RECENZIA: SONY DUALSENSE EDGE - OVLÁDAČ PRE SKUTOČNÝCH HRÁČOV?

RECENZIA: SONY DUALSENSE EDGE - OVLÁDAČ PRE SKUTOČNÝCH HRÁČOV?

 

Keď Sony predstavilo PS5, mnoho ľudí skepticky krútilo hlavami pri pohľade na nový ovládač. Časy DualShocku skončili, nastala ďalšia doba – doba pokroku. Musím povedať, že DualSense mi padol do rúk lepšie. Mám 1,8 metra, takže nemám najmenšie ruky, z čoho vyplýva, že väčší ovládač sa mi drží príjemnejšie. Po dvoch rokoch života piateho „playka“ teraz prišla dlho očakávaná správa. Japonská spoločnosť sa rozhodla odpovedať na profi ovládač od Microsoftu, vďaka čomu držím v rukách nástroj v hodnote 240 eur. Stojí DualSense Edge za tie hriešne peniaze?

Balenie

Ovládač prichádza v klasickej bielo-modrej krabičke. Je trošku väčšia než zvyčajne a dôvod sa dozviete hneď, ako ju otvoríte. Uvíta vás naozaj krásne a luxusné biele puzdro na zips s elegantným logom PlayStation.

V ňom nájdeme samotný ovládač, kábel na nabíjanie (3m), dve sady „klobúčikov“ na páčky, kolísku na USB-C koncovku a dva druhy tlačidiel na spodnú stranu ovládača.

Vizuál

Poďme sa pozrieť na ergonómiu. Tá je identická ako v prípade jeho základného brata. Rozmery sa nezmenili, ale váha áno – DualSense Edge je ťažší o zhruba 50g. Nejaký negatívny dopad som však nepociťoval a keby som ich neodvážil, ani si to vlastne nevšimnem. Som proste silák. Poďme ale späť k vizuálu, pretože zmeny tu sú. Tlačidlá dostali čiernu farbu a ostali „kalkulačkové“, čiže ich nikdy nezoderiete, čo sa mi páči. Okolie analógových páčok však dopĺňa čierny lesklý plast a to, ako všetci vieme, je magnet na špinu a otlačky prstov. Áno, vyzerá to krajšie, keď sa to všetko pekne leskne, no z praktického hľadiska je to skôr negatívum. Dotyková plocha tiež zmenila farbu na čiernu a zdobia ju štyri výrazné znaky typické pre značku PlayStation. Pod plochou v dolnej časti sa skrýva aj LED svetielko. Zo strany k hráčovi pribudli FN tlačidlá, zo spodnej zas LB a RB spolu s uzamykaním dráhy triggerov.

Nakoniec je tu ešte gombík na otváranie lesklého plastu okolo páčok, vďaka čomu ich môžete vymeniť. Zo strany od hráča sa nachádza štandardný USB-C port na nabíjanie a párovanie s konzolou. Po novom dostal aj konzolu na uzamknutie kábla. Ako som spomínal, v balení sa nachádza kolíska, do ktorej sa vloží koncovka a po zapojení sa uzamkne. Potom kábel z ovládača tak ľahko nevytrhnete.

Novinky

Poďme sa pozrieť na to, čo toto čudo dokáže. Začnem FN tlačidlami, ktoré sa nachádzajú pod páčkami. Tie slúžia len na vyvolanie ponuky, kde viete prepínať medzi profilmi, ktoré ste si k ovládaču nastavili. Môžete mať jeden základný a tri vlastné, pričom tie sa dajú pomenovať. Nastaviť si viete aj citlivosť a mŕtvu zónu páčok. Rozmýšľal som, načo je mŕtva zóna dobrá a potom som si spomenul, že tu máme rovnaký typ páčok, ako aj na základnom ovládači, takže keď vám začnú „driftovať“, viete si takto trošku predĺžiť životnosť. Samozrejme, jednotka sa dá aj vymeniť, cena by sa mala pohybovať okolo 25 eur. Tiež si tu viete prispôsobiť mŕtvu zónu spúšte, intenzitu vibrácií, spätnú väzbu triggerov a kompletné premapovanie tlačidiel. Pozor, tlačidlá FN som nikde nenašiel. Zdá sa, že plnia iba úlohu vyvolania ponuky na prepínanie profilov a zmenu hlasitosti slúchadiel, ktoré sú pripojené k ovládaču.

Ostávajú nám už iba uzamykateľné triggery a LB a RB tlačidlo a najskôr sa pozrieme na tie prvé menované. Zámky majú tri pozície – klasickú dlhú, na čo sme zvyknutí; strednú, ktorá sa zastaví niekde v polovici; a krátku, tá ide do asi 25-30% vzdialenosti. Zámok som si veľmi obľúbil, pričom môžem povedať, že hlavne v hrách, v ktorých sa strieľa, som bol oveľa rýchlejší. Len potom netreba zabudnúť zmeniť nastavenie, pretože som prepol na Gran Turismo 7 a triafal ma šľak, prečo moje auto ide tak pomaly. Našťastie, čakajú vás maximálne dva infarkty, kým na to prídete a naučíte sa.

Poslednou a mojou najobľúbenejšou vecou sú tlačidlá LB a RB, ktoré sa nachádzajú na spodku ovládača. Na výber máte z dvoch možností, buď také malé oblúčiky, alebo páčky ako na prehadzovanie rýchlostí na volante. Ako „autičkár“ som sa rozhodol okamžite. Priznám sa, že tieto tlačidlá mi chýbali celý môj život a už si bez nich hranie neviem predstaviť. Nefungujú ako extra tlačidlá, ale namapujete si ich v nastaveniach. Keďže máte tri profily, viete si jeden nastaviť napr. na preteky, druhý na obľúbenú strieľačku, tretí na plošinovku a podobne.

Uvediem aj konkrétny scenár. Nastavil som si pravý na X a ľavý na trojuholník, keď som si išiel zahrať Uncharted 4. Výsledok? Takmer za celú hodinu som nemusel dať prsty dole z páčok. Pri Gran Turisme som radil rýchlosti a podobne. Moje skromné želanie je mať tieto tlačidlá na každom ovládači, ktorý budem vlastniť.

A čo batéria? Budem úprimný, nepodarilo sa mi ju vybiť, hoci som hrával len po večeroch a v sobotu s prestávkami. Keďže mám originálnu Sony kolísku na nabíjanie DualSense ovládačov, proste ho tam po hraní odložím a on sa rýchlo nabije. Na veľmi dlhé seansy (najviac som hral 4 hodiny) môžete využiť pomerne dlhý textilný kábel, ktorý sa nachádza aj v balení. UNLIMITED POWER!

Sony zase raz ukázalo, že nerobí veci polovičato. Áno, priestor na zlepšenie v prípade DualSense Edge je, napríklad pri first-party tituloch sa tlačidlá LB a RB môžu dočkať špeciálnych funkcií, ale inak do svojho portfólia pridalo parádny kúsok. Pravdou je, že nie je lacný a či to všetko stojí za štvornásobok ceny klasického ovládača, to už nechám na každého svedomí. Pre tých, ktorí sa ho rozhodnú kúpiť, môžem povedať, že ľutovať rozhodne nebudú.

Naše hodnotenie

DualSense Edge je precízny nástroj, ktorý z vás možno nespraví najlepších hráčov na svete, ale zlepšiť vás rozhodne dokáže. Ak sa s ním naučíte robiť a nastavíte ho správne, jeho efektivitu ucítite okamžite. No a keď sa do toho dostane aj svalová pamäť a zvyknete si na mapovanie, tak... ktovie?

Klady

  • nastaviteľnosť
  • rýchle prepínanie profilov
  • LB a RB tlačidlá
  • osvedčený dizajn

Zápory

  • lesklé povrchové časti
  • nemožnosť naprogramovať aspoň jedno FN tlačidlo

Informácie o produkte

SONY DUALSENSE EDGE 2023

  • Kategória: Herné ovládače
  • Farba: biela/čierna
  • Orientačná cena: 239 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk