RECENZIA: ROG Strix SCAR 18 - G834JY-N6035W – Štart ako sa patrí

RECENZIA: ROG Strix SCAR 18 - G834JY-N6035W – Štart ako sa patrí

 

Rok 2023 je síce stále len vo svojej prvej tretine, ale ak ide o očakávaný nový hardvér, už teraz je možné začať pozorovať akési úvodné vychádzajúce hviezdičky. Vonku momentálne síce padajú mínusové rekordy, avšak mne osobne je počas písania tohto textu viac ako horúco. Pýtate sa prečo? Horí mi tu termín na krátkodobý test herného notebooku od Republiky pre hráčov, ktorú poznáte pod skratkou ROG a keďže by som vám toho rád povedal v tejto súvislosti čo najviac, nebudem to dnes, tak ako je bežne mojím zvykom, už v úvode nejako zásadne naťahovať a ideme rovno na vec.

Strix je odvodený od starorímskeho a gréckeho slova označujúceho sovu a znamená najbystrejší sluch a zrak. Strix preto berte ako dokonalú schopnosť vnímať okolie tak, aby ste zistili a pohotovo reagovali čo i len na najmenší pohyb. Strix znamená prežitie na hrane inštinktu. Takto nejako by sa dal, minimálne z pohľadu PR oddelenia ASUS-u, definovať rad ich herných notebookov Strix, ktorý sa pre aktuálny rok rozšíri o vynovené verzie Scar 16/18l, G16/18, Scar 17 a G17. Mne sa do rúk dostal práve osemnásť palcový kolos vybavený komponentmi, ktoré z daného stroja rázom spravili jeden z najvýkonnejších herných laptopov súčasnosti. Konfigurácia vybavená procesorom Intel Core i9 (13980HX), grafickou kartou GeForce RTX 4090, a to všetko s 32 GB RAM, vás v lokálnych vodách bude stáť astronomickú sumu 3 999 eur, avšak, ak trocha uberiete z nárokov, je možné danú cifru výraznejšie skresať. Tak či onak, dobrý a spoľahlivý herný notebook stojí vždy na viacerých, menej či viac dôležitých, aspektoch a práve o nich vám teraz čo-to poreferujem.

Je to kolos

Dizajnový aspekt a výber konštrukčných materiálov boli v súvislosti s modelmi Strix Scar vždy špecifickej povahy. Nie každému bolo po chuti dávať tisíce eur za čiastočne plastové a navyše priehľadné šasi, ktoré bliká na všetky svetové strany. ASUS, respektíve ROG, však vidí do koncových čísiel lepšie než tá šomrajúca časť (ne)kupujúcich konzumentov, a preto je nová osemnástka opäť definíciou mohutnosti alebo priam monštruóznosti.

Predmetný notebook totižto váži takmer štyri kilogramy a na bežné prenášanie v rukách preto rozhodne nie je stavaný. Keď už by ste sa ho pokúšali natlačiť do batohu, bude potrebné k danej váhe ešte priložiť nemenej ťažký adaptér, čím výsledná hmotnosť môže v praxi pekne preveriť aj trénované chrbtové svalstvo. Dajme však bokom proporcie. Takýto obrovský herný stroj si kupujete predovšetkým s vidinou komfortu počas samotného hrania a nie pri transporte, keďže veľký panel a kompletná klávesnica sa s nejakou kompaktnosťou príliš nekamarátia. ROG Strix Scar 18 je v zmysle RGB liniek skutočne extravagantným hardvérom, keďže ho stačí len zapnúť a, metaforicky povedané, sledovať rozsvecovanie vianočného stromčeka. Pásik je po celej zadnej a prednej hrane a svieti navyše aj samotné logo na hornej strane krytu.

Plastové je tu takmer všetko, ak dáme bokom vrchné kovové veko a rovnako hrubé pánty, ktoré vyklápajú panel len do minimálnej úrovne. Napriek tomu všetkému som bol prekvapený z celkovej celistvosti šasi, kde nič nevŕzga a nepraská. Môj obligátny test krútenia, počas ktorého notebook chytím oboma rukami a snažím sa ho protichodným tlakom vyžmýkať ako mokrý uterák, dopadol na výbornú, a preto sa nemusíte obávať, že by ste si za vyššie uvedenú nemalú sumu kupovali nejaký rachotivý šrot. Povrchová úprava je, navyše, vo všetkých miestach priam láskavá voči ľudskému dotyku. Aj keď je vnútorná časť, určená na opieranie dlaní, náchylná na zbieranie odtlačkov, naopak, tá vonkajšia sa vďaka svojej matnosti týmto nepríjemnostiam s úspechom vyhýba. Od takto veľkého a mohutného tela s hrubými hranami by ste logicky očakávali, že vám ponúkne extrémne veľa fyzických vstupov. Nechcem teraz síce tvrdiť, že ROG Strix Scar 18 ich neponúka dosť, avšak v rámci svojich možností je tá ponuka jednoducho nečakane skromná. Na pravej strane nájdete duo USB-A (3.2) vstupov a naopak na ľavej dvojicu USB-C (nanešťastie priepustnosť nabíjania nepresiahne úroveň sto wattov, a tak je nabíjanie týmto spôsobom extrémne zdĺhavé). Zoznam portov potom uzatvára HDMI (2.1) a kombinovaný audio vstup.

Podpora BT 5.2 a Wi-Fi 6E

Zo spodnej strany efektne vystupuje pogumovaná skratka ROG, vďaka ktorej je stabilita zariadenia na akomkoľvek rovnom povrchu priam dokonalá. Výrobca sa za tie dlhé roky postupného a detailného pilovania jednotlivých modelových značiek z Republiky pre hráčov už nemusí púšťať do výrazného experimentovania, ale napriek tomu všetkému je nová SCAR osemnástka plná menších zmien, ktoré si všimnete až po dôkladnej štúdii. Tak trochu som dúfal, že zmeny zasiahnu aj kvalitu webovej kamery, avšak, nanešťastie, jej schopnosť prenášať obraz, ako aj zvuk, ostáva niekde okolo priemeru – ak by sme sa rozprávali o železe za tisíc eur, nepoviem ani popol, avšak tu je to predsa len trocha iná cenová relácia, a aj preto by si Strix Scar 18 zaslúžil niečo viacej. Tak či onak, po odklopení veka pomocou jedného prsta na vás vyskočí už spomínaná kompletná klaviatúra s nízkoprofilovými spínačmi a obrovským track-padom, ktorý je jemne posunutý do ľavej strany. Pracovať, hrať či vykonávať postprodukciu s touto klávesnicou a touch-padom je jedna veľká paráda, aj keď z počiatku mi robilo menšie problémy zvyknúť si na minimálnu medzeru medzi numerickou časťou a smerovými šípkami – tie sú totižto po novom v štandardnej veľkosti, čo pri minulej verzii neplatilo. Stále však nechápem, prečo tá RGB diskotéka, ktorú si samozrejme môžete cez integrovaný ROG softvér prispôsobovať ako veľkonočné vajíčko nakreslené na Marfušinej tvári, nedokáže osvetliť aj kompletnú radu klávesov F – v tme máte jednoducho problém nájsť to F, ktoré práve potrebujete. Uvedený track-pad je nielen obrovský, ale súčasne zvláda krásne kopírovať ťahy vašich prstov a reagovať expresne na každé zopnutie. Takto to mám rád.

Úroveň hlasitosti inak dobre vyladených reproduktorov by mohla byť o niečo vyššia, keďže v momente, keď sa vám pri náročných hrách roztočí trio interných ventilátorov, ide o ekvivalent boja Davida s Goliášom a počuteľnosť je v silnej defenzíve. V tomto prípade je preto lepšie uprednostniť headset a oceniť tak predovšetkým výborný proces chladenia, s ktorým má predmetný výrobca už dlhé roky úctyhodné výsledky. Späť k panelu. Osemnásť palcová obrazovka je v rámci modelového radu premiérovo nastavená na pomer strán 16:10, čo jej dodáva novú úroveň prestíže a súčasne tým pomáha nielen počas hrania, ale aj pri práci – predsa si ten obrovský výkon nenecháte len na hry?! V súvislosti s QHD rozlíšením (2 560 x 1 600) je rovnako veľkou výhodou obnovovacia frekvencia 240 Hz/3 ms, ktorá v kombinácii so synchronizáciou s grafickou kartou dokáže naservírovať spoľahlivé plátno nielen pre bežných, ale aj pre profesionálnych hráčov. Jediné, čo by som jeho IPS panelu vytkol, je v rámci tejto technológie už tradične nižšia úroveň svietivosti, ktorá dosahuje sotva 500 nits – s touto obrazovkou preto neodporúčam liezť do slnečného exteriéru. Ak by ste si však zobrali model Scar 16, tu vám výrobca ponúka miniLED panel s oveľa lepšími parametrami než má osemnástka.

Bezkonkurenčný výkon?

Padlo to v tomto texte už viackrát, ale napriek tomu všetkému to rád ešte raz zopakujem. Konfigurácia, aká dorazila s daným modelom, sa suverénne dá považovať za jednu z najvýkonnejších na trhu – Intel Core i9 (24 jadier a 32 vlákien), Nvidia GeForce RTX 4090 (16GB), RAM 32GB DDR5, 2 TB SSD a výborné chladenie schopné v tom správnom okamihu prepnúť na ideálny profil, a tak skrotiť najmodernejšie hry aj na najvyšších možných nastaveniach. Vďaka daným črevám dostanete okrem G-sync aj podporu Advanced Optimus. Úprimne, nemal som absolútne dostatok času na hlbšie analýzy, išlo skutočne o rýchlotest. Každopádne, z toho, čo som stihol vypozorovať, je daný model jasne pripravený na pochrúmanie akejkoľvek AAA značky súčasnosti, a to bez kompromisov. Dokonalá stabilita, vyšší hluk z ventilátorov za cenu správneho chodu, citlivé a rozumné prepínanie výkonnostných profilov a evidentne jasný skok oproti minulému modelu. Samozrejme, neodpustil som si spáchať aj menšiu postprodukciu v rámci náročnejšieho video editu a ani v tomto ohľade nenastal pochopiteľne žiadny výpadok konzistentnosti. Na samotný záver som si nechal pár poznámok, ktoré súvisia so životnosťou 90Wh batérie. Tú, ako spomínam vyššie, môžete tankovať aj cez USB-C, avšak priepustnosť sa zasekne na 100 wattoch. Lepšie je preto siahnuť po priloženom adaptéri, ktorý vám prístroj nabije z nuly na maximum už počas dvoch hodín. Pri maximálnom výkone dokážete fungovať jednu hodinu, pri kancelárskej práci a svietivosti panelu jemne za polovicou zhruba päť hodín.

ASUS sa so svojou ROG divíziou vrútil do nového kalendárneho roku vo veľkom štýle, až mám strach, aby to celé už pri štarte neprepálili. Ich vrcholová konfigurácia v rámci modelu Strix Scar je totižto sviežim závanom v stojatých vodách herného náradia. Okrem vynovenia špecifického dizajnu máme na stole výborne chladený a výkonnostne neprekonateľný laptop so zaujímavým panelom a pevným šasi. Jemne ma však mrzí absencia kvalitnejšej webovej kamery, nekompletne osvetlená klávesnica a márne pátranie po čítačke pamäťových kariet.

Naše hodnotenie

Podarené a výkonnostne sotva prekonateľné železo.

Klady

 • dizajn
 • konštrukčná pevnosť
 • 240 Hz panel
 • výkon
 • 16:10
 • klávesnica
 • chladenie
 • audio

Zápory

 • bez čítačky kariet
 • webová kamera
 • nekompletné osvetlenie klávesnice

Informácie o produkte

ROG Strix SCAR 18 - G834JY-N6035W 2023

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 399 mm
 • Výška: 294 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 30,8 mm
 • Hmotnosť: 3100 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 3999 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Friderika Hodossyová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk