvárajú perfektne zvukovo izolované prostredie. Náhlavník je rovnako vystlaný penovým materiálom, dokonca s pamäťovým efektom na prispôsobenie tvaru vašej hlave, čo zaručí že vás náhlavná súprava nebude na hlave omínať alebo unavovať ani pri dlhodobejšom používaní. Samozrejme všetko sa dá prispôsobiť rozmerom hlavy.

Nespornou výhodou je vysoká odolnosť, čo je pri hraní hier pre hardvér často smrteľné. Odhodiť a rozbiť v zápale hry nie práve lacný hardvér, preto oceňujeme pevnú konštrukciu a odolné materiály, čo zjavne vydržia aj menej šetrné zaobchádzanie. Lichobežníkový tvar mušlí pôsobí trochu nedôveryhodne (neprirodzene), no na hlave sedí ako uliaty, takže ani pri dlhšom nosení nebudete cítiť zbytočnú únavu. Veľké mušle dajú vašim ušiam dostatok voľnosti, čo znamená vyšší komfort pri používaní.

Aj keď ide o bezdrôtovú komunikáciu, nemusíte sa obávať nejakých oneskorení. Ide totiž o technológie vyššej triedy, ktorá je navrhnutá špeciálne pre obojsmerný nekomprimovaný streaming zvuku a tak sú tu akékoľvek oneskorenia alebo sekanie bezdrôtového prenosu, či iné nepríjemné rušivé zvuky znegované. Pri našich testoch nebol problém prijímať zvuk, alebo komunikovať aj na vzdialenosť viac ako 6 metrov, dokonca aj cez dve železobetónové steny bez jediného náznaku výpadku. Bezdrôtové spojenie využíva digitálnu technológiu spoločnosti Logitech v pásme 2,4 GHz, ktorá zaručuje potrebnú rýchlosť odozvy. V tomto smere ide naozaj o špičkové zariadenie.

Samotný headset sa nabíja cez mikro USB kábel. Na dobíjanie môžete použiť box receiveru, ktorý má vpredu umiestnený USB port práve pre dobíjanie headsetu. Rovnako však môžete využiť USB port v hernej konzole, počítači alebo bežne predávanej externej nabíjačke. Na jedno nabitie potom vydrží asi 10 hodín, čo znamená dostatok času aj na herný maratón. Pokiaľ by batérie predsa len došli, môžete ich znovu začať dobíjať a popri tom pokračovať ďalej v hre, alebo sledovaní filmu.

{gallery}/recenzie/Logitech.F540/2/{/gallery}

Inštalácia

Celý proces inštalácie je veľmi jednoduchý a vďaka prehľadnému obrázkovému manuálu ho zvládne hádam každý. V popise sú tri schémy zapojenia – pre konzolu Xbox360, pre konzolu PS3 alebo pre klasické stereo audio zariadenie. Samozrejme nie je problém pripojiť sem priamo naraz tri rôzne audio zdroje, pričom nemusí ísť striktne o herné konzoly. Tie tri schémy majú zmysel len pre rôzne spôsoby prepojenia kvôli komunikácii, resp. mikrofónu.

V prvom prípade (PS3) sa zvuk z konzoly prenáša cez dva cinch konektory a mikrofón komunikuje cez USB port (receiver sa s konzolou prepája okrem dvojice cinch aj cez USB). Xbox360 má jemne iné zapojenie. USB sa totiž nevyužíva pre mikrofón, nakoľko Xbox má priamo v gamepade integrovaný jack konektor pre headset. F540 sa preto v tomto prípade pripojí káblom na gamepad, samozrejme len v prípade, že chcete komunikovať cez mikrofón (kvôli identifikácii hráča, keďže hry môžu mať podporu na 4 hráčov a každý môže mať vlastný headset). Zvuk z konzoly je do headsetu F540 prenášaný bezdrôtovo rovnako ako v prvom prípade a receiver s konzolou sú prepájané iba cez dvojicu cinch konektorov. Tretie zapojenie je najjednoduchšie – 3,5 mm stereo jack v receiveri, na ktorý sa dá pripojiť napr. MP3 prehrávač. Žiadne ďalšie káble sa nepoužívajú, takže mikrofón bude „neaktívny“.

Ak chcete headset využívať spolu s TV alebo DVD prehrávačom, či nebodaj audio systémom, použite tretí - line/aux vstup – alebo ktorýkoľvek zo cinch vstupov. Receiver a headset sú už vo fabrike spolu spárované, takže sa nič nenastavuje a po zapnutí sa obe zariadenia nájdu a komunikujú spolu bez najmenšieho zaváhania. Prepínať medzi vstupmi sa dá potom tlačidlom na ľavej mušli. Aktívny vstup signalizuje jedna z troch zelených diód na receivery a celý systém je natoľko inteligentný, že umožní voľbu (prepínanie) len aktívnych vstupov. Pri našich testoch sme napr. zapojili iba 2. a 3. vstup, no a pri prepínaní sa jednotka automaticky preskočila.

Headset má na ľavej mušli umiestnené ďalej dve kolieska pre plynulú reguláciu úrovne hlasitosti (zvlášť celková hlasitosť audio a zvlášť úroveň pre mikrofón). Okrem spomínaného tlačidla INPUT a tlačidla zapnutia (POWER) je tu ešte prepínač MUTE pre mikrofón. Pravdu povediac zdá sa nám trochu zbytočné, nakoľko mikrofón je umiestnený na výklopnom gumenom ramene a po jeho zaklopení sa sám automaticky odpojí (vypne). Ak ho však potrebujete mať neustále pred sebou a v hre ho chcete na chvíľu odpojiť, stačí stlačiť MUTE a na jeho špičke sa rozsvieti červená dióda signalizujúca vypnutie. Po opätovnom stlačení bude zas aktívny a vy môžete ďalej komunikovať so spoluhráčmi. Rovnako rýchlo sa však dá zaklopiť alebo odklopiť, takže... Je skrátka na vás čomu dávate prednosť. Mikrofón s funkciou potlačenia hluku zaistí, že váš hlas bude zreteľnejšie zrozumiteľný pri hlasovej komunikácii s protivníkmi počas hrania vašich obľúbených on-line hier aj keby bolo vaše okolie hlučnejšie.

Frekvenčný rozsah headsetu je dostatočne široký pre kvalitnú reprodukciu nielen pre zvuky hier. Sada Logitech Wireless Headset F540 používa drivery (reproduktory) s priemerom 40 mm, ktoré sú ladené pomocou laseru a poskytujú detailne prekreslený stereo zvuk. Nechýbajú sýte výšky a výrazné basy, čo vám pri hre pomôže lepšie precítiť atmosféru. Headset hrá veľmi vyvážene pri nízkej aj pri vysokej hlasitosti, takže je rovnako dobre použiteľný cez deň ako v noci. Naše detailné testy síce odhalili menšie rezervy v strednom pásme, no keďže nejde o slúchadlá pre špičkovú reprodukciu hudby, dá sa nad nimi prižmúriť oko. Na počúvanie klasickej hudby (koncerty, komorná muzika, jazz) to nie je najideálnejšie, ale moderná elektronická hudba, Hip-hop, hry, alebo filmy tu znejú na jednotku.

{gallery}/recenzie/Logitech.F540/3/{/gallery}

Záver

Headset má jednoduché použitie a veľmi dobré parametre. Je robustný a zároveň ponúka slušnú reprodukciu zvukov (vrátane hudby) a výnimočne čistú komunikáciu cez mikrofón. Je bezdrôtový, ale má výbornú výdrž práce na jedno nabitie. Je to síce iba stereo reprodukcia, no zato špičkovo funguje s oboma najväčšími hernými konzolami a je univerzálne použiteľný aj pre bežné audio zariadenia. Na základe našich testov ho môžeme len odporúčať. Cena síce nie je najnižšia, no s ohľadom na prevedenie, možnosti a bezchybnú bezdrôtovú komunikáciu aj na väčšiu vzdialenosť cez prekážky je cena rozumná.


Odporúčaná koncová cena: 149 Euro vrátane DPH
Záruka: 24 mesiacov

Ďakujeme spoločnosti Logitech za zapožičanie headsetu na recenziu.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk