RECENZIA: Fractal Design Celsius S24 BKO - Rokmi overená klasika

RECENZIA: Fractal Design Celsius S24 BKO - Rokmi overená klasika

 

Viete ako si uľahčiť prácu redaktora? Nechajte za seba recenziu napísať umelú inteligenciu! Ide to prekvapivo jednoducho, stačí napísať „vodné chladenie Fractal Design Celsius S24 BKO“ a už sa na vás valí krásny odstavec s textom v slovenčine.

„Celsius S24 BKO je vodné chladenie určené na procesory. Je to all-in-one (AIO) riešenie, čo znamená, že všetky potrebné komponenty sú zmontované do jedného systému, ktorý využíva dvojicu 120 mm ventilátorov s reguláciou otáčok PWM, ktoré sú pripojené k radiátoru s rozmermi 284 × 122 × 31 mm. Chladiaci blok je vyrobený z medeného základu pre maximálnu tepelnú vodivosť a k radiátoru vedú dve 40 cm dlhé hadice. Celsius S24 BKO je navrhnutý tak, aby bol jednoduchý na inštaláciu. Blok chladiacej vody a radiátor sú už naplnené tekutinou a pripravené na inštaláciu. Jeho účinnosť pri chladení procesora sa pohybuje na vysokej úrovni, čo umožňuje chladiť aj dnes najvýkonnejšie procesory.“

Na umelú inteligenciu to vôbec nie je zlé, ale čosi tam aj tak chýba – taká tá osobná „ľudská“ skúsenosť. Takže o prácu sa zatiaľ báť nemusím, umelá inteligencia ma o ňu zatiaľ nepripraví, no bohužiaľ mi ani moc nepomohla.

Vlastne POMOHLA! Mám napísaný úvod – stačí len doplniť, že Fractal Desing je švédsky dizajnér a že AIO vodné chladenie Ceslisu S24 sa vyrába už nejakých 6 rokov, čo je fakt dlhá doba na počítačový komponent. Dokonca sme tento model už raz recenzovali (v roku 2020) aj v našej redakcii, no máme tu novú generáciu procesorov a keďže táto rokmi overená klasika prešla pár kozmetickými úpravami (je to už piata generácia S24), môžeme ju smelo využiť na chladenie aj poslednej generácie procesorov.

Balenie a inštalácia

Fractal Design sa aj v roku 2023 drží jednoduchého balenia s minimalistickým dizajnom. V krabici s plnofarebnou potlačou sa nachádza papierová vanička, v ktorej sú poukladané všetky komponenty – zmontovaný radiátor s už napustenou chladiacou kvapalinou a zmontovanou pumpou s chladiacim blokom na CPU, dva 12 cm coolery, jednoduchý tlačený manuál a rôzne montážne prvky pre uchytenie chladiaceho bloku na rôzne typy procesorových socketov.

Že sme nespomenuli chladiacu pastu? Máte pravdu, tá v balení samostatne nie je, no na chladiacom bloku je už nanesená tenká vrstva teplo vodivej pasty. Je to možno aj lepšie riešenie, pretože ľudia majú tendenciu dať pasty príliš veľa, alebo naopak menej ako treba a tá sa potom nerovnomerne rozloží po ploche procesora, čo má negatívny vplyv na efektívnosť odvádzania tepla. Takto je problém vyriešený už z výroby, len si treba skontrolovať, či náhodou chladič neležal dlhšie v sklade a pasta nevyschla. V našom prípade sme videli, že ide o pomerne čerstvú vrstvu, preto sme chladič neprepastovali a rovno sme ho inštalovali na CPU.

Montáž na všetky sockety

V balení sú tri vrecká s montážnou sadou pre Intel, AMD (AM4) a Intel 1700. My sme chladič inštalovali na najnovší procesor intel i7, preto sme využili posledný set. A tu bol problém – v manuále totiž chýbal popis pre túto sadu. Na obale síce je info „LGA 1700 ready“ (dodatočne prilepená malá nálepka, no v manuáli pre tento socket postup chýba a nie je dostupný ani v online verzii na stránke výrobcu. Chladič sa však inštaluje klasickým spôsobom ako bežné chladiče aj u konkurencii, takže s trochou snahy tento krok isto zvládne aj menej skúsený používateľ.

Na radiátor je potrebné ešte pomocou pribalených skrutiek namontovať dva 12 cm coolery Dynamic X2 GP12 a zapojiť do integrovaného hubu napájacie konektory. Toto riešenie sa nám veľmi páčilo. V skrinke sa tým eliminujú zbytočné káble a všetko sa zredukuje na jeden napájací konektor, čo je neskutočne elegantné riešenie. Žiaľ má to aj jednu obrovskú nevýhodu, pretože týmto spôsobom sú pumpa aj coolery regulované spolu jedným káblom. Iste, dá sa to vyriešiť jednoduchou prepojkou (rozdvojkou), ktorou by sa coolery napojili na iný port na základnej doske, ale výrobca zvolil túto taktiku a všetky káble alebo hadičky ukryl pod veľmi príjemné opletané nylonové rúrky. Pôsobí to vysoko profesionálne a veľmi elegantne.

AUTO vs PWM?

Do chladiaceho bloku je integrovaný kruhový prepínač (prstenec), ktorého pootočením sa volí režim PWM alebo AUTO. V režime AUTO beží pumpa pri izbovej teplote (okolo 20°) na 2000 otáčok a ventilátory chladenia na 500, čo prakticky znamená, že chladenie takmer vôbec nepočuť. Pri zvyšovaní teploty sa postupne pozvoľna automaticky pridávajú otáčky až niekde okolo 55-60°C dosiahnu svoje maximum a chladič beží naplno. Samozrejme po schladení sa opäť otáčky pozvoľna znižujú až na tých 2000/500 RPM. Chladiaci výkon teda reguluje sama pumpa, ktorá podľa aktuálnej teploty mení rovnako aj otáčky ventilátorov.

Režim PWM má trochu iný priebeh. Tu sú otáčky regulované PWM signálom zo základnej dosky a priebeh výkonu si pre rôzne hraničné hodnoty určujete sami pomocou nejakej externej aplikácie alebo nastavenia BIOSu. Režim AUTO teda plynule kontinuálne pridáva chladiaci výkon v závislosti na aktuálnej teplote, zatiaľ čo u PWM určuje prioritu vytvorený profil a maximálny tichý chod môže byť posunutý do vyššej limitnej teploty, alebo sa môžu otáčky zvyšovať skokovo (ako si to sami nastavíte). PWM regulácia je bežná u väčšiny dnes predávaných chladičov a podporuje ju už hádam každá základná doska.

Dva tiché coolery

Dodávané ventilátory Dynamic X2 GP12 patri k tým tichším. Majú ostré lopatky pre lepšie prerážanie vzduchu a pri strede lopatiek sú jemné zárezy, ktoré pomáhajú naozaj tichému chodu aj pri veľkej rýchlosti otáčania. Rýchlosť otáčok je možné regulovať v rozpätí od už spomínaných 500 do 2000 otáčok, pričom podľa výrobcu je hluk pri maximálnej rýchlosti iba 32,2 dB. Pre úplnosť treba spomenúť aj parametre pumpy, ktorá má reguláciu od 1950 do 3150 otáčok a dosahuje hluk pod 20 dB (to je skutočne zanedbateľná hodnota takmer pod hranicou počuteľnosti).

Chladiaci radiátor

Radiátor chladenie má rozumný rozmer pre montáž takmer do každej skrinky. Určený je pre použitie s dvojicou 12 cm coolerov (z toho je odvodený názov modelu S24 – pozn. existuje aj model S28 logicky s 2× 14 cm coolermi). Radiátor má solídne jemné rebrovanie, ktoré je dobré pre plynulý prietok vzduchu z coolerov a zároveň efektívne rozloženie tepla a chladenie pri prechode chladiacej kvapaliny rebrami radiátoru.

Chladiaci výkon postačuje aj na chladenie poslednej generácie procesorov, no pri najvýkonnejších modeloch i9 je to občas už trochu na hrane. Tu by sme určite odporúčali radšej investovať do výkonnejšieho S28 alebo systémov S36/S42 s troma coolermi (získate najmä tichší chod pri vyššej záťaži, pretože väčšou plochou lepšie odvádzajú pasívne teplo).

Systém nemá RGB podsvietenie, čo však nemusí byť prekážkou. Moja skrinka napr. má vysvietené skoro všetko a preto nie je problém, že dva vetráky hore a blok na CPU by zostali čierne. V predaji je aj verzia s bielymi vetrákmi, ktoré by v rozsvietenej skrinke odrážali farebné svetlo a naozaj by to tu bolo trochu v úvodzovkách „presvetlené“. Niektoré komponenty proste vyniknú aj keď nesvietia a keby niekto silou mocou potreboval to RGB, vetráky sa dajú vymeniť za iné PWM, alebo si môžete kúpiť iné vodné chladenie s RGB podsvietením.

Naše hodnotenie

Pre väčšinu bežných používateľov je to, čo ponúka Celsius S24 BKO plne postačujúce. Z pohľadu výkonu patrí S24 určite k tým lepším a pritom sa cenou drží niekde v nižšom strednom pásme. Jednoducho dobré a výkonné AIO vodné chladenie s rozumnou cenou. Veríme, že bude spoľahlivo fungovať minimálne tých 5 rokov, na ktoré vám dáva samotný výrobca záruku.

Klady

 • solídny výkon
 • kvalitné prevedenie
 • dizajn
 • cable manažment
 • 5-ročná záruka výrobcu

Zápory

 • tento model nemá RGB
 • neúplný manuál

Informácie o produkte

Fractal Design Celsius S24 BKO

 • Kategória: Chladenie
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 146 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk