RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 - Vodka Martini

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 - Vodka Martini

 

Jeden kamarát mi raz povedal, že vlastniť akýkoľvek prémiový ThinkPad znamená byť súčasťou vyššej spoločnosti. Samozrejme, že som sa mu po tejto vete nezabudol patrične vysmiať, avšak dnes, po rokoch testovania rôznych druhov prenosných počítačov, musím uznať, že na tomto tvrdení predsa len môže byť kus pravdy. Lenovo sa s predmetným modelovým radom totižto dokázalo votrieť do srdiečok špecifickej sorty konzumentov a vytvoriť tak okolo danej značky istý status kultu. Na mňa osobne celá značka pôsobila vždy čiastočne exkluzívnym dojmom a pri jej podrobnom skúmaní som si neraz spomenul na agenta jej veličenstva, keďže práve on by pri výkone svojej práce dozaista vedel doceniť kompaktnosť a výkonnostný potenciál ThinkPadov ako takých. Minuloročný model X1 Carbon Gen 10 sa našej redakcii síce nejaký čas vyhýbal, avšak teraz definitívne nastal čas, aby sme sa mu pozreli pod veko a zhodnotili, či si onen status s prepojením na niečo vysoko exkluzívne aj naďalej samotná značka zaslúži.

Ak dáme bokom ten marketingom tlačený opar jedinečnosti, aj z obyčajných údajov vieme vyčítať nasledovné: modelový rad ThinkPad X1 dokázal v priebehu jednej dekády nastaviť latku v rámci pracovného náradia do nesmiernych výšin a každý rok sa preto jeho špecifické logo objavuje v rôznych hodnotiacich rebríčkoch ultrabookov, a to na popredných priečkach. Inak to nie je ani v prípade ThinkPad X1 Carbon Gen 10, ktorý som mal možnosť aktívne používať viac než dva týždne, a tým vlastne pochopiť, o akom výnimočnom hardvéri sa hovorí. Začnime však už tradične od dizajnu a použitých komponentov. Už z prívlastku Carbon dokážete, aj bez môjho navádzania, pochopiť, že tu sa v rámci šasi rozprávame o uhlíkových vláknach. Lenovo vďaka nim a previazaniu s horčíkom dokázalo vyrobiť extrémne ľahké a súčasne dostatočne odolné „telo“, ktoré disponuje štandardom MIL-STD 810H. Čo táto kombinácia čísiel presne znamená? Laptop, aj so svojou mušiou váhou 1,12 Kg, odolá drsnému zaobchádzaniu, v podobe pádov na zem, nepriaznivému počasiu, výrazným výkyvom tepla a hrubým nánosom prachu. Dizajn a proporcie ostali takmer identické ako pri staršom modeli, čo však netreba brať ako negatívum, keďže Lenovo sa snaží pre svojich verných zákazníkov ponúkať identický zážitok s vyšším výkonom.

Čierny šperk

Predmetný pracovný notebook vyzerá v ruke ako šperk, avšak nejde o nejakú ozdobu, vhodnú tak maximálne do kaviarne. Po jeho vyklopení sa vám naskytne pohľad na klávesnicu odolnú voči poliatiu tekutinou, ktorá jednak disponuje rovnomerným podsvietením, jednak súčasne jej nízkoprofilové spínače neprodukujú žiadny hluk. Pracovať s touto klaviatúrou bola radosť, či už som práve ležal chorý v posteli, alebo sedel v spomínanej kaviarni pri horúcom nápoji. Výrobca opäť myslel aj na dostatočnú bezpečnosť a, okrem odomknutia cez snímač odtlačkov prstov, integrovaný do zapínacieho tlačidla, implementoval do vrchnej hrany zariadenia aj Full HD kameru s IR funkciou čítania tváre. Kamera vedela rozlíšiť moju tvár aj v prípade zložených okuliarov, čo hodnotím pozitívne a veľké plus musím spomenúť aj na margo hneď štvorice mikrofónov, vďaka ktorým sa socializácia s okolitým svetom zdala byť hneď o niečo jednoduchšia – potláčanie okolitých ruchov a nechcených šumov je samozrejmosťou. Pre tých paranoidnejších je tu k dispozícii mechanická krytka a znefunkčnenie mikrofónov je otázkou jednej klávesovej skratky. Dobre, toto všetko sú „veci“, ktoré od zariadenia s cenou niekoľkých tisícoch eur vlastne tak nejako očakávate. Ale čo tu ešte máme? K dispozícii sú všetky potrebné porty po stranách tenkého šasi a okrem plného HDMI (2.0b) tu môžeme nájsť aj duo Thunderbolt 4, dva USB-A (3.2) vstupy a kombinovaný audio vstup.

Mnou testovaná jednotka bola vybavená procesorom dvanástej generácie Intel Core i7-1270P, čo v kombinácii s 16 GB operačnou pamäťou a grafickou kartou Intel Iris Xe umožňovalo ponoriť sa do plnohodnotného multitaskingu so všetkým, čo si v rámci pracovného notebooku a hlavne pod týmto pojmom predstavujete. Prehliadanie webových stránok, editácia dokumentových súborov, úprava audiovizuálnych diel, a to všetko v jednom procese spustenia a bez akýchkoľvek neželaných spomalení. Vybehnúť s ThinkPadom X1 von znamená vybehnúť von s prenosnou kanceláriou, ktorej chýba už len kanvica plná horúcej kávy a nemiestne vtipy kolegov. Vysoký výkon automaticky prináša aj väčší hluk v rámci chladenia, čomu sa vo finále nevyhla ani testovaná vzorka. Ak ale bude reč čisto len o kancelárskej práci, určite oceníte integráciu dvoch ventilátorov, ktoré celé šasi schladia aj bez výrazného fúkania.

A ako je na tom kvalita panelu? Lenovo vám dáva na výber hneď zo šestice rozdielnych štrnásťpalcových obrazoviek, kde nechýba, samozrejme, technológia OLED ani dotykové ovládanie. Mne sa však do rúk dostal úplný základ, a to v podobe energeticky úsporného IPS panelu s rozlíšením 1920 x 1200 a svietivosťou 400 nits. Práve uvedená svietivosť nepredurčuje daný model na nejaké prechádzanie sa pod ostrými slnečnými lúčmi a ide o konfiguráciu vhodnú skôr do interiérov, než priamo von. Napriek tomu všetkému hodnotím uvedený panel pozitívne, ostatne ponúka aj ochranu očí pred intenzívnejšou úrovňou modrého svetla, čo pri dlhej práci znižuje pocit únavy, a rovnako tak je v jeho talóne šíp so stopercentným sRGB pokrytím.

Priemerná batéria

Záverom je obligátne zhodnotenie aspektu celkovej výdrže. Pri cene takmer tritisíc eur si užívateľ logicky a automaticky nárokuje čo najmenej času stráveného s pripojenou nabíjačkou. Ako nás však už prax naučila, nárokovanie konzumenta je často rozomleté realitou bytia. V prípade testovanej vzorky sa výdrž batérie pri strednej úrovni jasu dostala na úroveň necelých deviatich hodín, čo rozhodne musím brať ako negatívum, zvlášť pri pohľade na konkurenciu, ktorá v danej cenovej relácii dokáže naservírovať výrazne viac. Napriek tomu všetkému sme zase u toho, že ThinkPad je jednoducho viac než bežnou značkou a len čo vám jeho špecifická aura prirastie k srdcu, sotva ho budete chcieť zmeniť len pre batériu.

ThinkPad X1 Carbon Gen 10 ponúka viac ako dostačujúci výkon pre prácu, súčasne vám dáva k dispozícii svoju vizuálnu jedinečnosť a vstupenku do sveta maximálnej spoľahlivosti. Pracovať na tomto železe, využívať jeho dokonalú klávesnicu a nemenej dobrý track-pad, je radosť, a len čo zistíte, že štvorica integrovaných mikrofónov zvláda s úspechom odfiltrovať aj krik vašich detí na pozadí, razom sa celá kredibilita daného hardvéru ešte zvýši.

Naše hodnotenie

Pozvánka do sveta prémiových notebookov s vysokým stupňom spoľahlivosti.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • odolnosť
 • klávesnica
 • displej
 • váha
 • bezpečnosť
 • mikrofóny a kamera

Zápory

 • batéria by mohla vydržať dlhšie

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 2023

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 315,6 mm
 • Výška: 222,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,36 mm
 • Hmotnosť: 1120 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2990 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Simona Tlacháčová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk