RECENZIA: Endorfy Signum 300 ARGB - Zlatá stredná cesta?

RECENZIA: Endorfy Signum 300 ARGB - Zlatá stredná cesta?

 

Určiť si rozpočet, vybrať všetky dôležité interné komponenty a zakončiť to výberom skrinky, do ktorej sa vybraný hardvér vtesná. Hoci je práve výber skrinky často až na konci celého procesu skladania počítača, ide o stále dôležitú súčasť celého systému a pri zlej voľbe môže nastať oveľa viac problémov, ako bolo ušetrených eur. Výber je však naozaj bohatý, niektoré 50-eurové skrinky sú dodávané aj so štvoricou ventilátorov a kto by zase platil 300 eur za počítačovú skrinku, ktorá rozmermi konkuruje skôr šatníkovej skrini. Všetko je, samozrejme, o rovnováhe, správnom spárovaní komponentov a nájdení tej zlatej strednej ceny… Eh, pardon, cesty.

Meno Endorfy možno čitateľom veľa nepovie, no na našom trhu sa za ním schovávajú pomerne známe značky SilentiumPC a SPC Gear. Ich materská spoločnosť Cooling sa totiž nedávno spojila pod globálnu značku Endorfy a všetky nové produkty, zamerané nielen na hráčov, už budú dodávané pod týmto názvom. Signum 300 ARGB sľubuje byť cenovo stále dostupnou skrinkou aj pre výkonnejšie počítače a popritom rozžiariť hráčske obydlia v tradičných farbách eRGéBé.

Obal a jeho obsah

Skrinka je balená v už tradičnej kartónovej škatuli s čiernou grafikou na povrchu. To zaujímavé sa ale, samozrejme, ukrýva vnútri.

Manuál na úplnom vrchu balenia a pod ním, v sendviči z polystyrénu, je bezpečne uložená skrinka, ktorá po vytiahnutí odhaľuje plne priesvitnú bočnicu z temperovaného skla, chránenú fóliou proti poškriabaniu. Vnútri skrinky sa nachádza už len krabička s doplnkami, ale to nie je nič prekvapivé.

Prvé dojmy a spracovanie

Signum 300 ARGB svojou cenou, ktorá sa blíži 100 eurám, vstupuje do veľmi nebezpečných vôd plných naozaj veľkých rýb. Našťastie, kvalita spracovania je na prvý aj druhý pohľad obstojná. Skrinka má dostatočnú váhu aj sama o sebe, poteší tunelom na ukrytie zdroja, ktorý je zvrchu perforovaný pre lepšiu cirkuláciu vzduchu, a tiež magnetickými filtrami vrchnej a spodnej časti.

Predná strana skrinky je dostatočne perforovaná a má aj obstojný odstup od ventilátorov, aby nedochádzalo k priveľkým stratám po stránke prietoku vzduchu. Signum 300 ARGB ponúka aj všetku funkcionalitu na uľahčenie života (a skladania počítača), na ktorú si už mohli skúsenejší stavitelia zvyknúť. Poteší napríklad väčší odstup vrchnej hrany matičnej dosky od „stropu“ skrinky, vďaka čomu sa do vrchnej časti zmestí aj radiátor AIO chladenia, čo pri Midi-Toweroch nie je až tak bežné. Priehľadné bočné okno z temperovaného skla sa v dnešnej dobe už síce dá nájsť aj na skrinkách pod 50 eur, no tie často ponúkajú tak tenké plechy, ktorým by mohol konkurovať aj kvalitnejší kartón. V Endorfy sa očividne rozhodli, že stavia na obstojnú kvalitu v každom ohľade, hoci sa tým, samozrejme, dvíha aj cenovka.

Vizuál a rozvrhnutie

Po stránke dizajnu stavia Signum 300 ARGB na netradičnú tradičnosť – funkčný čierny kváder s pár nenápadnými logami a pár ukrytými vychytávkami. Takýto prístup mi vôbec neprekáža, počítačové skrinky (na pár výnimiek) nebývajú hviezdou večera a väčšinu ľudí zaujíma to, čo sa ukrýva vnútri.

Keď už spomínam vnútro, to je v skrinke Signum 300 ARGB určené najmä pre tradičné dosky formátu ATX, hoci sa do nej, samozrejme, dajú osadiť aj menšie mATX, prípadne ITX dosky. Grafické karty sú obmedzené maximálnou dĺžkou 350 mm (to znamená, že sa do nej teoreticky zmestí aj RTX 4090 FE), chladiče CPU maximálnou výškou 161 mm (tesne, ale presne aj Noctua NH-U12) a ATX zdroje do 180 mm. Čo sa týka podpory diskov, Signum 300 ARGB ponúka dva 2,5"/3,5" sloty v spodnej časti a dve 2,5" pozície zo zadnej strany matičnej dosky, čo je v dnešnej dobe m.2 diskov viac ako dosť.

Na záver nesmiem zabudnúť spomenúť osem pozícií pre ventilátory (tri vpredu, dve hore, jedna vzadu, dve v dolnej časti), hoci všetky len 120mm. Veľmi dobrou správou však je, že všetky predné a zadné pozície sú už osadené a ako by mohlo meno skrinky napovedať, nie obyčajnými ventilátormi, ale modelom Stratus 120 PWM ARGB spolu s ARGB hubom pre jednoduché ovládanie. PWM poteší milovníkov ticha a možnosti naozaj ovládať krivky svojich ventilátorov, pričom ARGB zase poteší ľudí zaťažených na efektné svetielka.

Naše hodnotenie

Skrinka Endorfy Signum 300 ARGB vplávala do hlbokých vôd plných nástrah, no vďaka štvorici faktorov nestroskotáva a ani nie je lovená „veľkými rybami“. Obstojná kvalita, funkčný a moderný dizajn, jednoduchosť inštalácie a štyri efektné a efektívne ventilátory sú veci, vďaka ktorým síce Signum 300 ARGB stále úplne nevynikne, ale určite bude minimálne stáť za zváženie.

Klady

 • obstojné prevedenie
 • funkčný dizajn
 • jednoduchá inštalácia
 • 4 ARGB ventilátory v balení
 • dobrý prietok vzduchu
 • dobré možnosti manažmentu káblov

Zápory

 • podpora iba 120mm ventilátorov

Informácie o produkte

Endorfy Signum 300 ARGB 2023

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 216 mm
 • Výška: 413 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 447 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk